Mesleki Eğitim Zorunluluğu

HZLS_İK

Tanınmış Üye
Arkadaşlar ağır ve tehlikeli işler kapsamında olanlar için mesleki eğitim zorunluluğu çıktı biliyorsunuz , bu konuda herhangi bir denetime tabi olan oldumu , ya da yakın çevrenizde böyle bir şey duydunuz mu..? Merak ettiğim şu ki geriye dönük bir uygulama değil bu ama şuan firmada bulunan kişiler için herhangi bir yaptırım uygulanan var mı ? Gerçi yıl içinde bir çok eğitime tabi tutuyoruz çalışanları ama bizim yaptığımız eğitimler kabul görür mü bilemiyorum ve merak ediyorum.

Ynt: Mesleki Eğitim Zorunluluğu

FeyyazUcar ın imzası güzel,kısa , öz, açık :D

İşin komik olan tarafını açıklasanızda hep beraber gülsek nasıl olur , sorduğum soruda komik olan ne gerçekten anlamadım ?

Haberleri olmamış olamaz herhalde , ya da ben sormak istediğim şeyi yanlış ifade ettim ona gülüyorlar , yine de birileri komik bulmayacaksa gerçekten bu konuda denetime tabi tutulan oldu mu.. İhtiyacım olduğu için değil öğrenmek için soruyorum , öle ya müfettişlerin sağı solu belli olmaz çat kapı gelirler falan...

Merhaba ;

Benim başıma gelmedi gerçi ama görünen o ki siz oldukça hazırlıklısınız.

Denetime gelene ibraz etmek üzere tebliğdeki 7 / 2. maddeyi de yapar iseniz bir sorununuz olmayacaktır. Keşke bu durumda olan işverenler de hazırlıklı olsalar.

Çok teşekkürederim , aslına bakarsanız sadece tedirginim çünkü 5 aydır yanlızım , müdürümün çıkışını verdiler. Mümkün olduğunca herşeyi iyice öğrenmek istiyorum , müfettiş gelip bana bir şey sorduğunda " aaa benim bundan haberim yok " dememek için , yaşımında verdiği bir tecrübesizlik de var. Nerde 45 senelik bu işi yapan insan , nerde 6 senedir bu işi yapan ben. Okuduğum şeyleri tekrar okuyorum bazen , hem hatırlamak hem de gözümden kaçan bir şey var mı diye. Cevabınız için ayrıca teşekkür ederim. Tecrübeli insanlardan bir şeyler öğreneyimki bende onlar gibi olayım istiyorum , sağolunnn

Bu konuda katkısı olur diye eklemek istedim.Mesleki eğitim ve ağır ve tehlikeli işler raporunu bütün personele bizde aldık..Bizimki mobilya sektörü depolarda bayilere mal yüklemesi falan yapılmakta.Ama yinede gerekli olduğunu almamız gerektiğini belirttiler.Kısa süreli 3 saatlik bi seminer verildi.eksikliklere bakıldı.Neler yapılması gerektiği için bi rapor hazırlandı bizde onlara göre düzenledik.Adını söylememde bi sorun olmadığını düşünerek Elit Grup iş sağlığı ve iş güvenliği eğitimi ve devamlı telefonla bi sorununuz olduğunuzda ulaşabiliyorsunuz.Tabi izmir için demeliyim.Ve sonra o müthiş gün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişi geldi.Tabi ağır ve tehlikeli işler raporunu birde eğitim sertifikalarını görünce baktı ama göz ucuyla denebilir.Çünkü eğitime gelen izmir içinde iş müfettişleri arasında tanınan biri işini ne kadar düzgün yaptığını bildiği için bi sorun yaşamadık.Yoksa biraz yorulabilirdik.Umarım bi katkısı olur.
Kolay gelsin :)

Olmaz mı hemde nasıl , aslında bizim işgüvenliği uzmanımız var , ama bir işe yaradığı yok , ben bir sorayım bakayım , bu konuda onun bize yardımcı olması gerek ama ben kendimce araştırıyorum birşeyleri. Çok sağolun , çok faydanız oldu...

Bir de rica etsem bahsettiğiniz rapor nasıl bir şey , bana özelden göndermeniz mümkün mü..?

aslına bakarsanız bizim rutin muayeneler için kullandığımız bir rapor var , bazı çalışanlara 6 ayda bir , bazılarına ise senede bir yapıyoruz. İşe girenlerede bu kartlardan açıyoruz. Sadece başında sağlık raporu yazıyor , ağır ve tehlikeli işler raporu yerine geçmez mi acaba..?

Merhaba ;

Geçmez ,eğer yönetmelik ekindeki çizelgede yazılı işlerden biri ile iştigal ediyorsanız mutlaka yönetmelik ekindeki formu kullanmalısınız.

http://rega.basbakanlik.gov.tr/main...sbakanlik.gov.tr/eskiler/2010/03/20100309.htm

Sanırım bu tebliğden haberi olmayan yoktur. Çevremdeki her kafadan bir ses çıkınca kafam karıştı. Bu tebliğe göre veya işveren tarafından düzenlenen eğitim faaliyetleri sonucunda verilen belgeler kısmından benim anladığım şudur ki , kendi bünyemizde verdiğimiz eğitimler de geçerlidir , tabi bahsi geçen kanun tarihinden önceki mevcut çalışanlarımız için. Ben mi bunu yanlış yorumluyorum , lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim.

merhabalar

ben çalışanlarımızın bir kısmına mesleki eğitim belgesi aldım.sizlere kısaca anlatayım nasıl aldığımı:
önce işkurumunu aradım henüz böyle birşeyden haberlerini olmadığını söylediler.daha sonra çıraklık ve mesleki eğitim müdürlüğüne gittim.orada müdürle görüştüm.onlarda bizlere bir dilekçeyle müracaatda bulunun dediler.daha sonra 40 kişilik sınıflar hazırlandı.işyerlerimizde eğitimler verildi.belli bir program dahilinde.en sonunda sınav yapıldı.sınavda başarılı olanlara milli eğitim müdürlüğünden mesleki eğitim belgesi alındı 10 tl karşılığı tanesi.ben bunu işçilerin bir grubuna yaptım.daha sonra diğer işçiler içinde müracaat ettim ocak ayında sıraya koyduklarını beklememiz gerektiğini söylediler.şuanda beklemedeyiz.biraz uzun oldu:))

saygılarımla

Ağır ve Tehlikeli iş kolunda faaliyet gösteren Tehlikeli grup'ta yer alan işyeriyiz.

İşe başlayan her işçiye oryantasyon kaydı tutup "mesleki eğitimini" bu kayıtta gösteriyoruz.

Ayrıca İşçi Sağlığı İş güvenliği Eğitimi'ni eğitim periyodu dahilinde veriyoruz.Bu eğitimleri İşyeri Hekimi'mize ve iş güvenliği uzmanı'mıza verdirdik.eğitim kayıtlarını tutup işçi imzalarını da aldık.
yılda bir periyotta da tekrar ediyoruz.
kaç tane müfettiş geldi geçti.Sıkıntı yaşamadık..

HR. ' Alıntı:
Ağır ve Tehlikeli iş kolunda faaliyet gösteren Tehlikeli grup'ta yer alan işyeriyiz.

İşe başlayan her işçiye oryantasyon kaydı tutup "mesleki eğitimini" bu kayıtta gösteriyoruz.

Ayrıca İşçi Sağlığı İş güvenliği Eğitimi'ni eğitim periyodu dahilinde veriyoruz.Bu eğitimleri İşyeri Hekimi'mize ve iş güvenliği uzmanı'mıza verdirdik.eğitim kayıtlarını tutup işçi imzalarını da aldık.
yılda bir periyotta da tekrar ediyoruz.
kaç tane müfettiş geldi geçti.Sıkıntı yaşamadık..

İşte bizde tam olarak sizin bu yaptıklarınızı yapıyoruz. Her sene işçi sağlığı ve iş güvenliği eğitimi İŞ Güvenliği uzmanından ayrı , Mühendis olan işletme müdürümüzden ayrı olarak veriyoruz. Bunun dışında alınması gerekli eğitimler varsa firma bünyesinde ya da harici firmalara verdiriyoruz. Kaynak eğt. gibi.... Bizim de bu güne kadar sıkıntımız olmadı , dediğiniz gibi denetimler oldu , hiç birinde sıkıntı yok ama gel gelelim her kafadan bir ses çıkıyor , haliyle tereddütte kalıyorum. Cevablarınız için teşekkürler. ;)

Sayın Kamalı söylediğiniz şeyi araştırıcam , çok teşekkürederim.... ;)