fonradar

Maliyet Muhasebesinden Kalanlar Hk.

Arkadaşlar merhaba, İki üç kere meslekle ilgili paylaşımlarınızı beklentileri tahminlerinizi rica ettim ama kimse sesimi duymuyor duyanlarda umarsamıyor :(

Merhaba ; Meslek dersinden geçmiş olanlar belki siteye yükleniyorlardır. Örneğin maliyetten , denetimden kalanlar :)
Meslekte bence odaların görevlerini , oluşumlarını iyi bilmek gerekiyor. Etik ilkeler ve disiplin cezaları da önemli. Kesinlikle başlıklarıyla konuları ezberlemek lazım. Sınavda sana soru farklı geliyor ama cevap başlığa göre farklı oluyor.

Aslında maliyet çok zor değil ; fakat öyle bir soruyorlar ki ben soruyu anlayana kadar zaman geçiyor. Sorsana doğru düzgün be adam, biraz da basitten al . Sanki profesör olucaz.

Arkadaşlar merhaba, İki üç kere meslekle ilgili paylaşımlarınızı beklentileri tahminlerinizi rica ettim ama kimse sesimi duymuyor duyanlarda umarsamıyor :(

meslekten geçtiğim için ne çıkacağını tahmin etmek zor. benim sadece maliyet kaldı ama bence meslekte her konuyu ezbere bilmek gerekiyor başka çıkış yok. ezber çok zor tabi özellikle denetimle karışıyor sınavda konular . ve meslekte hocanın notu kıt olduğu için her sorudan az da olsa puan almaya uğraşmak lazım.bende çok çalışmama rağmen ilk seferde 50 ile ucu ucuna geçtim

meslekten geçtiğim için ne çıkacağını tahmin etmek zor. benim sadece maliyet kaldı ama bence meslekte her konuyu ezbere bilmek gerekiyor başka çıkış yok. ezber çok zor tabi özellikle denetimle karışıyor sınavda konular . ve meslekte hocanın notu kıt olduğu için her sorudan az da olsa puan almaya uğraşmak lazım.bende çok çalışmama rağmen ilk seferde 50 ile ucu ucuna geçtim

Öncelikle birilerine sesimi duyurabildiğim için mutluyum.. Geçen sınavda yirmi sayfa not çıkarıp ezberledim ama sorular çok farklı geldi dediğiniz gibi aslında bilmediğimiz konular değildi ama farklı geldi ve yapamadım o anki şokla.. Zaten yazarak ve ezberleyerek çalışıyorum geçmiş sorulara da bakıyorum baya tedirginim ilk sınavda çok çalışmıştım bu sınavda böyle olur diye :(

Öncelikle birilerine sesimi duyurabildiğim için mutluyum.. Geçen sınavda yirmi sayfa not çıkarıp ezberledim ama sorular çok farklı geldi dediğiniz gibi aslında bilmediğimiz konular değildi ama farklı geldi ve yapamadım o anki şokla.. Zaten yazarak ve ezberleyerek çalışıyorum geçmiş sorulara da bakıyorum baya tedirginim ilk sınavda çok çalışmıştım bu sınavda böyle olur diye :(

Meslekte ben dehanın kitabını yutmuştum 50 aldım ezber olunca insan unutuyor. notlar çok kısa olmuş bence 20 sayfa ile geçebilmen için şansının çok yüksek olması gerektiğini düşünüyorum. daha ayrıntılı çalış derim

Merhabalar,

Deha Hocasının bildirdiği beklenen soru tipleri aşağıdaki gibidir:

* Matematiksel Dağıtım
* Safha (Ortalama yada kuvvetle muhtemel Fifo)
* Bileşik İmalat (Fiziksel Ölçüler Yöntemi ((Miktar Esası)) / Net Satış Hasılatı Yöntemi)
* Sipariş Maliyet
* Kapsamına Göre (Tam / Normal / Değişken / Asal)

Herkese Başarılar ve Umarım Bu Son Olur...

Safha da fireli mireli sorulur mu ki
Aman bitsin gitsin artık sınavlar. Bizde normal insanlar gibi tv izleyelim , gezelim tozalım.

Belki çok eski bir konuyu tekrar ortaya çıkartıyor gibi olabilirim. Ancak görüyorum ki yıllar geçmiş olsada bu sorunumuza hala bir çözüm getirilmedi.

Bende bu dönem itibariyle bu sorunu yaşamaya başladım. Bunun için sesimizi duyurmak amacıyla bir site kurdum. Lütfen bunu bir reklam amacıyla yapılmış sanmayın. Sorunumuzu dile getirmek için bir imza kampanyası sitesi oluşturdum. Sizlerinde katılımlarınızı bekliyorum. Küçük bir yağmur damlası belki bir okyanus oluşturur.

http://www.tekdershakki.com Hadi arkadaşlar desteklerinizi esirgemeyin...

Belki çok eski bir konuyu tekrar ortaya çıkartıyor gibi olabilirim. Ancak görüyorum ki yıllar geçmiş olsada bu sorunumuza hala bir çözüm getirilmedi.

Bende bu dönem itibariyle bu sorunu yaşamaya başladım. Bunun için sesimizi duyurmak amacıyla bir site kurdum. Lütfen bunu bir reklam amacıyla yapılmış sanmayın. Sorunumuzu dile getirmek için bir imza kampanyası sitesi oluşturdum. Sizlerinde katılımlarınızı bekliyorum. Küçük bir yağmur damlası belki bir okyanus oluşturur.

http://www.tekdershakki.com Hadi arkadaşlar desteklerinizi esirgemeyin...

Arkadaşlar bence bu konu çok önemli hepimiz destek olalım.Çogumuzun son hakkı.2 yıl bekleme süresi gerçekten çok uzun

Bence mesleğin gelişimi ve kariyeri için çok yanlış bir talepte bulunuyorsunuz. Zaten 5 kez bir dersten sınava giriyorsunuz zaten senede 5000 civarı mali müşavir oluyor sınav hakkı bu kadar çoğaltılırsa mesleğin saygınlığı daha da aşağılara düşecek.

Bunun önlenmesi için elimden geleni yapacağım çünkü bizim hakkımızı yiyorsunuz mesleğin saygınlığını ve kalitesini dahada aşağılara çekiyorsunuz. Her önüne gelen mali müşavir olmak zorundamı ? Sizler gibi düşünenler yüzünden mali müşavir sayısı hızla artmakta meslek itibarsız hale gelmekte. Lise mezunu smmm olsun SM 'ler SMMM olsun herkes SMMM zaten.

Bence mesleğin gelişimi ve kariyeri için çok yanlış bir talepte bulunuyorsunuz. Zaten 5 kez bir dersten sınava giriyorsunuz zaten senede 5000 civarı mali müşavir oluyor sınav hakkı bu kadar çoğaltılırsa mesleğin saygınlığı daha da aşağılara düşecek.

Bunun önlenmesi için elimden geleni yapacağım çünkü bizim hakkımızı yiyorsunuz mesleğin saygınlığını ve kalitesini dahada aşağılara çekiyorsunuz. Her önüne gelen mali müşavir olmak zorundamı ? Sizler gibi düşünenler yüzünden mali müşavir sayısı hızla artmakta meslek itibarsız hale gelmekte. Lise mezunu smmm olsun SM 'ler SMMM olsun herkes SMMM zaten.

Siz hiç dosya yaktınızmı.Mali nedenlerden dolayı sınava hiç giremediğiniz ve 2 yıl beklediğiniz oldu mu bu stresleri kabusu yaşadınmı yıllardır bu mesleği yapıp sadece ünvanın olmadığı için düşük maaşla çalıştınmı.Sınav için işten çıkan arkadaşlar var.Kendine güvenen biri meslek mensuplarının çoğalmasından rahatsız olmaz fark yaratmak için uğraşır

Siz hiç dosya yaktınızmı.Mali nedenlerden dolayı sınava hiç giremediğiniz ve 2 yıl beklediğiniz oldu mu bu stresleri kabusu yaşadınmı yıllardır bu mesleği yapıp sadece ünvanın olmadığı için düşük maaşla çalıştınmı.Sınav için işten çıkan arkadaşlar var.Kendine güvenen biri meslek mensuplarının çoğalmasından rahatsız olmaz fark yaratmak için uğraşır

5 kere sınava giriyorsunuz hanımefendi bu kesinlikle yeterli . Ünvanı olmayıpta kendini kanıtlayıp yüksek alanlarda çokça fazla. Kendine güvenme ile ne ilgisi var . Bu sınav bu kadar kolay olursa çok fazla arz olucağından meslek mensuplarının kazançları epeyce düşecek. Sonuçta dünyanın gerçeği bunlar ne kadar çok arz olursa talep te düşecek. Bir dersten bir değil iki değil tam 5 kez sınava giriyorsunuz . Oldu siz sınavı kazanana kadar sınav hakkı verilsin. O zaman neden sınav yapılıyor ki herkese belgeyi verelim gitsin. Ne güzel dünya.

Bu işe bir müdahale olması lazım artık. Üniversitelerin bünyesinde iibf nin altında smmm bölümü diye bir bölüm açılır. Ne kadar smmm olunsun diyorlarsa üniversitelere o kadar kontenjan verilir iş biter. Çünkü bu sgs + staj + yeterlilik süreci neredeyse 2. bir üniversite demek. 27 yaşında smmm yim ama cebimde param yok :)

Bence yanlış düşünüyorsunuz. Çünkü insanlar zaten yeterlilik sınavına gelinceye kadar bir sürü zamanı gidiyor, parasını gidiyor , ömrünü bitiriyor.Hangi meslek bu kadar uğraştırıyor ki? Ben üniv. sınavına bu kadar çalışsaydım avukat olurdum, biter giderdi.
Etrafta bir sürü mali müşavir olsun ne olur ki , herkes rızkını yer. Ne eksik , ne fazla...

Bu işe bir müdahale olması lazım artık. Üniversitelerin bünyesinde iibf nin altında smmm bölümü diye bir bölüm açılır. Ne kadar smmm olunsun diyorlarsa üniversitelere o kadar kontenjan verilir iş biter. Çünkü bu sgs + staj + yeterlilik süreci neredeyse 2. bir üniversite demek. 27 yaşında smmm yim ama cebimde param yok :)
Benimde anlatmak istediğim bu bir çok insan hakkı ile SMMM olabiliyor ama büro için yeterince çevresi olmuyor veya şirketler içinde tanıdığı olmuyor hakettiği yeri alamıyor.Bu sınav kolay olmamalı hakeden hakettiğini almalı. 5 sınav hakkı yeterince makul hatta staja başlamada 5 hakka indirilmeli Çok fazla SMMM oldu ve hergeçen gün artıyor.Bu kadar arz olunca piyasa düşüyor bir de böyle saçma sapan istekler oluyor . O zaman Kpss öss v.b. de olmasın yada herkes her istediğini olsun.

Bir de bunları geçtim belgesi olmadan müşavirlik yapanlar mı dersin hile ile SMMM olanlar mı dersin hepsi bu meslekte ne yazık ki.

Son düzenleme:
Bence yanlış düşünüyorsunuz. Çünkü insanlar zaten yeterlilik sınavına gelinceye kadar bir sürü zamanı gidiyor, parasını gidiyor , ömrünü bitiriyor.Hangi meslek bu kadar uğraştırıyor ki? Ben üniv. sınavına bu kadar çalışsaydım avukat olurdum, biter giderdi.
Etrafta bir sürü mali müşavir olsun ne olur ki , herkes rızkını yer. Ne eksik , ne fazla...

Olmasın önüne gelen SMMM oldu ve dediğiniz gibi bu kadar emek verip gidip belgesini kiralayanmı dersin şirkete iş görüşmesine gidip çok cuzi rakamlarla çalışıp piyasayı düşürünlermi dersin v.b. v.b. . Beş hak var zaten 1 değil 2 değil tam 5 hak yeterli bence . Gerçekten düzenli çalışan en fazla 3 kerede verir bu sınavı . her dönem 1 derste zor soruyorlar denetimde kgk soruları gibi ama bu sadece bir dönemini alır. Gerçekten emek verip düzgün çalışan kazanıyor. Bu kadar SMMM yeterli fazla bile bence.Her sene 5000 SMMM oluyor faaliyet raporlaından bakabilirsiniz bu sayınında 2000-2500 lere düşmesi gerekli.
Lisans bölümlerinde avukatlık gibi SMMM bölümleri olmalı ve okul sonrası da gene en az 3 yıl staj da olmalı.