Muhasebecinin ücreti ve mesleğin geleceği.?

Ynt: Muhasebecinin ücreti ve mesleğin geleceği.?

mrc ' Alıntı:
verilen emeği okulda geçirilen yıllara göre hesaplarsan çok büyük hata yaparsın.biz 4 ve ya 5 sene haftada max.20-25 saat derse girip,sadece teoriden ibaret derslerle uğraşırken,ders aralarında kantinde sohbet ederken,yılda toplam 40-45 gün süren sınav dönemleri dışında gezip tozarken,okul dışında hiçbir sorumluluğumuz yokken a.ö.f.de okuyup çalışan arkadaşlar hergün meslekle ilgili bişeyler öğrenip, daha farklı ve ciddi sorumluluklar alıyorlardı.bu kadarda basite indirgememek lazım

senin dedigine göre bakarsak okumanın bir anlamı yok bürolarda çalışmışlığa bakılsın ona göre ruhsat verilsin, lise mezunu herkese bu hakkı tanıyalım liseden başlasınlar muhasebe bürolarına ortalık zibil gibi muhasebeci kaynasın, hatta doktorlukta dedigin gibi olsun avukatlıkta

boğaziçili,itü lü,dokuz eylül lü,çukurovalı ve daha nice üniveristeden mezun binlerce kişi mesleğe adım atmak istiyorlar da bir türlü meslek mensubu olamıyorlar.enteresandır,aöf mezunu adam oluyor.bunu senin düz mantığınla izah etmek mümkün değil.demek ki birisi diğerlerine göre daha iyi öğrenmiş,öğretilenleri.aöf ye çamur atmakla,"geçmişte çok sıkıntı yaşadım,okulumu bitirerek tüm zorlukları aştım.artık bu ünvan benim hakkım"demekle olmuyor.er meydanına çıkıp bilgini konuşturacaksın.bana ne senin çektiğin sıkıntıdan.büyük şehirde şımarıklıktan başı dönmüş,derslerden ite kaka geçen, bi halt olamamış adam yerine,köyünde azimle çalışıp,hiçbir ard niyeti kafasında barındırmayan,hakikaten imkansızlıklar içinde okumuş biriyle meslek mensubu olarak çalışmaktan da onur duyarım.bence türmobun yaptığı en güzel şey bu.önüne geleni iyiki almıyor.

dostum çamur atmak falan yok köyünde aöf çalışmış imkanı olmayan vatandaş falan diyerek acıtasyon yapıyorsun burda imkanı olmayıpta mecburen aöf okuyanlardan bahsedilmedi onlar başımızın tacıdır fakat hiç istatistiklere bakmamışsın aöf mezunlarının da %85 den fazlası şehirde ikamet eden vatandaşlar...boğaziçiyle aöfyi bir tuttun ya pes yine, 1,5-2 milyon kişiden %1 %2 nin içine girmiş boğaziçini kazanmış vatandaşa asıl sen çamur atıyrsun kaldı ki odtü boğaz içi okuyan birsürü köylü veya fakir ögrenciler de var. bende öyle zor ünüversitelerde okumak isterdim ama olmadı diye çamur atmıyorum saygı duymak gerekir diye düşünüyorum.

.bu arada sınav bence daha da zorlaştırılmalı oldukça kolay bir sınav ve her sene aynı sorular çıkıyor.bana kalırsa türmobda bunu yeni yeni fark etmeye başladı ve günden güne zorlaştırıyor sınavları anlayacagın bu iş artık üniversite mezunu olmaya degil aldıgın egitim ve bilgi kalitesine bakacak ak kara o zaman belli olacak.

bak güzel kardeşim.ozaman açıköğretimi kaldırmalı,sınırlandırılmalı bilmem ne gibi abuk sabuk başlıklar atmıcaksın.ilk yazında öyle demiyodun ama.duyanda açıköğretimli biri sana bişey yaptı zannetcek.bir sürü insanı zan altında bırakacak ifadelerden kaçacaksın.sanki açıköğretimi bitiren herkes belge alıyorda,odtü lü lerin %1 i alıyor.bu ne saçma bi varsayımdır yaw.oh ne ala mualla.laf ola beri gele.ortaya bi laf atayım.seyredeyim.yok öyle yağma.derdini nasıl anlatacağını bu tür ortamlara girerek ve rezil olarak anlayacaksın.muhasebecinin ücreti başlığı altında geçen diyolglarıda moderatör sınırlandırmalı,bir gurubu zan altında bırakan ifadelere müsade etmemeli.

mrc ' Alıntı:
aş için ne kadar az emek verilirse o kadar ucuz olur.Çoğunluğun verdiği emek az olduğu için bu meslekte bu kadar ucuza çalışan adam var.
verilen emeği okulda geçirilen yıllara göre hesaplarsan çok büyük hata yaparsın.biz 4 ve ya 5 sene haftada max.20-25 saat derse girip,sadece teoriden ibaret derslerle uğraşırken,ders aralarında kantinde sohbet ederken,yılda toplam 40-45 gün süren sınav dönemleri dışında gezip tozarken,okul dışında hiçbir sorumluluğumuz yokken a.ö.f.de okuyup çalışan arkadaşlar hergün meslekle ilgili bişeyler öğrenip, daha farklı ve ciddi sorumluluklar alıyorlardı.bu kadarda basite indirgememek lazım
[/quote]

ne sorumluluğu veriliyordu arkadaşım yemek yap masayı sil tarzında mı?Öyle bir konuşuyorsunuz ki sanki 17-18 yaşında büro yönetiyordunuz?Sorumluluk alıpta sanki vergisel bir sorunu çözdünüz?Naaptın dosyalama mı?Fatura mı girdin?Ne yaptın yani abartmayın ya?Ben hiç ofiste çalışmadım,ama çalışan arkadaşlarımız var.Kendi sigortasını yatırıp,asgari ücretin altında maaşa tamah eden.

Ne kadar tartışsak boş açıköğretim devletin haybeden para kazanmak için kurduğu bir kurum,gerçekten imkansızlıklar nedeniyle bu sistemde olanların çok düşük bir yüzde olduğunu düşünüyorum.İçlerinde askerden kaçmak için 7-8 yıl açıköğretime kaydolan adam var.

Sonuç olarak eğer örgün öğretim mezunu bir adam aöflinin gerisinde kalıyorsa bu onun kişisel açığıdır.Diğer örgün öğretimlileri bağlamaz.Sistem bu kadar sapkın ve adaletsizse kişiye kendi ücretini belirleyecek nitelikte olmak düşer.

Birde son olarak rezil olacaksak forumda rezil olalım.İzbe yerlerde kurulmuş bürolarda ezilerek değil.
Fikirlerin çatışmasına eleştirilmeye açık olun biraz,her gelişme eleştiriyle başlar.

neslihanak ' Alıntı:
mrc ' Alıntı:
aş için ne kadar az emek verilirse o kadar ucuz olur.Çoğunluğun verdiği emek az olduğu için bu meslekte bu kadar ucuza çalışan adam var.

ne sorumluluğu veriliyordu arkadaşım yemek yap masayı sil tarzında mı?Öyle bir konuşuyorsunuz ki sanki 17-18 yaşında büro yönetiyordunuz?Sorumluluk alıpta sanki vergisel bir sorunu çözdünüz?Naaptın dosyalama mı?Fatura mı girdin?Ne yaptın yani abartmayın ya?Ben hiç ofiste çalışmadım,ama çalışan arkadaşlarımız var.Kendi sigortasını yatırıp,asgari ücretin altında maaşa tamah eden.

Ne kadar tartışsak boş açıköğretim devletin haybeden para kazanmak için kurduğu bir kurum,gerçekten imkansızlıklar nedeniyle bu sistemde olanların çok düşük bir yüzde olduğunu düşünüyorum.İçlerinde askerden kaçmak için 7-8 yıl açıköğretime kaydolan adam var.

Sonuç olarak eğer örgün öğretim mezunu bir adam aöflinin gerisinde kalıyorsa bu onun kişisel açığıdır.Diğer örgün öğretimlileri bağlamaz.Sistem bu kadar sapkın ve adaletsizse kişiye kendi ücretini belirleyecek nitelikte olmak düşer.

Birde son olarak rezil olacaksak forumda rezil olalım.İzbe yerlerde kurulmuş bürolarda ezilerek değil.
Fikirlerin çatışmasına eleştirilmeye açık olun biraz,her gelişme eleştiriyle başlar.
[/quote]
sen önce bi okuduğunu anla bakalım kendimdenmi bahsetmişim işte böyle senin gibi kompleksli arkadaşlar yüzünden çıkıyo bu tartışmalar insanları ve yapılan işleri küçümseyerek biyere varamazsın örgün okumuşsan farkını gösterirsin gösteremiyosan bi fark yoktur zaten

aytacgoksu ' Alıntı:
mrc ' Alıntı:

senin dedigine göre bakarsak okumanın bir anlamı yok bürolarda çalışmışlığa bakılsın ona göre ruhsat verilsin, lise mezunu herkese bu hakkı tanıyalım liseden başlasınlar muhasebe bürolarına ortalık zibil gibi muhasebeci kaynasın, hatta doktorlukta dedigin gibi olsun avukatlıkta
pardon ne okuduk ki biz okulda iş hayatımızda kullanabileceğimiz?hep teori hep teori en basit bir muhasebe programını kullanmayı bile göstermiyorlar kağıt kalemle kayıt yaptırıyolar kağıt kalemmi kaldı allah aşkına hangi devirdeyiz?sanki çok muazzam bir eğitim veriyorlarda a.ö.f.lilerle dünya kadar fark var aramızda.2 hafta ders çalışsan bütün dersleri veremiyomuydun hatırla bakalım?

ben etayı üniversitede öğrendim.Excelde formül yazabilmeyi üniversitede öğrendim.Sen okuduğunu anlayamamışsan öğrenemişsen başkası ne yapabilir.Komplekse gelince ben kompleks sahibi olacak bir iş hayatından geçmedim.2 hafta çalışarak sınavları geçmeye gelince ben sınav öncesi gece çalışarak okulu bitirdim.2 hafta 1 ay 1 gün o senin kapasitene bağlı.

Mesele insanları aşağılamak değil.Asla öyle birşey düşünmem.Ama yapılanları da fazla yükseltmeyelim.Unutmayınki ileri düzey muhasebesel ve vergisel konular hariç muhasebe toplama çıkarmadır.Fizik değil,kimya değil,türev değil integral değil,

Oturup bilgisayar başında 10 yıl geçirir muhasebe kaydı yaparsan tabiki benden daha iyi öğrenirsin bilgisayarlı muhasebeyi(Eğer belirgin bir zeka problemin yoksa).Ama nedir ben teorik bilgiyi alırım senin 10 yılda ezberlediğini ben 5 yılda öğrenir açığımı kapatırım.Yine aynı yere geliyoruz.Ücret ve bilgi düzeyi yine kişiye bağlıdır.Kendi bilgi ve deneyimini nasıl pazarlayabildiğine bakar.

Herkes bir zümre tutturmuş gidiyor örgün aöf liyi istemez , ikiside SMMM olur kamu kurumları bunların ikisinide istemez gider özel YMM sınavı yapar, e ne oldu örgün yada aöf ikisininde belge çöpe gitti.
Kamu kurumundan çıkıpda YMM olanlarla SMMM likten piyasadan YMM olanlar arasında fark ne ? git bir rapor ver gör farkı. Kamudan geleni müdürü, şefi yeri gelir kapıda karşılar heleki emekli hesap yada gelir uzmanıysa üstat der, ama piyasadan SMMM likten geleni adam yerine koymaz raporunu bekletir durur, e ne oldu örgün, aöf. Kamu kurumunda çalışan zaten incelediği defterlerden piyasa yapar sonrasında özel sınavla YMM olur o piyasanın kaymağını yer örgün yada aöf li YMM olsa tırım tırım müşteri arar.

Bana sorarsanızda Örgün yada aöf dersanelerin 120 soruda 115 soruyu yakaladığı bir sınav değilde adam gibi bir staja başlangıç yaparsın başarı oranını %3-4 lerde tutarsın yada kotanı koyarsın örgün yada aöf kimin kafası daha iyi basıyorsa girer kazanır yoluna devam eder ama tepemizdeki kurum darphaneye bağlamış durumdayken Hz.Mevlana nın ne olursan ol yine gel felsefesini benimseyip ilk okul mezunuda olsan gel, ortaokul mezunuda olsan gel belgen burda sen gel dediği sürece daha çok yakınılır.

Ha birde aöf aöf deniliyor katsayı gibi bir şeyi koymasalardı ben inanıyorum ki burdaki çoğu aöf li rahatlıkla örgünden 4 yıllık kazanırdı. Ben ticaret lisesini bitirdim benden çok daha az net yapan adam 4 yıllık edirne işletme kazanmıştı ben 2 yıllık turizm ve otelciliğe zar zor girmiştim. Hatta o yıl bir kız yabancı dilden bütün soruları doğru yaptığı halde katsayı teranesinden dolayı 4 yıllık bir yere girememişti ahh ahh keçi dağda dolaşır pisliği bize bulaşır geçmişin pisliği hala üzerimizdeyken böyle konular açmakda abeste iştigal

neslihanak ' Alıntı:
ben etayı üniversitede öğrendim.Excelde formül yazabilmeyi üniversitede öğrendim.Sen okuduğunu anlayamamışsan öğrenemişsen başkası ne yapabilir.Komplekse gelince ben kompleks sahibi olacak bir iş hayatından geçmedim.2 hafta çalışarak sınavları geçmeye gelince ben sınav öncesi gece çalışarak okulu bitirdim.2 hafta 1 ay 1 gün o senin kapasitene bağlı.

Mesele insanları aşağılamak değil.Asla öyle birşey düşünmem.Ama yapılanları da fazla yükseltmeyelim.Unutmayınki ileri düzey muhasebesel ve vergisel konular hariç muhasebe toplama çıkarmadır.Fizik değil,kimya değil,türev değil integral değil,

Oturup bilgisayar başında 10 yıl geçirir muhasebe kaydı yaparsan tabiki benden daha iyi öğrenirsin bilgisayarlı muhasebeyi(Eğer belirgin bir zeka problemin yoksa).Ama nedir ben teorik bilgiyi alırım senin 10 yılda ezberlediğini ben 5 yılda öğrenir açığımı kapatırım.Yine aynı yere geliyoruz.Ücret ve bilgi düzeyi yine kişiye bağlıdır.Kendi bilgi ve deneyimini nasıl pazarlayabildiğine bakar.
sınavdan bi gece önce ders çalışıp okul bitirdim diyosun aman ne zorlu bi eğitimden geçmişiz....fersah fersah önde olmalıyız a.ö.f.lilerden....

anlamamakta ne kadar ısrarlısın arkadaşım bu iş şahsa bağlı.Ben staja başlamayı da 1 gün çalışarak ilk girişimde kazandım.Benimle aynı yerde çalışan arkadaş dershaneye gitti 3.girişinde staja başlamayı kazandı.

Bu verilen eğitimle alakalı değil,senin kafanın ne kadar aldığıyla alakalı.Kafası almayan insan elbetteki uzun süre çalışır ve aldığı eğitimden birşey de alamaz.Alır 700-1000 tl arası maaşını şükür Allah ıma der.Diğerlerinin çıtasını da aşağı çekmek zorunda bırakır.

mesleğin geleceği için kalite ve iyi eğitim şart

yapandan yapmayanda mali müşavir olmak istiyor

[ ahh ahh keçi dağda dolaşır pisliği bize bulaşır geçmişin pisliği hala üzerimizdeyken böyle konular açmakda abeste iştigal
[/quote]

:D :D :D

neslihanak ' Alıntı:
anlamamakta ne kadar ısrarlısın arkadaşım bu iş şahsa bağlı.Ben staja başlamayı da 1 gün çalışarak ilk girişimde kazandım.Benimle aynı yerde çalışan arkadaş dershaneye gitti 3.girişinde staja başlamayı kazandı.

Bu verilen eğitimle alakalı değil,senin kafanın ne kadar aldığıyla alakalı.Kafası almayan insan elbetteki uzun süre çalışır ve aldığı eğitimden birşey de alamaz.Alır 700-1000 tl arası maaşını şükür Allah ıma der.Diğerlerinin çıtasını da aşağı çekmek zorunda bırakır.

1 gün çalışarak başlatmayı verdiysen,3 gün çalılşarak kesin YMM olursun.Sen bir dahisin arkadaşım.İmrendim şimdi sana :)

neslihanak ' Alıntı:

anlamış diilim her dediğime itiraz ediyosun ama verdiin cevap benim fikirlerimi tastik ediyor baştan beri dedidiim bu zaten eğitimle alakalı değil kişiye bağlı nerden mezun olursan ol kafan ince detaylara çalışmıyosa sıradan olursun sıradan maaş alırsın senin çıtanda buna göre düşüyosa zaten sende sıradansındır yada yanlış yerdesindir.

Tartışma bu boyutta değildi.Bu aşamaya taşındı malesef.Sınavın bir kerede çalışmadan verilebileceğini söylememde kasıt işin ne kadar kolay olduğunu anlatmaktı.Yoksa derdim kendimi size kanıtlamak değil.Böyle birşeye gerekte yok.

Bu örgün okudunuz da ne oldu şeklindeki alaycı tutumdan kaynaklandı.Mesleğe saygıya gelince şuan birçok patronun bu mesleğe gereken saygıyı gösterdiğini düşünmüyorum.Bu benim saygı göstermemle gerçekleşecek bir şey değil.

Çevrenizin sabırlı,mesleğine saygılı,alçak gönüllü,kişiliği oturmuş,tecrübeli,tamahkar meslek mensuplarıyla dolması dileğiyle.

bak şimdi haklısın ama önce biz birbirimize saygı duyalım etiketlemeden kimseyi...

çilekeş ' Alıntı:
bak güzel kardeşim.ozaman açıköğretimi kaldırmalı,sınırlandırılmalı bilmem ne gibi abuk sabuk başlıklar atmıcaksın.ilk yazında öyle demiyodun ama.duyanda açıköğretimli biri sana bişey yaptı zannetcek.bir sürü insanı zan altında bırakacak ifadelerden kaçacaksın.sanki açıköğretimi bitiren herkes belge alıyorda,odtü lü lerin %1 i alıyor.bu ne saçma bi varsayımdır yaw.oh ne ala mualla.laf ola beri gele.ortaya bi laf atayım.seyredeyim.yok öyle yağma.derdini nasıl anlatacağını bu tür ortamlara girerek ve rezil olarak anlayacaksın.muhasebecinin ücreti başlığı altında geçen diyolglarıda moderatör sınırlandırmalı,bir gurubu zan altında bırakan ifadelere müsade etmemeli.

Bak canım kardeşim ben dediklerimin sonuna kadar arkasındayım anladıgım kadarıyla senin bu konuda kuyruk acın var, öncelikle yazıyı gözünle oku ondan sonra yorum mu yapacaksın ne yapacaksın öyle yap.laf ebeliği yaparak bir yere varamazsın. Her başlığın altında milletle zıtlaşıyosun eğer adam gibi okuyup,dinleyip anlayıp öyle cevap vermezsen burda olmasa bile gerçek hayatta ezilirsin. Buda sana benden tavsiye.Bu iş iki sene büroda toplama çıkarma yapıpta muhasebeciyim diye geçinmekle olmuyor.Eğitimini alacaksın temelini kuracaksın sonra üzerine çıkacaksın yoksa önüne biraz bilgi gerektiren birşey çıktıgı zaman dumur olursun. Ne reeskont ayırabilirsin ne maliyet muhasebesi yapabilirsin ne de detay gerektiren başka şey.

Kamudan gelen özel yeminlilerde hem örgünü hemde aöf liyi ymm likte istemiyor hatta kurum bile bizi istemiyor. İstese bizede özel sınav yapardı değilmi

Takmayın kafanıza ha örgün ha aöf nasılsa YMM lik artık iyice kamu kurumlarına kaldı ilerde YMM ler ihtalatçı, ihracatçı, sağlam cirolu şirketlerin defterlerini tam tastikle tıkır tıkır tutarken, bürolarında para sayma makinası bile alacak kadar para kazanırken, bizler tornacı sebahattinin defterini örgünmü tutsun aöflimi diye bolca tartışır dururuz.

tekrar günün özlü sözü

keçi dağda dolaşır b.ku bize bulaşır

stonhand ' Alıntı:
Kamudan gelen özel yeminlilerde hem örgünü hemde aöf liyi ymm likte istemiyor hatta kurum bile bizi istemiyor. İstese bizede özel sınav yapardı değilmi

Takmayın kafanıza ha örgün ha aöf nasılsa YMM lik artık iyice kamu kurumlarına kaldı ilerde YMM ler ihtalatçı, ihracatçı, sağlam cirolu şirketlerin defterlerini tam tastikle tıkır tıkır tutarken, bürolarında para sayma makinası bile alacak kadar para kazanırken, bizler tornacı sebahattinin defterini örgünmü tutsun aöflimi diye bolca tartışır dururuz.

tekrar günün özlü sözü

keçi dağda dolaşır b.ku bize bulaşır

buda başka bir bakış açısı
ileriyi görme açısından