fonradar

Kiralık Araç İçin Ödenen MTV Gider Yazılır mı ?

Ayşe Gültekin

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

GVK madde 40/5' e göre;
aktife kayıtlı olmayan kiralık statüsündeki iş arabası için ödenen MTV gider yazılır mı?

iş arabasından kastım; panelvan tarzı araçtır. Fason tekstil firmalarından alınan mallar taşınıyor.

Ödenmez, bu gider arabayı kiralayan/sahip olan şirkete ait bir giderdir zaten, kiralamalarda Mtv, sigorta, kasko gibi giderler bu şirketlere aittir. Aracı kiralayan şahıs, ben Mtv'yide ödeyim demez zaten.

Sözleşme gereği bunları aracı kiralayan üstleniyorsa, ödemeyi araç sahibi yapar, aracı kiralayana fatura eder, vergi mükellefi değilse kira bedeline dahil edilerek ödenmesi gerekir diye düşünüyorum.

vergi dairesi alındısında araç sahibi olarak şirket yazıyor ancak kullanım hakkı bizde olduğundan, ödeme belgesini bize göndermişler ancak fatura kesmemişler sadece vergi dairesi alındısı belgesi var buna göre işlem yapamam o zaman

Başkası adına düzenlenmiş belgeleri kayıtlarınıza alamazsınız... Mademki araç sahibi şirketmiş yansıtma faturası kesebilirler..

Sayın Ayşe Gültekin,

Bülent dostumuz haklı. Tüm şartlar için önce sözleşmenize bakın. Genel olarak masraflar yansıtılır. Sözleşme şartı böyleyse araçla ilgili yasal herlşey kiraya veren şirkete gidecek onlar da size fatura keserek yansıtacaklardır.

Not: MTV sadece binek otolar için KKEG anlamındadır. Sizin bahsettiğiniz araçlar için ( 2 sayılı listeye dahil olanlar hariç ) doğrudan gider yazılabilirler.

Merhaba
Araç kiralama faaliyeti yapan firmamız kredi ile araç alımı(kiralama için) yaptı, kredi veren kuruluş bizim firmanın araçlarının mtv'sini ödemiş, dekontlarda bizim ünvanımız ve vergi numaramız var, biz bu mtv'leri gider yazabilir miyiz ? birde 7.ayda ödeme yapılmış bize daha yeni ulaştı, 3.geçici vergi verildiği için 10.ay tarihli işlesek olur mu ? iyi çalışmalar dilerim.

Merhaba
Araç kiralama faaliyeti yapan firmamız kredi ile araç alımı(kiralama için) yaptı, kredi veren kuruluş bizim firmanın araçlarının mtv'sini ödemiş, dekontlarda bizim ünvanımız ve vergi numaramız var, biz bu mtv'leri gider yazabilir miyiz ? birde 7.ayda ödeme yapılmış bize daha yeni ulaştı, 3.geçici vergi verildiği için 10.ay tarihli işlesek olur mu ? iyi çalışmalar dilerim.
Kredi kuruluşu vergi ödemelerini size dekont eder, sizde gider yazabilirsiniz. 10. aya kaydedebilirsiniz.

Teşekkür ederim.
Bülent bey direkt ödeme yapmışlar bizim adımıza, interaktif vergi dairesinden, bizim ünvanımız ve vergi numaramız yazıyor ama ödeyen kişi başka görünüyor, bir sakıncası olur mu ?

Teşekkür ederim.
Bülent bey direkt ödeme yapmışlar bizim adımıza, interaktif vergi dairesinden, bizim ünvanımız ve vergi numaramız yazıyor ama ödeyen kişi başka görünüyor, bir sakıncası olur mu ?
Aranızda kredi ilişkisi bulunduğundan onların ödemesinde bir sıkıntı yok. Kredi kurumunun ödediği vergileri siz onlara ödeyecekmisiniz. Ödeme yapacaksanız vergileri size dekont etsinler, ödeme yapılmayacaksa bence kayıtlarınıza almayın.

Mükellef ödeme yapmış kredi kurumuna ama onlar bize dekont kesmedi, interaktif vergi dairesi ödeme alındısı göndermişler, onları işlesek olur mu ?

Mükellef ödeme yapmış kredi kurumuna ama onlar bize dekont kesmedi, interaktif vergi dairesi ödeme alındısı göndermişler, onları işlesek olur mu ?
İşleyebilirsiniz ancak, alacak tarafı kaydı doğru olmaz. Ortaklar cari hesabını alacaklandırmanız gerekebilir. Hiç kaydetmeseniz olmaz mı?

Direkt kredi ile araç alındı, krediyi 320 ile kapattım, ödemeyi de yapınca ve bu evrakları geç gönderdiği için 320 hesap borç kalanı verdi, 259 hesap ile 320 hesabı kapattım, karşının ekstresine göre, mtv tutarlarını işlerken 770/740 b ,259 a olarak işleyeceğim sanki bana fatura etmişler gibi, uygun mudur ? karşı kredi kuruluşu bu masrafların hepsini carisinde izlemiş ve mükelleften ödemeyi ona göre almış ama mtv ödemelerini bize geç gönderince 320 hesap borç verdi, bu mtvler ile 259 hesabı kapatabilirim.