İstifa Dilekçesi Yazmadan İşten Çıkmak İstiyorum...

Bu yani sizin yorumladığınız İş Kanunu?
Yargıtay da aynı şekilde yorumluyor.
T.C
YARGITAY
9. HUKUK DAİRESİ
Esas No. 2010/42629
Karar No. 2013/4444
Tarihi: 06.02.2013

İŞÇİNİN HAKLI NEDENLE FESHİ
İHBAR TAZMİNATINA HAK KAZANAMAYACAĞI

ÖZETİ İhbar tazminatı, belirsiz süreli iş sözleşmesini
haklı bir neden olmaksızın ve usulüne uygun bildirim
öneli tanımadan fesheden tarafın, karşı tarafa ödemesi
gereken bir tazminattır. Buna göre, öncelikle iş
sözleşmesinin Kanunun 24 ve 25 inci maddelerinde
yazılı olan nedenlere dayanmaksızın feshedilmiş
olması ve 17 nci maddesinde belirtilen şekilde usulüne
uygun olarak ihbar öneli tanınmamış olması halinde
ihbar tazminatı ödenmelidir. Yine haklı fesih nedeni
bulunmakla birlikte, işçi ya da işverenin 26 ncı
maddede öngörülen hak düşürücü süre geçtikten
sonra fesih yoluna gitmeleri durumunda, karşı tarafa
ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğü doğar.
İhbar tazminatı, iş sözleşmesini fesheden tarafın karşı
tarafa ödemesi gereken bir tazminat olması nedeniyle,
iş sözleşmesini fesheden tarafın
feshi haklı bir nedene
dayansa dahi
, ihbar tazminatına hak kazanması
mümkün olmaz.
İşçinin 1475 sayılı Yasanın 14 üncü
maddesi hükümleri uyarınca emeklilik, muvazzaf
askerlik, evlilik gibi nedenlerle iş sözleşmesini
feshetmesi durumunda ihbar tazminatı talep hakkı
bulunmamaktadır. Anılan fesihlerde işveren de ihbar
tazminatı talep edemez

Sayın Formdaşlarım Keremcem,şeref aydemir ve candostum

Gerçekten çok güzel bir konuyu dile getirip tartışmışsınız.Formumuz adına teşekkür ediyor burda bir kaç cümlede ben eklemek istiyorum.Hepinizin yazılarını iki hatta üç kere okudum.Bu konuda benimde Sayın Keremcem ve Sayın Şeref Aydemir'e katılmam mümkün değil.Ben de Sayın Candostum gibi düşünüyorum.Detayları siz yukarda yazdığınız için sadece sizden alıntı yaparak konuya katkı yapmak istiyorum.Burada kötü niyet aranır ve İş Kanunun 25/II-g maddesine göre fesih yapıldığı zaman işveren haklı duruma geçer.

Sayın Candostum'dan alıntı Sevgili Keremcem böyle bir devamsızlık yapan işçiye karşı işveren iş sözleşmesini 4857/25 II g ye göre fesheder
"İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi."

Şimdi burdaki haklı sebebi açmak gerekir.Kim haklı Sözleşmeyi İş Kanunu 25/II-g'ye fesih eden işveren mi? Yoksa İşçi mi?

Sayın Keremcem'den alıntı Sözleşmeyi haklı sebeple fesheden kim sn.candostum? İşveren. sözleşmesi feshedilen taraf karşı tarafa ihbar tazminatı öder şeklinde bir madde işkanununda???

Burda sözleşmeyi haklı sebeple fesheden işveren ve bunu derhal fesih yoluyla yaparsa İhbar tazminatını işçi öder.

26.Maddenin ikinci paragrafına göre de İHBAR TAZMİNATINI

"Bu haller sebebiyle işçi yahut işverenden iş sözleşmesini yukarıdaki fıkrada öngörülen süre içinde feshedenlerin diğer taraftan tazminat hakları saklıdır." Bu cümlede Sayın Şeref Aydemirin belirttiği tazminat türüdür.

Saygılarımla

FERHAT

Son düzenleme:
Sayın Formdaşlarım Keremcem,şeref aydemir ve candostum

Gerçekten çok güzel bir konuyu dile getirip tartışmışsınız.Formumuz adına teşekkür ediyor burda bir kaç cümlede ben eklemek istiyorum.Hepinizin yazılarını iki hatta üç kere okudum.Bu konuda benimde Sayın Keremcem ve Sayın Şeref Aydemir'e katılmam mümkün değil.Ben de Sayın Candostum gibi düşünüyorum.Detayları siz yukarda yazdığınız için sadece sizden alıntı yaparak konuya katkı yapmak istiyorum.Burada kötü niyet aranır ve İş Kanunun 25/II-g maddesine göre fesih yapıldığı zaman işveren haklı duruma geçer.

Sayın Candostum'dan alıntı Sevgili Keremcem böyle bir devamsızlık yapan işçiye karşı işveren iş sözleşmesini 4857/25 II g ye göre fesheder
"İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi."

Şimdi burdaki haklı sebebi açmak gerekir.Kim haklı Sözleşmeyi İş Kanunu 25/II-g'ye fesih eden işveren mi? Yoksa İşçi mi?

Sayın Keremcem'den alıntı Sözleşmeyi haklı sebeple fesheden kim sn.candostum? İşveren. sözleşmesi feshedilen taraf karşı tarafa ihbar tazminatı öder şeklinde bir madde işkanununda???

Burda sözleşmeyi haklı sebeple fesheden işveren ve bunu derhal fesih yoluyla yaparsa İhbar tazminatını işçi öder.

26.Maddenin ikinci paragrafına göre de İHBAR TAZMİNATINI

"Bu haller sebebiyle işçi yahut işverenden iş sözleşmesini yukarıdaki fıkrada öngörülen süre içinde feshedenlerin diğer taraftan tazminat hakları saklıdır." Bu cümlede Sayın Şeref Aydemirin belirttiği tazminat türüdür.

Saygılarımla

FERHAT
Sn.candostum, sn.ferhat;
- sözleşmeyi fesheden taraf, haklı sebeple de feshetmiş olsa, karşı taraftan ihbar tazminatı talep edemez , yanlışmıyım?
- 24.ve 25.maddeler, taraflar için sözleşmeyi derhal feshedebilme hakkı tanıyan durumları açıklamakta, yani 24.ve 25.madde içeriğinde ihbar öneli yok, hal böyle iken ihbar öneline gerek duymadan feshe imkan tanıyan 25.II-g maddesine göre sözleşmeyi fesheden işveren nasıl ihbar tazminatına hak kazanabilir bunu açıklayabilirmisiniz lütfen.
Bu şekilde fesihle zarara uğrayan işveren elbette zararının tazminini talep edebilir, bu da bir tazminattır ama adını ihbar tazminatı koyarsak hata etmiş oluruz.
Sözleşmeyi haklı nedenle fesheden işverenin karşı taraftan ihbar tazminatı hakkı olamaz,
çünkü sözleşmeyi işveren feshetmiştir, ihbar tazminatı, sözleşmeyi fesheden tarafın ödemesi gereken bir tazminattır.
çünkü devamsızlık nedeniyle feshe imkan tanıyan 25.madde de ihbar öneli gerektiren şartları tanımlanmaz, derhal fesih hakkı verir.
İhbar önelli fesih olmadan ihbar tazminatı olamaz, 25.II g maddesine göre de ihbar öneli olmaz.

Ayrıca 26.madde ihbar süresi veya ihbar tazminatını değil, ihbarsız olarak derhal fesih hakkını kullanabilme süresini yani bu sebeple fesihte hak düşürücü süreyi tanımlar, o süreyi geçirdikten sonra artık haklı taraf için kullanabileceği bir hak kalmamaktadır der.

Yanlışmıyım?

Son düzenleme:
Sayın Keremcem

Konuyu çok güzel özetleşmişsiniz.Aslında burdan çıkan sonuç aynı hepimizi aynı sonuçta birleştiryor.

Bu şekilde fesihle zarara uğrayan işveren elbette zararının tazminini talep edebilir, bu da bir tazminattır ama adını ihbar tazminatı koyarsak hata etmiş oluruz.

Sn.candostum, sn.ferhat;
- sözleşmeyi fesheden taraf, haklı sebeple de feshetmiş olsa, karşı taraftan ihbar tazminatı talep edemez , yanlışmıyım?
- 24.ve 25.maddeler, taraflar için sözleşmeyi derhal feshedebilme hakkı tanıyan durumları açıklamakta, yani 24.ve 25.madde içeriğinde ihbar öneli yok, hal böyle iken ihbar öneline gerek duymadan feshe imkan tanıyan 25.II-g maddesine göre sözleşmeyi fesheden işveren nasıl ihbar tazminatına hak kazanabilir bunu açıklayabilirmisiniz lütfen.
Sözleşmeyi haklı nedenle fesheden işverenin karşı taraftan ihbar tazminatı hakkı olamaz,
çünkü sözleşmeyi işveren feshetmiştir, ihbar tazminatı, sözleşmeyi fesheden tarafın ödemesi gereken bir tazminattır.
çünkü devamsızlık nedeniyle feshe imkan tanıyan 25.madde de ihbar öneli gerektiren şartları tanımlanmaz, derhal fesih hakkı verir.
İhbar önelli fesih olmadan ihbar tazminatı olamaz, 25.II g maddesine göre de ihbar öneli olmaz.

Ayrıca 26.madde ihbar süresi veya ihbar tazminatını değil, ihbarsız olarak derhal fesih hakkını kullanabilme süresini yani bu sebeple fesihte hak düşürücü süreyi tanımlar, o süreyi geçirdikten sonra artık haklı taraf için kullanabileceği bir hak kalmamaktadır der.

Yanlışmıyım?

Evet yanlışsınız Sn.Keremcem son derece yanlışsınız. Sizin bu mantığınız ile işçi bir işyerinde ihbar süresini çalışmak istemiyorsa habersiz ve mazeretsiz işe gitmeyecek, işveren de sözleşmeyi feshetmek zorunda kalacak ama burada işvereni koruyacak hiçbir yaptırım olmayacak. Sizi bu mantığa sevkeden işverenin sözleşmeyi mecburen feshetmek zorunda kalması mı?

- İşten kendi isteği ile ayrılan işçi de ihbar sürelerine uymak zorundadır. İşçi, İşten ayrılmadan önce işverene durumu çalışma sürelerini göz önünde bulundurarak önceden bildirmek zorundadır. Aksi taktirde işverenin de işçiden ihbar tazminatı isteme hakkı bulunmaktadır.

İşveren işçinin kanuni adresine ihtarname gönderiyor, işe devam etmediğiniz tespit edilmiştir, izahat istiyor, Kanuni ikametgahına yapılan bildirime cevap vermemek ile işçi kurtulmuş olamaz Sn.Keremcem. Yasal süre 6 gün bu sürede işveren feshetmek zorunda kalıyor sürünceme de bırakamayacağına göre. Burada işçinin kötü niyeti aşikar. Ama siz 26. maddenin 2.paragrafını kaale almayın diyorsunuz. Neden?

Bakın eğer işveren zarara uğramamışsa sadece İhbar Öneline riayet etmeyen, kanuni ikametgahına yapılan bildirime cevap vermeyen işçi den ihbar tazminatını İSTER. Ayrıca uğradığı bir zarar varsa bu zararın tazminini de ister.

Bu nedenle 26.Maddenin 2.paragrafında Tazminat Hakkı değil HAKLARI (çoğul) saklıdır der...

"Bu haller sebebiyle işçi yahut işverenden iş sözleşmesini yukarıdaki fıkrada öngörülen süre içinde feshedenlerin diğer taraftan tazminat hakları saklıdır."

:) Bu durumda, ücretleri ödenmediği için sözleşmesini feshedip kıdem tazminatı talep eden işçinin de ihbar tazminatı hakkı oluyor öyle mi sn.candostum?
Yada herkese zam yapıp bir tek işçiye zam yapmayarak işçinin sözleşmesini haklı nedenle feshetmesi ile de işçi ihbar tazminatına hak kazanır öyle mi?

:) Bu durumda, ücretleri ödenmediği için sözleşmesini feshedip kıdem tazminatı talep eden işçinin de ihbar tazminatı hakkı oluyor öyle mi sn.candostum?
Yada herkese zam yapıp bir tek işçiye zam yapmayarak işçinin sözleşmesini haklı nedenle feshetmesi ile de işçi ihbar tazminatına hak kazanır öyle mi?

Ben sulandırmanın manasız olduğu kanaatindeyim. Bu ücretle ilgili bir konu değil, Bildirim usul ve sürelerine riayet etme/etmeme meselesi.

Bakın eğer işveren zarara uğramamışsa sadece İhbar Öneline riayet etmeyen, kanuni ikametgahına yapılan bildirime cevap vermeyen işçi den ihbar tazminatını İSTER. Ayrıca uğradığı bir zarar varsa bu zararın tazminini de ister.
Bu dediğinizle hemfikiriz sn.candostum, sadece çatıştığımız nokta,
işveren ihbar tazminatını sadece sözleşmeyi ihbar süresine uymadan fesheden çalışandan isteyebilir, kendim çalar kendim oynarım, hem sözleşmeyi feshederim hem de ihbar tazminatı isterim diyemez, daha doğrusu dilin kemiği yok elbette diyebilir ama sözleşmesini feshettiği işçisinden ihbar tazminatı adı altında herhangi bir şey A LA MAZ :)

Peki siz haklısınız (değilsiniz de haklısınız :) ) ben 4 yıldır bir işyerinde çalışıyorum ve ayrılmak istiyorum ama bildirim süresini de çalışmak istemiyorum (56 gün) 15 Temmuz tarihinden itibaren habersiz işe gitmedim ve işverende benim işlerimi çalışan diğer arkadaşlara bölüştürerek herhangi bir zarara uğramadan işine devam etti. Bana da devamsızlık ihtarı gönderdi cevapta vermedim, sözleşmemi feshetmek zorunda kaldı. Bende yeni bir iş buldum ve 05 Ağustos tarihinden itibaren sigortalı çalışmaya başladım.

Burada eski işverenin yapacağı bi işlem var mı?

Haklıyım ,
25II maddesine istinaden devamsızlık nedeniyle derhal fesih hakkını kullanan eski işvereninizin yapabileceği hiç bir şey olmamakta bu durumda sn.candostum.

İhbar tazminatını , ihbar süresine uymadan sözleşmeyi fesheden taraf ödemekle yükümlüdür, iş kanunundaki derhal fesih hakkı ise ihbar süresi kadar bekleme zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır, yani ihbar tazminatı ödemek yükümlülüğünü ortadan kaldırır, karşı taraftan '' ihbar tazminatı'' alabilme hakkı kazandırmaz.

Haklıyım ,
25II maddesine istinaden devamsızlık nedeniyle derhal fesih hakkını kullanan eski işvereninizin yapabileceği hiç bir şey olmamakta bu durumda sn.candostum.

İhbar tazminatını , ihbar süresine uymadan sözleşmeyi fesheden taraf ödemekle yükümlüdür, iş kanunundaki derhal fesih hakkı ise ihbar süresi kadar bekleme zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır, yani ihbar tazminatı ödemek yükümlülüğünü ortadan kaldırır, karşı taraftan '' ihbar tazminatı'' alabilme hakkı kazandırmaz.

Ah ah bi bulabilsem Üsküdar 2.İş Mahkemesinin 2009 yılında karara bağladığı Reysaş Lojistik dosyasını o zaman göreceksiniz siz gününüzü :)

24 ve 25 nci maddelerine dayanılarak iş akdini haklı nedenle fesheden taraf,karşı tarafdan ihbar tazminatı talep edemez düşüncesindeyim

Bu düşüncemi tekraren yinelerken,konumuza uyan yönüyle bu düşüncemi teyit eder nitelikte ,bu defa işci(nin kendisi) tarafından haklı nedenle yapılan feshin sonucuna ilişkin ihbar tazminatına hak kazanılamaycağına,talep edilemeyeceğine dair bulduğum Karar ları paylaşmak isterim,işveren tarafından haklı nedenle yapılan feshin sonucuna dair işciden ihbar tazminatı talep edemiyeceğine ilişkin kararı ise henüz bulamadım,bulur yada bulan olur ise paylaşalım.(lütfen...)
İlgili Kararlar:Yarg.9 HD.2003/23772 E. , 2004/26398 E. ,2004/24558 E. (bu kararlarda dava konuları farklı olsa da ortak ölçüt olan "haklı neden"durumu sözkonusu.
İşbu kararlardaki ortak nokta,"iş akdini haklı nedenle fesheden taraf,karşı tarafdan ihbar tazminatı talep edemez"görüşümüzü doğrular niteliktedir düşüncesindeyim.
(yanlış veya noksanımız var ise lütfen paylaşalım)

Bu düşüncemi tekraren yinelerken,konumuza uyan yönüyle bu düşüncemi teyit eder nitelikte ,bu defa işci(nin kendisi) tarafından haklı nedenle yapılan feshin sonucuna ilişkin ihbar tazminatına hak kazanılamaycağına,talep edilemeyeceğine dair bulduğum Karar ları paylaşmak isterim,işveren tarafından haklı nedenle yapılan feshin sonucuna dair işciden ihbar tazminatı talep edemiyeceğine ilişkin kararı ise henüz bulamadım,bulur yada bulan olur ise paylaşalım.(lütfen...)
İlgili Kararlar:Yarg.9 HD.2003/23772 E. , 2004/26398 E. ,2004/24558 E. (bu kararlarda dava konuları farklı olsa da ortak ölçüt olan "haklı neden"durumu sözkonusu.
İşbu kararlardaki ortak nokta,"iş akdini haklı nedenle fesheden taraf,karşı tarafdan ihbar tazminatı talep edemez"görüşümüzü doğrular niteliktedir düşüncesindeyim.
(yanlış veya noksanımız var ise lütfen paylaşalım)

Araştırmanız için teşekkürler Şeref Bey; ancak sizinde belirttiğiniz gibi bu kararların tamamı "ücret" yönünden olan fesihler ve burada kötü niyetten söz edilemez. Bence "kötü niyet" önemli bir ayrıntı.

Ancak bizim konumuzda kesin olarak kötü niyet var. İşçiden İş Kanunun bildirim süreleriyle ilgili hükümlerine uymaması nedeniyle yargı yoluyla ihbar tazminatı talebinde bulunabiliriz. Bende bu fikrimi kuvvetle muhafaza ediyorum.
Mahkemece dava süreci içerisinde işçinin ayrılışındaki kötü niyeti ispat etmemiz istenecektir. Ayrıca eğer işçinin işyerindeki konumu nedeniyle uğradığımız zararlar varsa bunlar hakkında da tazminat talebinde bulunabiliriz. Kısacası bizim bahsettiğimiz kötü niyet sebebi ile fesihte ihbar ve kötü niyet tazminatlarına hükmedileceğine inanıyorum.

ÇNN E DEVAMSIZLII DURUMUNDA VEREN NE YAPMALI?

'' ...
İşçinin İşe Devamsızlığı Durumunda İşverence İzlenecek Yöntem

A- İşçinin İstifa Dilekçesi Vermesi

İşçi kendi el yazısıyla yazılmış, kanaatimce matbu olmayan istifa dilekçesi vermiş olması halinde iş sözleşmesi istifa dilekçesinin verildiği tarih itibarıyla son bulacaktır. İşçinin ihbar-kıdem tazminatı iddialarının varlığı halinde işverenin istifa dilekçesini ibrazı yeterli olacaktır.

İstifa eden işçi ihbar tazminatına kesinlikle hak kazanamaz.Kıdem tazminatı hak kazanabilmesi için iş sözleşmesinin feshine yönelik haklı bir gerekçe ileri sürmüş olması gerekir. Örneğin, işçi istifa dilekçesinde İş Kanunu 24/II.maddesinde belirtilen ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan hallerden birini veya birkaçını ileri sürmesi gerekir. İşçinin bu gerekçelerinde haklı olduğunun belirlenmesi halinde işveren kıdem tazminatı ödeyecektir. İşçi gerekçelerinde haklı değil ise işveren kıdem tazminatı ödemeyeceği gibi, işçiden ihbar tazminatı talep edebilecektir.

B- İşçinin İstifa Dilekçesi Vermemesi

İşçinin sözlü olarak (şifaen) işten ayrıldığını –istifa ettiğini beyan ederek işyerine gelmemesi veya terk etmesi durumu özellik arz eder. İşveren bu durumu işçinin olabilecek iddialarına karşı ispatlamalıdır. Böyle bir durumun varlığı halinde işverenin yapacağı işlem kanaatimce;

- İşveren varsa şahitlerle birlikte işçinin istifa beyanında bulunarak işyerine gelmediği veya terk ettiğine ilişkin tutanak düzenleyecektir.

- Puantaj kayıtlarıyla veya düzenlenecek devamsızlık tutanakları ile en az ardı ardına 2 gün veya bir ayda 3 işgünü işe gelmediğini belgeleyecektir.

- İşçinin iş sözleşmesinde yer alan veya bildirdiği son adresine noter aracılığıyla göndereceği bir yazıyla işe devamsızlığını/terkini gerektirecek haklı bir gerekçesinin bulunup bulunmadığını sorarak, şifahi istifasını yazılı hale dönüştürmesini talep edecektir.

İşçinin işverenin yazılı tebligatını alıp cevap vermemesi halinde fiili durumu istifa olarak yorumlanacaktır. İşveren isterse ihbar sürelerine ait tazminatın ödenmesini işçiden isteyebilir.

İşçinin iş sözleşmesinin son bulduğu tarih, şifai istifa beyan tarihi olacaktır.

İşveren böyle bir durumda Sosyal Güvenlik Kurumuna vereceği bildirimde çıkış nedenini istifa olarak belirtecektir. Çıkış nedeni olarak devamsızlık tutanaklarını dikkate alarak İş Kanunu 25/II-g maddesini (devamsızlığı) kullanmamalıdır.

C-İşçinin Habersiz Devamsızlığı-İşi Bırakması

İşçinin işyerinden herhangi bir beyanda bulunmadan veya istifa ettiğini açıklamaksızın ayrılması durumunda istifa değil, işe devam etmeme söz konusudur. Bu durumda, İş Kanunu 25/II-g maddesi hükümleri uygulanacaktır. Yasal düzenleme gereği “işçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi” işverene haklı nedenle iş sözleşmesini fesih hakkı verir.

İşveren fesih hakkını İş Kanunu 26.maddesinde belirtilen süre içinde kullanmak zorundadır.

Böyle bir durumun varlığı halinde işverenin yapacağı işlem kanaatimce;

- İşveren varsa şahitlerle birlikte işçinin herhangi bir beyanda bulunmaksızın işe gelmediğine/ işyerini terk ettiğine ilişkin tutanak düzenleyecektir.

- Puantaj kayıtlarıyla veya düzenlenecek tutanaklarla işe gelmediğini / işyerini terk ettiğini ve sonrasında izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın İş Kanunu 25/II-g maddesi gereği en az ardı ardına 2 gün veya bir ayda 3 işgünü işe gelmediğini belgeleyecektir.

- İşçinin iş sözleşmesinde yer alan veya bildirdiği son adresine noter aracılığıyla göndereceği yazıda işçinin işe gelmediği günler belirtilecek, işe devam etmemesini gerektirecek geçerli bir mazereti bulunması halinde varsa belgeleriyle birlikte bildirilmesi istenilecek, böyle bir mazeretin bulunmaması veya mazeret beyan etmemesi halinde iş sözleşmesinin İş Kanunu 25/II-g maddesi gereğince feshedileceği bildirilecektir.

İşveren böyle bir durumda Sosyal Güvenlik Kurumuna vereceği bildirimde çıkış nedeni olarak İş Kanunu 25/II-g maddesini (devamsızlığı) kullanmalıdır.

İşveren, işçinin herhangi bir şikayeti sonucu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı İş Müfettişi tarafından yapılan incelemede işçinin devamsızlık nedeniyle işten çıkartıldığını ispatlayamazsa, işçiye ihbar tazminatı ve hak kazanması koşulu ile kıdem tazminatınıda ödeyecektir. ''