fonradar

İşgöremezlik Belgesinin Bildirim Süreci Hakkındaki Tebliğ.!

Yaratır. Kanunen o çalışamaz sizde çalıştıramazsınız. Ola ki rahatsızlığı arttı sgk yapacağı tüm harcamaları size ödettirebilir.

Sn.merkur2 nin belirttiği gibi tedaviye olumsuz etkisi olduğuna karar verilirse, ayrıca yarım asgari ücret kadar İPC uygulanır.
Onun dışında raporlu işçiyi çalıştırdığınızda çalıştı işaretlerseniz sadece çalışan işgöremezlik ödeneğini alamaz, işverene bir olumsuzluk yaratmaz.

Benim de merak ettiğim buydu. Ondan başka aynı işi yapan olmayınca böyle riskleri almak durumunda kalıyoruz. Raporu çalıştı olarak isaretlemek bana kendini ihbar etmek gibi geliyor. SGK raporlu kişiyi çalıştırdığını buradan tespit edemez mi? Ceza durumu hastanın durumuna gore mi şekilleniyor?

Merhaba arkadaşlar, 01/06 da işe giren birinin 09/06 da başlayan 22/06 da biten bir raporu var. sistemde raporu göremedim, manuel olarak girmek istediğimde bu kişi bu işyeri çalışanı değildir diye uyarı veriyor. Ben bu raporu ne zaman kadar onaylasam ceza almam acaba? rapor bitişten itibaren 10 gün içinde mi yoksa 23 temmuza kadar mı?

23 temmuza kadar süreniz var. Kişi 1 haziranda girdiği için ve haziran ayı bildirgeleri daha verilmediği için sizin çalışanınız olarak gözükmüyor. Hesap fişi girişi yaparsanız ondan sonrada giriş yapabilirsiniz raporu 23 temmuzu beklemeden.

Merhaba,

bir çalışanımız analık sonrası doğum raporunun bitimine 1 ay kala işten ayrılmıştır. Bu durumda işten çıkışı sonrası kalan rapor süresini onaylamalı mıyız? Yoksa çıkış tarihine kadar olan süreyi mi onayla malıyız?

raporlu biri istirahat ettiğinden fiilen işyerinde çalışamaz, dolayısı ile doğum raporu bitene kadar işten ayrılmış olamaz.

raporlu biri istirahat ettiğinden fiilen işyerinde çalışamaz, dolayısı ile doğum raporu bitene kadar işten ayrılmış olamaz.

diyelim ki bu çalışan kendi üstüne kayıtlı cep telefon numarası üzerinden yazılı ve sözlü olarak işverene küfür,hakaret ve tehditte bulundu, bu çalışanın iş sözleşmesini fesh edilemez mi? Bunun için raporunun bitmesi mi beklenmelidir?

Ayırca ,analık raporunu bilmiyorum ama normal raporlu olan bir çalışanın raporlu olduğu dönemde çalışamaz gibi kati bir yazılı kuralın olduğunu hatırlamıyorum. Raporluyken çalıştığı dönemde başına bir şey gelirse sgk sadece iş göremezlik ödeneğini işverene rücu edebilir diye biliyorum.

Konu hakkında farklı bilgisi,görüşü olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Merhaba,

Kanser tedavisi gören emekli çalışanlarımızdan biri için 6 aylık rapor verilmiş ve rapor sonunda maluliyet azaltılabilir-kontrol ibaresi yazıyor. Bu ne anlama geliyor. Emekli çalışan bu durumda istirahat ödemelerini alabilecek mi?

Alır sorun yok siz raporu onaylayın yeter. Sağlık durumunun gidişatına göre kontrol veriyorlar gerekirse maluliyeti azaltıyorlar.

Aaa evet o ayrıntıyı kaçırmışım yazı içinde. Emekli ise işgöremezlik ödeneği alamıyor ne yazıkki.

Merhaba arkadaşlar,

17.08.2018-05.09.2018 tarihleri arasında raporlu olup daha sonra 06.09.2018-25.09.2018 tarihleri arasında devam raporu alan bir personel var.
İlk raporu sistemde gözükmediği için manuel giriş yaptım. İşbaşı tarihine raporlu olduğu son tarihi yazmışım.
Bunun üzerine sgkya dilekçe yazdım ama henüz bir düzeltme işlemi yapılmadı.
Ben devam raporu olan 06.09.2018-25.09.2018 tarihli raporu mauel girişte 05.09.2018-25.08.2018 diye onaylasam bir problem olur mu?

Sorun olmaz o şekilde onaylayın siz. Eylül bildirgesinde de eksik günleri düzgün bir şekilde bildirim.

Zaten manuel giriş ile işçiye para ödenmiyor. elektronik rapor onayı yapmanız gerekecek mecburen. Daha sonra rapor elektronik rapor sistemine düşer o zaman onay verirsiniz yine.

Merhaba ben kasım. Ben 05.06.2018 de amaliyat oldum. 05.06.2018 de hastaneden taburcu oldum. 30 gün rapor aldım. Hastane bana 3 hekim raporu verdi. Elektronik rapor vermedi. İl yerine üç hekim raporunu verdim. İş yeri bu üç hekim raporunda yazan hastanemizden 05.06.2018 de taburcu oldu. 30 gün iştiraki uygundur. İl yeri bu üç hekim raporunda yazan tarihleri sigortaya bildiriyor. Yalnız elektronik raporda 06.06.2018 başlangıç 05.07.2018 bitiş görünüyor. Ben sigortadan iş görememezlik rapor ücretini alamadım. Sigortaya gittim neden yatmıyor deşiğimde bana ne zaman işe başladın? Ben 05.07.2018 de çalıştım dedim. Sigorta da ki görevli sen raporu bozdun para alamazsın dedi. İş yeri puantajı gönderirken beni 05.07.2018 de raporlu göstermiş. Bu durumda ben ne yapabilirim. Yardımcı okursanız sevinirim.

İşveren rapor onayını iptal etsin. Hastane raporu düzeltip doğru şekilde sisteme girsin. Sonra işveren tekrar onay versin.

Baya uğraşmanız gerekecek ama ancak böyle olur.

Bimere şikayettede bulunabilirsiniz sgk hakkında.

Merhaba. Öncelikle arkadaşlar ben ameliyat oldum rapor aldım 12 gün,2 günü yatarak 10 günü ayakta olmak üzere. Şimdi benim şöyle bir sıkıntım oldu. Raporda rapor durumu "kontrol" olarak yazıyor ve ben kontrole gittim, doktor tamam artık çalışabilirsiniz dedi. Bende herhalde direk çalışmaya başlıyoruz zannettim maalesef öyle değilmiş. Sekreterin yanına gidip çalışır duruma getirmem gerekiyormuş. Bende öyle yapmadım direk gittim ertesi gün çalışmaya başladım. Ve aradan 1 ay geçti 170i aradım daha onaylanmış dendi. Bende bağlı olduğum SGK ya gidip durumu izah ettim. Sağolsun oradaki yetkili yardımcı oldu. Ve hala kontrolde olduğunu söyledi. Bir an önce "kontrol" durumumu "çalışır" duruma getirmemiş söyledi. Direk hastaneye gittim ve sistem çalışmıyordu. Aradan bir iki gün geçti sonra tekrar aradığımda hala sistem yok. Ne yapmam lazım teşekkürler.

Mrb arkadaşlar, personelin sigorta çıkışı 29 haziranda yapıldı. Ancak bu arkadaş 27 hazirandan 11 temmuza kadar rapor almış. Rapor onay ekranında sgk çıkış tarihine kadar(29 haziran) çalışmamıştır seçiyorum, 10 günden az rapor onaylayamazsınız diye bir uyarı veriyor. 11 temmuzu seçip onaylarsam sgkya 2 farklı bildiri yapmış olmucak mı?. Bu durumda ne yapmamı tavsiye edersiniz?.