İşe girerken yaşanan sıkıntılar

Herkese merhaba;
Mart sınavında muhasebe sınavına girdim ve kısmetse mayısta ruhsatı alacağımı düşünüyorum.
8 yıllık deneyimim var. Orta seviye ingilizcem var.
Yaklaşık iki ay önce bir işe girdim ama ilanda yazan işlerden çok uzak bir iş tanımı ile karşılaştım.
İş sadece ön muhasebe. Şok oldum ve geçen ay istifa ettim. Şu anda yardım amaçlı burdayım ama iş bakıyorum.
Yalnız sanki bana genel muhasebe işlemleri ve finans için başka bir pozisyon ile teklif getirecekler.
Sizce kabul etmeli miyim? Yoksa iş aramaya devam etmelimiyim?

Bu işyeri uluslararası 200 kişilik büyük bir firma, evime çok yakın, 8,30-17,00 çalışma saatleri, 2500 brüt maaş.
Dez avantajı ise tek düzen hesap planını değilde, isveç hesap planını kullanıyorlar. Bu zamanla hesap planı işleyişini unutturur mu bana?

Fikirlerinize ihtiyacım var....

Ynt: İşe girerken yaşanan sıkıntılar

Merhabalar,

Sizin gibi smmm olmaya hak kazanmış biri tek düzen hesap planını unutmaz. Bu sebebinizi eliyorum. İş yerinde kalmamakla ilgili başka sebepleriniz olabilir ayrı mesele yazarsanız konuşuruz.

Başka bir ülkenin hesap planına göre çalışmayı bırakın, onların vergi kanunlarını bile öğrenme yolunda heveslenmenizi teşvik etmek isterim. Ayrıca uluslararası firmada ingilizceni ilerletip kararlı adımlarla basamakları çıkmanız halinde yurt dışı seyehatleri vb gibi konulardan faydalanabilirsiniz.

Tekliflerini bekleyin, başka işlerle ilgili teklif geldiğinde değerlendirin ileri yürüme şansı görüyorsanız bence kabul edin. Ücret pek tatmin edici değil gibi ancak ücretin tatmin ediciliği biraz da çalışanın ihtiyacı ile orantılı gibi geliyor bana. Size yetiyorsa problem yok.

Ben o işletmede sizin için uluslararası deneyim, başka bir ülke mevzuatı öğrenmek, yabancı dili geliştirmek, genelde bizlerin eksik olduğu finans konularında kişisel gelişim görüyorum.

görüşlerim bu şekilde

saygılar

İsveç hesap planı mı?
T.C içersinde defter tutmak VUK hükümlerine ve tek düzene tabidir. Bu bilgide bir yanlışlık var.
Ancak İsveç hesap planına dönüştürme programı ve çalışması ayrıca yapılmaktadır. Bence

nguroy ' Alıntı:
İsveç hesap planı mı?
T.C içersinde defter tutmak VUK hükümlerine ve tek düzene tabidir. Bu bilgide bir yanlışlık var.
Ancak İsveç hesap planına dönüştürme programı ve çalışması ayrıca yapılmaktadır. Bence
ön muhasebe dediği gayriresmi muhasebe heralde resmi muhasebeyi başkaları tutuyodur yabancı ortaklı şirketlerde olağan bir durum

maaş normal sayılır..ama su bir gerçek ki Muhasebe meseleğinde kendınızı geliştirmek cok önemli;8 yıllık birikiminizi bir anda götürür..

şu ön muhasebe arka muhasebe konusunu anlamış değilim...bu kavramları bence meslek hayatımızdan çıkarmamız gerekmektedir diye düşünüyorum.muhasebenin önü arkası olur mu ya....

merkose ' Alıntı:
şu ön muhasebe arka muhasebe konusunu anlamış değilim...bu kavramları bence meslek hayatımızdan çıkarmamız gerekmektedir diye düşünüyorum.muhasebenin önü arkası olur mu ya....

Önü arkasını bilmem ama sağı solu kesinlikle var ve bir tarafta mutlaka uzmanlaşmak gerekiyor..:)

Arkadaşlar çok teşekkür ederim yorumlarınız için. Sorularını şöyle cevaplayayım?

Maalesef isveç hesap planı yanlış olsada. İsveç hesap planında bizim hesaplarımıza denk gelen hesaplar işleştirilerek beyannameler hazırlanıyor. Oldukça karışık ve zahmetli bir süreç.

Ön muhasebe işlemlerinden kastım ise gün boyu fatura girmek ve sekreterlik gibi işleri üstlenmek :(
Bu da benim için çok zoruma giden bir durum olduğu için istifa ettim. Nihayetinde bu kadar emeği fatura girmek ve telefona bakmak için katlanmadım.....

merkose ' Alıntı:

olmazmı tabiki olur.
bizim mesela bizim şirkette ön muhasebe alış ft. işleri satış ft. keser irsaliye düzenler tahsilatlara bakar vs.
genel muhasebe ise vergiyi hesaplar ödemeleri çıkarır beyannameleri yapar vs.
işte aradaki fark.

ama eski çalıştığım yerde ön muh veya genel muh yoktu. faturlarıda kesen alışlarıda işleyen beyannameleride hazılayan bendim.