Muhtasar Sgk Tüm Türkiye Genelinde

Arkadaşlar Luca dan şu an MUHSGK gönderilemiyor anladığım kadarıyla SGK ile bilgilerin olduğu sütun yok.

Bu sene bizim en zor yılımız sanırım, salgında işe gittik, gekap uzamadı, mali tatil zehir oldu ( mücbir sebep v.b.) şimdi de bu birleşme

Turmob konuşunca uzatılma mı oluyor? SGK ve GİB ayrı ayrı başladı dediler.

İhtimal sıfır malesef. Boşuna heveslenmeyelim. Ben anladım GİB çok kararlı. :)
Ben henüz hiçbir SGK Prim Hizmet Listemi vermedim. Bugün İSMMMO Saat:14:00 de online semineri var.
Son kez onu takip edip sonrasında bildirgelerimi vericem..

Uzatılmayacak arkadaşlar,boşuna kendimizi paralamayalım.Bir an evvel başlayın,son günlere bırakmayın.Çok hatalar çıkacaktır.Çok uğraşırsınız.
aylık-3 aylık kontrolleriyle başlayın.
Sonra eski e-bildirge ekranından adres güncellemelerini kontrol edin.
Meslek kodlarını ve işe giriş tarihlerini teyit edin.
Sonra direk beyanlara girişin derim.

Merak ettiğim bir şey var.
Diyelim ki benim firmam için. Yanımda sigortalı çalışanım var ve bir de kira ödemem var.
Benim muhtasarım da üç aylıktan aylığa dönmüş.

Şimdi ben temmuz ve ağustos ayında sadece sigortalı çalışanı beyan edebilir miyim?
Eylül ayında da sigortalı çalışan ve onun yanında 7-8-9.ayın kirasını beyan edebilir miyim?

Merak ettiğim bir şey var.
Diyelim ki benim firmam için. Yanımda sigortalı çalışanım var ve bir de kira ödemem var.
Benim muhtasarım da üç aylıktan aylığa dönmüş.

Şimdi ben temmuz ve ağustos ayında sadece sigortalı çalışanı beyan edebilir miyim?
Eylül ayında da sigortalı çalışan ve onun yanında 7-8-9.ayın kirasını beyan edebilir miyim?
Edemezsin.Aylığa döndüğü dönem 7.ay için ise geçmiş olsun. Sadece ssk'yı aylığa çevirip (ki zaten aylık) muhtasarı 3 aylıkta bıraksalar,dediğin doğru. Ama beyanname komple aylık olunca yapacakta bişey kalmıyor.

inşaat şirketiyiz ve birden fazla sgk dosyamız var. bu durumda tek bir beyanname mi vereceğiz yoksa her biri için ayrı mı olacak?

Tek bir beyanname vereceksiniz, tüm Sgk'ları da bunun içinde beyan edeceksiniz. Ancak Ssk Tahakkukları ayrı ayrı çıkacak.

Edemezsin.Aylığa döndüğü dönem 7.ay için ise geçmiş olsun. Sadece ssk'yı aylığa çevirip (ki zaten aylık) muhtasarı 3 aylıkta bıraksalar,dediğin doğru. Ama beyanname komple aylık olunca yapacakta bişey kalmıyor.
Ya hocam bu nasıl bir karmaşadır. Ne hale geldik. Resmen dalga geçiliyoruz. Üç aylıkmı aylıkmı.? Pilot il Kırşehir bu durumu tüm mükellefleri aylık yaparak kökten çözmüş.
Bir müşterimin sadece sgk bildirimini yaptım. Şimdi sizin cevabınıza istinaden düzeltme yapmam gerekecek.....
Şu ortamda ne ile uğraşıyoruz. Revamı...?

Efendim bilgisizlik,tecrübesizlik,öngörü eksikliği, ne derseniz deyin. Planlama baştan yanlış. 3-5 ili pilot seçmişsin ama seçilen illerin içinde kayda değer nüfusu olan bi Bursa'yı sayarsın birde Eskişehir'i. Yani buraları çözüpte,tamam artık bunu İstanbul Ankara'ya uyarlayabiliriz ,dediğin anda çakılır kalırsın. Pilot bölgeler arasına 5-6 büyük şehir arasından bir tane alacaksın. Ne biliyim Adana'yı da kat içine mesela.
Sistem kaldırmıyor işte görüyoruz.Gerekirse İstanbul ve Ankara'yı en son kat.Sırf İstanbul sistemi çökertmeye yeter de artar bile. Kırşehir'i örnek alıp İstanbul'a da hadi gelin bakalım dersen böyle bir tablo çıkar ortaya. Planlama ve öngörü eksikliği. Artık ne diyim.

Efendim bilgisizlik,tecrübesizlik,öngörü eksikliği, ne derseniz deyin. Planlama baştan yanlış. 3-5 ili pilot seçmişsin ama seçilen illerin içinde kayda değer nüfusu olan bi Bursa'yı sayarsın birde Eskişehir'i. Yani buraları çözüpte,tamam artık bunu İstanbul Ankara'ya uyarlayabiliriz ,dediğin anda çakılır kalırsın. Pilot bölgeler arasına 5-6 büyük şehir arasından bir tane alacaksın. Ne biliyim Adana'yı da kat içine mesela.
Sistem kaldırmıyor işte görüyoruz.Gerekirse İstanbul ve Ankara'yı en son kat.Sırf İstanbul sistemi çökertmeye yeter de artar bile. Kırşehir'i örnek alıp İstanbul'a da hadi gelin bakalım dersen böyle bir tablo çıkar ortaya. Planlama ve öngörü eksikliği. Artık ne diyim.
Kervan yolda düzülür Tahsin abicim :) Bizim sistemimiz bu maalesef

Bilindiği gibi birleştirmenin asıl amacı çalışanların kazançlarını gelir idaresinin görebilmesiydi. Ancak ilginçtir ki şirketlerinde huzur hakkı alıp sgk'lı olmayan yönetim kurulu üyelerinin kazançları bildirilmiyor. Asgari ücretliyi bildir, yüksek kazançlıyı bildirme.:)

Tam tersine edebilir.

"Vergilendirme Dönemi
İşçi çalıştıran mükellefler için Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin aylık olarak verilmesi zorunludur. Ancak en az 1, en fazla 10 işçi çalıştıran mükellefler beyannamelerini aylık olarak vermekle birlikte, vergiye ilişkin kesintilerini üç ayda bir beyan edebilirler.
Şöyle ki:
-Her ay verdikleri beyanname ile hem vergi kesintilerini, hem de prim ve hizmet bilgilerini beyan edebilirler.

-Her ay beyanname verdikleri halde, beyannamenin vergi kesintilerine ilişkin bölümünü mart, haziran, eylül ve aralık vergilendirme dönemlerinde olmak üzere üç aylık olarak beyan edebilirler. Ancak bu mükellefler Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin prim ve hizmete ilişkin bölümünü her ay beyan etmek zorundadır. "

Tam tersine edebilir.

"Vergilendirme Dönemi
İşçi çalıştıran mükellefler için Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin aylık olarak verilmesi zorunludur. Ancak en az 1, en fazla 10 işçi çalıştıran mükellefler beyannamelerini aylık olarak vermekle birlikte, vergiye ilişkin kesintilerini üç ayda bir beyan edebilirler.
Şöyle ki:
-Her ay verdikleri beyanname ile hem vergi kesintilerini, hem de prim ve hizmet bilgilerini beyan edebilirler.

-Her ay beyanname verdikleri halde, beyannamenin vergi kesintilerine ilişkin bölümünü mart, haziran, eylül ve aralık vergilendirme dönemlerinde olmak üzere üç aylık olarak beyan edebilirler. Ancak bu mükellefler Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinin prim ve hizmete ilişkin bölümünü her ay beyan etmek zorundadır. "

Bende buraya takılmıştım. O kadar çok yorum, video, seminerden sonra kafalar çok karıştı.

Tşk.ederim K.Ozan.
Bende aylığa dönen firmalarda stopaj dahil herşeyi aylık bildiriyorum.Birini aylık diğerlerini 3 aylık bildirelim diye bir ayrıma gitmiyorum.
Ama evet siz haklısınız.Muhtasar aylığa dönünce herşeyi aylık bildireceksiniz demek değil.Bende yanlış yorumlamış oldum. Sayenizde bu bilgiyi de düzeltmiş olduk.Tşk.ederim.