Muhasebecinin Sorumluluğu

sema sinangil

Katkı Sunan Üye
Sayın arkadaşlar,

Müşterin evraklarını gelen , giden evrakla teslim alınıp verldiği zaman;
örneğim bakkal olan müşterisinin irsaliyeli faturalarının bir kısmını imha ettiğini, tekel faturalarının da gene bir kısmını imha ettiğini duysa ( ki tekel faturalarını teslim alırken kendisin ad soyad yazıp teslim alması gerekirken tekel görevlesine bilinçli olarak kendi ad soyadını yazdırdığı fakat imzanın kendisine ait olmadığını gerine gerine söylediğini duyarsa)
bu kişinin defterini tutmakta bir sakınca olur mu ?

Sayın sinangil
Sorduğunuz soruyu anlayana helal olsun.
Bir soru soruyorsunuz onu da doğru dürüst yazmıyorsunuz. Baştan savma eksik bir şekilde yazıyorsunuz.
Lütfen

Günaydın,
sayın Suçiçek'e kesinlikle katılıyorum. Lütfen biraz dikkat ve ciddiyet.Burası bir chat odası değil. Bilimsel bir forum
Saygılarımla,

Sn. Suçiçek' in söylediği doğru olabilir. Ama yapılan uyarıdaki uslubu biraz daha nazikleştirirsek daha doğru olacağını düşünüyorum.

sayın sinangil,
ibraz edilmediği için kayda alınmayan alış faturaları ile ilgili muhasebecinin sorumluluğunun olduğunu düşünmüyorum.(gelen evrak defteri ile bu faturaların muhasebeye intikal etmediği herzaman ıspatlanabilir.) Lakin böyle bir mükellefin defteri tutulmalı mı sorusu kişiseldir. ancak bile bile de lades denilmeyebilir.

arkadaşlarımın eleştirisine gelince: aceleye geldiği için yazıda imla hatalarının olması bizi böylesine eleştiri yapma hakkını vermez. başka forumlardan da izleyebildiğim kadarıyla da sayın sinangil saygıdeğer bir büyüğümüzdür. lütfen hepimiz üslubumuza dikkat edelim. ayrıca içtenliği için de üstadımıza teşekkür etmek isterim.

saygılarımıla,

Sayın arkadaşlar,

Niye anlıyamadığınızı anlıyamıyorum.Bana defterini tutmam için bu kişi ısrar etmekte beri yandanda bu tip işler yaptığını söylemekte tereddüte düştüm. Ben bu insanın defterini tutsam onun yaptığı bu işlerden sorumlu olur muyum?

Hepsi bu.İlk defa böyle birşeyle karşılaştım.Tutmalı mıyım tutmamalımıyım? Benim böyle yapan biisi çalışmam bana zarar verir mi?
Bu kişi yaptığı işlemi anlatıyor diğer insanlar söylemeden belki yapıyorlardır? Gelen evrak gider evrak defteri tutuyorum ilerde ben verdim muhasebeci işlememiş diyemez diye düşünüyorum.

Sn.Sinangil,
Merhaba.
Kesinlikle etik olarak o deftere sizin ihtiyacınız yok.Sizi yeteri kadar forumlar tanıyor.
Bu sebepten tartışmaya taraf olmak yerine böylede olabiliyor dedirtmek için yazdığınızı umuyorum.
Gerisi boşa kürek.
Sakarya dan selam ve saygılar.

Samimiyetime inanan ve dostça yaklaşan tüm arkadaşlara çok teşekkürler

Gelen evrak, Giden evrak defteri tutmayan arkadaşlarımında bu hususa önem vermelerini isterim. Birisi yaptıkları söylüyor bir diğeri söylemeden yapabilir

Stajerler ve genç muhasebeci arkadaşlara bunu söylememdeki maksadım
dikkatli olun müşterileriniz çok uyanık işletme defterinden bilançoya geçmemek için yapılan bir oyunla karşı karşıya kalırsınız.
Alışı düşük tutar keseceği fişi de ona göre ayarlar ve yakalanınca da size tüm faturaları verdiğini ama muhasebecim işlemedi ben ne yapayım diyebilirler Bunlarla karşılaşmamak için yeni büro açan bazı meslektaşların Gelen - Giden evrak tutmadıklarını duyuyorum.Uyarmaktı maksadım.

Bu arada naylon fatura veren bile olabilir Sizin nerden bulup işlediğinizi bilmediğini söyleyebilirler

Mali müşavirlerin para alıp vergi dairelerine para mkz.ları ile yatırmalarına olanak tanınıyordu.Bazı vergi ödemeyenler ben muhasebecime verdim o yatırmamaış dedikleri için yasaklandı.

Sn. Sema HAnım,

İyiniyetinizden ötürü teşekkürü borç bilirim. İnanın bu sorun sadece muhasebe bürolarında çalışanlar için geçerli değil. Ben şirket muhasebesinde çalışıyorum. Ve satınalma ile yaşadığım sorunlardan başlıca olanı. Gelen evrak giden evrak defterini bende bu sorunlar artış gösterince tutmaya başladım. Hemde imza karşılığı tutuyorum ve verdikleri belgeler karşısında onlara evrak giriş nosunun yazılı olduğu ve evrakın cinsi ve tutarını eklediğim küçük fişler hazırladım. Ve bana evrağı veren kişiye veriyorum. Bu sayede "ben verdiydim işlememiş" diyemiyorlar. Verdiyseniz fişini gösterin diyebiliyorum. Yani yaşadığımız sorunlar bir değil bin tane gerçekten.

İyi çalışmalar dileklerimle...

Sağlıcakla kalın...

Biricik

Günaydın,

Sn. Sinangil tamamen haklı.
Eskiden ayrıca mükellefden vergi, ssk parası alıp yatırmayan muhasebeciler de vardı. :(

Arkadaşlar büro ortamında her evrak için defter imzalatmanın çok efor sarfedici olduğunu düşünüyorum.Bazen evrağı teslim alırken işletme sahibini bulamıyoruz bile hele hele işletme eşinin veya bir başka akrabasının üstüne ise nasıl imzalatacaksın,çok zor. Ben Muhasebeci sözleşmelerini imzalatırken dönem sonu envanter çıkartmanın ve c/h mutabakatlarının müşterinin sorumluluğunda olduğuna dair madde ekleyip, birde ek protokol imzalatıyorum.kurumlar vergisi ekindeki bilanço ve gelir tablolarının bir suretini dilekçesiyle beraber mükellefe kaşe imzalatıp vergi dairesine teslim ediyorum.Dönem sonu onayladığı bilançoyu nasıl inkar edecek.Zaten TTK'66 ve 70.maddelerinde Envanter ve mali tabloları onaylaması gerektiği açıkça belirtilmiş.Hadi bakalım onayladığı evrağı evrağı inkar etsin.İşte Envanter İşte bilanço.Bir aşırtma daha var mükellef haberiniz olmadan 2 cilt fatura bastırıp dağıtsa nasıl haberiniz olacak.Eskiden izin belgesi alınırken haberimiz oluyordu.Ama Vergi Dairesine elden verilecek onaylı Mali tablolar ve mükellefe onaylatılıp saklanan envanter listeleri bağlayıcı olacaktır diyorum.Saygılarımla

Bu kadar yoğun işin arasında gelen bütün faturaları gelen evrak defterine kaydetmek iş yükümüzü daha artıracaktır.
Ben hem sözleşmemde açıkça neyden sorumlu olduğumu ek protokolda yazıyorum, defter ve belgeleri teslim ederken muhasebe tutanağınıyla veriyorum.
Tutanak aşağıdadır.

Saygılarımla;

MUHASEBE TESLİM TUTANAĞI

../.../200.. tarihine kadar tüm kanuni defterlerimizin işlenmiş olduğunu, SSK ve vergi dairelerine verilmesi gereken Geçici Vergi Beyannamesi dahil tüm beyanname ve bildirgelerimizin yasal süreleri içerisinde verilerek tahakkuklarının yaptırılmış olduğunu,ödenmesi gerekenlere ilişkin ödeme makbuzlarının dosyamızda mevcut olduğunu ödemelere ait bilgiler ödeme vadelerinden önce tarafımıza bildirildiği, defterlerimize kaydedilmiş olan tüm alış ve satış faturalarımızın, makbuz ve belgelerimizin kayıt edilmesi için tarafımızdan verilen belgeler olduğu, sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı olmadığının tarafımızdan kabul edildiğini ve kayıtlarımızın dayanağını teşkil ettiğini, tahsilat ve ödemelerimizin belirttiğimiz şekilde kayıt edildiğini, kaydi stoklarımızla tarafımızdan sayımı yapılan fiili stoklarımız karşılaştırılarak kayıtlarımızla uygun olduğunu inceleyerek ve görerek tespit ettik.

SMMM. Mesut Erhan CİHAN’DA ..../..../200.. tarihi itibariyle ve bu tarihe kadar olan ilgili yıllara ve dönemlere ait hiçbir defter, belge ve evrakımız kalmamıştır, tarafımızdan teslim alınmıştır.Muhafaza ve ibraz mükellefiyeti tamamen bana aittir.

3568 sayılı yasa ve ilgili yönetmelikleri gereği sözleşmeli olarak çalıştığımız meslek mensubu SMMM Mesut Erhan CİHAN’I ..../..../200.. tarihine kadar tüm muhasebe faaliyetlerinden, çalışmasından dolayı kendi rızamla ibra ederim.