Leasing ile alınmış makina satışı

Merhabalar,
Leasing ile makina almıştık.
Borçları bitti.
Mülkiyet devir faturasıda kestiler bize.üzerinden 7 sene geçti.

şimdi makinayı x şirkete rayiç bedellerinden ft ediyoruz

bizde eski muhasebeci leasing kayıtlarınıda yanlış işlemiş.

leasingin bize kestiği faturayı
770 kira giderleri (B)
191 % 1 kdv (B)
320 leasing A.Ş. (A)
Diye işleyip.

Ödendiğinde;
320 leasing a.ş.(B)
102 banka (A)

yapmış. kapamış

şimdi diğer şirkete
kdv dahil fatura
kesiyorum bunun muhasebesini nasıl yapıcam
nerden çıkıcam bilemiyorum.

Yardımcı olurmusunuz.

Ynt: Leasing ile alınmış makina satışı

BURCUMER ' Alıntı:
Merhabalar,
Leasing ile makina almıştık.
Borçları bitti.
Mülkiyet devir faturasıda kestiler bize.üzerinden 7 sene geçti.

şimdi makinayı x şirkete rayiç bedellerinden ft ediyoruz

bizde eski muhasebeci leasing kayıtlarınıda yanlış işlemiş.

leasingin bize kestiği faturayı
770 kira giderleri (B)
191 % 1 kdv (B)
320 leasing A.Ş. (A)
Diye işleyip.

Ödendiğinde;
320 leasing a.ş.(B)
102 banka (A)

yapmış. kapamış

şimdi diğer şirkete
kdv dahil fatura
kesiyorum bunun muhasebesini nasıl yapıcam
nerden çıkıcam bilemiyorum.

Yardımcı olurmusunuz.

Sayın formdaş

Eğer makinenizin alınma tarihi 2003 nisan ayından önce ise muhasebecinizin yaptığı kayıt doğru çünkü 2003 nisan ayından önce leasinglerin mülkiyet hakkı firmalara verilmemişti.Dolayısıyla firmalar gelen kira faturalarını işliyorlardı nisan 2003 tarihinde çıkan bir yasayla bütün leasing makineler için düzeltme getirilmiş ve bugünkü sağlıklı duruma gelinmiştir.Bu kısa bilgiden sonra yapılacak işlemler şöyle olmalıdır

Makine Leasing firmasının kestiği Mülkiyet devir faturası ile kayıtlara alınız.

________________/______________
253
191

320
___________________/__________________

daha sonra satış

__________________/___________________

101/102/120

253
391
679
__________________/_____________________

daha sonra eğer kazancınız yüksek ise ve firmanınız ltd veya a.ş ise
3 yıl vergi ötelemesi yapabilirsiniz

__________________/_________________

679

549

___________________/________________

Firmalar genelde bu son maddeyi satılan varlık'ın yerine yenisini almak için yaptık derler ama bu genelde varlık satışından kaynaklanan verginin 3 yıl ötelenmesidir.Eğer 3 yılın sonunda bu 549 hes rakam kullanılmazsa yani yeni makine alınmasa kara ilave edilir ve vergisi ödenir

3 yılın sonundaki kayıt

______________________/________________
549

671
__________________/________________________

yok üstad ben vergide ödemeyim bu parayıda kullanayım derseniz

o zaman sermayeye ilae edin sermayaye ilave ettiğinizde

önce tah kaydı

_______________________/____________________

501

500
________________________/_______________________

tah kapaması

_________________________/_____________________

549

501

______________________/_____________________

NOT:%1 ile almış olduğunuz bu makinenin 2 eldeki satışında KDV ORANI %18'DİR

ferhat

Teşekkür ederim size.
Yalnız mülkiyet devir faturası
770 kira gid.
191 %1 kdv
320 leasing a.ş.
olarak kayıtlara işlenmiş 2007 yılında..

Neresinden bakarsan bak yalan yanlış bir uygulama olmuş. "Yarım imam imandan,yarım doktor candan,yarım müşavir maldan eder"

Ben leasing faturası kısmına girmeyeyim, ama Ferhat Beyin bir hatasını düzelteyim. Öyle VUK.md.328 uyarınca ayırdığınız yenileme fonunu hiç gelir tablosu hesaplarına yansıtmadan direkt sermayeye ilave edemezsiniz. Zira GVK md.94'e göre "karın sermayeye ilavesi kar dağıtımı sayılmaz" ama buradaki kar dönem K/Z'ye yansımış ve kurumlar vergisine tabi tutulmuş dağıtılabilir kardır. VUK.md.328'in verdiği imkanı bir vergi ertleme aracı olarak kullanıyorsanız, 3.yılın sonunda her halükarda 671'e alacak kaydı yapmak zorundasınız. 3 yıllık sürenin hesaplanması konusunda Maliye Bakanlığının görüşü ve Danıştay içtihadları farklı ama o ayrı bir tartışma konusu elbette

koraykarakaya ' Alıntı:
Neresinden bakarsan bak yalan yanlış bir uygulama olmuş. "Yarım imam imandan,yarım doktor candan,yarım müşavir maldan eder"

Ben leasing faturası kısmına girmeyeyim, ama Ferhat Beyin bir hatasını düzelteyim. Öyle VUK.md.328 uyarınca ayırdığınız yenileme fonunu hiç gelir tablosu hesaplarına yansıtmadan direkt sermayeye ilave edemezsiniz. Zira GVK md.94'e göre "karın sermayeye ilavesi kar dağıtımı sayılmaz" ama buradaki kar dönem K/Z'ye yansımış ve kurumlar vergisine tabi tutulmuş dağıtılabilir kardır. VUK.md.328'in verdiği imkanı bir vergi ertleme aracı olarak kullanıyorsanız, 3.yılın sonunda her halükarda 671'e alacak kaydı yapmak zorundasınız. 3 yıllık sürenin hesaplanması konusunda Maliye Bakanlığının görüşü ve Danıştay içtihadları farklı ama o ayrı bir tartışma konusu elbette

Sevgili formdaşım

Yukarıdaki işlem geçmişte yapılmış bir işe ait benim verdiğim örnek ise ilk kayıtlar geçmişle özel fon hesabı ise eğer yeni dönem olsaydı yapılabilecek kayıtlardır.neyse konuyu uzatmadan asıl ben senin hatanı düzelteyim ''Öyle VUK.md.328 uyarınca ayırdığınız yenileme fonunu hiç gelir tablosu hesaplarına yansıtmadan direkt sermayeye ilave edemezsiniz.'' bu ifade yanlış eğer bu kar makine v.s elde edilen kar (549 hs.detayına girmiyorum) şirket yönetimince karar alınmış ise pekala gelir tablosuna yansıtılmadanda özel fonlar hesabına alınır zaten özelliği bu.Yoksa gelir tablosuna yansıtıldıktan sonra vergilendirirldikten sonra tekrar 549 hes.alınmasının bir önemi olmaz.

örneğin:makine satıldı,

__________________/____________________

101/102/120
257

253
391
679
__________________/___________________

daha sonraki kayıt

_____________________/_________________

679

549

______________________/___________________

doğrusu böyle

neyse şimdi çıkmak zorundayım ama akşam formdayım takıldığın yer olursa formda görüşelim.

ferhat

BURCUMER ' Alıntı:
Teşekkür ederim size.
770 kira gid.
191 %1 kdv
320 leasing a.ş.
olarak kayıtlara işlenmiş 2007 yılında..

Brucu hanım cevabınızı akşama yazacağım

Ben şunu ifade etmek istiyorum, 3.yılın sonunda 549 ÖZEL FONLAR hesabında bekleeyen yenileme fonunu yeni alınacak ikitsadi kıymetin amortismanları için kullanmadıysanız, mutlaka gelir tablosuna yansıtmanız gerekir. Doğrudan doğruya 549 borçlu,500 alacaklı gibi bir kayıt yaparsanız vergi ziyaı oluşur.

koraykarakaya ' Alıntı:
Ben şunu ifade etmek istiyorum, 3.yılın sonunda 549 ÖZEL FONLAR hesabında bekleeyen yenileme fonunu yeni alınacak ikitsadi kıymetin amortismanları için kullanmadıysanız, mutlaka gelir tablosuna yansıtmanız gerekir. Doğrudan doğruya 549 borçlu,500 alacaklı gibi bir kayıt yaparsanız vergi ziyaı oluşur.

Yukarıdaki yazdığın doğru 3 yılın sonuna kadar kullanmadıysan evet ama 3 yılın sonunda sermayeye ilave edersen vergi ziyaa olmaz

ferhat ' Alıntı:
BURCUMER ' Alıntı:
Teşekkür ederim size.
770 kira gid.
191 %1 kdv
320 leasing a.ş.

Brucu hanım cevabınızı akşama yazacağım

Burcu hn.

Mülkiyet dervir faturası yukarıdaki gibi kesildiği için sizin kaydınız şöyle olmalıdır

________________________/_______________________

101/102/120

679
391
______________________/___________________

kusura bakmayın cevap biraz geç oldu malum beyanname dönemi

çok teşekkürlerrr
iyi çalışmalar