Muhasebe de Organizasyon

tanca

Katkı Sunan Üye
şirketim muahsebebe departmanında çalışan bayan 16 yıldır aynı koltukda olduğu için aşırı egoya sahip olmuş ve yerine göre şirket ortaklarına da işim çok stres var yetiiştiremiyorum diye derst yanıp her işi geciktirerek başına buyruk hareket etmekte ve istenilen bilgilere zamanında sağlıklı bir şekilde ulaşılamamakta bu yüzden sekreterlikten gelip muhasebe de hakimiyetini kuran bu bayan arkadaşımız yanına alınan diğer yardımcı 2 bayana hiç bir şekilde iş göstermemekte onları çay kahve temizlik işlerinde kullanıp bütün bilgiyi kendine saklamakta ve klasik yurdum insanı modunda hem yetiştirmiyorum işlerim çok cen çıkacam diye veryansın etmekte hemde iş bölüşümü yapmamakda hiç bir şey öğretmemekte aslında yerini sağlamlaştırrıp işveren bana muhtaç diye aşırı bencil davranmaktadır.Şimdi bu şirkete yeni düzen getirip sistem kuracağımız için sözde şikayet edip yetkiyi dağıtmayıp her işe koşturup yerini sağlamlaştıran bu ketum arkadaşı fazla ürkütmeden diğer arkadaşları işin içine nasıl sokabiliriz muhasebe programını bile virüs giriyor diye diğer arkadaşların masasına kurdurtmuyor bu duurmda siizin tavsiye ve önerileriniz nelerdir,neler yapılabilir_

muhasebe programını bile virüs giriyor diye diğer arkadaşların masasına kurdurtmuyor burdan yola çıkarak ilk başlangıcı yapmak daha sağlıklı olur düşüncesindeyim bunun için ise madem virüs giriyor bu malum bayanın da pc sine virüs girdiğini varsayarak "server" sistemine geçiş sağlana bilir tabiki maliyet ve kurulum aşamalarını da göze alarak dolayısıyla server sisteminde tek pc olur ve herkes o pc de ayrı ayrı kullanıcı olarak işlemlerini yapar ve muhasebe programına yetki verilen herkes ulaşım sağlar ve virüs girme ihtimali yada korkusunu bu şekilde ekarte edilebilir derim ben zaten program kullanmaya başlatyarak diğer arkadaşlar ister istemez sisteme bi noktadan dahil olmuş olucaklar ve artık onların öğrenme azmi isteği ve bilgisi çerçevesinde bu süreç belli olacaktır.

SERVER VAR ZATEN yedek te alınıyor devamlı kullaıcı adı tanımlı olacak herkese kimin nereye girdiği belli olacak

Başlangıç noktanız, o arkadaşı kötülemek yerine, üzerindeki iş yükünü hafifletme gerekçesi olmalıdır. Bahsettiğiniz diğer iki arkadaşa ufak ufak bazı görev ve yetkiler verilmelidir. Atıyorum biri ön muhasebe ile başlar, fatura girişlerini yapar, satıcılarla ilişki içerisinde olur. Diğer arkadaş fatura kesme ve alıcılarla ilgilenir vs.gibi... Sonrasında da işin tamamına hakim olurlar, yeni yetki ve sorumluluklar verilir.

SERVER VAR ZATEN yedek te alınıyor devamlı kullaıcı adı tanımlı olacak herkese kimin nereye girdiği belli olacak
O zaman , üst yönetim o tecrübeli bayanla görüşerek diğer bölüm çalışanlarının da sistemi kullanabilmeleri için birlikte bir eğitim programı yapmaları gerektiğini açıklayarak, bu program için , en kısa sürede kendisinin bir çalışma yapıp böyle bir eğitimi nasıl düzenleyebileceklerini şekillendirmesini ve yönetime bildirmesini ister.
Kendinden gelen bu programda da çok absürt bir şey yoksa aynen uygulamaya sokar, akabinde eğitim alan o personelleri hangi konuda daha verimli kullanabilecekleri konusunda görüş isteyip onun görüşü doğrultusunda bir görev paylaşımı ile devam etmeyi deneyebilirler.

Son düzenleme:
Dediğiniz gibi yeni bir organizasyon ancak bu durum(ilgilinin anlamaması için)sadece muhasebeye yönelik olmamalı,tüm bölümleri de kapsıyormuş gibi gösterilerek , muhasebe içinde yeni bir yapılanmaya gidilmeli,diğer 2 kişi böylelikle olaya dahil edilmeli,sonra ki süreçlere göre de bu kimsenin iyi bir tahlili yapılarak nihai karar verilmeli düşüncesindeyim.

Ek,
departmanlarda iş bölümü kısmende olsa var,bu defa yeniden yapılandırma çerçevesinde,muhasebe ile birlikte personellerin esas görev tanımları yazılı olarak yapılmalı ve tebliğ olunmalı,bu vesile ile o iki kişi olaya dahil edilmeli.

işverenin asıl çekincesi bu devirde sağlam güvenilir kimseyi bulamıyoruz muhasebeye o sebepten dolayı ahde vefa kuralını ön planda tutuyoruz ama sağlam yeni elemana da ihitayacımız var girişken tuttuğunu koparan dürüst bir bayan eleman biliyorsanız lütfen yönlenirin diyor varmı acaba tanıdığınız kimse teşekkürler

(İSTİSNALAR HARİÇ)
Genel çalışan profilleri;
1-işini bilir,etkin,profesyonel(ama pürüzlü)işini kontrol altında tutmakta yarar var
2-işini Bilir,etkin,profesyonel( ve dürüst)sayısı çok az,
3-işi iyi bilmez,azimli,etkin değil,amatörce çalışır(dürüst)ileride verim alınabilir,
4-işi çok bilmez,çok etkin de değil,kendini iyi pazarlar,(pürüzlü)
5-her işi yapabileceğini söyler,bilmediğini de bilmez.

işyeri bakırköyden maslağa taşınacak yakın zamanda bu bayan arkadaş da beylikdüzünde oturuyor ve ben maslağa gelemem çoluk çocuk sahibiyim benim mahallemden bir daire tutarsınız bana muhasebe orası olur ben oradan işlerinizi takip ederim diyor böylede mantıksızca isteklerde bulunup kendisini bulunmaz hint kumaşı sanıp işvereni parmağında oynatabileceğini düşünüyor BU DA İŞVERENİN hiç hoşuna gitmiyor bazı egolarına müsade ediyor ama o da bir yere kadar artık sınır aşılıyor ve bu duruma müdahale etmek lazım

Fırsat bu fırsat ama işverenin ihtiyacına,daha doğrusu mesleğe uygun kimse bulunmadan şimdi olmaz,taşınmadan bulunmalı,taşınma bahanesiyle bu defa ilişik kesilmeli,anlaşıldığı kadarıyla sonrası daha vahim olabilir!..düşüncesindeyim.
Takdir işverenin.
(Malum basiretli işverenler gerektiğinde, radikal kararlar almalı..almazlar ise sonuçlar vahim olabilir...)

benim mahallemden bir daire tutarsınız bana muhasebe orası olur bu okuduğum şaka felan herhalde ? bu nedir ya bu nasıl bi mantıktır aymazlıktır bu cümleden anladığım kadarıyla bu bayan uzun zamandır bu firmada olduğunu sölemiştiniz demekki firmanın açıklarını yada yaptığı bazı ihlalleri biliyor ki böle bi cürette bulunuyor yani arkadaşlarında dediğim gibi taşınma bahanesiyle ilişik kesilmeli ve taşınma olmadan işin ehli birisini bulmalı ve sorunu çözmeli yoksa sonu pek hayır olmaz

Tanca Buraya yazana kadar basit bir çözümü var,
İşverenine gideceksin diyeceksin ki bu bayan burdayken sizin muhasebe sistemi düzelmez. Eğer düzelmesini istiyorsanız bu işe bu bayanı kovarak başlamak gerekir.

Arkadaslar bayan arkadas evime yakin olsun buradan isleri yuruturum demis. Isverende kabul ederse kim karisir buna. Bugun bize garip gelebilecek yada karsilasmadigimiz durumlar inanin yarin birgun olagan hale gelebilir. Lisede hocamiz sinifa bir soru sormustu. Soruda hergun okula ogrenci taksi ile gelebilirmi diye. Butun sinif hayir demisti. Parasi varsa neden gelmesin. Buda ayni sey. Patron sehir disina yada yurt disina tasindigini farz edelim. Calisanina nede guzel sende gel deme curetini gosteriyor. Sen neden gostermeyesin.

Sayın forum üyeleri,

Yazdıklarım tamamen benim kendi düşüncem kimse üzerine bir yük almasın.

İçerisinde bulunduğumuz platform (mali) meslek mensubu ve aynı meslek içerisinde meslek mensubu olmayıp mesleki tecrübelerini yansıtan ve/veya soru arayan bir ortak paylaşım mecrası olarak kabul ediyorum.

Soruyu takip ettiğimde ilgili mecrada paylaşılması gereken cevap aranan soru olmadığı, karşı şirketin mali kayıtlarının düzeltilebilineceği cevap aranacagını konu olmadığı, tamamen karşı şirketin bireysel iç yönetimi ile ilgili bir soru ve cevapların olduğunu görüyorum.

Aslında bu konunun burada açılıp bir cevap aranması ve verilmeside kendimce manasız gelmektedir.Burada soruya verilen cevapların bu konu ile ilgili cevap niteliği (olurluluk) taşımayacagını düşünüyorum.

Profesyonel mesleki yaşam çizgisi dışında ilgili mecra ile ilgisi olmayan soru ve cevaplar olarak nitelendiriyorum.

Bu sorunun çözümü ve cevabı sadece ve sadece şirket iç işleyişi ve kararları ile alınabilir.

Doğru belki soruyu soran şahsa göre çalışmış olduğu şirketin iç işleyişinde bir durum söz konusu olabilir ama bunu bu mecra yerine kendi şirket işleyişi ile çözebileceğini belirtmek isterim.

Geriye dönük baktığımda soru ve cevaplar mesleki profesyonel yaşam açısından kimseye katkı ve beceri sağlamayan bir zaman kaybı olarak tanımlamak istiyorum.

Herkese hayırlı cumalar.Bizler Mali Müşaviriz.Yani şirketin danışmanı,düşünen üreten fikir beyan eden sistem kuran şirketin kurumsallaşmasına katkı sağlayan kişileriz.En azından öyle olmamız gerekmekte ve beklenmektedir.Kafasına kuma gömen deve kuşu gibi ofise kapanmak saatlerce hesap muavinlerinin arasında kaybolmak son saniyelerde bol bol beyanname ve düzeltme göndermek bu mesleği çok iyi yapmak demek değildir.Bu saatten sonra fatura,fiş evrak giren mali müşavir de zaten mali müşavir değildir,sıradan ofisboy muhasebecisidir.Sistem kuran yetki ve sorumlulukları dağıtıp iç kontrol mekanizmasını kurup işleten şirketteki aksaklıkları tespit eden Mali Müşavirlere ihtiyacımız var.Benim kanaatime göre burada sorulan soru son derece mantıklı ve yerindedir.Sadece yevmiye kayıtları yaparak ve yapamadıklarımızı sorarak bu meslek ilerlemez.Sistemin aksayan yönlerine müdahale etmek bizim en tabi görevlerimizden birisidir.Zaten kanunda mali müşavirin görev ve yetkileri çok açık şekilde ifade edilmiştir.3568 sayılı yasa 2 numara bakabilirsiniz.Bu soru bence yerine göre bütün yevmiye kayıtlarından daha büyük önem arz etmektedir o şirket için.Herkese iyi çalışmalar.

Herkese hayırlı cumalar.Bizler Mali Müşaviriz.Yani şirketin danışmanı,düşünen üreten fikir beyan eden sistem kuran şirketin kurumsallaşmasına katkı sağlayan kişileriz.En azından öyle olmamız gerekmekte ve beklenmektedir.Kafasına kuma gömen deve kuşu gibi ofise kapanmak saatlerce hesap muavinlerinin arasında kaybolmak son saniyelerde bol bol beyanname ve düzeltme göndermek bu mesleği çok iyi yapmak demek değildir.Bu saatten sonra fatura,fiş evrak giren mali müşavir de zaten mali müşavir değildir,sıradan ofisboy muhasebecisidir.Sistem kuran yetki ve sorumlulukları dağıtıp iç kontrol mekanizmasını kurup işleten şirketteki aksaklıkları tespit eden Mali Müşavirlere ihtiyacımız var.Benim kanaatime göre burada sorulan soru son derece mantıklı ve yerindedir.Sadece yevmiye kayıtları yaparak ve yapamadıklarımızı sorarak bu meslek ilerlemez.Sistemin aksayan yönlerine müdahale etmek bizim en tabi görevlerimizden birisidir.Zaten kanunda mali müşavirin görev ve yetkileri çok açık şekilde ifade edilmiştir.3568 sayılı yasa 2 numara bakabilirsiniz.Bu soru bence yerine göre bütün yevmiye kayıtlarından daha büyük önem arz etmektedir o şirket için.Herkese iyi çalışmalar.

Sayın muhasebefesör,

Bugün günlerden Cuma değil 28.04.2016 (Perşembe)
Muhasebe kayıtlarınızı yaparken tarihe dikkat ediniz.

İyi Günler,

Sayın Demiral dini bilgileriniz kıt olduğunu üzülerek görüyorum islamda gün ne zaman başlar ve ne zaman sona erer isterseniz iyi araştırınız bugün akşam perşembe akşamı değildir cuma akşamıdır maalesef ince fikirli insanlarımızın ve muhasebecilerimizin olmaması beni ziyadesiyle üzüyor zira tamamen savunma mantığıyla karşı atağa geçip açık aramak yerine birbirimize nasıl yardımcı olup kendi eksikliklerimizi nasıl giderebiliriz mantığıyla hareket etmemiz çok daha doğru olacaktır kanaatindeyim.Bu arada ben kayıt yapmam kontrol yaparım sizide masa başından gerçek dünyaya davet ederim.Herkese iyi çalışmalar

Son düzenleme: