İş Yetiştirme

talcid

Katkı Sunan Üye
sayın büyüklerim sizlere bir konu hakkında danışmak istedim 70 mükellefimiz var 35 işletme 35 bilanço 5 adette müşavirliğini yaptığımız a.ş. şirket var 3 eleman çalıştırıyoruz işler zor yetiştiriyoruz bazı çevrelerden duyuyorum 2 elaman çalıştırdığını ve 100 mükelleffin evrağını tuttuğunu söylüyorlar biz bir yerde yalnışmı yapıyoruz anlayamadım sizlerin bu konuda fikirlerlerinizi ve çalışma planlarınızı öğrenebilirimiyim

not: işldiğimiz evrakları işleyen kişi kontrolden geçiyor öyle beyan alıyoruz kontrolsuz iş yapılmıyor.

Sevgili arkadaşım, belki büyüğün bile değilimdir ama anlattığına göre dikkatli ve özenli çalışıyormuşsunuz.Bunun bir zaman karşılığı elbette ki olacaktır.Bu çok normal.Takdiri bence mükelleflerinizden bulacaksınız:) Yani inş. bulursunuz.

bence iş programda bitiyor, 2005 yılında defter sayımız aynıydı, 2006 yılında da aynı 15 bilanço,4 işletme ve 8 taneda gayrifaal firma var, 2005 yılında bir bilgisayar ve 1 kişi bütün işlemleri bitiriyordu 2006 da luca programına geçtik, ağır kayıt yapıldığından dolayı bilgisayar sayısı 3 e çıktı personel sayısı 4 ile 6 arası değişiyor kafayı yemek üzereyiz ve işer yetişmiyor, 1 smmm ve 10 yıllık muhasebe elemanı ve 2 stajer kayıt yapıyor, patronun 2 oğlu var ne zaman fırsat bulurlarsa yardıma geliyor ama işler bitmiyor 2007 itibaren om programına geçilcek şu anda geçemiyoruz maaf olmuş durumdayız zarar ettiğimizde aşikar ama dönüşü yok bu yıl için bu nedenle programa bağlı herşey program süperse işler çabuk bitiyor.

serhat durmus' Alıntı:
bence iş programda bitiyor, 2005 yılında defter sayımız aynıydı, 2006 yılında da aynı 15 bilanço,4 işletme ve 8 taneda gayrifaal firma var, 2005 yılında bir bilgisayar ve 1 kişi bütün işlemleri bitiriyordu 2006 da luca programına geçtik, ağır kayıt yapıldığından dolayı bilgisayar sayısı 3 e çıktı personel sayısı 4 ile 6 arası değişiyor kafayı yemek üzereyiz ve işer yetişmiyor, 1 smmm ve 10 yıllık muhasebe elemanı ve 2 stajer kayıt yapıyor, patronun 2 oğlu var ne zaman fırsat bulurlarsa yardıma geliyor ama işler bitmiyor 2007 itibaren om programına geçilcek şu anda geçemiyoruz maaf olmuş durumdayız zarar ettiğimizde aşikar ama dönüşü yok bu yıl için bu nedenle programa bağlı herşey program süperse işler çabuk bitiyor.

arkadaşım ben de tam luca programı almaya karar verme aşamasındayım. Yavaş çalıştığını söylüyorsunuz. Luca ile görüştüm. Bilgisayarların en az XP işletim sistemine sahip olabilecek kapasitede olması gerektiğini sölediler. Windovs 95 veya 98 olması durumunda yavaş çalışabileceğini söylüyorlar. Beni bu konularda ve Luca kullanımı konusunda bilgilendirirsen çok sevinirim Kolay gelsin

arkadaşım bizde xp kullanıyoruz zaten, ve bilgisayarlarımız toplama felan da değil hp nin en son model bilgisayarlarını aldık ram vb... süper ama, programın yavaşlığı ne,internet , ne işletim sistemi ne de bilsayara felan bağlı, birlikte aldığımız 3-5 arkadaş var kimse memnun değil sorun programın kendisinde, zaten xp de muhtasar beyannamelerini hazırlayamıyoruz lucada o zaman daha düşük işletim sistemi olmalıymış bunuda anlamış değilim muhatasarları elde yapıyoz daha bilmiyom biz çok sıkıntı çektik çevrende kullanan varsa gidin bir giriş felan deneyin ve zaman tutun o zaman anlayacaksınız.

sayın arkadaşlar bu forumda mümkünse luca programını değilde iş yetiştirme ile ilgili bilgilerinize yer verirseniz sevinirim luca ile ilgili forum diğer sayfalarda yer alıyor.teşekkürler

Sevgili Gökhan arkadaşım,
O iki elemanla 100 defter tutan arkadaşların sırrını ben sana söyleyim mi?
onlar 120 alıcılar, 320 satıcılar 102 banka banka hesaplarını ayrıntılı tutmuyorlar.tek kalemde işlem yapıyorlar.onun içinde işler çabuk bitiyor.
Bende stajyerken tek başıma 90 mükellefin kayıtlarını tutuyordum.üstelikte o zamanlar internetten beyan yollamak falanda yoktu, Ankaradaki vergi dairelerini tek tek gezip beyan dağıtıyordum.
Şimdi muhasebeci olmakta ne var.Bütün beyanlar şakır şakır gidiyor internetten.Yakın zaman içerisinde bizim mesleğimizde büyük yenilikler olacak.muhasebecilerin tuttukları defter sayısına sınır getirilecek,belirli bir sayıyı geçemeyecez. İşte o zaman az iş, kaliteli hizmet ve normal ücret sistemi olacak. Ayrıca müşteriler ücretlerini bize değil, meslek odalarına yatıracaklar.işte o zaman adalet sağlanmış olacak.
Yoksa bu gidişle haksız rekabetten dolayı ya işsiz kalacaz yada bir arkadaş foruma yazmıştıda okumuştum ,hoşumada gitmişti çünkü gerçeği yansıtıyordu.demişti ki kurufasülye parasına çalışıyoruz. haksız da değil hani....iyi çalışmalar

aslında ücretlerine bizlere değilde meslek odalarına yatırmaları veya vergi dairelerine oradanda muhasebecilerin hesaplarını belli bir günden sonra yatırılırsa çok iyi olur para toplama zahmetinde bulunmayız onuda geçtim para alamıyoruz ki bu çok büyük bir sorun. iş konusuna gelince dediğiniz gibi işleri ayrıntılı yaptığımızdan olsa gerek çünkü aylık banka hesaplarını 120-320 hesaplarını titizlikle işlemeye çalışıyoruz mükelleflerden her ay banka ekstrelerini istiyoruz.iş yetiştirmeyle ilgili farklı görüşleri olan arkadaşlar bilgilerini bizlerle paylaşırlarsa memnun oluruz.Teşekkürler

sayın gökhan hangi programı programı kullanıyorsunuz birde çalıştırdığınız personelin niteliğide önemli, stajermi, sm, smmm veya çok tecrübeli mi bunlarda önemli unsur, ayrıca biz beyannamlerin internet ortamında gönderilmediğinde elden tahakkuk alındığında da başımızda smmm, 10 yıllık tecrübeli eleman ve 1 taneda dışarı işler için elemanımız vardı yani 90 defter stajerle nasıl tutulur anlamış değilim.

mikro 9.0 programını kullanıyoruz elemanlar biri aöf 3.sınıf öğrencisi diğeride aöf mezunu biri dışarı işlerini yapıyor muhasebe bilgisi pek fazla yok diğer arkadaşta normal yeni yeni öğrendi 1,5 senelik muhasebe elemanı aslında yük bende birde müşavirimiz var o fazla ilgilenmiyor yeminli sınavlarına hazırlanıyor yük bende

gökhan64 arkadaşım bence bunda anormal bi durum yok, bende büroda yetiştim ve yıllarca çalıştım ama büroların çoğunda şunu gördüm herşey üstün körü yapılıyor detaya inilmiyor, sadece gelen evrak hemen işleniyor evrağın belki içeriğine bile bakılmıyor, yani 100 veya 100 den fazla defter tutanların (herkesi kastetmiyorum) çoğu detaya inmeden yaptığı için işler hemen bitiyor. sen bildiğin doğrudan şaşma, zaten 100 veya daha fazla defter tutanların kayıtlarının çok doğru olma olasılığı yoktur....

Kesinlikle gerçeği yansıtmıyor.elbetteki sağlıklı değildir. en sağlıklı olanı kayıtları detaylı tutmaktır.. Ama stajyerken çalıştığın yerdeki meslek mensubu seni nasıl talimatlandırırsa öyle çalışırsın, haksızmıyım?

Ayrıca sevgili serhat durmuş, 90 mükellefin 1 stajyerle kayda alınmasına niye şaşırdınız ki, böyle çalışan çok var. Ayrıca mükellefin sayısı değil,içeriği önemlidir.Yani öyle şirket vardırki 1 klasör aylık evrağı gelir.ama birde ayda 5-10 evrağı gelen şirket vardır. işte işin sırrı burda gizli.

Herkese iyi çalışmalar

sanırım bencede işte sıkışmaların sebebi işlerde detaya inmemizden kaynaklanıyor ama doğrusuda bu birazda planlı olabilsek rahatlayacaz ama büro ortamındada ne kadar planlı çalışılabilinir ki mükelleflerin angarya işleri ortalığı düzeni karıştırıyor siz büyüklerim nasıl plan doğrultusunda çalışıyorsunuz bu konudaki fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.