Merkezden Şubeye Mal Nakli

bir mükellefimin merkez ve şube işyeri var.merkezden şubeye mal gönderiyor.
a)sevk irsaliyesiylemi gönderecek.
a)sevk irsaliyesinde malın ytl değerini gösterecekmi kdv gösterecekmi
c)bu işlemle ilgili kayıt şöylemi olacak
---------------/---------------
153 şube 500 ytl

153 merkez 500 ytl
---------------/---------------- saygılarımla

Ynt: Merkezden Şubeye Mal Nakli

Evet doğru kayıt şekli yaptığınız gibidir, İrsaliye olması yerinde uygulamadır.VUK da İrsaliyede adet göstermek zorundasınız Fiyat bilgisi göstermek zorunluluğunuz yok.

Merkezden Mal Çıkış
________________/_______________
393.01 - Fatih Şubesi
393.02 - Kadıköy Şubesi

153.01 Fatih Şubesi xxx

Şubeye Mal Giriş
________________/_______________
153.01 Fatih Şubesi xxx
153.02 Kadıköy Şubesi xxx

393.00 Merkez depo xxx

aynı durumda benimde mükellefim var ancak merkezden şube ye mal gönderildiğinde fatura kesiliyor kdv hesaplanıyor doğrumudur

veli ' Alıntı:
aynı durumda benimde mükellefim var ancak merkezden şube ye mal gönderildiğinde fatura kesiliyor kdv hesaplanıyor doğrumudur

fatura düzenleyip kdv ödeme gerektiren bir durum yok. sadece sev irsaliyesi düzenleyip yukarıdaki kayıtları yapmak yeterli

figo bey.

şirket depo işyerinde büyük bir firmanın ürünlerini satıyor ve envanterli yapılıyor herşey bu nedenlede merkez işyerine yapılan mal satışları fatura ile belgelendiriliyor aynı şekilde bende itiraz ettim olmaz diye ancak aynı işi yapan çoğu firma bu uygulamanın geçerli olduğunu söylüyor

veli ' Alıntı:
figo bey.

şirket depo işyerinde büyük bir firmanın ürünlerini satıyor ve envanterli yapılıyor herşey bu nedenlede merkez işyerine yapılan mal satışları fatura ile belgelendiriliyor aynı şekilde bende itiraz ettim olmaz diye ancak aynı işi yapan çoğu firma bu uygulamanın geçerli olduğunu söylüyor

Şirketin merkezi şubesine mal mı satıyor? ??? :eek:

merkez şubesine mal aktarıyor olmasın.

arkadaşlar şirket gıda ürünleri satıyor merkez işyerinde perakende şubede ise toptan satıyor şube de toptan satılan ürünler tek bir firmaya ait türkiyede çok büyük bir firma bu firma şirketimize şubede satacağı ürünlerin giriş çıkışlarının hepsinin kendi verdikleri program dahilinde fatura edilmesini söylüyor şirketin merkezine dahi gelse o mallar merkeze satılmış gibi fatura düzenleniyor ...

Kendi kendine mal satmış olur, Bunun üzerinden de karın kdvsini ve vergisini ödemiş olur.

Bence vergi dairesi bunu öğrense, bi plaketle ödüllendirir sizi. ;D

:) sizin anladığınız gibi değil maliyetine çıkılıyor mallar o yuzden gerek 391 gerekse 191 hesapları birbirini nötürlüyor böyle yani virman yerine bu tip bir uygulama anlayacağınız ...

;)
Bununda sakıncalarından biri, ciro şişer şişer, yüksek meblağlara ulaşır ancak kar ufak kalır.Vergi daireside sen bu kadar mal satıyorsun ama çok az kar beyan etmişsin demezmi.?
Al başına bela.Ne gerek var.

veli bey sizi anlıyorum. Ama zindan arkadaşımızın dediği gibi yapılan işlem hem hatalıdır,hemde yersizdir.

konumunuzu bilemiyorum ancak yapılan işlem hatalıdır.

yaptığınız işlemlerin mükellefe,hem kdv açısından,hemde kurumlar vergisi açısından ne denli bir yük getirdiğinin farkındamısınız?
siz bu işi organize eden meslek mensubu olmayabilirsiniz, firmada çalışanda olabilirsiniz. Ancak şunu söyleyebilirirm ki,,yanlış sistem uygulanıyor.

Bazı firmalar merkez ve şubelerin kar/zarar hesaplarını ayrıca görmek isteyebilirler(yönetim muhasebesi açısından)
dolayısı ile kaç liralık mal sevk edildiğininde bilinmesi gerekir.Bunun irsaliye değilde fatura düzenleyerek yapılmasının sebebi aslında budur.
Ayrıca Şubeler arası mal transferinizde fatura kullanmanız durumunda KDV Göstermemenizin daha uygun olcağı kanaatindeyim.

çıkış ve girişte 153 hesabı kullandığınızdan ciro şişmesi düşünülemez...

Evet bazı firmalar bunu yapıyor. KDV açısından sorun olmaz. 391-191 birbirini götürür.
Fatura kesilmeden de dahili işlem yapılabilir. Mal taşınacaksa sevk irsaliyesi kesilip bunun üzerinden stok giriş çıkışları yapılabilir.

basar03 ' Alıntı:
çıkış ve girişte 153 hesabı kullandığınızdan ciro şişmesi düşünülemez...

Çıkışta da 153' ü kullan alışta da 153' ü.Ne gzl.Siz faturalarınızı böylemi işliyorsunuz.Ne anlamı kaldı o zaman fatura kesmenin, bizde onu diyoruz işte, gereksiz işlem.Fatura yerine sevk kullanılsın diyoruz.Ciro şişmedi, ne oldu 153 şişti.Yıl içinde o kadar mal alıp, çıkış yapmışsın, ama ciron çok düşük.Bu işlemi fatura ile yapmaya çalışırsanız, neresinden yaparsanız yapın, bi tarafı elinizde kalır.

sn zindan'a katılıyorum.
merkezden şubeye,şubeden merkeze mal sevkiyatlarında ,sevk irsaliyesi düzenlenmesi yeterlidir.
Ayrıca,sağlıklı muhasebe açısından merkez ve şubelerinin kayıtlarının tek merkezi sistemden tutulması ve yani arkadaşlar tek düzen muhasebe sistemi niye var ki,kullanmadıkdan sonra.TDHB da detaylı bir çalışmayla merkezin kayıtlarıda,şubenin kayıtlarıda + birbirlerine yapılan mal sevkiyatlarıda gösterilebilir.

fatura kesildiği zaman işin seyri değişiyor.153 hesap değil,600 kullanılması zorunludur.
fatura düzenleyip,153 le çıkış yapamazsın.

veli bey sizi anlıyorum. Ama zindan arkadaşımızın dediği gibi yapılan işlem hem hatalıdır,hemde yersizdir.

konumunuzu bilemiyorum ancak tek bildiğim bir şey varsa oda siz bir meslek mensubu değilsiniz.sözlerimin amacı sizi incitmek değildir ancak sm/smmm olan bir kişi böyle bir soruyu sormaz bile.

yaptığınız işlemlerin mükellefe,hem kdv açısından,hemde kurumlar vergisi açısından ne denli bir yük getirdiğinin farkındamısınız?

serpil hanım sizi tenzih ediyorum konuyu anlamadan ve benim bu konuyu forma sorma amacımı bilmeden hakkımda yaptığınız bu tür yorumlar aklı selimce size göre onu bilemiyorum
Ben mali müşavir değilim ancak adayıyım dışardan defterini tuttuğumuz mükkelefimizin bu tür bir uygulamasının ona getirdiği sakıncalı durumdan hareketle forumda bulunan değerli üyelerinde fikrini alma ihtiyacı hissetmem aslında mevcut işleyen durumdan rahatsız olduğumu ortaya koyar üstte bulunan açıklamalarımı net anlayamadığınız ortada ben mükellefin ürülerini sattığı firma kanalıyla bu tür bir uygulama yaptığını yazdım tabiki bu uygulamanın devam etmemesi için uğraştayım ancak sizde hakverirsiniz ki mükellefimiz olan şirket büyük bir şirketin uygulama hatasının olmayacağını düşünerek bize bu konuda hak vermemektedir bende bu durumun getreceği sakıncaları daha kapsamlı görmek adına sizlerin yorumuna sundum
yeni okuduğum yazınızdan ötürü sizi tekrar kınıyorum

veli ' Alıntı:
Ben mali müşavir değilim ancak adayıyım dışardan defterini tuttuğumuz mükkelefimizin bu tür bir uygulamasının ona getirdiği sakıncalı durumdan hareketle forumda bulunan değerli üyelerinde fikrini alma ihtiyacı hissetmem aslında mevcut işleyen durumdan rahatsız olduğumu ortaya koyar üstte bulunan açıklamalarımı net anlayamadığınız ortada ben mükellefin ürülerini sattığı firma kanalıyla bu tür bir uygulama yaptığını yazdım tabiki bu uygulamanın devam etmemesi için uğraştayım ancak sizde hakverirsiniz ki mükellefimiz olan şirket büyük bir şirketin uygulama hatasının olmayacağını düşünerek bize bu konuda hak vermemektedir bende bu durumun getreceği sakıncaları daha kapsamlı görmek adına sizlerin yorumuna sundum

Merhaba ;

Sn veli ; hemen hemen 100 kelimelik bir yazıda hiç mi noktalama işareti olmaz ? Katılmayanlar olabilir gerçi ama bana çok ilginç geldi.

Lütfen biraz daha dikkat.

veli ' Alıntı:

konumunuzu bilemiyorum ancak tek bildiğim bir şey varsa oda siz bir meslek mensubu değilsiniz.sözlerimin amacı sizi incitmek değildir ancak sm/smmm olan bir kişi böyle bir soruyu sormaz bile.

serpil hanım sizi tenzih ediyorum konuyu anlamadan ve benim bu konuyu forma sorma amacımı bilmeden hakkımda yaptığınız bu tür yorumlar aklı selimce size göre onu bilemiyorum

veli bey yazımın son 2 satırını okusaydınız,sözlerimin sizin şahsınıza değil,sistemi uygulayanlara olduğunu anlayacaktınız.ben size şahsi bir ifade kullanmadım.
siz bu işi organize eden meslek mensubu olmayabilirsiniz, firmada çalışanda olabilirsiniz. Ancak şunu söyleyebilirirm ki,,yanlış sistem uygulanıyor.

şubeye yapılan mal sevkinde gereksiz kdv hesaplanıp,fatura düzenlenmesi beni bu düşünceye itti. Bende düşüncelerimi dile getirdim. ilk yazımda söylemiştim amacımın sizi kırmak olmadığını. görüyorum ki aslında siz yazımı okumuşsunuz ancak anlamamışsınız.Alınmanızı gerektirecek bir durum yok.
düşüncelerimizi belirtiriz. Aklınıza yatanları alırsınız.

ha şuda var.ben her yazdığıma doğrudur demiyorum.yanlışlarımda olabilir.bu forumdan çok öğrendiklerimde oldu.eleştiriler ve tartışmak insana her zaman yarar getirir.
iyi çalışmalar diliyorum.

Değerli arkadaş...

Bu tür tartışmalar değil mesleki bilgi yönünden yapılacak tartışmalar yarar getirir. lütfen fikrinizi söylerken kişisel kanatiniz karşıdaki insanı değil görüşlerini hedaf alsın.
bakıyorumda her söylediğim sözden engin manalar çıkarmada üstünüze yok sadece mali müşavir değilim adayıyım cümlesinden benim rahatsızlık duyduğum kanısına varmanızda son derece fakir ve önyargıdan ibaret bir düşünce ..Kendinizinde ifade ettiği üzere niyetinizin beni kırmak olmadığını biliyorum ama kırıyorsunuz değil mi ne güzel bir şey ...
Neyse konuya kişisel tartışmalar girmesin forumda bulunan üye arkadaşlarında rahatsızlık duyacağı düşüncesi ile nokta koymak en güzeli ..
iyi çalışmalar