İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu Hk.

Aynı işverenliğe bağlı farklı işyerlerindeki toplam çalışan sayısı üzerinden işlem yapılır, farklı iş kollarında ayrı,bağımsız işverenlikler yani gerçek ve tüzel kişilikler var ise ayrı ayrı değerleme yapılmalıdır diye düşünüyorum.
Şeref bey saygılar. Öncelikle iyi bir yıl geçirmeniz dileğiyle. Bundan önceki uygulamalarda birden fazla işyeri olan işverenlerin işyeri hekimi çalıştırma mecburiyeti konusunda 50 işçiyi aşan birimleri dikkate alınıp buna göre doktor çalıştırıp çalıştırmayacağı belirleniyordu. Bir mükellefimin 1 fabrikası (350 çalışan) en az 10 mağazası (tamamı 50 kişinin altı) ve merkezi (50 kişinin altı) var ve sadece fabrika için işyeri hekimi çalıştırmaktayız. Bu durumda an itibariyle bahsi geçen zorunluluk hesabı yapılırken bir işverenin her bir dosyası ayrı ayrı düşünülmesi gerekmez mi? Sonuçta her birimin nace kodları farklı ve bu doğrultuda nace kodu revizyonu yaptırılmadı mı?

Son düzenleme:
İstiyorsanız için almanız için ne engel olabilir ki? Siz zaten birtakım yükümlülüklerden kaçınmak için on ayrı yer açmışsınız...

Merhaba sn.aydinay

Bu bölüm içinde önceki iletilerimizde bu durum paylaşılmıştı,tartışılıyor,elbette değişik düşünceler yok değil, ama benim kanaatim; "aynı işverenliğe bağlı olarak faaliyet gösteren işyerleri"için farklı işlem yapılması(işyeri sicil numarası,tehlike sınıfı farklı olsa da)toplam çalışan sayısının dikkate alınacağı yönündedir.Çünkü aksi durum, Kanun un amacına uyum sağlamaz diye düşünüyorum.
Olayınıza ilişkin olarak "x" (fabrika-üretim)işverenliğine bağlı " y" (mağazalar-satış) işyerlerinde toplam çalışan sayısının dikkate alınması, mağazaların faaliyetleri başkaca-ayrı bağımsız(ortaklık bile olsa)işverenliğe bağlı ise "x"işverenliği dikkate alınmayıp,mağazalar "z" tüzel kişiliği-işverenliğine bağlı olması hasebiyle ,sadece mağazalarda çalışan toplam işci sayısının kendi içinde dikkate alınması gerekeceği,aynı il sınırları içinde bu durum sorun olmayacak ise de mağazaların farklı iller de olması halinde "tehlike sınıfına göre iş güvenliği uzmanı zaten şart)"işyeri hekimliği" yönünden ise o şehirde de bu hizmetin alınması gerekecek gibi...
(sadece bilgimizi paylaşıyoruz,ilgili yönetmelik çıkacak,tekrar paylaşırız)

İstiyorsanız için almanız için ne engel olabilir ki? Siz zaten birtakım yükümlülüklerden kaçınmak için on ayrı yer açmışsınız...

Sn.İbalcim
Dediğiniz gibi düşünemeyiz, işin esası böyle değil,zira tüzel kişilik-işverenlik işin ticari yönünü de düşünecek,basiretli tüccar gibi hareket etmesi gerekir ki 100 tane mağazası da olabilir farketmez,bu durum ve her durumda yapılması gereken yasal yükümlülüklerin yerine getirilmesidir.

Sn.Aydinay beye vermiş olduğum cevabın son bölüm-cümlesine ilişkin olarak;
Yeniden çıkarılacak olan "İşyeri hekimi ve diğer sağlık personelinin görev yetki sorumlulu ve eğitimleri hakkında Yönetmelik"Taslağının, "Özelliği olan sektörler"başlığı altında düzenlenen 14cü maddesi:
(1)İl sınırları içersinde bir merkez ve farklı adreslerde şubeleri olan veya şubeler şeklinde örgütlenmiş ,anı SGK sicil numarası ile işlem gören işyerlerinde işyeri hekimi görevlendirmede il sınırındaki işyerine ait merkez ve şubelerin toplamı tek bir işyeri olarak kabül edilir ve işyeri hekimi çalıştırma yükümlülüğü buna göre belirlenir.Çalışma süreleri ve görev yapılacak merkez ve şube adları ve adresleri sözleşmede belirtilir.
(2)Bölge şeklinde örgütlenmiş merkez dışında farklı birkaç İl de görevli çalışanı bulunan işyerlerinin bu maddenin 1 nci fıkrası hükmünden yararlanması Bakanlığın onayı na bağlıdır." şeklindedir.
Malisef her iki şık hukuki yeterlilik den yoksun,üstelik şıklar arasında uyum olmadığı gibi,1ci şık da belirtilen "tek işyeri"kavramı cümle içinde hatalı kullanılmış,2ci şıkkın son "onay"kısmı da anlaşılır değil.
Bu duruma ilişkin, yukarıdaki iletimde belirttiğim görüşlerimin daha isabetli olacağını düşünüyorum.

Diğer tarafdan bahsekonu Taslağın 13 cü maddesi-"İşyeri hekimleri işyerindeki çalışanlara poliklinik hizmeti veremezler,reçete yazamazlar"şeklindedir.
Soruyorum;
1.Bu konu-nokta da, Devletime-SGK na ek yük getirmeden , bu hizmeti işyeri hekimi vasıtasıyle verebilen-sunabilen o işverene teşekkür etmek gerekmez mi?
2.İşyeri hekiminin reçete yazması durumu menfi yönde devletimi-sgk nu nasıl etkileyebilir?
3.Önceden olduğu (ve olması gerektiği) gibi mahallinde çözüm imkanı var iken bunu engellemenin amacı ne olabilir?
4.Bu durumun işci yönünden zahmeti-külfeti yanında,işcinin aile hekimi yada hastaneye gidecek olmasına bağlı olarak, işyerinde doğacak iş gücü kaybı nasıl telafi edilecek,bu durumun işverene maliyeti nedir?
5.Tüm bu hususlar dikkate alındığında,uygulamanın çözüme yönelik olduğunu söyleyebilecekmiyiz?

Son düzenleme:
Zaten "az tehlikeli"sınıfta olup,50 den az çalışanı bulunan tüm işyerleri de 2014/haziran ay'ından sonra işyeri hekiminden hizmet almıyacak mı?

mrb çok acil bir konuda bilgiye yani yardımınıza ihtiyacım var bizim iş yerimize bağlı aynı il sınırları içinde 10 tane mağza var ama mağzaların sgk sicil numaraları farklı ve her mağzada 3 kişi çalışıyor merkezde ise 35 kişi çalışıyor iş yerimizin faliyet konsu tekstil özeri dikim falan yok ağır iş olarak geçmiyor bu durumda mağazalarda çalışanların sayısını baz alacakmıyız yoksa sadece merkezimi baz alacaz bu durumda ne yapmalıyız?

mrb çok acil bir konuda bilgiye yani yardımınıza ihtiyacım var bizim iş yerimize bağlı aynı il sınırları içinde 10 tane mağza var ama mağzaların sgk sicil numaraları farklı ve her mağzada 3 kişi çalışıyor merkezde ise 35 kişi çalışıyor iş yerimizin faliyet konsu tekstil özeri dikim falan yok ağır iş olarak geçmiyor bu durumda mağazalarda çalışanların sayısını baz alacakmıyız yoksa sadece merkezimi baz alacaz bu durumda ne yapmalıyız?
Aynı il sınırları içinde tüm mağaza-işyerlerinin sicil numarası tek numara ve bir-aynı işverenliğe ait olduğuna göre ,toplam işci sayısının hesabında bu mağaza işyerlerinde çalışanlar dikkate alınmalıdır.Yani merkezde çalışanlar ile birlikte hesab olunmalıdır.
Zira bahsekonu Yönetmelik Taslağında "tek bir işyeri"olarak kabül edilir diyor, ancak "bağlı işyeri"ifadesi sözkonusu değil,benim itirazım bu noktaya yani bu işyerleri nereye bağlı?bağlı olamaz mı?bağlı olmasa bile bunların her biri bağımsız işyerleri de değil ki!..Bu durumun tanımının,bir işletmeye bağlı işyerleri şeklinde belirtilmesinin isabetli olacağını düşünüyorum.

Aynı il sınırları içinde tüm mağaza-işyerlerinin sicil numarası tek numara ve bir-aynı işverenliğe ait olduğuna göre ,toplam işci sayısının hesabında bu mağaza işyerlerinde çalışanlar dikkate alınmalıdır.Yani merkezde çalışanlar ile birlikte hesab olunmalıdır.
Zira bahsekonu Yönetmelik Taslağında "tek bir işyeri"olarak kabül edilir diyor, ancak "bağlı işyeri"ifadesi sözkonusu değil,benim itirazım bu noktaya yani bu işyerleri nereye bağlı?bağlı olamaz mı?bağlı olmasa bile bunların her biri bağımsız işyerleri de değil ki!..Bu durumun tanımının,bir işletmeye bağlı işyerleri şeklinde belirtilmesinin isabetli olacağını düşünüyorum.

tşk cevap verdiğiniz için benim kafamı karıştıran konu iş kanununda Yükümlülüğe esas işçi sayısının belirlenmesinde işyeri sicil numarasının esas alınıp alınamayacağı
Tescil işlemi sonrasında işverenlere işyeri sicil numarası verilmektedir. Aynı il sınırları içinde ve aynı işverene ait olsa dahi kural olarak farklı adreste kurulu bulunan her işyeri "bağımsız ve ayrı işyeri" kabul edilerek bu işyerlerine farklı işyeri sicil numarası verilmektedir. diyor

tşk cevap verdiğiniz için benim kafamı karıştıran konu iş kanununda Yükümlülüğe esas işçi sayısının belirlenmesinde işyeri sicil numarasının esas alınıp alınamayacağı
Tescil işlemi sonrasında işverenlere işyeri sicil numarası verilmektedir. Aynı il sınırları içinde ve aynı işverene ait olsa dahi kural olarak farklı adreste kurulu bulunan her işyeri "bağımsız ve ayrı işyeri" kabul edilerek bu işyerlerine farklı işyeri sicil numarası verilmektedir. diyor
Konumuza bağlı olarak , şahsen "aynı işverene bağlı olması durumu" yeterli,"bağımsız ve ayrı işyeri"ifadesinden kasıt ,bildiğiniz üzre başka bir tüzel kişiliğe bağlı işyerleri değil zaten.
Elbette bir işverenliğe bağlı işler,işyerleri,işyeri sicil numaraları farklı olabilir,tehlike sınıfları da farklı olabilir,bu farklılıklar,işyeri hekimi olayında hesabımızı bu farklılıkları dikkate alarak yapacağız.
Esas sorun "aynı işverene bağlı işyerleri"ifadesi,tanımı adına ne dersek diyelim,bu noktada düğümleniyor,lgili Yönetmelik muhtemel yakında yayımlanacak, birlikte değerlendirme imkamız olacak, biraz daha bekleyelim derim.
saygılarımla...

iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğiyle ilgili bir gelişme varmı? ''50 ve üzeri işçi bulunan işyerleri'' ifadesi hala muallakta kaldı bildiğim kadarıyla..toplamda mı tek tek mi hesap edilecek kesin bir bilgiye sahip olan var m?

Bahsettiğiniz yönetmelik yayımlandı zaten(R.Gazete 09.12.2012-25311)
İşyeri tehlike sınıfı,50 den az veya fazla çalışanı olan işyerlerine ilişkin paylaşımlarda, bu bölüm-kısımda açıklandı(Sn.Zindan beyin iletisi net)
Ama cümlenizin son kısmına ilişkin olarak, olayın "işyeri hekimi"yönü, iş güvenliği uzmanlarında olduğu gibi henüz netleşmedi,bahsekonu taslağı bekliyoruz,bu noktaya da yukarıda ki iletimde kısmen değindim,bekleyelim görelim...
Bilgilerinize sunulur.

Başka bir konu.
Bugün iş güvenliği uzmanımız ,sözleşmeyi iletmek için bakanlığa gitmişti,denilen şu;
"İşverinliğnizin bir den fazla işyerleri var ise iş güvenliği uzmanı ile bu her bir işyeri sicil numaralarına ilşkin ayrı ayrı sözleşme yapılmış olacak"denilmiş.

Başka bir konu.
Bugün iş güvenliği uzmanımız ,sözleşmeyi iletmek için bakanlığa gitmişti,denilen şu;
"İşverinliğnizin bir den fazla işyerleri var ise iş güvenliği uzmanı ile bu her bir işyeri sicil numaralarına ilşkin ayrı ayrı sözleşme yapılmış olacak"denilmiş.

Çok ilginç bir yaklaşım olmuş. Sözleşme Ticari Unvan ya da Kişiler üzerinden yapılıyor. Üzerinde sgk sicil numarası olan sözleşme görmemiştik.

Bu saçmalık, her bir şube için ayrı ayrı sözleşme yapıp, ayrı ayrı ücret mi ödenecek.
Bir firmanın 8-10 tane şubesi var, hepsi tek tek ele alındığı zaman, 50 'yi hatta 10' u geçmiyor, toplamda 50' yi geçiyor.Tek tek şube bazında sözleşme alıyorsa, o zaman 50' nin altında olanlar da şuanda İş güvenliği uzmanı ile anlaşmak zorunda değildir sonucu çıkıyor.

Çok ilginç bir yaklaşım olmuş. Sözleşme Ticari Unvan ya da Kişiler üzerinden yapılıyor. Üzerinde sgk sicil numarası olan sözleşme görmemiştik.
Banada biraz farklı bir uygulama gibi geldi ancak her bir işyerine ait sgk sicil numarası(numaraları)aynı işverenliğe bağlı işyerleri
olduğundan,bu sözleşme de hem işverenliğin ünvanı, hemde ilgili(bağlı)işyerinin sicil numarası bulunacak,dolayısıyle sözleşme yine işverenlik ile yapılacak,ne var ki bağlı işyerleri için ayrı ayrı düzenlenmiş olacak demekki.