Isverenim istifa etmemi talep ediyor...

Sayin uyeler,

7 senedir calistigim Siemens'te, benim uzerinde calistigim proje 31 Mart itibariyle sona eriyor. Bana once bu tarihte isten cikartilacagim soylendi. Simdi ise isten cikartma yerine istifa etmemi istiyorlar. 3 Subat tarihli bir istifa dilekcesi yazmami talep ediyorlar. Soylediklerine gore, eger istifa edersem, kidemimi, tazminatimi, ayrica bunun uzerine iki maas daha verecekler. Bu iki maasi ihbar tazminatina istinaden vereceklermis. Ihbar tazminati olarak gosteremeyiz, ama prim olarak verecegiz diyorlar. Ayrica isten cikartilma durumunda 10 aylik issizlik sigortasi odemesine hak kazanacagimi, istifa etmem durumunda ise bu parayi da ayrica toplu olarak tarafima vereceklerini soyluyorlar. Fakat bu vaadleri yazili olarak veremeyeceklerini de soylediler.

Acaba bu vaadleri yerine getirmeleri icin nasil bir istifa mektubu yazmaliyim? Sirketin benim istifa etmem halinde ne gibi bir kazanci oluyor ki boyle vaadlerde bulunuyorlar?

Yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim.

Saygilarimla,
Cenk Tekin

Ynt: Isverenim istifa etmemi talep ediyor...

sevgili cenk tekin bey,

(sorduğunuz soruyu firmayla aranızda belirsiz süreli iş sözleşmesi yapılmış varsayımı altında cevap veriyorum. Eğer süre belirli ise (yani bu bir tarih olabilir, bir projenin sonu şeklinde belirtilmiş olabilir) sonuçlar farklı olacaktır.)

1. İşverenlerin senin istifanı isteme gibi bir hakları yoktur. işten çıkartılma halleri iş kanununun 24. ve 25. maddelerinde açık bir şekilde yazılmıştır,

2. İstifa etmen halinde işverenden kıdem, ihbar tazminatları ve devletten alacağın işsizlik sigortası ödeneği gibi hakllardan mahrum kalırsın,

3. Ayrıca Siemens gibi büyük firmalar yazılı olarak vaad etmedikleri hiçbirşeyi yerine getirmezler diye düşünüyorum. Çünkü bu söylediklerinin yani ihbar ve kıdem tazminatlarının muhasebesel boyutu var. Ve muhasebede evraksız hiçbir kayıt yapılmaz.

4. Yani kısacası bence istifa mektubunu yazma. Onların senin işine son vermesini bekle.Kıdem ve İhbar tazminatını al, işsizlik maaşını alabilmen için gerekli olan evrakları al ve işyerinden ayrıl. Onların senin işine son vermeleri yani halk dilindeki adıyla kovulman senin zararına gibi görülsede sosyal hakları kazanabilmen açısından pekte önemli değil görüşündeyim.

Saygılarımla...

Değerli arkadaşım,

Öncelikle yorumların ve yardımın için çok teşekkür ederim. Evet firmayla aramda belirsiz süreli bir iş akdi var. Daha önce istifa mektubu istedikleri arkadaşların tüm alacaklarını ödediler gerçi. Ama bu, bana da aynısını yapacaklarının bir göstergesi değil tabii, son derece haklısın. Bu ödemeyi prim adı altında göstereceklerini söylüyorlar. Yine de bana yazılı hiçbir şey vermek istememeleri beni rahatsız ediyor. Ayrıca, muhasebesel açıdan bakılacak olursa, durup dururken işinden istifa eden bir elemana böyle yüklü bir prim verilmesi sebepsiz iktisap bile sayılabilir, çünkü karşılığında bir hizmet ya da mal almıyor şirket. Senin söyledigin gibi ben en iyisi işten yasal bir şekilde çıkartılmayı bekleyip, kanuni alacaklarımı ve işsizlik maaşı için gerekli belgeleri alayım diyorum.

Ama bir yandan da şunu merak ediyorum. Acaba şöyle bir istifa mektubu yazsam ve bunu kabul etseler haklarımı koruyabilir miyim? :

----------------------
Şirketteki mevcut görevimden, işten çıkartılma durumunda hak kazanacağım kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, izinler ve işsizlik maaşının tamamına eşit tutardaki ödemenin hesabıma yatırılması koşuluyla 31 Mart 2009 tarihi itibariyle ayrılmak talebimi takdirinize arz ediyorum.
----------------------

Ne dersiniz, böyle bir koşul içeren bir istifa mektubunun, ödemenin yapılmasını garantileme açısından yasal bir zorlayıcılığı var mıdır? Tam olarak ayrıldığımı söylemiyorum, sadece tarafıma böyle bir ödeme yapılması için talepte bulunuyor, ve kabul veya reddini şirketin takdirine bırakmış oluyorum.

Saygılarımla,
Cenk Tekin

cenktekin ' Alıntı:
Değerli arkadaşım,

Öncelikle yorumların ve yardımın için çok teşekkür ederim. Evet firmayla aramda belirsiz süreli bir iş akdi var. Daha önce istifa mektubu istedikleri arkadaşların tüm alacaklarını ödediler gerçi. Ama bu, bana da aynısını yapacaklarının bir göstergesi değil tabii, son derece haklısın. Bu ödemeyi prim adı altında göstereceklerini söylüyorlar. Yine de bana yazılı hiçbir şey vermek istememeleri beni rahatsız ediyor. Ayrıca, muhasebesel açıdan bakılacak olursa, durup dururken işinden istifa eden bir elemana böyle yüklü bir prim verilmesi sebepsiz iktisap bile sayılabilir, çünkü karşılığında bir hizmet ya da mal almıyor şirket. Senin söyledigin gibi ben en iyisi işten yasal bir şekilde çıkartılmayı bekleyip, kanuni alacaklarımı ve işsizlik maaşı için gerekli belgeleri alayım diyorum.

Ama bir yandan da şunu merak ediyorum. Acaba şöyle bir istifa mektubu yazsam ve bunu kabul etseler haklarımı koruyabilir miyim? :

----------------------
Şirketteki mevcut görevimden, işten çıkartılma durumunda hak kazanacağım kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, izinler ve işsizlik maaşının tamamına eşit tutardaki ödemenin hesabıma yatırılması koşuluyla 31 Mart 2009 tarihi itibariyle ayrılmak talebimi takdirinize arz ediyorum.
----------------------

Ne dersiniz, böyle bir koşul içeren bir istifa mektubunun, ödemenin yapılmasını garantileme açısından yasal bir zorlayıcılığı var mıdır? Tam olarak ayrıldığımı söylemiyorum, sadece tarafıma böyle bir ödeme yapılması için talepte bulunuyor, ve kabul veya reddini şirketin takdirine bırakmış oluyorum.

Saygılarımla,
Cenk Tekin

Merhaba,

Tazminatı ve diğer hakedişlerinizi almanız istifanın içeriğine ve boyutuna bağlıdır. Sizin yukarıda belirttiğiniz istifa değil, sanki işvereni uyarıda bulunmak için düzenlenmiş bir yazı olur. Diyelim ki siz dilekçeyi verdiniz, işveren sözleşmenin feshini sizin tarafınızdan mı yoksa kendi tarafından mı gösterecek. O boyutu çok önemli. Şu bir gerçek dilekçeyi veren siz olduğunuza göre, fesih sizin tarafınızdan olduğu bir gerçektir. Feshin tarafınızdan olması demek birtakım haklardan feragat etmek demektir. İşte ihbar tazminatı, kıdem tazminatı, işsizlik maaşı ve diğer haklar gibi...

Özetle, tarafınızdan işverene verilmiş istifa veya benzeri dilekçe aleyhinize geri döner.

Merhaba Sayın Aykay,

Yorumlarınız ve yardımınız için teşekkür ederim. İşin bu boyutunu hiç düşünmemiştim, çok haklısınız. Anlaşılan en iyisi istifa taleplerini reddedip, yasal yollardan işten çıkartılmayı beklemek.

Yeniden teşekkür ederim.

Saygılarımla,
Cenk Tekin

İhbar süreniz 3 yıldan fazla olduğu için 56 gün (31 mart -3 Şubat) ... Arkadaşlar olumsuzluklarını çok güzel açıklamışlar. istifa dilekçesini verirseniz ölüm fermanınızı imzalamış olursunuz.
Onlar size tekliflerini söylemiş. Pazarlık başlamış...Madem iyi niyetliler (!) söylediklerini bankaya yatırsınlar. Nasreddin Hoca'nın dediği gibi "Parayı veren düdüğü çalar" .
"Sirketin benim istifa etmem halinde ne gibi bir kazanci oluyor ki boyle vaadlerde bulunuyorlar?"
Sorunuzun cevabı sadece vaatlerle kafanızı bulandırıp kanunlar karşısında bütün kozları ellerine geçirmiş oluyorlar. Tabii yedirirlerse.

bende merak ettim doğrusu, çalıştığınız yere bir sorsanıza onların çıkarması halinde ne kaybediyorlarmışta sizin istifa etmenizi istiyorlar, sonuçta siz istifa ettiğiniz zaman her türlü alacağınıza ek olarak birde devletten alacağınız maaşı ceplerinden size ödeyeceklermiş. yani sözlerinde duracaklarsa sizin istifa etmiş olmanız hür türlü firmanın aleyhine olacak.

"Is Kanununda süreli feshin geçerli sebebe dayandırılması ve geçersiz sebeple
yapılan fesihte isçiye is güvencesi saglanması sınırlı bir uygulama olarak hükme
baglanmıs ve ancak otuz (tarım islerinde en az elli isçi) veya daha fazla isçi çalıstıran
isyerlerinde, en az altı aylık kıdemi olan isçiler için öngörülmüstür.( Is K. m. 18,f.1)
Isletmenin bütününü sevk ve idare etmeye yetkili isveren vekilleri söz konusu
güvencenin dısında tutulmustur.
Isverence geçerli sebep gösterilmedigi veya gösterilen sebebin geçerli olmadıgı
mahkemece saptanarak feshin geçersizligine karar verildiginde, isveren isçiyi bir ay
içinde ise baslatmak zorundadır. Isveren, isçiyi basvurusu üzerine bir ay içinde ise
baslatmaz ise, isçiye en az dört aylık, en çok sekiz aylık ücreti tutarında tazminat
ödemekle yükümlüdür. Mahkeme feshin geçersizligine karar verdiginde, isçinin ise
baslatılmaması halinde ödenecek tazminat miktarını da belirler."
Belki de onlar işten çıkarttığında işe iade davası açmanızdan çekinmiş olabilirler.