Kuruluştaki Ana Sözleşmede Yetkili Muhasebecinin Belirlenmesi

islm

Katkı Sunan Üye
Merhaba, ltd kuruluş aşamasindaki ana sözleşmede muhasebenin sevk ve idaresi imza yetkilisi şu şahistir deyip tescil edebiliyor muyuz.Yoksa kuruluş aşamasi bittikten sonra mi ilgili madde için değişiklik işlemlerini mi yapmaliyiz?

Merhaba
Yanılıyorsam lütfen düzeltin ama bahsettiğiniz olay kısmi yetkilendirme konusuna girer ve yetkiler vede yetkilendirmeler iç yönerge ile yapılabilecektir.
Ancak kuruluş anında bu işlemi de yapabilir misiniz ondan çok emin değilim.Uygulamasını yapmadığım için kesin birşey diyemiyorum.

Tahsin hocam, bildiğin üzere ticaret sicil gazetesinde ilam gerekiyor.Birinci derece İmza yetkilisi olup muhasebenin sevkine idaresini sağlayacak olan kişinin.Yani iki kere masraf yapmayalim dedim.Nasil olsa muhasebeci belli kuruluş yaptiktan sonra bir daha bir daha masraf ve işlem olmasin diye düşündüm.

Sayın aygunh34
Ola ki Oda vs.ile görüşüp bu işlemi kuruluş esnasında yapabilirseniz, nasıl ve neler yapıldığını bizimle de paylaşırsanız müteşekkir olurum.
Saygılar

Son düzenleme:
Tahsin üstadı dediği gibi bunu iç yönerge ile yapabilirsiniz.Öncelikle kuruluşta ana sözleşmede İç Yönerge ile ilgili maddelerde gerekli düzenlemelere muhakkak yer verin.Sonrasında şirket tescil olduktan sonra, istediğiniz yetkilendirmeleri sınıflandırarak yaptığınız/hazırladığınız iç yönergeyi kararını da alarak tescil ettiriniz. En nihayetinde bu tescil olmuş iç yönergeye göre gerekli yetkilendirilmiş kişiler için imza yetkisi çıkarabilirsiniz.

Tahsin hocam, bildiğin üzere ticaret sicil gazetesinde ilam gerekiyor.Birinci derece İmza yetkilisi olup muhasebenin sevkine idaresini sağlayacak olan kişinin.Yani iki kere masraf yapmayalim dedim.Nasil olsa muhasebeci belli kuruluş yaptiktan sonra bir daha bir daha masraf ve işlem olmasin diye düşündüm.

Sayın aygunh34,

Ana sözleşme özel madde bulunmaz, ortaklar haricinde yetki tanımlaması da olmaz. Bu tür bir işlem daha sonra da ana sözleşmeye eklenemez. Şirketi temsil ve ilzam için (iç yönerge detaylarını geçiyorum) TTK'ya göre müdürler yetkili kılınabilir, muhasebeciye yetki ise ancak vekaletname ile olacaktır. Muhasebeci bağımlı olarak sizde çalışmayacaksa tabi.

Sayin ksimkesyan, bahsettiğim muhasebeci şirkette bağimli olarak çalişacak.Kusura bakmayin derdimi tam anlatamadim.Bahsetmiş olduğum husus ilgili kişinin şirkette birinci derecede imza yetkisine haiz muhasebenin sevki ve idaresinden sorumlu olan bağimli muhasebeci olmasi ile ilgiliydi.Tahsin hocam, bu tescil ve ilamin ana sözleşmeye girmesi oda ile ilgili degil de ticaret kanununa göre mümkünmüdür onu merak ettim.Bagimli muhasebeci kuruluş sözleşmesinde Tescil ve ilan olursa oda karişamaz sanirim.(En azindan öyle düşünüyorum.); ama ksimkesyan hocamin dediği gibi bu özel bir madde olduğu için ana sözleşmede olamayacak sanirim.Benim buradaki amacim ikinci bir masraf ve prosedürden kurtulmakti :)

Sayin ksimkesyan, bahsettiğim muhasebeci şirkette bağimli olarak çalişacak.Kusura bakmayin derdimi tam anlatamadim.Bahsetmiş olduğum husus ilgili kişinin şirkette birinci derecede imza yetkisine haiz muhasebenin sevki ve idaresinden sorumlu olan bağimli muhasebeci olmasi ile ilgiliydi.Tahsin hocam, bu tescil ve ilamin ana sözleşmeye girmesi oda ile ilgili degil de ticaret kanununa göre mümkünmüdür onu merak ettim.Bagimli muhasebeci kuruluş sözleşmesinde Tescil ve ilan olursa oda karişamaz sanirim.(En azindan öyle düşünüyorum.); ama ksimkesyan hocamin dediği gibi bu özel bir madde olduğu için ana sözleşmede olamayacak sanirim.Benim buradaki amacim ikinci bir masraf ve prosedürden kurtulmakti :)

Sizde bağımlı çalışacaksa kuruluştan sonra, yönetim kurulu örneğn "Muhasebe Müdürü" olarak atayacak ve yetkilerini belirleyerek bir karar yazacaktır, bu karar AYRICA tescil ve ilana gidece ve bu ilana istinaden imza sirküleri hazırlanacaktır.

Anladim ksimkesyan hocam.Tam yetkili olacak bir muhasebe müdürü için karar örneği var midir? Hani sizlere soruyorum ki bilgi ve tecrübelerinizden faydalanayim ve ilgili metinde herhangi bir eksiklik olupta sorun yaşamayayim.

Anladim ksimkesyan hocam.Tam yetkili olacak bir muhasebe müdürü için karar örneği var midir? Hani sizlere soruyorum ki bilgi ve tecrübelerinizden faydalanayim ve ilgili metinde herhangi bir eksiklik olupta sorun yaşamayayim.

Özel bir karar yok;

................ ( tc no ) xx.xx.2018 tarihinden itibaren şirketimizde Muhasebe müdürü olarak atanmıştır. ......... ( başlıklar ) temsil ve ilzama münferit imza ile yetkili kılınmıştır.