Kira Bedelinin Banka Hesabına Yatırılması Hakkında

weronx

Katkı Sunan Üye
İşyeri sahibinin oğlunun banka hesabına kira tutarının yatırılması durumu normal şartlarda yatırılmaması gerekiyor bir sakıncası var mıdır.

Kira kontratının kiminle yaptığınızın bir önemi yok. GMSİ beyanından mülk sahibi sorumludur kiracı ve kiralayanda bankalar ve/veya posta kanalı aracılığı ödemeden sorumludur. Dolayısı ile kira mülk sahibinin hesabına yatırılması gerekir. Dolayısı ile mülk sahibi hesabına ödenmeyen kira tutarları hiç ödenmemiş sayılır her bir aylık kira için karşılıklı ÖUC düzenlenir.

İyi Günler.

Selamlar
Sakıncası yoktur demek mümkün değil tabiki.Bu yol,İzahat yönünden biraz uğraştırabilir sizi.En kötü ihtimalle oğul olan kişinin banka hareketlerinden adına kiraların yatırıldığı tesbit edilecek ve kendisinden beyanname verilmesi istenecek veya izahat istenecektir.Bu durumda usulüne uygun izahat yapılabildiği ve kiralarında baba tarafından normal beyan edildiği sürece çokta fazla bir sıkıntı yaşanacağını sanmıyorum. Sizin sorunuza benzer çok örneklere rastlamak mümkün.Beyanname verildiği ve izahatı yapılabildiği sürece pek bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.
Saygılar

Selamlar
Sakıncası yoktur demek mümkün değil tabiki.Bu yol,İzahat yönünden biraz uğraştırabilir sizi.En kötü ihtimalle oğul olan kişinin banka hareketlerinden adına kiraların yatırıldığı tesbit edilecek ve kendisinden beyanname verilmesi istenecek veya izahat istenecektir.Bu durumda usulüne uygun izahat yapılabildiği ve kiralarında baba tarafından normal beyan edildiği sürece çokta fazla bir sıkıntı yaşanacağını sanmıyorum. Sizin sorunuza benzer çok örneklere rastlamak mümkün.Beyanname verildiği ve izahatı yapılabildiği sürece pek bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.
Saygılar

Sayın twolf ,

Maalesef size katılamıyorum belirtilen şekilde uygulanması durumunda oluşacak durumugayet açık ve net belirttim.
Tabii soruyu soran üye,siz ve diğer üyeler ve üye olmayan forumu takip edenler dikkate alır yazdıklarımı almaz kendi (bilecekleri) bileceğinizdir.

İyi Günler.

Elbetteki kendi bilecekleri (bileceğimiz) bir iştir :) .Ama ben geçerli bir neden var ise ve izahatı mümkünse bu şekilde yapılmasında sorun çıkmayacağını düşünmekteyim.
Takdir soru sahibinindir..
Saygılar

Gelir İdaresi Başjkanlığı her yıl bankalardan bu kapsamda yapılan para transferlerini istiyor. bu nedenle mutlaka izahat istenecektir. bu sıkıntıya değer mi?

Gelir İdaresi Başjkanlığı her yıl bankalardan bu kapsamda yapılan para transferlerini istiyor. bu nedenle mutlaka izahat istenecektir. bu sıkıntıya değer mi?

Tabiki isteyecektir.Ben zaten sıkıntı olmaz demiyorum.İmkan varsa,mal sahibi adına hesap açılmalıdır.Fakat uygulamada soru sahibinkinede benzer örnekler mevcuttur ve illa mal sahibi aynı zamanda hesap sahibi olması gerektiği konusunda bir baskıya da ben şahit olmadım.Fakat tabiki en doğrusu hesap ve mal sahibinin aynı kişi olmasıdır.
Saygılar

Fakat uygulamada soru sahibinkinede benzer örnekler mevcuttur ve illa mal sahibi aynı zamanda hesap sahibi olması gerektiği konusunda bir baskıya da ben şahit olmadım.Fakat tabiki en doğrusu hesap ve mal sahibinin aynı kişi olmasıdır.
Saygılar

Sayın twolf,

Uygulamada yukarıda belirttiğiniz örneklerin olması doğru yapılıyor yada ÖUC'den etkilenmeyeceği anlamına gelmiyor uygulamayı sizin belirttiğiniz gibi yapanlar her türlü cezai müeyyide'yi göz almış demektir.

Baskıya şahit olmadınız ama uygulamayı mali irade benim belirttiğim yönde yorumluyor. (Anlatabilmişimdir :))

İyi Günler.

Aramızda maliyeci arkadaşlarda var.Mali idarenin yaklaşımını birde onlardan duymak isteriz :)

hesabına para yatan kişinin üzerinde kirada bir gayrimenkul yoksa ve kira gelirini ismini verdiği kişi gönüllü olarak üstleniyorsa vergi idaresi de izahatı kabul edecektir. aksi halde kabul etmez ve re'sen cezalı tarhiyat yapar.