Maliyet Muhasebesinde Üretimin Evrak Düzeni Nedir?

Merhaba Arkadaşlar,
Bir fabrika düşünelim üretimi 2 safhadan oluşsun.Biz her safhayı 1 aylık periyotlar içersinde muhasebeleştirmek istiyoruz.Örnekle açmak isterim,

1.safhaya Aralık ayında 60ytl hammadde gitsin.O ay içinde1. safhada 40 ytl de işçilik gideri gerçekleşmiş olsun.Muhasebe kaydı=
--------------------------------/----------------------------
710.01 Dimm 1.safha Y. mamulleri.......60ytl
150.01 x mamulü........60ytl
720.01 Direk İşçi.Gid.1.safha.............. 40ytl
100 Kasa................. 40ytl (Örneği Basitleştirdim)
------------------------------/------------------------------
SORU 1-Bu kaydı yaparken Ne türlü bir evrak kullanmalıyım.Fişi yaptım.Fişin Arkasına hammaddenin üretime gittiğine dair ne eklemeliyim?Eklemesem ne olur?

1.safhada Aralık ayı sonunda üretimin %70'i bittiğini farzetsek.Ve 2.safhaya 70ytl'lik tam bitmiş yarımamul göndersek.Bu durumda muhasebe kaydı=
-----------------------------/----------------------------------
151.01 1.safha maliyetleri.......... 100 ytl
710.01 Dimm 1.Safha Y.mamulleri.....60ytl
720.01 Direk İşç.Gid.1.safha............ 40ytl
---------------------------/------------------------------------
151.02 2.safha maliyetleri........... 70ytl
151.01 1.safha maliyetleri.................70ytl
----------------------------/----------------------------------
SORU 2-Birinci safhadan 2.safhaya aktardığımız 70 ytl yi ne ile belgelendirmemiz gerekir.Mesela Üretim şefi bize 2.safhaya 500 adet parça yarımamul gönderdiğine dair imzalı kaşeli yazı verse bunu fişin arkasına koysak böyle bir belge yasal olur mu?

Arkadaşlar her türlü fikirlerinizi bekliyorum.Saygılar...

Ynt: Maliyet Muhasebesinde Üretimin Evrak Düzeni Nedir?

Merhaba,

1. Her safha farklı atelyelerdemi gerçekleşiyor.
2. Her safhanın üretimi için ayrı personelmi kullanılıyor.
3. 1 safha sonunda üretilmiş yapı mamül aynı zamanda daha önce satılan mamüllere yedek parça olarak kullanılabiliyormu.
4. 1. safha sonunda üretilmiş yatı mamül stoklanıyormu

Bu sorulara yanıt verirseniz. Önerilerimiz daha net olacaktır.

Sn Uzman,
1-Üretimin her safhası ayrı atölyelerde oluyor.
2-Her safha için ayrı ayrı personel kullanılıyor.
3-1.safhada üretilen y.mamul 2.safhadanın hammaddesi sayılır.
4-1.safhada üretilen her y.mamul 2.safhaya gidiyor.Kalan bir sonraki ay üretilmeye devam ediyor.
Benim sizden özellikle istediğim maliyet muhasebesi evrak düzenidir.Neler yapmalıyız.Nasıl bir sistem kullanmalıyız.Yapılan fişleri neye göre yapacağımızdır?

Hammaddenin ambar çıkışından, yarı mamüllerin bir sonraki aşamaya teslimleri ve nihai ürünün mamül ambarına girişine kadar olan işlemleri belgeye dayandırırıp maliyetleri ona göre tespit etmeniz yeterlidir. Her işe (partiye) sipariş (üretim) numarası verilerek takibi kolayca yapılabilir.

Merhaba,

Öncelikle muhasebe işlemlerindeki sırayı takip etmeli, ve her kaydın altına belge koyacak bir sistem geliştirilmelidir.

Şimdi 1. aşama . Hammadde alımı (Mal alım irsaliyesi dayanak evrak olarak kullanılacaktır.

------- / / ------------
150 xxx
320 xxx
------/ / --------------

2. Aşama 1. safha için Atölyeye ambardan hammadde transferi ( Atelye adına bastıralacak Hammadde talep fişi)
---------- / / ----------
710.01 xxx
150 xxx
--------- / / ------------

3. Aşama 1. safha için gerçekleşen üretim (Yarı Mamül Üretim fişi)
151.01 xxx
711.01 xxx
721.01 xxx
731.01 xxx

4. Aşama 2. safha üretim başlaması ( Atelye Adına Bastırılacak Yarı Mamül Talep Fişi)
710.02 xxx

151.01 xxx
-----------/ / ----------
5. Aşama Mamül Üretim Fişi
---------/ / -----------
151.02 xxx
711.02 xxx
721.02 xxx
731.02 xxx
---------/ / -------------
152 xxx
151.02
--------/ / ----------------

Şimdi 710.01 ve 711.01 arasındaki fark size 1. atelyede kalan stoğu

710.02 ve 711.02 arasındaki fark size 2. atelye kalan stoğu verecektir.

Yukarıda bastıracağınız fişler üretimin takibi için yeterli olacaktır.

Ayrıca bir yarı mamul üretimi kaç dakika sürmektedir. Bir mamül üretimi kaç dakika sürmektedir. Diye hesaplayarak toplam çalışma saatine bölmeli ve işçilik giderlerini ona göre dağıtmalısınız.

Ayrıca Her safha için makina çalışma süreleri hesaplanarak genel üretim giderlerinin ona göre dağıtımı gerçekleşmelidir.

Saygılarımla,

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar...

dostum kullandığın programın maliyet bölümünün bunları yapması lazım iş emirleri açmalısın zaten bu açdığın iş emirleri senin evrak düzenin olacak iyi bi program alırsan işin kolaylaşır

İSO sistemine sahipseniz, sistemin içindeki belgelerde revizyon yaparakta Sayın Uzmanın belirttiği aşamaları firmanızda kurabilirsiniz.

sayın uzman verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim
firmamız dokumalık perde üretmekte imalat tablosu oluşturmak istiyorum

Öncelikle muhasebe işlemlerindeki sırayı takip etmeli, ve her kaydın altına belge koyacak bir sistem geliştirilmelidir.

Şimdi 1. aşama . Hammadde alımı (Mal alım irsaliyesi dayanak evrak olarak kullanılacaktır.

------- / / ------------
150 xxx
320 xxx
------/ / --------------

bu kayıtla hammadeyi alıyoruz ve 150 altına ip çeşidine göre hesaplar açıyoruz

2. Aşama 1. safha için Atölyeye ambardan hammadde transferi ( Atelye adına bastıralacak Hammadde talep fişi)
---------- / / ----------
710.01 xxx
150 xxx

burda 150 altına açılmış ip çeşitlerinin kullanıldığı bir tabloyu oluşturmak gerekecek nasıl bir formatta bir tablo yapılmalı
firma olarak maliyet muhasebesinin kurulması ciddi sistemin gerektiğini ama bizim bu imalat tablosu satışlardan ve stoktan bu imalat tablosunu oluşturacaz

3. Aşama 1. safha için gerçekleşen üretim (Yarı Mamül Üretim fişi)
151.01 xxx
711.01 xxx
721.01 xxx
731.01 xxx
kayıtlar kolay ama içine girmek zor 710 yukarıda dağıtıcı tabloyla dağıttık diyelim işçiliğide mt böldük diyelim en önemli genel üretim giderlerin dağıtımına işletmemiz dışardana yaptırdığı fason işlemlerle güg giderleri var bunları nasıl bir tablo bu imalata dağıtabiliriz tablo yoksa diyeceğiniz dağıtım anahtarları ama boyama işlemini esas üretim gideri ama yemekhane gideri yardımcı üretim ben burda 710 720 730 dağıtımıyla 151 nasıl oluştugunu nasıl gösterebilirim
yarımamul oluşumunu satışlardan bir tablo yapılacağı için stok bırakma yada bırakmama adına yapılacak 4-5 kayıtlar

4. Aşama 2. safha üretim başlaması ( Atelye Adına Bastırılacak Yarı Mamül Talep Fişi)
710.02 xxx

151.01 xxx
-----------/ / ----------
5. Aşama Mamül Üretim Fişi
---------/ / -----------
151.02 xxx
711.02 xxx
721.02 xxx
731.02 xxx
---------/ / -------------
152 xxx