İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu Hk.

4857 sayılı iş kanunu geçici 2 md göre aynı konuyu içeren yönetmeliklerin yayımı ile 1475 sayılı kanuna göre çıkan tüzükler yürürlükten kalkmıştır.Artık geçerliği kalmadığından geçici 2 maddede 30/12/2012 tarihi itibari ile yürürlükten kaldırıldı.

4857 sayılı iş kanunu geçici 2 md göre aynı konuyu içeren yönetmeliklerin yayımı ile 1475 sayılı kanuna göre çıkan tüzükler yürürlükten kalkmıştır.Artık geçerliği kalmadığından geçici 2 maddede 30/12/2012 tarihi itibari ile yürürlükten kaldırıldı.
Sn.Merkür anlıyorum ama yinede zorlanıyorum,inşallah dediğiniz gibidir.

merhaba,
şimdi biz toplam da 17 çalışanı olan bir işletmeyiz ve bu kanun için ne yapmak gerekir? kafam iyice karışmış durumda.. biz hem bir temsilci hem de iş yeri hekimi ile anlaşmak mı yoksa onları bünyemize almak mı zorundayız? kısaca neler yapılmalı? sonuç itibariyle patron bunu ek yük olarak görecek ne diyelim biz adama.. :)

edit: 27417 Sayılı resmi gazetedeki iş sağlığı ve güvenliği tehlike sınıflarına baktım ve biz TEHLİKELİ İŞLER" sınıfındayız..

Son düzenleme:
merhaba,
şimdi biz toplam da 17 çalışanı olan bir işletmeyiz ve bu kanun için ne yapmak gerekir? kafam iyice karışmış durumda.. biz hem bir temsilci hem de iş yeri hekimi ile anlaşmak mı yoksa onları bünyemize almak mı zorundayız? kısaca neler yapılmalı? sonuç itibariyle patron bunu ek yük olarak görecek ne diyelim biz adama.. :)

edit: 27417 Sayılı resmi gazetedeki iş sağlığı ve güvenliği tehlike sınıflarına baktım ve biz TEHLİKELİ İŞLER" sınıfındayız..

Bu 2009 yılında yayınlanan tebliğ,6331/9 ncu maddesi"İşyeri tehlike sınıfları.............Bakanlıkca çıkarılacak tebliğ ile tespit edilir."şeklindedir,buna göre önceki tebliğin kısmen de olsa değişeceği söyleniyor oysa bazı işler vardır ki tehlike sınıfları değişmeyebilir,anladığım bu Kanun çerçevesinde her sorunun değil ama bazı soruların cevabına ilişkin şu an birazda bekleyelim görelim mantığı var ise de,bu Kanun İK.larının alanına da giriyor ama daha çok teknik boyutları olan,aynı zamanda birebir üzerinde durulması,çalışılması ve takip edilmesi gereken, zaman ve süreçleri itibariyle uygulanmasında dikkat ve özen isteyen durumlar var,şahsen biz "sağlık ve güvenlik birimi"oluşturmuş idik,işyerinde ki işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları ile birlikte çalışıyoruz.
Sizin işverenliğiniz 6331/M.7 ye göre 9 dan fazla çalışanınız olduğu için madde de belirtilen destek den yararlanamıyacaksınız,bu nedenle ve etraflıca düşünüldüğünde "hizmet alımı"yaparak bu işleri yürütmeniz gerekecek

Sn Ali Tezel bey 05.12.2012 tarihli yazısında,tehlike sınıflarına dair bahsekonu Tebliğ taslak halinde, yakında yayınlanacak diyor.(

Merhaba,

Aynı işverene ait aynı adreste iki işyeri var, bunlar yeni iş sağlığı ve güvenliği yasası açısından ayrı ayrı mı, yoksa tek bir işyeri gibi mi ele alınacak, çalışan sayıları bakımından, teşekkürler

Netleştirelim çok zorlandğımız bu konuyu alo 170 ile görüştüm,sonuç büyük ihtimal evet kalkacağı yönünde bilgisini aldım,bilgilerinize sunulur.

Merhaba,

Aynı işverene ait aynı adreste iki işyeri var, bunlar yeni iş sağlığı ve güvenliği yasası açısından ayrı ayrı mı, yoksa tek bir işyeri gibi mi ele alınacak, çalışan sayıları bakımından, teşekkürler
Bu soruya bu bölümde sn.batlı nın iletisi "iş güvenliği mevzuatı hk"konusunun içinde cevap verilmiştir.

Son düzenleme:
Arkadaşlar 50 üzeri çalışanı olan üretim işletmesiyiz. iş yeri hekimi tamam iş güvenliği uzmanı da tamam peki hemşire bulundurma zorunluluğunu nasıl halledeceğiz.

16 Aralık 2003 Tarihli Resmi Gazete, Sayı: 25318 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

İşyeri Sağlık Birimleri ve İşyeri Hekimlerinin Görevleri ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik'in
"İşverenlerin yükümlülükleri" Madde 5 – İşverenler, elli ve daha fazla işçi çalıştırılan işyerlerinde bir sağlık birimi kurmak zorundadırlar.
Sağlık birimi
Madde 7 – Sağlık biriminde; en az bir işyeri hekimi ile birlikte en az bir işyeri hemşiresi veya sağlık memuru görevlendirilmesi zorunludur.
Sağlık birimi, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yürütülebilmesine ve çalışacak personel sayısına yetecek büyüklükte, kolay ulaşılabilir, tercihen tek katlı bir binada veya kurulacağı binanın giriş katında olmalıdır. Sağlık birimi; en az bir muayene odası, bir müdahale odası, bir yardımcı sağlık personeli odası ile bekleme odasından oluşur. Sağlık biriminde yeterli aydınlatma, havalandırma, ısıtma, soğuk ve sıcak su tesisatı bulunmalı, sağlık biriminin tabanı kolay temizlenebilen ve yıkanabilen nitelikte olmalıdır. Sağlık birimi Ek-1de belirtilen araç ve gereçler ile donatılır.
Nitelikleri dolayısıyla devamlı çalışma yapılan işyerlerinde sağlık birimleri çalışma süresince açık bulundurulur ve en az bir işyeri hemşiresi veya sağlık memuru görevlendirilir. Normal çalışma süresi dışında kalan vardiya çalışmalarında bu personelin sağlanamadığı hallerde, sağlık biriminde ilkyardım kursu görmüş en az bir eleman görevlendirilir.

hükümleri bu konuyu düzenlemekte iken sözkonusu yönetmelik yürürlükten kaldırıldığından ve 6331 sayılı kanunda işyeri hemşiresi ve diğer sağlık personellerinin görevlendirilmesi konusunda iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimleri gibi doğrudan bir hüküm bulunmamaktadır. Bu sebeple bu konuyla ilgili yönetmelik yürürlüğe girene kadar kimse size işyeri hemşiresi ve diğer sağlık personelini sormaz.

16 Aralık 2003 Tarihli Resmi Gazete, ve 25318 sayılı İşyeri Sağlık Birimleri ve İşyeri Hekimlerinin Görevleri ile Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik

Son düzenleme:
Arkadaşlar 6331 Sayılı yasayla ilgili "az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli işler" hakkında bakanlığın çıkarması beklenen yönetmelik çıktı mı? Bilgisi olan var mı?
31/12/2012 ye sayılı günler kaldı. Umarım bu yönetmelik çıkmıştır.

peki bir şirketin birden fazla işyeri varsa...? herbir işyeri için 50 kişi mi? toplam da 50 kişi mi baz alınarak o şirket için yürürlük tarihi belirlenecek?

sgk 170 ile görüştüm. oradaki görevli her bir sigorta dosyasındaki işçi sayısının 50 olup olmadığına bakılacağını söyledi.toplamda 100 üzeri işçisi olan imalatçı bir mükellefim için görüşmüştüm. 10 ayrı sigorta dosyası var hiçbiri sayıyı karşılamıyor haliyle..1 ocak itibariyle kapsam dışı kalacak bu durumda..

mevzuat o kadar sığ kalmış ki!! tek başına çoğu durumun karşılığını vermiyor...bir kaç osgb yetkilisi iş güvenliği uzmanı ile de görüşmüştük,durumunuz çok özel ! dedi,bu gibi şirketler için bakanlıktan görüş alıyorlarmış falan..bakalım özelge ne diycek,,şu sartlar altında istesek de osgb hizmeti alamıyoruz..

Evet, bu konuda bizim de yazılı bir kaynağa, dayanağa ihtiyacımız var, bizde aynı durumdayız.Ben araştırdım, kanunu da okudum ancak bu özel duruma değinilmemiş hiç bir yerde.Ulaştığınız bilgiyi buradan paylaşırsanız sevinirim.

Aynı işverenliğe bağlı farklı işyerlerindeki toplam çalışan sayısı üzerinden işlem yapılır, farklı iş kollarında ayrı,bağımsız işverenlikler yani gerçek ve tüzel kişilikler var ise ayrı ayrı değerleme yapılmalıdır diye düşünüyorum.

Üstad dışarıdan güvenlik hizmeti alıyoruz ozaman sayımız alt taşeron ile 50 yi geçiyor .biz ne yapacağız ? Bir firma ile anlaşacak mıyız?