Kasko - Muhasebe Sorunsalı

Kaskolu araçların hasar sonucu tamirinde kafamda oturtamadığım bazı noktalar var.
Benim aracım kaza yaptığında sigorta ile anlaşmalı bir serviste yaptırıyorum. Servis tamir sonrası bana fatura kesiyor, ancak parayı servise sigorta şirketi veriyor. İşlem sonucu şöyle bir tablo oluşuyor;

Bende servisin gider faturası var,
Servisin banka hesabında sigorta şirketinden gelen para var,
Sigorta şirketinin de servise yolladığı faturasız bir para var.

Bu bir süredir gördüğüm bir uygulama ancak herhangi bir çözüm bulamadım bu konuya.

İşlemini yaptığımız mükellefi servis olarak düşünürsek, verdiğimiz hizmet sonucu X kişisine faturayı kestik. Ama parayı şirketten aldık.
Aracı kaza yapan mükellef olursak, adımıza gider faturası aldık araç tamirinden dolayı, ama fiilen faturayı ödemedik ve borcumuz da yok.

Bir de ikinci bir senaryo da var, bu da benim başıma gelen durum şöyle ki;

Aynı şekilde ben aracımı servise götürdüğümde, eğer servis sigorta şirketiyle anlaşmalı değilse, tamirden sonra şirket parayı bana gönderiyor. Ben elden servise ödeme yapıyorum.

Burada da durum şu ki, servis bana fatura kesiyor, ben de servise parayı ödüyorum. Ama bana sigorta şirketinden gelen paranın faturasını sigorta şirketine kesmiyorum. Onlar da telefonda görüştüğümde "gerek yok" diyorlar. Doğal olarak ben sanki cebimden ödeme yapmışım gibi gözüküyor kayıtlarda.

sayın cntg,

Sigorta şirketi ile öyle bir sorun var evet.

Bununla ilgili ben kendimin nasıl yaptığım hakkında size yarımcı olacağım.

İlk koşul Sigorta şirketine yansıtma faturası kesilmemesi durumu.

Eğer Tamir firması bana fatura kesti. Sigorta firması direk parayı tamir firmasına gönderdi ise;

Burda en öndemli kısım Kdv kısmı eğer sigorta şirketi Tamir firmasına kdv tutarını ödememiş ve tamir firması sizden istiyor ise Kdv'yi indirebilirsiniz. Eğer sigorta şirketi Kdv'yi de ödemeiş ise maalesef indiremezsiniz.

Atılacak kayıt şöyle;

----------
689(b)
329(a) Tamir firması
-------------
127(b) Sigorta Firamsı
679(a)
------------
329(b)
127(a)
--------------
Son kaydı atmak için Tamir firmasından dekont talep ediniz.

Yansıtma Faturalı işlemi yalışıyorsa
Kdv'leri indirim konusu yapabilirsiniz. Bu sefer kayıt şu şekilde oalcaktır.

--------
7'li hesaplar(b)
191(b)
329(a) (Tamir Firması)
-------
127(b) (sigorta firması)
602(a)
391(a)
-------
ödemeleride ilgili şekilde düşebilirsiniz.

cümlenin başında dediğim gibi ilgili kayıtları ben bu şekilde gerçekleştiriyorum.

Çok teşekkürler,
Yansıtma durumunda sıkıntı olmuyor zaten,

açıkladığınız gibi benim takıldığım konu en son 127-329 mahsubuydu. Benim de şuan yaptığım bu aslında ancak 2.bir firmanın hesabına 3.bir firma tarafından yatan paranın dekontuyla kayıt yapmak benim pek kafama yatmıyor. Sonuç olarak tabii ki bir incelemede bunu açıklamak çok zor olmaz, ancak bu sistemin tam anlamıyla bir doğrusu varsa da onu öğrenebilmek istedim.

Sonuç olarak bence bizim yaptığımız biraz "yanlışın doğrusu" oluyor.

Sayın arkadaşlar,

Konuda bir yanılgınız var. Sürece bir göz atalım. Hasar kasko kapsamındaysa ne olursa olsun anlaşmalı/anlaşmasız servis mutlaka bir eksper gelir ve araç üstünde ön tespit yapar hasarlar konusunda ödeyeceği tutarları belirler. Hemen akabinde servis işe başladığında gözden kaçan yada görülmeyen bir hasar hasar varsa bunu da ekspere bildirir ve ödenecek tutar hakkında "yapılabilir" onayı alır. Hasarın tutarı da tazmin bedeli de bellidir. Şirket hasarlarında sigorta şirketleri KDV ödemezler indirilebildiği için. Bu durumda KDV şirket tarafından servise ödenir. Gelen fatura gider / gelen tazmin bedeli gelir yazılır ve hiç bir hesap açık kalmaz. KDV indirim konusu yapılabilmesi asla ödemeye bağlı değildir.

Sayın arkadaşlar,

Konuda bir yanılgınız var. Sürece bir göz atalım. Hasar kasko kapsamındaysa ne olursa olsun anlaşmalı/anlaşmasız servis mutlaka bir eksper gelir ve araç üstünde ön tespit yapar hasarlar konusunda ödeyeceği tutarları belirler. Hemen akabinde servis işe başladığında gözden kaçan yada görülmeyen bir hasar hasar varsa bunu da ekspere bildirir ve ödenecek tutar hakkında "yapılabilir" onayı alır. Hasarın tutarı da tazmin bedeli de bellidir. Şirket hasarlarında sigorta şirketleri KDV ödemezler indirilebildiği için. Bu durumda KDV şirket tarafından servise ödenir. Gelen fatura gider / gelen tazmin bedeli gelir yazılır ve hiç bir hesap açık kalmaz. KDV indirim konusu yapılabilmesi asla ödemeye bağlı değildir.

Tazmin bedeli bana gelmiyor ama. Servisin banka hesabına yatıyor.

Sayın arkadaşlar,

Hocam, Sigorta şirketleri bazen bedelin tamamını kdv dahil olarak tamirci firmanın hesabına yatırıyor.Yani kdv yide ödemiş oluyr. Bu durumda kdv'yi indirim konusu yapma doğru olmaz çünki ilgili kdv tutarını ödemiyorsunuz. Ödemediğiniz kdv'yide indiremezsiniz.

Çok teşekkürler,
Yansıtma durumunda sıkıntı olmuyor zaten,

açıkladığınız gibi benim takıldığım konu en son 127-329 mahsubuydu. Benim de şuan yaptığım bu aslında ancak 2.bir firmanın hesabına 3.bir firma tarafından yatan paranın dekontuyla kayıt yapmak benim pek kafama yatmıyor. Sonuç olarak tabii ki bir incelemede bunu açıklamak çok zor olmaz, ancak bu sistemin tam anlamıyla bir doğrusu varsa da onu öğrenebilmek istedim.

Sonuç olarak bence bizim yaptığımız biraz "yanlışın doğrusu" oluyor.

Ben sana yatan paranın dekontunu al demedimki. Tamirci firmadan alacak dekontu al dedim. Sonuç olarak tamirci firmanın yaptığı işleme bakalım.

Satışını
-------------
120 Firmanız (b)
600
391
-------------

Sigortadan gelen paranın kaydı

------------
102(b)
329(a)
-----------

Hesap kapaması

----------
329(b)
120(a)
---------
Bu son işlemi yapması için 3 yol vardır. Temlik sözleşmesi bu en önemlisidir. 2. Virman Yazısı Buda siz ilgili firma ile anlaşmalı kurum olduğunuzdan dolayı adınıza tahsil yapmasına yetki verdiniz bu kayıt doğrudur.3 Yol bir taraf için alacak diğer taraf için Borç dekontu. Bu işlem içinde imzalar gerekmekte. Hesabı kapatmak için dekont talebinden doğal bir konu yok yani

Selamlar
Sayın cntg,anlaşmalı servislerde tazmin bedeli zaten size gelmez.Servise gitmesi doğrudur.
Hasar durumlarında aslolan şudur; hasar işleminden dolayı,hasara uğrayan araç firması,bu işlem bedelini giderine yazarak bu hasardan dolayı bir gider menfaati sağlayamaz.Bunun önüne geçebilmek içinde yansıtma faturası uygulanır.Çünkü çoğu firma hasar faturasını gidere yazmakta,fakat bankaya gelen hasar bedelini ise gelire yazmamaktadır.Bununda kontrolü ancak yansıtma faturası ile sağlanabilecektir.
Sizin durumunuzda hasar bedelinin size gelmemesi normaldir.Anlaşmalı servislerde cebinizden para çıkmadığı için size gelende birşey zaten olmayacaktır.
Burada yapılacak olan tamamen parasal hareketten ziyade faturasal bir hareket olacaktır.Yani gelir-giderin dışında cari hesaplar kendi aralarında çalışacaktır.Bu aşamada da Uğur Bey'in örneklendirdiği hesapların çalışması yeterli olacaktır.

Hocam, Sigorta şirketleri bazen bedelin tamamını kdv dahil olarak tamirci firmanın hesabına yatırıyor.Yani kdv yide ödemiş oluyr. Bu durumda kdv'yi indirim konusu yapma doğru olmaz çünki ilgili kdv tutarını ödemiyorsunuz. Ödemediğiniz kdv'yide indiremezsiniz.

Sayın ugurcadir,

Fatura sizin elinizde size kesilmiş. KDV indiriminin ödeme ile ilgisi yok. Olamaz. Kavramları karıştırmayalım. Yukarda bu konuyu özellikle açıkladım.