İstifa Dilekçesi Yazmadan İşten Çıkmak İstiyorum...

mrb herkeze ben bir projede özel güvenlik (danışman) olarak çalışıyorum, çok kirli ve tozlu olması ve çalışma saatlerinin 2 gündüz 2 gece olması 12 şer saat çalışma saati olması beni yoruyor ve de çok fazla kişinin bize amirlik taslaması beni yoruyor bunaltıyor, ve işten ayrılmak istiyorum yanlız benim gibi 3 aydır bu projede olup da işten istifa dilekçesi yazıp çıkanlar içerde kalan paralarını alamıyorlar, bende son maaşımı alıp 4 günde içerde paramı bırakıp çıkmak istiyorum ama istifa yazmadan çıkmak istiyorum istifa yazarsam bana 14 gün bekleyeceksin falan derler die yazmıyorum maaşımı alır almaz çıkmak istiyorum 4 günde onlarda kalsın sıkıldım hemde çok lütfen bana bir fikir verin eğer bu şekilde çıkarsam benim için sorun dogarmı dogarsa nasıl bir sorun oluşur şimdiden tşk ederim...

Normal şartlarda, işten ayrılacağınızı her halukarda işverene bildirmeniz , bu bildirimi de yazılı yapmanız gerekir , yasal olan budur.
İhbar süreniz ise, çalışma sürenize bağlı olarak değişkenlik gösterir, çalışma süreniz 6 aydan az ise 2 hafta, 6ay -1,5 yıl arası ise 4 hafta ... şeklinde gider.

Çalışmak istemiyorsanız, bir sabah artık işe gitmemeye başlarsınız,kimseye hiç bir şey söylemeden. işveren devamsızlık nedeniyle sözleşmenizi feshedebilmek için ihbar gönderip savunmanızı talep etmesi gerekir, herhangi bir cevap vermez , yokmuş gibi davranırsınız. Herhangi bir yanıt alamayan işveren devamsızlık nedeniyle sözleşmenizi fesheder.
Bu şekilde fesihte fesheden işveren olduğu için, haklı sebeple de olsa sözleşmeyi fesheden tarafın ihbar tazminatı hakkı olmayacağı için, herhangi bir şey yapamayacaktır.
Bu bahsettiğim yol , hoş olmasa da size sorun çıkartmayacak bir yoldur.

Nasıl yani Keremcem ben mi yanlış anlıyorum? Şimdi ben 4 senedir çalıştığım işyerine haber vermeksizin yarından itibaren gitmezsem, yazılı bildirimlerine hiçbir şekilde cevap vermezsem ve buna istinaden işverenim de işsözleşme mi feshederse hakettiğim ücret, mesai, yıllık izin haklarımı ödemek zorunda ancak benden tazminat isteyemez öyle mi? Söylediğin tam olarak bu mu yoksa ben mi yanlış anlıyorum...?

Tam olarak bu sn.candostum.
Bu şekilde yaptığınızda sadece devamsızlık yapmış oluyorsunuz, işveren de devamsızlık nedeniyle sözleşmenizi feshettiğinde,
ödenmemiş işçilik ücretlerinizi,
kullanılmamış izin sürelerine ait ücretlerinizi her halukarda ödemek zorunda.
Sözleşmeyi fesheden kendi olduğu için de ihbar tazminatı hakkı olmuyor.

Bu iş kanunun hangi maddesinde geçiyor tüm bilgimi alıp götürdünüz iş kanununda yeni bir çığır açtınız resmen :)

Sevgili Keremcem böyle bir devamsızlık yapan işçiye karşı işveren iş sözleşmesini 4857/25 II g ye göre fesheder
"İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi."

26.Maddenin ikinci paragrafına göre de İHBAR TAZMİNATINI çatır çatır alır...
"Bu haller sebebiyle işçi yahut işverenden iş sözleşmesini yukarıdaki fıkrada öngörülen süre içinde feshedenlerin diğer taraftan tazminat hakları saklıdır."

Ne demek devamsızlık yapın işveren sizi çıkartmak zorunda kalsın ama tazminat isteyemesin, olur mu öyle şey...!!!

Sn Baybars kişisel fikrim istifanızı verin ve işveren isterse İhbar Sürenizi çalışın 2 hafta, sonrasında ise tüm haklarınızı alıp ayrılın, değil 4 gün 4 dakikalık ücretinizi bile ödemek zorunda işveren. Ayrıca bu 14 günde hergün 2 saat iş arama izniniz var bunu da kullandırmak zorunda, kullandırmazsa da o 2 saatlerin ücretini %100 zamlı ödemek zorunda

M.26/2 nci fıkra hükmünü,ihbar tazminatı olarak değil ,genel hükümlere göre ayrıca bir tazminat olarak düşünüyorum.24 ve 25 nci maddelerine dayanılarak iş akdini haklı nedenle fesheden taraf,karşı tarafdan ihbar tazminatı talep edemez düşüncesindeyim

Bu iş kanunun hangi maddesinde geçiyor tüm bilgimi alıp götürdünüz iş kanununda yeni bir çığır açtınız resmen
Çığır açtığım falan yok sn.Candostum, durum tam olarak böyle ve böyle olması da iş kanunun herhangi bir yerinde yazandan değil, hiç bir yerinde yazmayanlardan kaynaklanıyor , ama netice bu yani.
Sevgili Keremcem böyle bir devamsızlık yapan işçiye karşı işveren iş sözleşmesini 4857/25 II g ye göre fesheder
"İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi."
Sözleşmeyi haklı sebeple fesheden kim sn.candostum? İşveren. Yani ihbar süresine uyması gerekip uymayan taraf işveren. :) İhbar tazminatını kim öder? İhbar öneline uymadan sözleşmeyi fesheden taraf. İşveren sözleşmeyi feshedince, işçi neden ihbar tazminatı ödemek zorunda kalsın? Var mı bu yönde ,sözleşmesi feshedilen taraf karşı tarafa ihbar tazminatı öder şeklinde bir madde işkanununda???

26.Maddenin ikinci paragrafına göre de İHBAR TAZMİNATINI çatır çatır alır...

"Bu haller sebebiyle işçi yahut işverenden iş sözleşmesini yukarıdaki fıkrada öngörülen süre içinde feshedenlerin diğer taraftan tazminat hakları saklıdır."

Ne demek devamsızlık yapın işveren sizi çıkartmak zorunda kalsın ama tazminat isteyemesin, olur mu öyle şey...!!!
Kabul, benim de hoşuma gitmedi o öneriyi dile getirmek, ama dediğim gibi sözleşmeyi fesheden işverenin , ne kadar çatırdasa da, sözleşmesini feshetmiş olduğu çalışandan haklı sebeple feshetmiş olsa da, ihbar tazminatı alma hakkı yoktur. :)
O çalışanın kullanılmamış izinleri olsa ve ihbar tazminatını o kullanılmamış izin ücretlerinden mahsup etmeye kalksa, işçi tarafından açılacak bir izin ücretlerinin ödenmesi konulu davayı kaybedip yaptığı kesintiyi iade etmek zorunda da kalır :)

Son düzenleme:
Yanılıyorsunuz Sn.Keremcem ve Şeref Aydemir. İşe mazeretsiz devam etmeyen, çağrıya yanıt vermeyen işçinin iş akdini fesheden işverenin ihbar ve diğer tazminat (uğradığı zarar) hakkı vardır. 2007 Yılında Reysaş firmasına açılan bir alacak davasında, Reysaş çalışana fazla mesai (%40 hakkaniyet indirimi yapılarak) maaş, yıllık izin alacağı ödemesi yapmak zorunda kaldı. Ancak işçiye gönderdikleri işe devamsızlık ihtarına cevap gelmemesi neticesinde feshedilen iş akdine istinaden de İhbar Tazminatı davasını kazandı ve mahsuplaşma yapıldı. Yaşanmış bir örnek...

Yanılıyorsunuz Sn.Keremcem ve Şeref Aydemir. İşe mazeretsiz devam etmeyen, çağrıya yanıt vermeyen işçinin iş akdini fesheden işverenin ihbar ve diğer tazminat (uğradığı zarar) hakkı vardır. 2007 Yılında Reysaş firmasına açılan bir alacak davasında, Reysaş çalışana fazla mesai (%40 hakkaniyet indirimi yapılarak) maaş, yıllık izin alacağı ödemesi yapmak zorunda kaldı. Ancak işçiye gönderdikleri işe devamsızlık ihtarına cevap gelmemesi neticesinde feshedilen iş akdine istinaden de İhbar Tazminatı davasını kazandı ve mahsuplaşma yapıldı. Yaşanmış bir örnek...
Mümkün değil sn.Candostum, bence atladığınız bir yer var o konuda.

Elimde değil elbet ama eski evrakların arasında bulabilirim belki Bayramda bi giriş yapacağım arşive ve inşallah bulacağım.

Sn.Şeref Aydemir;

Atladığım bir yer olmadığına eminim de yine de bulmaya çalışacağım. Bence siz iyice bi düşünün. Bahsedilen saklı tazminat hakkının neden ihbar olamayacağını

neden ihbar tazminatı olamaz?
çünkü ihbar süresi, sözleşmeyi fesheden tarafın uyması gereken süre, süreye uymadan feshedilen sözleşme nedeniyle mağdur olan tarafın mağduriyetini gidermek içindir ihbar tazminatı.
Hem sözleşmeyi feshedip hem mağdur oldum sözleşmeyi feshettiğim için, o nedenle öde bakalım bana ihbar tazminatı demek, ihbar öneli ve ihbar tazminatı mantığına aykırı.

Ben sözleşmemi feshetmedim neden ihbar tazminatı ödeyeyim diyeceksiniz, :)

neden ihbar tazminatı olamaz?
çünkü ihbar süresi, sözleşmeyi fesheden tarafın uyması gereken süre, süreye uymadan feshedilen sözleşme nedeniyle mağdur olan tarafın mağduriyetini gidermek içindir ihbar tazminatı.
Hem sözleşmeyi feshedip hem mağdur oldum sözleşmeyi feshettiğim için, o nedenle öde bakalım bana ihbar tazminatı demek, ihbar öneli ve ihbar tazminatı mantığına aykırı.

Ben sözleşmemi feshetmedim neden ihbar tazminatı ödeyeyim diyeceksiniz, :)

Mantığınız çok yanlış.
Siz hem haber vermeden işe gitmeyeceksiniz, gönderilen ihtara cevap vermeyeceksiniz işvereni mecbur kılacaksınız sonra da ben feshetmedim ki diyip işin içinden sıyrılacaksınız?
O zaman istifa etmek isteyen ve ihbar süresinide çalışmak istemeyen herkes bunu yapsın, yarından itibaren işe gitmesin, gönderilen ihtara cevap vermesin hiiiiççç muhatap bile olmasın, işveren sözleşmeyi feshetsin, sonrada ben haber vermesem de sen feshettiysen, son güne kadar olan ücretlerimi öde ama benden bişey isteme. Bu yani sizin yorumladığınız İş Kanunu? Peki...

İyi bayramlar

Son güne kadar olan ücretimi öde derken sn.candostum? Herhangi bir yerde ücretin ödenmesiyle ilgili bir şey demedim ben, konumuz ihbar tazminatı idi,
sözleşmeyi fesheden tarafın ihbar tazminatı talep hakkı yoktur.