İşveren Hissesi Sigorta Prim Teşviki

Ynt: İşveren Hissesi Sigorta Prim Teşviki

sayın scop07 yararlanır. ancak benim yararlanır dememlede yararlandırmanız pek doğru olmaz. siz sgk sitesinde bu kanunlarlarla ilgili genelgeleri bir okuyun. ona göre işinize hangisi geliyorsa ondan yararlandırın.

ibrahimbostanci ' Alıntı:
ARKADAŞLAR YENİ ÇIKAN TEŞVİK YASASI İLE İLGİLİ BİLGİNİZ VARMI DİLEKÇEMİ VERMENİZ LAZIM GERİYE DÖNÜK OLABİLİYORMU ACİL BİLGİ VEREBİLİRMİSİNİZ?????

forum kurallarına uyup küçük harf kullanınız yoksa silicam

Üye Arkadaşlarıma Önemli Rica:
Değerli emektaşlar, bu forum elbette aynı camiada çalışan bizlerin birbiriyle fikir alışverişinde bulunması için oldukça önemli bir yere sahip. Ancak son zamanlarda forumumuzun dahada tanınması ile birlikte yukarıda ki sıkça yukarıda formatta sorulara rastlamaktayım. Bakıyorum ki üyenin ilk mesajı ve yazdığına uslubuna bakıyorum.Bana göre gerçekten nahoş ve bizim gibi değerini arayan bir meslek grubuna yaklaşmayan uslup.
Konuyla ilgililer tüm konularda SGK'nin sitesinde bulabileceğiniz 2009-113 TEBLİĞ'de (bazıları kanun demişler ) örneklerle açıklanmıştır.

Arz ederim.

06/2009 (10/2009 mesela) dan sonra yıllık işçi ortalamasının üzerinde işe alınanlar 5 yıllık 18/29 yaş arası teşvikten yararlanabiliyormu arkadaşlar.
Kanunda 01.07.2008/30.06.2009 tarihlerinde işe alınan, şeklinde ibare var.

Bilgi vermenizi rica edeceğim.

Ant Z ' Alıntı:
Merhaba

Bugün İsmmmonun sitesinden yayınlanan sgk teşvik ile ilgili olarak

1. Nisan 2009 dan sonra işe alacağız

2. Son 3 ay hiç bir yerde çalışmayacak

3.Sgdp liler sayılıyor

4.Dilekçe ile başvuru yapacağız

5.Borcu olmayacak

6.Asgari ücrete kadar olan işveren hissesi karşılanacak

7.%5 lik indirimden yararlanmanmam buna engel değil ??

8.Bu kanun herkes için geçerli mi ?

Teşekkür ederim

Saygılarımla
Sayın ANT Z; yanlışım varsa düzeltiniz. Bu teşvikten yararlanmak için 1.maddenizde yazdığınız Nisan 2009 dan sonra değil 18/08/09 - 31/12/09 tarihleri arası girişi olacak. 2.maddenizde son 3 ay hiçbir yerde çalışmamış olacak demişsiniz. Fakat genelgede Son üç ay kuruma gönderilen prim ve hizmet belgelerinde olmayacak deniyor. Yani 4b veya 4c li ise yararlanabilir mi diye düşünüyorum? Sizin de görüşünüzü alabilir miyim?

Arkadaşlar temmuz 2009 ve daha sonraki tarihlerde işe girenler için geçerli olmayacak mı bu uygulama?
01/07/2008 - 30/06/2009 tarihleri arasında işe alınanları kapsıyor diyor anladım ama yeni bir tebliğ daha var mıdır acaba diye soruyorum.

Teşvik'in 2010 yılını da kapsayacak şekilde uzatıldığını duydum. Doğruluğuna dair bilgisi olan varsa ve aydınlatırsa sevinirim...

Başbakan dün meclis konuşmasında 2010 için yeni bir düzenleme hazırladıklarını açıklamış.

Yani yeni bir düzenleme olmadığı takdirde 30/06/2009 sonrası işe girişleri kapsamayacak öyle mi?

Yeni bir düzenleme olmadığın takdirde, 31.12.2009 sonrası işe girişleri kapsamayacak...

"2007 / temmuz ila 2008 / haziran aylarında kuruma bildirilmiş sigortalı sayısının, aynı dönem aralığında kuruma bildirilmiş ay sayısına bölünmesi suretiyle bulucacak olan ortalama sigortalı sayısına ilave olarak işe alınmış olması" şartı olduğuna göre 2009 yılında kurulan işletmeler için geçerli olmayacak mı demektir?
Yoksa aksine o tarihlerde çalışan olmadığı için diğer şartlar haiz ise her işçi otomatikman ilave olacağı için yararlanabilecek mi demektir?

4447 Sayılı kanun geçici 7.maddesine göre teşvikten faydalanmak için Aralık ayında işe girenlere ait başvuruyu Aralık ayı bildirge verme süresinde vermem yeterli olur değil mi, genelgede başvuru için süre göremedim.

evet önemli olan bildirgeyi vermeden önce kanun maddesini açtırıp, o kanun maddesine göre bildirgeyi vermiş olmanızdır.

Kanun maddesi daha önce açılmıştı ama teşvik kapsamında yeni işe girenler için bildirim yapıyorum.

normal şartlarda bildirim yapmanıza bile gerek yok.

Teşvikten faydalanacakları, gerekli şartları taşımaktalar, bu kişiler için de teşvikten faydalanacağız diye bildiriyorum.Ekine işe giriş bildirgelerini ve hizmet dökümlerini ekliyorum. Ne olur ne olmaz ben bildireyim de.Hem elimde derli toplu belge de oluyor, kimler için teşvikten faydalanmak için çalışma yapmışım, bildirmişim diye. 3-5 kişi değil, 7.maddeye göre teşviklilerin sayısı 100 e ulaştı, karışmasın.Teşekkürler.

08.01.2010 da ssk açılışı yapılan işyerinde 18 den büyük bayan işçi çalışacak

işveren 18-29 yaş teşviğinden yararlanabilir mi?

kadın işçinin aralık 2009 da 1 gün çalışması var teşviğe mani olur mu?

4447 den faydalan bir işyerine ikinci bir 4447 li girdiğinde onuda ayriyetten ssk ya bildirmek gerekiyormu?

yozgatta istemiyorlar, ama iline görede değişebilir.

Teşvikte fiili çalışma şartı var.. Şubat ta 28 gün çalışılıdığına göre teşvikten 28 gün olarak mı 30 gün olarak mı yararlanılacak..