fonradar

Maliyet Muhasebesinden Kalanlar Hk.

Olmasın önüne gelen SMMM oldu ve dediğiniz gibi bu kadar emek verip gidip belgesini kiralayanmı dersin şirkete iş görüşmesine gidip çok cuzi rakamlarla çalışıp piyasayı düşürünlermi dersin v.b. v.b. . Beş hak var zaten 1 değil 2 değil tam 5 hak yeterli bence . Gerçekten düzenli çalışan en fazla 3 kerede verir bu sınavı . her dönem 1 derste zor soruyorlar denetimde kgk soruları gibi ama bu sadece bir dönemini alır. Gerçekten emek verip düzgün çalışan kazanıyor. Bu kadar SMMM yeterli fazla bile bence.Her sene 5000 SMMM oluyor faaliyet raporlaından bakabilirsiniz bu sayınında 2000-2500 lere düşmesi gerekli.
Lisans bölümlerinde avukatlık gibi SMMM bölümleri olmalı ve okul sonrası da gene en az 3 yıl staj da olmalı.

arkadaşım derdin ne senin , smmm olmanın bir bok olmadığını anlamışsın galiba sinirinden ona buna sataşıyorsun :)

komisyon denen aptal iş bilmezler senin gibileri belkide psikolojisi yerindeyken geçiriyor, benim gibileride tek derse 3 kere girdiriyor.. Emin ol seni cebimden çıkartırım meslekte buna gerçekten emin ol...

burada millet canıyla uyraşıyor emeği gidiyor sen çıkmış beceriksizliğinin, hırsından kudurmuşluğunu bizlerden çıkarıyorsun...

okudum yazılarınızı , sizce sınavmıdır bunun başarı göstergesi ben maliyetten kalıyorum . adam virgül hatasında üzerini çiziyor kağıdımın.. ve kurumsal bir şirketteyim ben maliyet muhasebesini bu şekilde yapmadım yapamazsında kağıt üzerinde..

haddini bil .... almışsın belgeyi kudurma !

senin gibilerede başarılar dileyemeyeceğim ... çünkü şuna inandırdın beni.. başarınla almamışsındır sen.. ben hayatım boyunca muhasebe bürosunda çırak oldum . Aç oldum , dönerle öğün bitirdim kendi paramla açtım bu dosyayı evet 1000 kere bu sınava girmeye hakkım var...

sende kudur .. hııı.. kaybedersem ki artık umurumda değil.. 2 sene sonra geni seni ve senin gibileri yerinden edeceğim , hatta tüm arkadaşlarım edecek..

hadsiz...

arkadaşım derdin ne senin , smmm olmanın bir bok olmadığını anlamışsın galiba sinirinden ona buna sataşıyorsun :)

komisyon denen aptal iş bilmezler senin gibileri belkide psikolojisi yerindeyken geçiriyor, benim gibileride tek derse 3 kere girdiriyor.. Emin ol seni cebimden çıkartırım meslekte buna gerçekten emin ol...

burada millet canıyla uyraşıyor emeği gidiyor sen çıkmış beceriksizliğinin, hırsından kudurmuşluğunu bizlerden çıkarıyorsun...

okudum yazılarınızı , sizce sınavmıdır bunun başarı göstergesi ben maliyetten kalıyorum . adam virgül hatasında üzerini çiziyor kağıdımın.. ve kurumsal bir şirketteyim ben maliyet muhasebesini bu şekilde yapmadım yapamazsında kağıt üzerinde..

haddini bil .... almışsın belgeyi kudurma !

senin gibilerede başarılar dileyemeyeceğim ... çünkü şuna inandırdın beni.. başarınla almamışsındır sen.. ben hayatım boyunca muhasebe bürosunda çırak oldum . Aç oldum , dönerle öğün bitirdim kendi paramla açtım bu dosyayı evet 1000 kere bu sınava girmeye hakkım var...

sende kudur .. hııı.. kaybedersem ki artık umurumda değil.. 2 sene sonra geni seni ve senin gibileri yerinden edeceğim , hatta tüm arkadaşlarım edecek..

hadsiz...

Sizin yazdıklarınız seviyenizi belli ediyor çok şükür senelerce büroda da çalıştım meslek üzerine yüksek lisansımı da yaptım şu anda da Türkiyenin en büyük şirketlerinden birinde çalışıyorum. Allah çalışana , gerçekten emek dökene hakkını veriyor , şükür iyi de kazanıyorum ve çok daha da iyi olacağım. Ben mesleğin geleceğini düşünüyorum bir gün belgeyi alabilirsen eminim fikirleriniz değişecek ama önce gerçekten emek verip bunu elde etmeniz gerekli. Ne yazıkki daha çok yol kat etmeniz gerekiyor yazdıklarınızdan da anlaşılıyor bu. Aç kalmak , büroda çalışmak sizin iyi bir SMMM olacağınızı ya da sınava iyi çalıştığınız göstergesi değildir.

Son düzenleme:
Bence yanlış düşünüyorsunuz. Çünkü insanlar zaten yeterlilik sınavına gelinceye kadar bir sürü zamanı gidiyor, parasını gidiyor , ömrünü bitiriyor.Hangi meslek bu kadar uğraştırıyor ki? Ben üniv. sınavına bu kadar çalışsaydım avukat olurdum, biter giderdi.
Etrafta bir sürü mali müşavir olsun ne olur ki , herkes rızkını yer. Ne eksik , ne fazla...

Halen avukat olabilirsiniz .

Sizin yazdıklarınız seviyenizi belli ediyor çok şükür senelerce büroda da çalıştım meslek üzerine yüksek lisansımı da yaptım şu anda da Türkiyenin en büyük şirketlerinden birinde çalışıyorum. Allah çalışana , gerçekten emek dökene hakkını veriyor , şükür iyi de kazanıyorum ve çok daha da iyi olacağım. Ben mesleğin geleceğini düşünüyorum bir gün belgeyi alabilirsen eminim fikirleriniz değişecek ama önce gerçekten emek verip bunu elde etmeniz gerekli. Ne yazıkki daha çok yol kat etmeniz gerekiyor yazdıklarınızdan da anlaşılıyor bu. Aç kalmak , büroda çalışmak sizin iyi bir SMMM olacağınızı ya da sınava iyi çalıştığınız göstergesi değildir.

Eğer gösterge sırf o bahsettiğin özelliklerdeyse... altımda kalır ezilirsin.. ve utanırsın.. Aldığım eğitim ve şuan bulunduğum kurumu duyarsan o belgeyi saklayacak yer ararsın... o yüzden kimseyle alay etme aşağalama hakkını sana kim veriyor anlamıyorum... eğer biraz insan olsan, birazcık vicdanın olsa, insanların verdiği emekleriyle dalga geçmez... Ama bunu senin anlamanı beklemiyorum zaten...

Kaybettiğinde değil Vazgeçtiğinde Yenilirsin....

Hadi Arkadaşlar Herkesi Bekliyorum.... http://www.tekdershakki.com

Son düzenleme:
Eğer gösterge sırf o bahsettiğin özelliklerdeyse... altımda kalır ezilirsin.. ve utanırsın.. Aldığım eğitim ve şuan bulunduğum kurumu duyarsan o belgeyi saklayacak yer ararsın... o yüzden kimseyle alay etme aşağalama hakkını sana kim veriyor anlamıyorum... eğer biraz insan olsan, birazcık vicdanın olsa, insanların verdiği emekleriyle dalga geçmez... Ama bunu senin anlamanı beklemiyorum zaten...

Kaybettiğinde değil Vazgeçtiğinde Yenilirsin....

Hadi Arkadaşlar Herkesi Bekliyorum.... http://www.tekdershakki.com

Ben kimse ile alay etmedim ve hakaret etmedim yazdıklarınızı iyi okuyun sizler ne yazdıysanız hakettiğiniz yanıtları aldınız. Ve ben sizler gibi hakaret etme ezikliğinde de bulunmadım.

Halen avukat olabilirsiniz .

Allah razı olsun ben bunu düşünememiştim.
Sizin gibi bencil , olduğu yeri bir şey sanan , yalnızca belgesine güvenen çok insan gördüm. Aslında bu gerçekte çok önemli olmayan insanların , konuşarak bir yerlere gelme çabasıdır. Bu yüzden size kızamıyorum. Buyurun lafla da olsa bir yerlere gelin, mutlu olun.

Acaba bu sınav maliyetten ne gelir. Aslında 2013'den sonra iyice zorlaşmış bence. Daha önce ki sınavlar daha anlaşılır.

hocalar özellikle; birleşik maliyet, kapsamına göre maliyet sistemleri, matematiksel dağıtım, basit(doğrudan,direk) uzun zamandır gelmiyor gelebilir diyorlar ve tabiki safha ve planlı dağıtım

Haklısınız gitmek gerekiyordu. Peki bilge kursunda soruların tahminlerin çoğu tutuyor diyorlar, denetim hakkında da bir şey söylediler mi ?

valla ukalalık gibi olmasın ama denetimden geçtiğim için hiç takip etmiyorum ama kursta arkadaşları bir yoklar p.tesi foruma yazarım

değerlendirelim bu değerli vakitleri emeğimizin karşılığını BİİZNİLLAH alacağız inşallah :alkış:
herkese iyi akşamlar

Çook teşekkürler Gülşen Hanım , haberlerinizi bekliyorum.
Hayırlı akşamlar dilerim.

Bence mesleğin gelişimi ve kariyeri için çok yanlış bir talepte bulunuyorsunuz. Zaten 5 kez bir dersten sınava giriyorsunuz zaten senede 5000 civarı mali müşavir oluyor sınav hakkı bu kadar çoğaltılırsa mesleğin saygınlığı daha da aşağılara düşecek.

Bunun önlenmesi için elimden geleni yapacağım çünkü bizim hakkımızı yiyorsunuz mesleğin saygınlığını ve kalitesini dahada aşağılara çekiyorsunuz. Her önüne gelen mali müşavir olmak zorundamı ? Sizler gibi düşünenler yüzünden mali müşavir sayısı hızla artmakta meslek itibarsız hale gelmekte. Lise mezunu smmm olsun SM 'ler SMMM olsun herkes SMMM zaten.

Ben arkadaşa katılıyorum gayet haklı yazdıklarında. Ancak bir konuda katılmıyorum. Bu formda olan yazmasada okuyan her insan bu belgeyi almayı hak ediyor. Sektörde stajyer sıfatıyla gezen asalak ilgisiz sınava bir gün kala ilk sınav hangi ders diye soran mesleği hak etmeyen insanlar var. Sınav salonuna girip bu hangi dersin sınavı diyebiliyorsa bu söktör iyi yerlere gitmiyor.
İşini sevmeyen avukatta olsa doktorda başarılı olamaz. Mağlesef mevcut 50.000 kişi içinde % 90'nı mecburiyetten bu işi yapıyor. Mükelleflerin gözünde bir hiçiz. Utanarak izledim meslek mensupları var.
Bu sınava ıq testi eklenmedikçe bizim meslekte sonuç değişmez.
Komisyon sınavda bilgimizi değil ezberimizi zorluyor. Muhasebe bilmeden hesapları ezberleyen geçen insanlar var.
Bu forma girip iki satır dahi olsa yazan insan araştırmacı,işine önem veren kişiliğe sahip insanlar olduğunu düşünüyorum. Ve hak ettiklerine inanıyorum.
Hedefim ankara odasında söz sahibi olmak ve yapıcam sırf bu sınav sistemini değiştirmek için türmob delegesi olucam dinozorlar devrine son vermedikçe bi yere varamayız.
Sınavı kazanıp kenara çekilmedim hala stajyerler için çalışmalara katılıyorum.
Sınav sistemi çok adaletsiz... netlook'un gayret ve çabasını gözlerimle gördüğüm için bu mesleği hak ettiğine canı gönülden inanıyorum. Son maliyet sınavında sorulan işçilik sorusu sektörle alakalı bir soru değil. Devir pc devri. Kaçtane meslek mensubu 1 saat içinde böyle bir işlemi elden yapıp ayı kapatır. Diyorum ya dinozorlarla savaşıyoruz. Saçma sapan bir sınav sistemi insanları yormaktan meslekten soğutmaktan öte gidemeyen bir sınav sistemi. Sonra birbirimize dert yanıyoruz meslek şöyle meslek böyle. Böyle sınava böyle meslek mensubu...

Son düzenleme:
Maliyetten daha önce matematiksel dağıtım olarak 3 lü denklem gelmiş midir , ya da gelir mi acaba ?

Aslında hem matematiksel dağıtım da 3 lü denklemi , hem de sapmalarda güg sapması gelir mi onu merak ediyorum. Çünkü ikisi de karışık geliyor

benim asıl merak ettiğim safha çıkarsa iki evreli ve fireli en zorundan mı olur?

İnşallah olmaz. Ben şunu farkettim 2013 yılından sonra sorular zorlaşmış. Ondan önce , diğer dersler dahil, daha bir kolaymış. Bana öyle geldi en azından.