Muhtasar Beyannameye Eklenen Yeni Değişiklik Hakkında

Sayın YILMAZÇELİKSMMM Bahsettiğiniz yazıyı ben yazdım. Araştırmadan ya da kafamdan değil alomaliye muhtasar beyanname mükellef temsilcisinden aldım o bilgiyi ve kendim bu ay sıkıntı çektiğim için dikkat ederseniz elimden geldiğince paylaşımda bulunmaya çalıştım. Nacizane.. Ayrıca kendi gönderdiğim beyannamelerde de uygulamayı bu şekilde yaptım huzur hakkı ödemelerimi sgk muaf kişi sayısına yazdım. He siz yazarmısınız , o sizin tercihinizdir.

İşyeri çalışan SGK bilgilerine ;

Matrah ve vergi bildiriminde ödemelerin tür kodlarında kod 13 15 (tazminatlar) 14 (huzur hakkı) seçildiyse bu kişiler SGK Muafa Kod

yazılacak şeklinde paylaşım yapılmış.

Huzur hakkı verdiğim kişi şirketin ortağı SGK muaf kısmında çalışanım olmayan kişiyi neden yazacağız.

net bir bilgi elde eden var mı ?

muhtasar beyannamenin ilgili kısmının başlığı zaten İşyeri çalışan SGK bilgileri diye yazılmış .

çalışanım değil yazamam şirket ortağını.

diye düşünüyorum .

başlık ödemelere ilişkin dese tamam ama İşyeri çalışan SGK bilgileri diyor ?

teşekkürler
Sayın YILMAZ ÇELİK
ben de aynı konuyu çözüme kavuşturmaya çalışıyorum. sizin de bahsettiğiniz gibi muhtasar beyannamenin ilgili kısmının başlığı zaten İşyeri çalışan SGK bilgileri diye yazılmış . Ancak huzur hakkı için 014 kodunu seçtikten sonra SGK muaf kısmına elle kişi sayısı yazma ekranı pasif durumda. İşyeri çalışan SGK bilgileri ekranına huzur hakkı ödemesi yapılan kişiler girilmedikçe Vergi bildirimi ekranındaki SGK muaf kısmına kişi sayısı girilemiyor.
SGK priminden muaf olan huzur hakkı ödemesine ait kişi sayılarını SGK işyerlerine girmeyi zorunlu tutuyor adeta.
Bu seferde SGK işyeri dosyasında görülen kişi sayısı ile beyanname üzerindeki kişi sayıları tutarsız olacak.

Araştırmadan ya da kafamdan değil alomaliye muhtasar beyanname mükellef temsilcisinden aldım o bilgiyi ve kendim bu ay sıkıntı çektiğim için dikkat ederseniz elimden geldiğince paylaşımda bulunmaya çalıştım.

Sayın Rmuhasebe,

emekleriniz için teşekkür ederim. kimseyi kırmak adına bir şey yazmadım. doğrusu nedir ? yanlış bir şey yapmayalım diye daha detaylı araştırma içerisindeyim.

muhtasar beyannamede değişiklik yapılmış.

ve denilmişki

İşyeri Çalışan SGK Bilgileri

bunu buraya yazan mali idare .

ben burada ödeme yapılan kişilere ilişkin bilgiler diye bir başlık görmediğim için ortakları neden yazayım diye beyin fırtınası yaptım ve paylaşım yaptım .

yarın bir gün muhtasarları alıp SGK sen buraya çalışan diye beyan etmişsin

her ne kadar 4/B li olsa da (A.ş. den huzur hakkı alan ama şirketten dolayı 4/B li olmayan ortak için) yok yok hizmet akdi ile çalışmış kabul ediyorum huzur hakkı değil bu hizmet akdi ile çalışmış kabul ediyorum . 4/a lı SGK lı kabul ediyorum derse . Resmi beyanın var muhtasar da derse.

ne yapcaz. iş güç az bir de bunlarla uğraşacağız.

muhtasar beyannamedeki İşyeri Çalışan SGK Bilgileri kısmında huzur hakkı ödenen kişinin yazılması bence hatalıdır.

Muhtasar Beyanname Programı Düzeltilmelidir.

benim kanaatim

Sayın YILMAZ ÇELİK
ben de aynı konuyu çözüme kavuşturmaya çalışıyorum. sizin de bahsettiğiniz gibi muhtasar beyannamenin ilgili kısmının başlığı zaten İşyeri çalışan SGK bilgileri diye yazılmış . Ancak huzur hakkı için 014 kodunu seçtikten sonra SGK muaf kısmına elle kişi sayısı yazma ekranı pasif durumda. İşyeri çalışan SGK bilgileri ekranına huzur hakkı ödemesi yapılan kişiler girilmedikçe Vergi bildirimi ekranındaki SGK muaf kısmına kişi sayısı girilemiyor.
SGK priminden muaf olan huzur hakkı ödemesine ait kişi sayılarını SGK işyerlerine girmeyi zorunlu tutuyor adeta.
Bu seferde SGK işyeri dosyasında görülen kişi sayısı ile beyanname üzerindeki kişi sayıları tutarsız olacak.

Arkadaşlar Sgkdan muaf kısmına ekleyeceksiniz sadece, asgari ücretli ve diğer ücretli çalışan kısmına eklemeyeceksiniz. Sgk dan muaf olduğundan dolayı sgk tutarsızlığı olmayacak

Arkadaşlar Huzur hakkı ortağa iş yerinde çalıştığı için ödemiyormusunuz. Neden konuyu sığ düşünüp o patron çalışan değil yazılmaz diyosunuz anlam veremedim.

Muhtasarda Çalışan personel, Çalışan patron ayrımı mı yapacağız şimdi?

ortak işyerinde çalışan değil.

yöneticilik ortaklık nedeniyle para alan kişidir.

kendi şirketinde çalışamaz SGK 4/a lı olarak

muhtasar da istenen ne

İşyeri Çalışan SGK bilgileri

?

patron çalışan diye muhtasar beyanı ayrım yaptırıyor zaten

huzur hakkı ödemeni başka satıra ,

ücreti başka satıra , hatta ücreti bile asgari , diğer diye ayrım yapıyor

Sayın YILMAZÇELİKSMMM Bahsettiğiniz yazıyı ben yazdım. Araştırmadan ya da kafamdan değil alomaliye muhtasar beyanname mükellef temsilcisinden aldım o bilgiyi ve kendim bu ay sıkıntı çektiğim için dikkat ederseniz elimden geldiğince paylaşımda bulunmaya çalıştım. Nacizane.. Ayrıca kendi gönderdiğim beyannamelerde de uygulamayı bu şekilde yaptım huzur hakkı ödemelerimi sgk muaf kişi sayısına yazdım. He siz yazarmısınız , o sizin tercihinizdir.

Sayın Rmuhasebe
Huzur hakkı ödemelerini SGK muaf kişi sayısına yazabilimek için, huzur hakkı ödemesi yapılan kişileri SGK dosyasında görünmedikleri halde herhangi bir işyerine dahil etmekten başka bir yol yok gibi görünüyor. sizde mi aynı şekilde yaptınız?

Arkadaşlar Sgkdan muaf kısmına ekleyeceksiniz sadece, asgari ücretli ve diğer ücretli çalışan kısmına eklemeyeceksiniz. Sgk dan muaf olduğundan dolayı sgk tutarsızlığı olmayacak

SGK daki kişiler dikkate alındığında SGK muaf hariç diğerleri dikkate alınarak SGK kişi sayısı mutabık olacak.

Şu anki programdaki düzenleme gereği belirttiğiniz şekilde uygulama yapılacak mecburen.

Ancak İşyeri Çalışan SGK Bilgileri

altını çiziyorum Çalışan ifadesi hatalı ve yanlış düzenleme olmuştur.

İşyeri Çalışan SGK Bilgileri başlığı var.

hangi işyerinde çalışan kişi SGK dan muaf örnek verebilecek var mı?

çalışan kişiden SGK prim kesme muaf diyor mu ?

İşyeri Çalışan SGK Bilgileri kısmında SGK dan muaf İfadesi hatalıdır bence.

ayrı başlık açılıp bilgiler orada istenmelidir.

kanaatimce.

Huzur hakkı ödenen kişi SGK dan da muaf değildir zaten. İyice karışmış bu başlık.

4/b lidir.

oraya yazınca da yanlış beyan edilmiş olacak ama

mali idare SGK dan muaf derken 4/a lı olmayan ama kesintiye tabi ödeme yapılan kişiyi kastediyor.

Ama mevzuat, döğru kanunlarda nasıl ifade edilmiş ve yasalaşmış ise odur.

Yani huzur hakkı alan, ortaklıktan veya mevzuattan dolayı 4/b kapsamında sigortalı olan kişi ise nasıl SGK dan muaf oluyor kendi içinde çelişiyor

muhtasar beyannamedeki bu başlık

Şirketimize ait 2 tane işyeri var. Huzur hakkı ödemesi yapılanları bu işyerlerinin ikisinde de göstermiyoruz. SGK muaf kişi sayısı ekranına bilgi girebilmek için mecburen bu işyerlerinden herhangi birine huzur hakkı ödemesi yapılan kişi sayısını ilave etmek zorundayız.
4440435 i aradım ordan da aynı şeyi yapmamızı söylediler.
Telefona cevap görevliye;
Sizce mantıklı mı SGK dosyasında görünmeyen kişileri sırf huzur hakkı ödemesi yapıldığı için işyerlerimizden herhangi birine dahil edip geçmek doğru bir işlem olmuyor, SGK dosyasında görünen kişi sayısı ile Muhtasar Beyannamede görünen kişi sayısı tutarsız olucak. Bunun sonucuna kim katlanıcak diye sordum. Bize söylenen de bu diye cevap verdiler.

Şirketimize ait 2 tane işyeri var. Huzur hakkı ödemesi yapılanları bu işyerlerinin ikisinde de göstermiyoruz. SGK muaf kişi sayısı ekranına bilgi girebilmek için mecburen bu işyerlerinden herhangi birine huzur hakkı ödemesi yapılan kişi sayısını ilave etmek zorundayız.
4440435 i aradım ordan da aynı şeyi yapmamızı söylediler.
Telefona cevap görevliye;
Sizce mantıklı mı SGK dosyasında görünmeyen kişileri sırf huzur hakkı ödemesi yapıldığı için işyerlerimizden herhangi birine dahil edip geçmek doğru bir işlem olmuyor, SGK dosyasında görünen kişi sayısı ile Muhtasar Beyannamede görünen kişi sayısı tutarsız olucak. Bunun sonucuna kim katlanıcak diye sordum. Bize söylenen de bu diye cevap verdiler.

Hayır oraya yazdığınızı toplam işçi sayısına dahil etmiyor ki zaten. Kişi sayısında tutarsızlık olmuyor bana göre.

bundan eminmisiniz ? Bir tekrardan araştırın

1 ekim 2008 tarihinden sonra şirkete ortak olanlar kendi şirketlerinden 4/a kapsamında sigortalı olamazlar.

1 ekim 2008 öncesinden 4/a lı başlayıp kesinti olmadığı sürece devam eder.

1 ekim 2008 tarihinden sonra kendi şirketinde 4/a lı SGK lı olamaz.

araştırmaya gerek yok .

iyi çalışmalar.

1 ekim 2008 tarihinden sonra şirkete ortak olanlar kendi şirketlerinden 4/a kapsamında sigortalı olamazlar.

1 ekim 2008 öncesinden 4/a lı başlayıp kesinti olmadığı sürece devam eder.

1 ekim 2008 tarihinden sonra kendi şirketinde 4/a lı SGK lı olamaz.

araştırmaya gerek yok .

iyi çalışmalar.

Biliyorum bende Yılmaz bey, 4/a lı olamaz dediniz ya olanlarda var. Demek istedim sadece

Biliyorum bende Yılmaz bey, 4/a lı olamaz dediniz ya olanlarda var. Demek istedim sadece

mesaj tarihi itibariyle ifade edilmiş olarak kabul edilmeli

yada eklemek istediğiniz bir şey varsa ilave ederdiniz.

forum'da paylaşım yapıyoruz dimi.

emin misiniz ? , araştırın ifadelerine gerek yok

neyse iyi çalışmalar.

Sonuç ne biliyor musunuz

mali idare ben programı böyle düzenledim eğri doğru bu şekilde beyan edin diyor.

Ücret ödemesi kapsamına giren ancak 4/a lı SGK olmayan bir kişiye ödeme yaptıysanız bunu bana her ne kadar ben İşyeri Çalışan SGK Bilgileri nde istesem de bazılarına göre bu yanlış ifade edilmiş olsa da ben burada yazmanızı istiyorum diyor.

Çağrı merkezinde bilgiyi alıp forumda paylaşan arkadaşlar da teyit etmiş oluyor bu konuyu.

İyi çalışmalar dilerim

gelir vergisinden muaf sakatlık indirimi alan işçimiz var engelli muaf erkek kısmına yazıp sisteme atıncada su uyarı geliyor gelir Vergisi Muaf bilgisi girilmişse Matrah Bilgilerinde Ödeme Tür Kodu olarak 016 ya da 017 bilgisi de girilmelidir.
016 ve 017 de cok alakasız acıklamaları işyerimizle uyusmuyor.?

Son düzenleme:
mesaj tarihi itibariyle ifade edilmiş olarak kabul edilmeli

yada eklemek istediğiniz bir şey varsa ilave ederdiniz.

forum'da paylaşım yapıyoruz dimi.

emin misiniz ? , araştırın ifadelerine gerek yok

neyse iyi çalışmalar.

Sonuç ne biliyor musunuz

mali idare ben programı böyle düzenledim eğri doğru bu şekilde beyan edin diyor.

Ücret ödemesi kapsamına giren ancak 4/a lı SGK olmayan bir kişiye ödeme yaptıysanız bunu bana her ne kadar ben İşyeri Çalışan SGK Bilgileri nde istesem de bazılarına göre bu yanlış ifade edilmiş olsa da ben burada yazmanızı istiyorum diyor.

Çağrı merkezinde bilgiyi alıp forumda paylaşan arkadaşlar da teyit etmiş oluyor bu konuyu.

İyi çalışmalar dilerim

Uslubum yanlış olmuş ise özür dilerim Yılmaz bey, Kimsenin bilgisini tartışmak bana kesinlikle düşmez. Dediğiniz gibi bilgi paylaşım ve birbirimize yardım amaçlı burdayız. Hatalıysam tekrardan özür dilerim.

gelir vergisinden muaf sakatlık indirimi alan işçimiz var engelli muaf erkek kısmına yazıp sisteme atıncada su uyarı geliyor gelir Vergisi Muaf bilgisi girilmişse Matrah Bilgilerinde Ödeme Tür Kodu olarak 016 ya da 017 bilgisi de girilmelidir.
016 ve 017 de cok alakasız acıklamaları işyerimizle uyusmuyor.?

Aynı durum biz de de mevcut... Problemin farkına varmışlar ve bununla ilgili gelecek ay tekrar bir düzenleme eklenecekmiş. O yüzden bu ay Gelir Vergisinden Muaf kaydını ödemelerin türü olarak 018 kod ile giriş yapın çalışan sayısını yazmayın dendi...

SGK dan muaf çalışan sayısını önce diğer ücretli kısmına ekleyip daha sonrasında SGK muaf alanına girmek gerekiyormuş.
Ebeyanname çağrı merkezinden verilen bilgi de bu şekilde.
30 çalışanı olan bir işyerinde 5 tane SGK muaf huzur hakkı ödemesi yapıyorsunuz diyelim asgari ücretli ve diğer ücretli çalışan sayısı SGK muafiyeti olan huzur hakkı ödemesi yapılan çalışan sayısından yüksek olduğu için ebeyanname programı sorunsuz bir şekilde kabul ediyor.
Ancak;
durumun sağlamasını yapmak için ebeyanname sistemi ekler bölümündeki asgari ücretli ve diğer ücretli sayısını örneğin 4 kişi girdiniz SGK muafiyet olan huzur hakkı ödemesi yapılan çalışan sayısını da 5 girdiniz diyelim program beyannameyi kabul etmiyor.
Bu da demek oluyor ki işyerinize ait SGK Dosyasında X kadar çalışanınız var. Huzur hakkı ödemesi yaptığınız ise Y kadar çalışanız var ise toplam çalışan sayısı olarak X+Y kişi sayısı girmeniz gerekmektedir.
Muhtasar beyannamede doldurmakta olduğumuz Vergi Bildirimi ekranında Toplam çalıştırılan işçi sayısından kasıt Asgari Ücretli + Diğer Ücretli + SGK muafiyeti olan ücret toplamıdır. SGKdan muaf ücret ödemeleri de Diğer Ücretli satırına dahil edilmelidir.

Bilgilerinize..

Son düzenleme: