fonradar

Muhtasar Beyannameye Eklenen Yeni Değişiklik Hakkında

Arkadaşlar bir sorum olacaktı. İşçi sayılarını yazacağımız bölümde asgari ücretli engelli sayısını yazacağım fakat tereddüte düştüğüm bir konu var ki mesela bizim 10 tane ssk engelli teşviğimizden yararlandırdığımız engelli çalışanımız var fakat bu 10 kişiden sadece 4 ünün vergi indirim yazısı ve hakkı var sadece onlardan vergi indirimi yapmışız. Bu kişi sayısı bölümüne sizce 10 mu yazılmalı engelli? Yoksa 4 mü? Bana 10 yazmam gerek gibi geliyor sonuçta orda sadece vergi indiriminden yararlanan personellerin sayısını yaz demiyor çünkü ama gene de fikir almak istedim.

Görüşüm; Beyan vergi ile alakalı olduğu için engellilerden vergi olarak yararlanan 4 kişi yazılmalı.

Görüşüm; Beyan vergi ile alakalı olduğu için engellilerden vergi olarak yararlanan 4 kişi yazılmalı.

İşte bir yandan dediğiniz gibi beyan vergi beyanı diye size katılıyorum ama bir yandan da bahse konu olan muhtasar ek bölümünün başlığı işyeri çalışan SGK Bilgileri olduğundan kafamı karıştıırıyor. Ne yapsam bilemedim.

Beyannamede örnek olarak doldurdum fakat onaylamadım henüz şöyleki;
İşyeri Bilgileri bölümünü işyeri kodunuda bularak doldurdum.
İşyeri/Çalışan Bilgileri bölümünde ise;
Örnek olarak çalışan sayısı : 5
Asg.Ücretli Erkek : 4
Diğ.Ücretli Erkek : 1
Ay içinde tazminatlı ayrılan (SGK Muaf Erkek ) :1 Önceki beyanlarda tazminatlı şekilde ayrılanlar için SGK Muaf bölümünü doldurduğumuz için buraya da SGK Muaf olarak yazdım.
Gelir Vergisi Muaftan neyi anlayacağız.? Örnek olarak kapıcılık işinimi? yoksa başka bir şeyimi?

Ben alomaliyeye sorduğumda gelir vergisi muaf kod 16 ve 17 seçildiğinde yazılıcakmış aksi takdirde 0 yazıp, geçilecek denildi.

Umudum kalmadı o yönden, gönderdim beyannamelerin çoğunu bugün de bitiririm inş. ne eklenen yenilik kaldırıldı, ne de uzatılırsa uzatımdan faydalanamayacağım. :(

arkadaslar mrb. tazminat olarak sadece yıllık ücretli izin parası almış kişinin ücretini 012 ye atıyorum bu seferde diğer ücretli kişi sayısı istiyor? siz yıllık izin parasını nereye ilave ediyorsunuz?

Yıllık izin parasını bordroda Ücrete dahil etmiyormusunuz?

yanımızda calısan kişiyi işverenimiz işten cıkarttı bu durumda bizde kıdem ihbar ve yıllık ücretli izin parasını ödedik? daha önce yıllık izin kullanmadıgı için o hakkını almaya hak kazanıyor zaten.calıstıgı süre icerisinde yıllık iznini kullanmadıgı dolayısıyla yıllık izin parasını almayan kişinin işten cıktıktan sonra bordroya nasil dahil etmem edebilirim ki.?

Son düzenleme:
İzin parası son ücret bordrosuna dahil edilmeli idi.[/Q

Anladım tşkler. bir sorum daha olacak kıdem tazminatı alıp ayrılan kişileri ve engelli olup sakatlık indiriminden dolayı gelir vergisinden muaf olan kişileri gelir vergisi muaf sutünuna ekledim beyannameyi paketleyip gönderdim su uyarı geldi
Gelir Vergisi Muaf bilgisi girilmişse Matrah Bilgilerinde Ödeme Tür Kodu olarak 016 ya da 017 bilgisi de girilmelidir.?

Son düzenleme:
stajyer ücretlerini hangi kodla bildiriyorsunuz. çalışan sayısına ilave etmeden
18 diğer diye bir kod var orada bildirsek olumu acaba.

İzin parası son ücret bordrosuna dahil edilmeli idi.[/Q

Anladım tşkler. bir sorum daha olacak kıdem tazminatı alıp ayrılan kişileri ve engelli olup sakatlık indiriminden dolayı gelir vergisinden muaf olan kişileri gelir vergisi muaf sutünuna ekledim beyannameyi paketleyip gönderdim su uyarı geldi
Gelir Vergisi Muaf bilgisi girilmişse Matrah Bilgilerinde Ödeme Tür Kodu olarak 016 ya da 017 bilgisi de girilmelidir.?

Tazminat ödemeleri için kişi sayısını SGK Muaf a yazacaksınız.

şimdi 4400435 nolu çağrı merkezini aradım. kıdem-ihbar, hakkı huzur ödemelerini sgk muaf kısmına yazın, GV muaf kısmına yazmanıza gerek yok dediler.

Matrah ve vergi bildiriminde ödemelerin tür kodlarında kod 13 15 (tazminatlar) 14 (huzur hakkı) seçildiyse bu kişiler SGK Muafa Kod 16 ve 17 seçildiyse Gelir vergisi muaf a yazılacakmış.

Gelir Vergisinden Muaf çalışanlarımız var bunlarla ilgili 016 veya 017 kodları girilmeli diyor, ancak BDP programında 016 -Yeraltı ve Yerüstü Maden İşçileri, 017 - 4691 sayılı kanun diyor biraz inceledim ama Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin ARGE kapsanımda olduğu için bize hiç biri uymuyor o zaman neyi seçmemiz lazım bilemedim?

Son düzenleme:
Gelir Vergisinden Muaf çalışanlarımız var bunlarla ilgili 016 veya 017 kodları girilmeli diyor, ancak BDP programında 016 -Yeraltı ve Yerüstü Maden İşçileri, 017 - 4691 sayılı kanun diyor biraz inceledim ama Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin ARGE kapsanımda olduğu için bizim neyi seçmemiz lazım bilemedim?

444 0 435 e bir danışın isterseniz , yardımcı oluyorlar. Konu hakkında bir bilgim yok.