Muhtasar ve SGK Beyanı Birleşecek(miş)

teknogs

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Hükümetin eylem planlarında yer verdiği bir dizi iş ortamı iyileştirme ve idari kolaylıklara yönelik yaklaşık 50 maddelik torba kanun hazırlandığını açıkladı.

Muhtasar ve SGK bildirimi birleşiyor: Muhtasar Beyanname ile SGK'ya verilen bildirimler birleştirilecek. Bunun için yasal düzenleme yapılacak, altyapı yatırımından sonra tek beyanname esas olacak.

Siz saygıdeğer meslektaşlar olarak düşünceleriniz nelerdir?

4-5 yıldır zaten olması için uğraşı vardı. (DV tarifesine bakılabilir.)

Evet ya tahsin,
aynı yastığa başkoyup başımıza daha çok çorap örsünler. Bak geçici vergide çaktırmadan yaptılar gene yapacaklarını.

Bu gibi değişiklikleri yapmazlar ise programcılara nasıl iş çıkacak? (bizim sırtımızdan para kazanacaklar):alkış:
İlk açılış yaptığınız zaman aldığınız bilgisayar hala fiziken çalışabiliyorken yapılan değişiklikler sonucu program dolayısı ile sistem yenilemesi yapmak zorunda kalmayanınız var mı?

Bence iyi bir gelişme bu, en azından iki yerine tek bildirim yaparız, programlar alt yapısını yapacaktır.

Bence Kdv Beyannamesi ve BaBs Formlarının da birleşmesi gerekiyor. Ama birleşirse kesecekleri cezalar azalır diye yapmazlar orası ayrı tabi. :cool:
Son geçici beyanname de kalkıyor ayrıca, onuda duymuşsunuz, ona da sevindim valla.

Ama bu işlere kesin bir çözüm var, Maliye bir tane muhasebe programı yapsın (Luca gibi) web tabanlı, tüm firmalarda bunu kullansın, olsun bitsin.
İstedikleri beyannameyi son tarihte oradan kendisi yapsın, onaylasın.:D Ba/Bs 5000 değil tüm firmaların mutabakatını yapsın, istediği incelemeyi anında yapsın, stoklu yapsın, karı zararı vs. görsün. Biz de kurtulalım onlarda kurtulsun.
Biz de kontrol denetim, mizan, vs. yapalım/bakalım.:D

Kanun çıktı yetki alındı, artık maliye ve sgk tarafından çıkacak açıklamayı bekleyeceğiz. Başlangıç ve nasıl olacağına göre işlem yapacağız.

Bununla ilgili program düzenlemeleri sağlanıp uygulama ayrıntıları netleşsin,sonra bol bol soru-cevap oluşacaktır zaten..

SGK ve MUHTASAR birleşmesi Uygulamasının iyi olacağını düşünüyorum. Daha 2 gün önce yayınlandı nasıl bir uygulama olacak merak ediyorum. Genelge ve tebliğ yayınlandığında göreceğiz.

iyi çalışmalar.

Gelir idaresi bu şekilde, her çalışanın kazancını görebilecek, ileride bunları kredi kartı harcamaları ile karşılaştıracaktır. Kazanç ile harcama arasında büyük farklar olursa nedenini soracaktır. Bordroda düşük ücret gösterilmesinin bir ölçüde önüne geçilebilecektir. Atıyorum 3.000 tl net ücret alıp buna göre harcama yapıyorsun, bordron asgari ücretten.. Diyeceksin ki vergi kaybı sadece burada mı? Gerçek kazançlardan alınan vergi %25, dolaylı vergiler %75 olunca ancak buradaki vergi kaybı göz önüne alınıyor.