İşyeri Kira Kontratı Hk.

• Konbuyu başlatan GÜLAY
  • Başlangıç tarihi
G

GÜLAY

Ziyaretçi
Merhaba,

İşyerine ait olarak kiralanan bir mesken için düzenlenen kira kontratında vergisel anlamda yapılması gerekenler nelerdir? Muhasebe kayıtları nasıl olmalıdır?

2- Örneğin 1 yıllık kiralandı. Ama daha önce örneğin 8 ay sonra mesken boşaltıldı. Bunun için tutanak tutulması gerekir mi ?

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Borçlar kanunu bakımından, kira kontratının feshedildiğini karşılıklı olarak zabıt-fesihname-altına almakta fayda vardır. Bu yapılabilirse, sonradan mal sahibinin tüm kirayı isteyebilme yolu kapanmış olur. Vergi dairesine bildirimde-şart olmamakla beraber- bir delil olur. Bir geri kira ödemesi yapılmayacaksa, ek bir muhasebe kaydı yoktur feshi ihbarla ilgili. Yani 1 yıllık peşin ödenmişse ve bu kalan 4 aylık kirayı mal sahibi geri veriyorsa, daha önce yaptığınız kayıtları ters kayıtla kaydedersiniz.

İstanbuldan sevgilerle
AYHAN ALAYLI

Sn. Ayhan Bey,

Değerli yardımlarınız için öncelikle teşekkür ediyorum. Yalnız bir sorum daha olacak.

770-Kira gideri B
336-Diğer borçlar A
360-Stopaj ( %22 GV) A

Bu şekilde tahakkuk kaydı doğru mudur? Ben burada çıkan Gv yi muhtasar beyannamede ödemeliyim değil mi?

Tekrar teşekkür ediyorum.

İyi çalışmalar diliyorum.

Gülay...

336 yerine 381 kullanınız. Alt hesap 381.01 ÖDENECEK KİRA BEDELLERİ olabilir.

İstanbuldan sevgilerle

AYHAN ALAYLI

sayın AYHAN ALAYLI;

381 hesap gider tahakkuku içindir. 336 ise borç için kullanılır. mülk sahibine ödenecek bedelin 336 hs ba yazılması gerekir.