İnşaat İçin Gelen Avanslar

neslisah

Katkı Sunan Üye
merhaba inşaat firmamız şahıs gerçek kişi (normal vatandaş) adına kayıtlı bir arsa üzerine İşhanı inşaatına başladı.. bir yıl içinde bitecek yıl sarkması olmayacak.. sözleşme kat karşılığı değil. arsa sahibi vatandaş inşaat için firmanın banka hesabına belli aralıklarla havale gönderecek.. firmada bu gelen parayla inşaat için aldığı fatura bedellerini ödeyecek (inşaat malzeme faturaları firma adına gelecek. ssk dosyası firma adına) iş bitiminde de yekün tüm inşaat maliyeti + kar için tek fatura kesilecek diye görüşüldü. bu durumda bankaya gelen bedelleri avans olarak işleme alacağım .. bu alınan avansın fatura kısmı gelir vergisi geçici vergi vs kısmı için biraz kafa karışıklığı yaşıyorum.. yardım ve bilgi için destek bekliyorum.

merhaba inşaat firmamız şahıs gerçek kişi (normal vatandaş) adına kayıtlı bir arsa üzerine İşhanı inşaatına başladı.. bir yıl içinde bitecek yıl sarkması olmayacak.. sözleşme kat karşılığı değil. arsa sahibi vatandaş inşaat için firmanın banka hesabına belli aralıklarla havale gönderecek.. firmada bu gelen parayla inşaat için aldığı fatura bedellerini ödeyecek (inşaat malzeme faturaları firma adına gelecek. ssk dosyası firma adına) iş bitiminde de yekün tüm inşaat maliyeti + kar için tek fatura kesilecek diye görüşüldü. bu durumda bankaya gelen bedelleri avans olarak işleme alacağım .. bu alınan avansın fatura kısmı gelir vergisi geçici vergi vs kısmı için biraz kafa karışıklığı yaşıyorum.. yardım ve bilgi için destek bekliyorum.

Sayın neslişah

Kafa karışıklığına gerek yok. bankaya gelen bedeller avans olarak işleme alacaksınız bu alınan avanslara fatura kesmenize gerek yok avanslar gelir vergisi ve geçici vergiye de konu edilmez

Sevgili Ferhat,

Soru biraz ters olmuş o yüzden cevap, Hayır, çok yanlış, olacak. Yıllara sari olsa stopaj olacaktı.

Sevgili dostum ksimkesyan;

ksimkesyan alıntı Soru biraz ters olmuş o yüzden cevap, Hayır, çok yanlış, olacak. Yıllara sari olsa stopaj olacaktı.

Doğru cevap ; Aşkın Bulduk alıntı ''Ustad karşı taraf şahıs...nasıl stopaj yapacak?'' Yani aşkın diyor ki Şahıs kesilen stopajı nasıl beyan edecek ? Hadi öyle olduğunu varsaysak bile soruda ''bir yıl içinde bitecek yıl sarkması olmayacak..'' diyor nasıl stopaj olacak.

Ben değil aşkın soruyor.

Bu arada 6.11.2016 Pazar buluşuyormuyuz ?

Son düzenleme:
Aşkın,

Toplantı için konuştuğumuzu anons etmedin...13.11.2016 yapalım arada iki paralık nefes alalım demiştik.

merhaba inşaat firmamız şahıs (normal vatandaş) adına kayıtlı bir arsa üzerine İşhanı inşaatı yapıyor.. bir yıl içinde bitecek yıl sarkması olmayacak diye sözleşme yapılmıştı... sözleşme kat karşılığı değil.... arsa sahibi vatandaş inşaat için firmanın banka hesabına belli aralıklarla havale gönderiyor.. firmada bu parayla inşaat için aldığı fatura bedellerini ödüyor.. (inşaat malzeme faturaları firma adına gelecek... iş bitiminde tüm inşaat maliyeti + kar için tek fatura kesilecek diye görüşüldü.. bankaya gelen bedelleri avans olarak işledim.. ..Bu iş yıllara sari değilken 2017 subat sonu bitecek yıllara sari durumuna geçti... inşaat firmam bu durumda 1 -2017 itibarı ile aldığı paraya mı % 3 stopajlı fatura kesecek...2- arsa sahibi şahıs adına stopaj kesintisi nasıl olacak.. tam anlamış değilim.. konuyla ilgili desteklerinizi rica ediyorum.