Muhtasar Beyannameye Eklenen Yeni Değişiklik Hakkında

Peki normalde gelir verg.istisna teşvik bölümü vardı ve oraya kıdem / ihbar taz. - huzur hakkı ödenen kişi sayılarını yazıyorduk, şimdi o kısımda da değişiklik var. SGK muaf ve gelir vergisi muaf sayı istiyor. Zaten ekte de bununla ilgili birşeyler var . Şimdi o kısımlara gene tazminat - huzur hakkı vs ödenen kişi sayıları mı yazılacak? Örn.; kıdem tazminatı ödenen kişi gelir vergisi muafa - sgk muafa birlikte mi yazılacak? Huzur hakkı sgk muafa mı yazılacak? Takıldığım nokta budur.

Huzur Hakkı, Sgk muafa yazılacakta.
Kıdem Tazminatı, Ücret,Sgk muaf ve Gelir vergisi muaf ayrı ayrımı yazacağız. Onu bilemeiyroum.

Huzur Hakkı, Sgk muafa yazılacakta.
Kıdem Tazminatı, Ücret,Sgk muaf ve Gelir vergisi muaf ayrı ayrımı yazacağız. Onu bilemeiyroum.

Neden yeni bir şey eklendiğinde yeni bir kanun çıktığında güzelce bir açıklama eklemezler anlamıyorum . Her seferinde kendi kendimize bulmaca gibi çözmeye çalışıyoruz.

Mükellefiyetsiz şube dediği şirketin depo olarak kullandığı yer anlamına mı geliyor acaba?
Sgk dan muaf işaretledin mi kıdem tazminatı yada huzur hakkı alan birileri olduğunu algılıyor program
lakin
sgk dan muaf ücret alan huzur hakkı almayan bağkurlu şirket ortağını ne yapacağız?

Bağkurlu şirket ortağı ile ilgili birşey muhtasara eklemiyoruz ki o zaman onunla ilgili bir bilgi yazmayacağız bana göre. huzur hakkı alıyor olsa idi 14 kodda da bildirimini yaptığımız için ozaman yazardık.

Bağkurlu şirket ortağı ile ilgili birşey muhtasara eklemiyoruz ki o zaman onunla ilgili bir bilgi yazmayacağız bana göre. huzur hakkı alıyor olsa idi 14 kodda da bildirimini yaptığımız için ozaman yazardık.

Üstad muhtasara ekliyoruz.
Bağkurlu veya emekli bağkurlu şirket ortağı Ücret alıyorsa , Gelir Vergisi ödüyor.
012 koduyla muhtasarda bildirip vergisini ödüyoruz.
Vergi bildiriminde çalıştırılan işçi sayısının içinde şirket ortağıda olsalar
İşçi gibi maaş aldıkları için burada diğer ücretlilerin içerisine ekliyoruz.
Bunlar sgk primi ödemiyor. Muaf derken bunları mı kastediyor yoksa
Normalde Sgk primi ödemekle yükümlü ancak Kanunla Gelir vergisinden istisna ve teşvik kapsamında olupta prim ödemeyenleri mi?
Eğer ücret alan sgk primi ödemeyen bağkurlular ise kulakçıkta bunları koyacak yer yok.
Ancak muaflıktan prim ödemekle yükümlü ama teşvik alıp prim ödemeyenleri kastediyorsa
Sorun yok.
Neticede her ne kadar prim ödemese’de diğer ücretlilerin içerisinde göstermek daha mantıklı
Geliyor.

yani huzur hakkı almayan şirket Bağkurlu ortağı için birşey yapmayacağız

Huzur hakkı ile ücret farklı uygulamadır. kavram karmaşası oluyor. Zaten şirket ortağı kendi şirketinde 4a lı olarak çalışamaz. Muhtemelen huzur hakkı söz konusudur. Bunlardan da gelir vergisi dv kesilir muhtasarda beyan edişlir.

Yeni güncellemeden önce huzur hakkı sütununa bir rakam yazdıysak eğer hani işçi sayısı toplamı altında gelir vergsinden istisna ve teşvik bölümü vardıya orayıda şimdi değiştirmişler ama bu bölüme sayı yazmazsak uyarı verip kaydetmiyordu. Yani burdan yola çıkarak huzur hakkı ödemesi varken ben kaç kişi için huzur hakkı ödemişsem o kişi sayısını o bölüme yazıyordum. Ama şimdi o bölüm ayrılmış sgk muaf gelir verg. muaf diye bu durumdA huzur hakkını sgk muafa yazacağız sanırım . Ama kıdem tazminat ödemem varsa onu hem sgk muaf hem gelir vergisi muafa mı yazacağım böyle yaparsakta sanki 2 ayrı kişi varmış gibi olmayacak mı :confused: kafam çokkk karıştı.

Huzur hakkı ile ücret farklı uygulamadır. kavram karmaşası oluyor. Zaten şirket ortağı kendi şirketinde 4a lı olarak çalışamaz. Muhtemelen huzur hakkı söz konusudur. Bunlardan da gelir vergisi dv kesilir muhtasarda beyan edişlir.

İşte bende bunu kastettim zaten arkadaş bağkurlu ama huzur hakkı ödemeyen kişi için sormuştu yukarıda o yüzden cevabım bu yönde oldu.

Son düzenleme:

Güzel bu da bir gelişme ama kaldırılacaksa eğer bu hafta kaldırılması gerek herkes beyannameleri göndermeye başlar pazartesiden itibaren. Birşey değil de çok çalışanı olan işyerleri için kişi sayılarını her ay her ay ayrıştırmak gerçekten sıkıntı verici oyalayıcı. Zaten başımızı işlerden kaldıramıyoruz.

Yeter ama yaa, gerçekten ama. Bu angaryalar meslekten soğuttu. Yapilmaz arkadaşlar bu meslek. İstense iki program kodlamasi ile sgk dan alinabilecek bilgiyi dahi bizden istiyorlar. Odamizin basiretsizliği mi, yoksa siyasi otaritenin muhasebecilerle bitmeyen hesaplaşması mı? Nereye istersen oraya yor. Ama olan bize oluyorrrr

merhaba,
aylık muhtasar beyanname veren arkadaşlar, beyannamelerinizi bekletiyor musunuz? bununla ilgili yeni gelişme olması için yoksa verdiğiniz var mı? eğer verdiyseniz bir yeri bulamıyorum da; ben deneme amacıyla bir gireyim dedim internet vergi dairesi sistemine ama sorgulamalar kısmında o şube bilgileri bölümünü göremiyorum işyeri koduna ulaşmak için..

merhaba,
aylık muhtasar beyanname veren arkadaşlar, beyannamelerinizi bekletiyor musunuz? bununla ilgili yeni gelişme olması için yoksa verdiğiniz var mı? eğer verdiyseniz bir yeri bulamıyorum da; ben deneme amacıyla bir gireyim dedim internet vergi dairesi sistemine ama sorgulamalar kısmında o şube bilgileri bölümünü göremiyorum işyeri koduna ulaşmak için..

Henüz beyanname vermedim bekliyorum fakat beklemesemde şuan e bildirgeleri gönderim aşamasındayım zaten ama bir yandan da aklım bu beyannamelerde açıkçası. İnşallah yeni bir düzenleme olur. Sorunuzla ilgili olarakta beyanname göndermedim ama sorgulamalar bölümünden şirketlerimin dökümünü aldım. Zaten beyanname güncellemesinin olduğu yerde link var yani şu adres https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MENU_SORGULAMALAR ben buradan döküm aldım bir sorun olmadan vergi numaralarıyla.

Son düzenleme:
Bence beyanname değişikliğinin işyeri ve işçi bilgilerinin; asgari ücretli, diğer ücretli personel sayılarının, sgk işyeri numarasını istemelerinin nedeni devletin çalışanların ücretleri konusundaki gelir vergisi ssk primi kaçak ve kaybının önlenmesine yönelik hazırlık olabilir. Her ay düzenli olarak primleri bildirdiğimiz işçilerin meslek kodlarının türkiye geneli ortalama ücretlerinin tespiti,işyeri sgk numarasından diğer ücretli olarak çalışan personelin şirket sahiplerine yakınlık dereceleri,ücretlerin limitlerde olup olmadığı,sigortasız çalışanların tespiti olarak yeni bir denetim türüyle karşı karşıya gelebiliriz gibi. sgk ve vergi dairelerinin karşılıklı bilgi alışverişleriyle mükelleflerin çok canını yakacağı kesin. E-fatura E-defterle zaten çoğu şirkete ayağınızı denk alın çağrısı yapıldı ve birazda işin vergisel boyutuyla alakalı olarak buradaki kaçağın tespiti sağlanabildi mükelleflerde tedbirli olmaya mecbur bırakıldı. Şimdi işin çalışanlar ve ücretleri yönünden irdelenmesi kaldı. Benim nacizane düşüncem bu şekilde.

Merhaba,

https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MENU_SORGULAMALAR

sayfasından işyerimizi sorguladığımda;

İşyeri Türü : Mükellefiyetli Şube

olarak gözükmektedir.

Muhtasar beyannamesinde İşyeri Türü : Merkez/Mükellefiyetsiz Şube seçenekleri mevcuttur. Bu drurumda işyernizi Merkez olarak mı göstermemiz gerekir?

İyi çalışmalar...

444 0 435 numaralı telefondan ben baya bir bilgi aldım takılan arkadaşlar oraya sorabilirsiniz .

Merhaba,

https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MENU_SORGULAMALAR

sayfasından işyerimizi sorguladığımda;

İşyeri Türü : Mükellefiyetli Şube

olarak gözükmektedir.

Muhtasar beyannamesinde İşyeri Türü : Merkez/Mükellefiyetsiz Şube seçenekleri mevcuttur. Bu drurumda işyernizi Merkez olarak mı göstermemiz gerekir?

İyi çalışmalar...

Bu durumda siz şubeniz için şubenizin bağlı olduğu yere muhtasar beyannamesi vermeniz gerekiyor. İşyeri Türüne de merkez demek daha doğru olacaktır.