Kur Farkı Faturasının Muhasebeleştirilmesi

ercan

Katkı Sunan Üye
Bir firma ile, yapılacak hizmet karşılığı € bazında anlaşılıyor. Hizmet faturası YTL olarak düzenleniyor fakat karşılığı € olarak alınıyor. Kurun yükselmesi nedeniyle alıcı firma satıcıya kur farkı faturası düzenliyor. Hizmeti yapan satıcı firma aldığı bu faturayı nasıl muhasebeleştirmelidir? Teşekkürler...

ercan' Alıntı:
Bir firma ile, yapılacak hizmet karşılığı € bazında anlaşılıyor. Hizmet faturası YTL olarak düzenleniyor fakat karşılığı € olarak alınıyor. Kurun yükselmesi nedeniyle alıcı firma satıcıya kur farkı faturası düzenliyor. Hizmeti yapan satıcı firma aldığı bu faturayı nasıl muhasebeleştirmelidir? Teşekkürler...

Sayın Ercan Hizmet işi yaptıkları için olumlu fark ise 646-kur farkı karları
olumsuz ise 656-kur farkı giderleri hesabına atmalıdır.

örnek

olumlu ise

120-satıcılar

120.01- x satıcı

646-kur farkı gelirleri

olumsuz ise

656-kur farkı zararları

120-satıcılar
120.01-x satıcılar
eğer kur farkı ithalat işleminden kaynaklansaydı malın maliyetine,ihracattan kaynaklansaydı 601-yurtdışı satışların altında açılacak bir tali hesapta takip edilmelidir.

Saygılar FERHAT

Merhaba,

Arkadaşlar, kur farkı ile ilgili takıldığım bir şey var. Bir türlü çözemiyorum.

Müşteriye 23.09.2013 tarihinde 7000 USD karşılığında mal teslimi yapıldı, faturası kesildi yani. O tarihteki kurla kayıtlara aldım 120 nolu hesabın bakiyesi 15.487 TL,

Müşteri 27.09.2013 tarihinde 7000 USD havale gönderiyor. O tarihteki kurla kayıda aldığımda 120 nolu hesabın alacağına 15.695 TL geçiyor.

Arada 208 TL lik fark var. Bunun için kambiyo karı hesabı mı çalışacak, yoksa karşı taraf bize kur farkı faturası kesmesi mi? gerek, ya da biz mi kesmemiz gerekiyor. Muavininde alacak tarafı fazla görünüyor
kur farkı faturası ile ilgili araştırıyorum bişiy bulamadım :(

Selamlar
İlla faturalandırmanız gerekmiyor.Anlaşmanıza bağlı.Bazı firmalar kur farkını bile faturaya bağlamak istiyorlar.Sizin böyle bir derdiniz yoksa aradaki farkı direk satış matrahında gösterin..646 değil hangi satış hesabında ise o hesabın alacağında...Faturaya bağlamak isterseniz 208 lirayı kdv dahil kabul ederek kur farkı faturası düzenleyebilirsiniz.
Saygılar

Sayın Arkadaşlar,

bu konu maalesef anlaşmaya bağlı değil. Yurt içinde yapılan işlemlerden doğan kur farkları ( verilen çek ve senetlerin ödemesinden doğanlar da dahil olmak üzere) fatura ile karşı tarafa aktarılmalıdır. 105 Sıra No’lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliği’ne göz atmanızı tavsiye ederim.