Meslektaş Dayanışması

nguroy

Tanınmış Üye
Bu forumun artık günlük 32bin sayfa gösterimi var
Toplamda günlük 13.000 civarı tekil ziyaretçi foruma giriyor
Yani rüştünü ispat etmiş Ülkemizin en önemli mesleki sitelerinden biri olmuştur(yalnız mali alanda değil genel)

Bizler, forumdaşlar bu mesleğin mensupları, stajleri, adayları olarak kendi aramızda bir dayanışma yaratmak zorundayız.
.Bunu sağlayabilirsek ilerde daha etkin, daha sözü geçen daha çok ağırlığı olan bir mesleğin temellerini de atmış olucaz

Bu nedenle tüm formdaşlardan öncelikle iletişim bilgilerini profillerine girmelerini bekliyorum. Sonrada herkesin aramızdaki bağı güçlendirecek öneriler konusunda kafa yormasını ve önerilerini bu başlığa yazmalarını bekliyorum. Tabi kişisel düşüncelerim bunlar. Her türlü öneriyi tartışalım derim.

Ynt: Melektaş Dayanışması

Sayın Nguroy bu paylaşıma katılmayı destekliyor ve diğer tüm forumdaş ve meslektaşları şahsınızda davet ediyorum.Bilgilerimizi genelde mi paylaşacağız yoksa profil bilgileri olarak mı güncelleyeceğiz tereddüt ettim.Saygılar.

Ynt: Meslektaş Dayanışması

Meslektaş dayanışması maalesef bizim mesleğimizde yok. Bizler bize sunulan/dayatılan herşeyi paşa paşa kabul ediyoruz. Her şeyden şikayet ediyoruz ama kılımızı kıpırdatmıyoruz. Diğer mesleklere baktığımızda hep bir dayanışma içinde ve birlikte hareket ettiklerini görüyoruz. Mesela avukatlar staj süreleri uzatılınca bi ayaklandılar hemen bu adım geri alındı. sayısal olarak Mali Müşavirlerden daha mı azlar. Onları da hani paylaşılamayan pastası yok mu? En son birkaç hafta önce eşlerinden ayrı yerlerde görev yapan öğretmenler eylem yaptılar birkaç gün önce Bakan Nimet Çubukçu çıktı eski sisteme geri dönüyoruz, artık eşler birbirinden ayrılmayacak dedi. Bunlar bence çok güzel sonuçlar. Ama dediğim gibi maalesef bizim meslektaşlarımız arasında bir dayanışma olmadığından biz söylenmekten ve sonuçsuz kalmaktan başka birşeye ulaşamıyoruz...

meslektaş dayanışması..

benim gibi stajyer olupda alttan yetişen aday meslek mensuplarının sorun ve sorunlarına çözüm maalesef bu forum sitesinde pek göremedim. Forumda yaklaşık 10-15 kişinin etrafında dönen ve bunların birbirleriyle soru-cevap alışverişinde bulunmaları, soru içerisinde bizim sorularımızın dikkate alınmadığı dikkatimden kaçmadı. Hiçbir suretle sorularımıza maalesef cevap alamıyoruz. Özel mesajlarımızda dahil.. işte bu meslektaş dayanışması..
Hadi bunuda geçtim.

Benim gibi bu mesleğe adım atıp hiçbir şekilde görüşünü çekinmeden ileri süren (ve gerçektende hiçbir platformda görüşümü esirgemem) aday meslek mensuplarının herhangi bir konuda fikir beyan ettiğinde; sanki böyle işe yaramaz, bilgisiz, cahil, meslekten zerre kadar anlamayan,, "aman sen haddini bil" dercesine yaklaşan kişilerle beraber... soruyorum yani nasıl meslektaş dayanışması olacak..

bu mu meslektaş dayanışması..

Meslektaş dayanışması sadece profillere kimlik bilgileri ve iletişim bilgilerinin yazılması ile olmaz..

Meslektaş Dayanışması; Karşılıklı birebir güven, nezaket çerçevesinde, karşısındaki insanın fikrini; görüşüne saygı duyan, onu rencide etmeyen, dayanışma bilinci içinde mesleki sorumluluğunu kavramış insanlar arasında olmalı. Buda benim görüşüm.

stajyer35 ' Alıntı:
meslektaş dayanışması..

Hadi bunuda geçtim.

Benim gibi bu mesleğe adım atıp hiçbir şekilde görüşünü çekinmeden ileri süren (ve gerçektende hiçbir platformda görüşümü esirgemem) aday meslek mensuplarının herhangi bir konuda fikir beyan ettiğinde; sanki böyle işe yaramaz, bilgisiz, cahil, meslekten zerre kadar anlamayan,, "aman sen haddini bil" dercesine yaklaşan kişilerle beraber... soruyorum yani nasıl meslektaş dayanışması olacak..

Meslektaş dayanışması sadece profillere kimlik bilgileri ve iletişim bilgilerinin yazılması ile olmaz..

Meslektaş Dayanışması; Karşılıklı birebir güven, nezaket çerçevesinde, karşısındaki insanın fikrini; görüşüne saygı duyan, onu rencide etmeyen, dayanışma bilinci içinde mesleki sorumluluğunu kavramış insanlar arasında olmalı. Buda benim görüşüm.

Bunlar ne demek bir açıklayın bakalım.. Ayrıca kimlik bilgilerini iletişimş kolaylaştırmak için ben önerdim. zorunlu değil. Keyfiniz bilir. Siz kendi aranızda grup kurun orda haberleşin. ??? ???

stajyer35 ' Alıntı:
meslektaş dayanışması..

benim gibi stajyer olupda alttan yetişen aday meslek mensuplarının sorun ve sorunlarına çözüm maalesef bu forum sitesinde pek göremedim. Forumda yaklaşık 10-15 kişinin etrafında dönen ve bunların birbirleriyle soru-cevap alışverişinde bulunmaları, soru içerisinde bizim sorularımızın dikkate alınmadığı dikkatimden kaçmadı. Hiçbir suretle sorularımıza maalesef cevap alamıyoruz. Özel mesajlarımızda dahil.. işte bu meslektaş dayanışması..
Hadi bunuda geçtim.

Merhaba,

Değerli arkadaşım, insanlar burada dayanışma adına bir platform oluşturmuşlar, bunu da takdir etmemek elde değil. Bu doğrultuda ben de bu birlikteliğe önayak olan ve ayakta tutan tüm arkadaşlara teşekkürlerimi iletiyorum.

Mesleğe yeni atılmanızdan dolayı, basit de olsa herşeyi sormanız normal, zaten arkadaşlar da bu hususlarda olgun tavırlar sergileyerek hoş karşılamaktadırlar. Fakat sizde sorularınıza istediğiniz cevapları bulamadığınız zaman aynı olgunluğu sizin tarafınızdan da beklenir. Çünkü yoruma dayalı cevaplarda herkesin yorumu farklı olabilir. Ama buna rağmen kızıp, sinirlenerek; ".... benim aradığım cevap bu değil, hem üstelik beni de tatmin etmiyor...." derseniz. Cevap veren arkadaşlar da haklı olarak der ki; ".... biz daha iyisini bulana kadar, şimdilik bununla idare edin...." derler. Kaldı ki verilen cevaplar da, doğru tespitler ve kanun üzerinden gidilerek yorumlanıyor. Yani konularda herhangi bir saptırma felan yoktur.

Diğer bir husus, bu formun amacı sorulan soruların herkes tarafından görülmesi ve cevap vermeye haiz olan kişiler tarafından da cevaplanabilir olmasıdır. Ama siz kuralları çiğneyerek, kişiye özel duruma getirerek, yani özel mesaj atarak cevap ararsanız, cevap verilme veya cevap bulabilme olasılığını zayıflatmış olursunuz. Hem üstelik nerden biliyorsunuz ki; sorduğunuz sorunun cevabını o biliyor. Dolayısıyla soracağınız sorular aleni olmasına mümkün mertebe özen gösterin. Misal yüz kişinin görüp okuyacağı sorulara gelen cevaplar da pekala farklı farklı olur. Ama muhakkak olur. Özel den gönderdiğinize cevap gelme olasığını da varın siz düşünün. Bu durumda bunun üzerinden de sizin rant sağlamaya çalışmanız pek de mâkul bir durum sayılmaz. Çünkü kendinizi aklamak için sığındığınız nokta, kabul edilebilir bir şey değildir. İfade etmek istediğim özürünüz, kabahatinizden beter.

Kolaygelsin

sevgili nguroy başta olmak üzere bu son derece yararlı olan forumu kuran yetkili üstadlara benim nacizane bir isteiğim olacak eger bu sitenin yöneticileri başta olmak üzere onların katkılari ve biz forum üyelerinin desteiği ile bir mesleki dayanışma adına bu işi dahada ileriyi götürerek dernek kurar isek bagdaşmamız ve kaynaşmamız mesleiğimize sahip çıkmak adına bir dernek altında toparlanmamızın güzel bir düşünce olacağı kanısındayım ilgili üstadlar öncülük ederse inanıyorum ki bizlerde katkıda bulunarark isteiğimiz platforumlada kendı mesleiğimizin sorunlarını daha çok dile getirmiş olacagımız kanısın dayım teşekkür ederim.

Teşekkürler, İşte ilk ciddi öneri geldi. Burda amaç meslektaşların bu işi nasıl kotaracağımıza kafa yormasını sağlamak. Yoksa boş tartışalara zemin yaratmak değil tabi.

Önerileri bekliyorum.

Merhaba,

Lokal, dernek vb. yerlerin kurulması için öneri sunan arkadaş, sanırım şehri de düşünmüştür. Mümkünse şehir ismini de belirtir misiniz? Birde bunun üzerinden üyelerden değerlendirme alalım.

Ayrıca belirtmek gerekirse;

- Bir şehir'de dernek kurulduğunda, oradaki faaliyet bu sanal ortam kadar hızlı ve pratik olabilecek mi?

Kolaygelsin.

Merhaba

İftar Yemeği güzel olur aslında üstatlarla beraber tanışmak için (İstanbulda olanlarla) . Ama tabi yine siz bilirsiniz

Saygılarımla

Eğer kabul görürse İstanbul da bir iftar yemeği yapılabilir. Merkezi bir yerde herkes kendi parasını verir. Bir başlangıç olabilir.
Dernek daha sonraki aşama elbette öncelikle İstanbul merkezli kurulabilir daha sonra Ankara, İzmir, Adana vb yoğunluğa ve talebe göre şube açılır.
Bunlar olası düşünceler.

sayın nguroyun fikirlerine katılmakla birlikte,

sorun şurada derneğe üye aidatı vermeye gelince kimler ödeme yapacak? sadece dernek kurucuları aidat verir üyeler aidat vermezse dernek nasıl yaşayacak?
dernek sadece smmm lere mi açık olacak
stajyerler ve yeterlilik sınavına girenler derneğe üye olabilecek mi?
smmm üye aidatını bile yatırmayan ya da yatıramayan smmm ler olduğuna göre
bunların tartışılması gerekir düsünce aşamasından ileriye gider umarım

nguroy ' Alıntı:
Eğer kabul görürse İstanbul da bir iftar yemeği yapılabilir. Merkezi bir yerde herkes kendi parasını verir. Bir başlangıç olabilir.
Dernek daha sonraki aşama elbette öncelikle İstanbul merkezli kurulabilir daha sonra Ankara, İzmir, Adana vb yoğunluğa ve talebe göre şube açılır.
Bunlar olası düşünceler.

Haklısınız m buse sadece fikir jimnastiği yapıyoruz. Dernek bence de daha sonraki aşama.

Merhaba,

Bizim şu dernek meselesi galiba, hep anlatılan bekçi hikayesine dönecek gibi herhalde. Sanırım öyle ki, konu saptırılmaya başlanıldı şimdiden...

Hikaye nasıl dı onu dahatırlayalım bu arada;

Bir Bekçi ve Bütçe Hikayesi

Kongre üyeleri birgün ülkenin işsiz bir bölgesinde, kocaman ve terkedilmiş bir hurda yığını deposu keşfetmişler... içlerinden biri "bir bekçi kiralayalım buraya sahip çıksın" demiş... "birileri gelip burda bişeyler karıştırmasın"... böylece bir adamı BEKÇİ sıfatıyla işe almışlar...

Ertesi gün bir diğer kongre üyesi:

"iyi yaptık da bi eksik var..."demiş... "biz bu adama bir iş tanımı vermedik ki adam nasıl çalışıcağını bilsin? Ayrıca iş tanımını verdikten sonra adamı bir de eğitmek lazım"... diğerleri onu haklı bulmuşlar, böylece bekçinin iş tanımını belirliyecek bir PLANLAMA DEPARTMANI kurmuşlar, oraya da bu tanımları rapor edecek bir DOKÜMANTASYON UZMANI ile bir de bekçi için EĞİTMEN almışlar...

Birkaç gün sonra diğer kongre üyesi sormuş:

"Peki ama bu bekçiyle iş tanımını yapanlar iyi çalışıyolar mı, bunu takip edecek biri lazım diil mi?"

Böylece bekçi ve eğitmenlerini denetliycek bir KALİTE KONTROL DEPARTMANI kurmuşlar, oraya da bir KALİTE KONTROL SORUMLUSU ile bu adamların ne yapıp ettiğini rapor edicek 2 tane MÜFETTİŞ almışlar...

Ertesi gün bir diğer kongre üyesi demiş ki:

"Peki ama bir bekçi ve peşinden bir sürü denetleyici işe aldık, bunların maaşını kafamıza göre mi vericez? Bekçiye ne kadar, kalite kontrol departmanına neye göre ne kadar maaş verilicek, bunun bi sistemi olmalı..." Böylece bir MUHASEBE DEPARTMANI kurmuşlar... oraya da bir MUHASEBECİ, bir BORDRO MEMURU ve bütün bu insanların ne kadar çalıştığını işe geliş gidiş saatlerini takip edicek bir DENETLEME UZMANI işe almışlar...

Ertesi gün bir diğer kongre üyesi sormuş:

"Eveet bir bekçimiz var bağlı olduğu departmanları da kurduk, iyi güzel de bunlar kendi başına buyruk mu iş yapıcaklar? Bunlara bir müdür lazım diil mi? Tabi müdür aldıktan sonra bunun bir de yardımcısı olması lazım..."

Bunun üzerine bekçi ve bağlı bulunduğu departmanlar için 1 MÜDÜR, 1 MÜDÜR YARDIMCISI, bir de bunlara SEKRETER işe almışlar...

Ve birkaç gün sonra kongre toplantısında tartışma çıkmış:

"ŞU HALE BAK... BÜTÇENİN 22.000 $ ÜZERİNE ÇIKMIŞIZ... BÜTÜN GEREKSİZ HARCAMALARI BELİRLEYİP YARINDAN İTİBAREN KESMEMİZ LAZIM...!!"

ve bekçiyi kovmuşlar...

Kolaygelsin

Bir şey dikkatimi çekti;

Siteye üye sayısı 17236

Üyelerden 5707 tanesi mesaj yazmış yani üyelerin %33 ü mesaj yazıyor. Ayrıca şöyle de bir durum var gün içinden bir kesit

"471 Ziyaretçi, 31 Üye " bu kadar da ziyaretçi var. Diğer oranlamalar yapılabilir. Muazzam bir sessiz çoğunluk var.

Aslında son bir yıl içinde foruma girmeyenler silinerek bir temizlik çalışması gerekli. Çoğu forum üyesi profillerini tamamlamadığı için "Erkek Bayan oranı" istatistiği de "2.7:1" oranında.

Foruma 1 mesaj gönderip halen üyeliği devam edenler de çoğunluktadır sanıyorum.Ya reklamını yapmak ya da eleman aramak için bile foruma üye olan var.Mevzuat bölümü ve vergi kanunları bölümlrine mesaj yazanlar belli zaten bir elin parmakları kadar.Örneğin meslek bölümünde (stajyer bölümü örneğin) bulunan üyeleri forumun diğer bölümlerinde göremiyorum.Üye sayısı ile foruma yorumlarla iştirak arasında maalesef uçurum var.

Evet, 1 den fazla mesaj yazan üye sayısı 3976

Yine oranlarsak üyelerden %23 ü 1 den fazla mesaj yazmış.