İşe Gelmeyen Çalışana İhtarname Çektikten Sonra Yapılacak İşlemler Neler?

3 gün işe gelmeyince 05.02.2009 tarihi olarak ihtarname çektik(bundan önce 3 gün tutanak tutuldu) çıkış tarihi ne olacak ve nedenine tam olarak ne dicez önceden iş sözleşmesi yapılmadığı için,çalışma bakanlığına bildirimde nedeni ne olacak,ayrıca iş kura başvurmamız gerekiyor mu?kişi şu an yurtdışında olduğu için tekrar iş akdinin sona erdiğini bildirmem gerekli mi?bundan sonra yapılacak işlemler nelerdir yardımcı olursanız sevinirim.

Ynt: İşe Gelmeyen Çalışana İhtarname Çektikten Sonra Yapılacak İşlemler Neler?

işten çıkış nedeni "devamsızlık" olur. çıkış tarihi ihtar çekilen tarihtir. Çalışma bakanlığına yapacağınız eksik gün bildiriminde de "puantaj kayıtlarını " seçebilirsiniz. işkur'a İAB verme zorunluluğunuz yok, ama isterseniz bildirim yapabilirsiniz.
İyi Çalışmalar.

merhaba,

çıkış tarihi ihtar çekiliş tarihi olamaz. ihtar noterden çekilmeli çıkış tarihi verilen sürenin sonu olmalı. aradaki süre 3 gün beş gün neyse artık eksik gün bildirmine noterden çekilen ihtarın fotokopisi eklenmelidir.
iyi çalışmalar.

Devamsızlık nedeniyle iş akdinin feshi İş Kanununun 25/II bendince yapılan derhal fesihtir.
Eğer ihtarnamede süre belirlenmedi ise ki işveren insiyatifindedir, ihtarın çekildiği tarih çıkış tarihidir.

İhtarname adı üzerinde, "ihtar etmek için yazılan yazı" dır. (ihtar:uyarı).

İhtarname ile iş akdinin feshedilmesi bence pek doğru değildir. İhtarname ile personele işe devam etmediği bildirilir ve belli bir tarihe kadar işe gelmemesi halinde iş akdinin feshedileceği bildirilir. İhtarname ile belirtilen süreye kadar personel işe gelmezse bu sefer yine noterden iş akdi fesih bildirimi çekilir. İşten çıkarma tarihi ise bu fesih bildirimi tarihi olmalıdır.

sayın pınar

ihtar farklı bir şeydir derhal fesih başka birşeydir. eğer çalışanınıza noter aracılığıyla gelmemesinin gerekçesini isteyip 3 gün içinde işverene bilgi vermesi aracılığıyla ve de burası önemli eğer bilgi vermesse işine son verileceğini bir iharla bildirirseniz
3 gün süreyi bekleyip yine noter aracılığıyla verdiğiniz sürenin bitimi itibariyle fesih yapabilirsiniz. hem ihtar çekip hem aynı gün işine son verirseniz eşyanın tabiatina aykırı birşey olur sanırsam.

Peki bunun için eksik gün bildirim formu düzenlenmesi gerekiyor mu?çalışma bakanlığına çıkış nedeni olarak devamsızlık diyebilirmiyiz?Çünkü aile şirketi gibi olduğumuz için pek prosedürleri gerçekleştirmedik puantaj tutmuyoruz.e bildirge çıkışı nasıl olacak,ihtar tarihi 05.02.2009 ,10 gün süreyi geçtik bunun bir cezasıda var mı acaba?bu konuda kafam acayip karıştı,ihtarnameyi ek halinde bir yazı ile ssk'ya yazı işlerine filan vermem gerekiyor mu?ihtarnamede
3 gün içerisinde tarafıma ibrazı,aksi taktirde kabul edilebilir bir mazeretiniz blunmadığı halde işe gelmediğinizin anlaşılması halinde iş akdinizin 4857 sayılı iş kanunu/25-II (g) bendine göre bildirimsiz ve tazminatsız olarak fesh edilebileceğini ihtaren bildirrim demekte.

merhaba,
şuan için yapmanız gereken şey noterden fesih bildirimini yapıp sgk nın sitesinden işçi çıkış bildirimi 10 gün içersinde vermeniz, önmüzdeki ay yani bu ayın eksik gün bildirimi verileceği zaman işten çıkardığınız personeli eksik gün bildirgesinde 3 gününü diğer nedenleri işaretleyip noterden çekilen ihtarın fotokopisini bildirgeye ekleyebilirsiniz.

merhaba
eksik gün bildirim formunda diğer nedenler kaçıncı madde biliyor musunuz?prime esas günlük kazancı örn. 666,00/30 eksik bildirilen gün kısmı 05.02.2009 çıkış tarihi olcağından 5 gün mü oluyor.eksik bildirme nedeni madde olarak mı yazmam lazım?degerlendirme sonucuna ne demem gerekiyor?tşk ederim bilgilendirmelerinizden dolayı.iyi çalışmalar.

merhaba,

diğer nedenlerin kodu 22 prime esas kazancın tutarı eyer 5 gün çalıştıysa 666/30=22,2*5=111 tl olur
değerlendirme sonucuna herhangibi bir bilgi yazmanıza gerek yok en azından ben hep öyle yapıyorum. eksik gün nedenine
kod yazmanız yeterli olur.
iyi çalışmalar.

5 gün çalışmadı şubatta hiç gelmedi.05.02.2009 ihtar çekildi.ihtar tarihi olarak çıkışını vercez.bunun için eksik gün formu yaptık eksik gün bildirilen sayısına 5 dedim.

mağaza sorumlusu X kişisine (dışardan muhasebecisi olarak) işten çıkarıldığını söyledim. X de mağzadaki diğer personele ''ben gidiyorum deyip ayrıldı'' bu mahkemede bize delil teşkil etti... kıdem ve ihbar alamadı... ihtarda çekmedik üstelik...

iş yerini yeni actıgım tarih 08.06.2008 yanımda iki calısan vardı sgk müfettisler gelip adamların 8 ay sigortasız olduklarından dolayı para cezası uygulandı yanımda calısan elemanları sigorta yapmam gerek su anda ama adamlar haber vermeden işi bıraktı elemanları ne işe alabiliyorum nede cıkarta biliyorum işveren olarak ne yapmam gerek cvp nız icin simdiden tesekkürler...

sonuçta ssk ödemelisiniz...