Kıdem Tazminatı Hk.

Merhaba,

Bir personelimizi işten çıkarmamız gerektiğinden kendisine ihbar süresini yazılı olarak bilidirerek işlemi başlattık. Kıdem tazminatını hesaplarken bu süreyi çalışmış olarak kabul edecekmiyiz. Yani ihbar süresinde geçen zaman kıdemden sayılacakmı ?

Saygılarımla,

Teşekkür ederim,

Ynt: Kıdem Tazminatı Hk.

Direk ihbar tazminatı öderseniz ödemeyi yaptıp iştewn çıkardığınız tarih. Eğer ihbar süresine uyarsanız o sürede fiilen çalışıldığı için süre sonu kıdeme esas tarih olur.

evet ihbar süresinden geçen zamanda kıdem tazminatı hesaplarken dahil edilir.

Merhaba,

Sayın Arkadaşlarım

bir personel, iki ayrı şirkette belirli zaman aralıklarda çalışmış.. İki ayrı şirket aslında ortaklarının aynı olduğu grup şirketi..

A.şirketinde 01.11.2000 e girmiş, 05.02.2007 de çıkmış. son aldığı ücret 1.814,37 ( brüt)
B şirketinde 06.02.2007 e girmiş, 30.04.2011 de çıkıyor. son aldığı ücret 1.676.-TL ( brüt)

Ben B şirketinin defterlerine bakıyorum. Oradan çıkışı verilince ben sadece B şirketindeki hizmet süresini dikkate aldım. Şimdi İşverenin diğer şirketi olan gayri faal A şirketindeki hizmet dilimini de hesapladım.
Ancak şöyle bir durum ortaya çıktı:
B şirketinindeki hizmeti için ayrı kıdem tazminatı, A şirketi için ayrı kıdem tazminatı hesapladım.
Ben bunları birleştirmem mi? gerekiyor. Yani giriş-çıkış tarihlerine bakarak ( 01.11.2000-30.04.2011 arası) son aldığı ücret üzerinden mi? hesaplamalıyım? 1.814,37.-TL yerine 1.676.-TL üzerinden mi?

yoksa bunlara hiç gerek yok, ayrı ayrı kıdem tazmiantı hesaplamam mı? doğru

yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son ücret üzerinden hesaplayıp . Tüm süreyi dikkate alacaksınız.

yani sayın nguroy,

1.676.-TL üzerinden, 10 yıl 5 ay 29 gün (01.11.2000-30.04.2011) olarak hesaplıyacağım değil mi?

önceki hesapladığım kıdem tazminatını iptal edeceğim

narin_ ' Alıntı:
yani sayın nguroy,

1.676.-TL üzerinden, 10 yıl 5 ay 29 gün (01.11.2000-30.04.2011) olarak hesaplıyacağım değil mi?

merhaba
ewt bencede o şekilde yapman gerekiyor

şimdi bir de şu aklıma takıldı.
Muhtasar beyannamede bu kıdem tazminatlarını nasıl göstereceğim? Ben yinede muhtasar beyanname için ayrı ayrı hesaplayıp, işverene tüm hizmet sürelerini dikkate alındığını izah ederek tek bordro hesaplasam olur mu? dediğiniz şekilde yani.

Çünkü A ve B şirketi için muhtasar beyanname verilmeye devam ediliyor.

narin_ ' Alıntı:
yani sayın nguroy,

Çalışanın gerçek ücretinde de bir düşüş oldu ise, yani 1814 ten 1676 tl ye düşüş kağıt üzerinde gerçekleşen bir düşüş değilse, son aldığı ücret üzerinden elbette hesaplanması gerekir.
Ancak son gerçek brüt ücret 1676dan yüksekse, sonradan başınızın ağrımaması için, gerçek ücret üzerinden hesaplamanız ruh sağlığınız açısından daha iyi olacaktır.

keremcem ' Alıntı:
narin_ ' Alıntı:
yani sayın nguroy,

Çalışanın gerçek ücretinde de bir düşüş oldu ise, yani 1814 ten 1676 tl ye düşüş kağıt üzerinde gerçekleşen bir düşüş değilse, son aldığı ücret üzerinden elbette hesaplanması gerekir.
Ancak son gerçek brüt ücret 1676dan yüksekse, sonradan başınızın ağrımaması için, gerçek ücret üzerinden hesaplamanız ruh sağlığınız açısından daha iyi olacaktır.

:)