İşten sebepsiz çıkarıldım.

ben özel bir firmanın belirtmiş olduğu bir mağazada küçük ev aletleri bölümünde 02.08.2009 tarihinden beri
(PROMÖTÖR)satış elemanı olarak çalışıyorum ama 26.02.2010 tarihinde mağazaya gelen bir mailde yerime başkasının geliceği bildirilmiş bende başka mağazaya alınacağımı düşünürek bir üstümü aradım o bana gerekli bildirimin müdürümüzün yapıcağını söyledi ertesi gün işime tekrar gittim arkadaşlarla konuşurken mağazanın elemanı bana işten çıkarıldığımı söyledi bende şaşırdım nasıl yani diye sorduğumda kimseye söyleme deyip yaklaşık 1.hafta önce mağazaya gelen bir maili gösterdi oradada yazan şey firmamıza bağlı çalışan elemanımızın iş aktine 27.02.2010 tarihinde son verilecektir lütfen bu mailden gerekli bildirimi yapılana kadar elemanımıza bahsetmeyin yazıyodu ve ertesi gün müdürümüz beni arayıp üzgünüm ama bugün itibariyle
iş akdine son verildi dedi peki gerekçeniz ne diye sorduğumda benim sessiz olmam gibi bir gerekçe sundu ve ben bu ay bulunduğum mağazanın küçük ev aletlerindeki personellerinide geçerek satış birincisiyim bana daha önce seni uyardık falan dedi ama ne yazılı nede sözlü hiçbir ihtar almadım ve bu şekilde işten aniden çıkartıldım. gerekli tazminatın hesaplandı dedi
ben şimdi bu konuda ne yapmam gerekiyo bana yardım edebilimisiniz lütfen..

kayıt olamadım sürekli hata verdi bana mail atarsanız inanın çok sevinirim
acil lütfen bugün bana kağıt yollıycaklar onu imzalayınca param yatıcakmış

Bu arada aldığım maaş:580 agi:50 yol:110 ve yemek:234 sigortamda tam yatıyor
bu durumda ne kadar tazminat alırım acaba

Sizlerden yorumlarınızı ve bilgilerinizi eklemenizi bana yol göstermenizi rica ederim...

Ynt: İşten sebepsiz çıkarıldım.

Tam olarak hangi konuda cevap istiyorsunuz anlayamadım.
İşe devam etmek istiyorsanız, mahkemeye işe dönüş davası açmalısınız, bir avukat ile görüşün.

Tazminatınızı vererek işveren sizi işten çıkarabilir.
Tazminat hesaplayabilmek için aldığınız ücretin brüt tutarını bilmemiz lazım.Ki sizin henüz bir yılınız dolmamış, kıdem tazminatı alamazsınız.Sadece ihbar tazminatı verirler.

Kolay gelsin.

bu saatten sonra işe dönmek istemem tabiyki ama bana sundukları gerekçe çok acayip ve bana yollanıcak kağıtta ne yazdığınıda bilmiyorum kağıdı imzaladıktan sonra param yatıcakmış...
1.sessiz diye işten çıkartma hakkı varmı (işimi yaptığım halde)..?
2.nekadar zaman önce haber verilmeliydi...?
3.ihtar verilmediği halde uyardık diyolar...?
4.tazminatımı nasıl hesaplayabilirim..?
iş bulamazsam işsizlik sigortasından yada maaşından yararlanabilirmiyim..?

-Yapmış olduğunuz işin gerektirdiği özellikleri göremedikleri için çıkarmışlar sanırım.Onların istedikleri ile sizin yaptığınızı idda ettiğiniz iş arasında fark varmış demekki.Memnun olmadıkları için çıkarmışlar.İhtar yapsın yada yapmasınlar, işten haklarınızı vererek çıkarıyorlarsa sorun yok.
-Çıkarmak için bir süre önce bildirmeye gerke yok.6 ile 1,5 yıl arasında çalışanlar için 4 hafta önceden haber verip ihbarsızda çıkarabilirlerdi.
-1 yıldan az çalıştığınız için kıdem değilde ihbar alırsınız.Bu da Gelir vergisi ve damga vergisi kesildikten sonra 6 ile 1,5 yıl arasında çalışanlar için 4 haftadır.
-İşsizlik sigortasından yararlanabilmeniz için son 120' i günü sürekli olmak koşulu ile, son 3 yıl içinde en az 600 gün ödenmiş priminizin olması gerekir.
Varsa işten çıkış bildirgeniz ile işkura müracat edin.

Kolay gelsin.

yardımlarınız için teşekkür ederim yolladıkları kağıt elime geçti ve kağıtta yazan yazı aşşada kinin aynısıdır
şimdi ne yapmam gerekiyo acaba bunu imzalayıp yollamamı istediler...

... ünvanlı firmada çalışmış olduğum sürelere ait normal aylık ücret.haftalık tatili ücreti ve bayram (dini milli)ücretlerini tarafıma tahakkuk eden diğer ücret ve alacaklarımı velhasıl 1475 sayılı iş kanunundan doğan tüm alacaklarımı işveren ve firma müdürü ........ dan tam ve noksansız olarak tahsil ettim..
Ayrıca iş akdi tarihinden önce ibraz edilen ihbar gün süresi içinde hak etmiş olduğum iş arama sürelerinin tamamını kullandım..
Herhangi bir alacağımın kalmaığı konusunda iş veren şirket ve müdürü......'ı gayrı kabulu rica olarak ibra ediyorum

merhaba kolay gelsin
bugün benden kağıdı imzalayıp kargoyla yollamamı istiyorlar ondan sonra param yatıcakmış.
ama orda yazdıkları gibi iş arama hakkı falan bunları kullanmadım aniden çıkartıldım..
sizce ne yapmalıyım lütfen bana acil yol gösterirseniz sevinirim...

kolay gelsin ve yardımlarınıza teşekkür ederim..

Ödeme almadan hiçbir şey imzalamayın ihbar tazminatınız ve ücretiniz ödensin imzalayın yoksa ödeme olmadan imza atmayın

yaklaşık 810 tl brüt ücretiniz varmış ayrıca ilaveten yol ve yemek
size 4 hafta önceden bildirmeleri gerekir di yani 28 günlük ek ücret almalışınız
fakat ihbar tazminatınızı brüt ücret üzerinden almalısınız yani
810+110 yol+234 yemek =1154 tl en az brüt ücret eder
30 günlük brüt ücret 1154 tl
28 günlük ise 1077 tl yapar
1077 tl den %15 gelir vergisi kesilse 165 tl civarı gelir ve damga vergisi kesilir
size yaklaşık 912 tl ihbar tazminatı vermeleri gerekir
ayrıca ödenmeyen varsa normal ücretleriniz yani 26.02.2010 tarihine kadar almadığınız maaşınız

Gelen kağıdın altına 26.02.2010 da işten çıkarıldığınızı ve önceden bildirilmediğini hemen işine son verildiğini nedeninin ise sözlü olarak sessizlik olduğunu
bu yüzden 4 haftalık ihbar tazminatınız ile normal 26.02.2010 tarihine kadar olan ücretinizin ödenmesini rica ederim ve ödeme yapıldığında gerekli imzaları atacağınızı bildirin
diye yazı yazın ve gönderin gelen yazıyı

cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim

maaşımdan avans çekmiştim içerden alıcağım yaklaşık 400 civarı kalmıştı.
size bugün gelişen olayı anlatıyım bankamatikten hesabıma bakmak istedim ve baktığımda 102 lira maaş ve 97.lire firmadan havale görünüyodu.
Ve benimle ilgilenen firmadaki şefimi aradım ajansın bana yolladığı kağıttan ve hesabıma yatan paradan bahsettim muhasebeyle görüşüp seni arıycam dedi...
Aradığında kağıdı imzalama dedi firmanın muhasebesi tazminatımızı ajansa yollamış ve bu yatanı bizde anlamdık dediler ve bankamatikten 30günlük hesap dökümünü alıp onlara fax çekmemi istedi ve bende yolladım ama onların demesine göre hesabına yanlış anlamdıysam tazminatım 15 günlük gibi bişeymiş ve içerde kalan maaşım tabiyki..
ayrıca onlardan sonra ajans aradı en iyisi buraya gel daha iyi olur dedi yanında hesaplanırsa görürsün ve işten çıkış bildirgenide alırsın dedi bende iyi olur dedim ama firma 2.gün hiç bişeye karışma ajansa görüşmeye gitme biz bu işi halledip sana haber vericez dedi...
bende bu olanlardan hiç bişey anlamdım bugün çalışma bakanlığına gidip görüştüm ve bana dilekçe yazdırdılar şimdi gelişicek haberleri bekliyorum..

tekrar çok teşekkür ederim gelişmelerdende sizi haberdar ederim

giriş tarihiniz 02.08.2009 ise o zaman 6 aydan fazla çalıştığınız için 28 günlük ihbar tazminatı vermeleri gerekir
giriş tarihinizi ssk dökümünüzden kontrol edin

Bizim işimizde sigorta girişin olmadan mağazalara giriş yapamıyorsun..
O yüzden mecburi hemen sigortamızın girişi oluyo ve giriş yapıyoruz baktım girişim doğru..
Yani budurumda önceki cevabınızda bir hesap yapmıştınız o doğrumu acaba onu bilmem yeterli en azından aradıklarında bana az bi meblağ söylerlerse ona göre cevap verim..
Şuan hala ne yapıcaklarını bekliyorum açıkçası.!!
Tekrar ilginiz ve yardımınız için teşekkür ederim

Yaptığım hesaplama yaklaşık olarak doğru yani ihbar tazminatı olarak 912 tl civarı almanız gerekir
İhbar tazminatı hesaplamasını düşük çıkarırlarsa ihbar sürenizin 28 gün olduğunu ayrıca hesaplamaya yemek ve yol ücretininde ilave edilmesi gerektiğini bildirirsiniz

sgk dökümüm

6ghgdg.jpg

Malesef ben işe giriş tarihimi yanlış hatırlıyomuşum üstte dökümü yolladım buna bakarak bana bir cevap yollarsanız çok memnun olurum
tekrar çok teşekkür ederim

Firmamın muhasebesiyle görüştüm ve bana dedikleri şey 02.09.2009 işe başladığım ve 26.02.2010 işten çıkarıldığım için 6.ayı doldurmadığım söylendi yani 2.günle kaybediyorum galiba..
Ve buyüzden alıcağım tazminatın 454 lira olduğunu söylediler..
Sizce bu doğrumudur yarın ajansa gidip kağıdı imzalamam gerekiyo..
Lütfen bana acil cevap yazarsanız çok sevinirim kolay gelsin teşekkür ederim..

Giriş tarihiniz doğru ise evet 14 günlük ihbar hakkınız var oda belirttikleri gibi 454 civarıdır
ama sadece ihbar tazminatı bu rakam diğer alacaklarınız hariç