Kooperatif Muhasebesi Hk

Değerli meslektaşlarm,
günlerdir araştırıyorum ancak net bir bilgiye ulaşamadım, tasfiye halinde bir Konut yapı kooperatifi düşünün ve üyelerden normal şartlar altında aylık 150 tl aidat alması gerekli ancak bu aidatlar çoğu üye tarafından ödenmiyor.
kooperatif başkanı çoğu harcamayı kendi cebinden yapıyor kooperatif başkanı aynı zamanda tasfiye memuru ve aylık 1000 tl huzur hakkı alması gerekiyor ancak para olmadığından hem alamıyor hemde alamadığı için tahakkuk yapılamıyor ve alacaklı olduğu görünemiyor. ( sonuçta stopaja tabi)
yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda ;

1.aylık alınması gereken aidat tutarlarının muhasebe tahakkuk kaydı 131 /431 şeklinde he yıl başı yapılmalımı.
2. alınan aidatlar ne şekilde muhasebeleştirilmeli. ( 600 hesaptamı takip edilmeli öyle ise 131 hesap ne olacak)
3. yıl sonu olağan genel kurul için gelir gider dengesi yapılmalı, bu durumda hiç gelir yok ike ve ortakların aidat borçları varken nasıl bir tablo ortaya çıkar.

yani sormak istediğim tasfiye halinde olsun olmasın bir yapı kooperatifinin yapması gereken kayıtları 1 er örnek ile açıklayabilirmisiniz. Kooperatifler konusunda biraz eksiğim.

O kadar büyük şirketin muhasebesinin altından kalkıyorum ancak şu yapı kooperatifini bir türlü çözüemedim. Tabi bunda geçmiş 10 yıla ilişkin hiçbir muhasebe kaydının olmaması ve resmi defterlerin yazdırılmamış olmasınında büyük etkisi var yani 14 yıllık bir kooperatif ama sanki sıfırdan başlıyor gibiyim.

Not: Buradan meslekte çok eski olan arkadaşlara sesleniyorum ben 5 yıllık mali müşavirim ve 13 yıllık muhasebeciyim. Piyasada muhasebecinin adı kötüye çıkmışsa biraz da sizin yüzünüzden lütfen mükellefleri para olarak değil arkadaşınız hatta akrabanız olarak görünüz.
bu hem sizi hem mesleğimizi yüceltecektir emin olun.

birde eklemek istediğim tasfiye halinde bulunan konut yapı kooperatifinin vermesi gereken beyannameleri yazabilirmisiniz. Kooperatif muhasebesinde tecrübeli arkadaşlar için çok basit bir konu olabilir ancak bilgi paylaştıkça artar.