Muhtelif Müşterilere Kesilen Faturalar;

Yeşim Hanım belki de Ömer Beyin yakın ama çok çok yakın bir arkadaşıdır.

Bu arada müşkülpesentlikten kastınız zor beğenen ise, evet özellikle mesleğimde öyleyim ve öyle olduğum için bugün nacizane bir yerlere gelebildim. Yok bir işi yapmamak için çeşitli bahaneler uyduran insan anlamında söylüyorsanız, bir işin yapabilmek için o işin doğrusunu yapabilecek niteliklere sahip olmak gerekir.

Koray Bey,isterseniz konuya daha fazla devam etmeyelim.Çünkü yazılacak her yorum,akabinde karşıt yorumlarda getirecektir ve korkarım ki bu konu bu gidişle silinecektir.

Belki de haklısınız Sayın Twolf, ancak ben şuna çok kızıyorum bu forumda genel olarak. Bilginin en değerli varlık olduğu günümüzde, kendi uzmanlık alanımla ilgili bilgileri elimden geldiğince, doğal olarak hiç bir menfaat gözetmeksizin bu platformda paylaşmaya çalışıyorum. Vergi mevzuatı bölümünde bugüne kadar hiç bir başlık açıp bir soru sormadım, ama elimden geldiğince tüm sorulara cevap vermeye çalıştım.

Yanlış hatırlamıyorsam sadece 1-2 kez SGK-İş mevzuatı bölümünde başlık açıp soru sordum, mesela orada da sağolsun Sayın Şeref Aydemir yardımcı oldu, neden çünkü onun ihtisas alanı başka benim ihtisas alanım başka. Ben uzmanı olduğum ekmeğimi kazandığım konuyu çok ama çok iyi bilirim, bilmediğim konuyu da bilmediğimi bilirim ama ve bilene de saygı duyarım.

Ahval ve şerait böyle iken bir bakıyorsunuz hiç bir vergi mevzuatı sorusuna cevap vermemiş, verememiş, verebilme ihtimali de olmayan insanlar buraya gelip bana işimi öğretiyor ve bunu alaycı bir üslupla yapıyor.Üstelik bu daha önce de başıma geldi bu forumda. Ben buna tepki gösteririm sonucu ne olursa olsun, çünkü bütün bu bilgiler kafama bir günde gökten inmedi, yılların emeği var, uykusuz geceler var, bazen rüyamda vergi konularını gördüğüm bile oluyor benim:)

Mesela Mohicans isimli çok sevdiğim bir forumdaş vardı, kendisi benzer olaylar yüzünden forumdan uzaklaştı ki gerçekten bilgi birikimi çok iyi bir arkadaştır. Bunun neden böyle olduğunu ve ne yapmamız gerektiğini tartışmalıyız bence.

Biraz iç dökmek gibi oldu ama bazen gerçekten sinirleniyorum, af ola.

Son düzenleme:
Estağfurullah,iç dökmek ne demek.
Fakat şurasıda bir gerçek ki, muhasebe biliminde kanunlarla sabit olmasına rağmen onlarca değişik şekilde yorumlanabilecek hatta kendi menfaatimiz doğrultusunda istediğimiz gibi yorum çıkarabildiğimiz bu meslekte bu tip tartışmalar -sizde iyi bilirsiniz-maalesef her zaman olacaktır.Kaldı ki sanal ortamda bunu paylaşabilmenin zorluğuda cabası...
Ne demiş üstatlar,ne kadar anlatırsan anlat,anlattığın karşı tarafın anlayabildiği ve kapasitesi kadardır.
Yıllarca bu tip ortamlarda bulunmuş biri olarak sanal ortamda bu tip tartışmaları uzatmamayı hatta hiç kafaya bile takmamayı öğrendim..Ayrıca burada yazılacak iki cümleye alınganlık gösterecek veya sinirlenecek yaşlarıda çoktan geride bıraktık sanıyorum.O nedenle nacizane tavsiyem yorumumuzu yapalım,kanunu belirtelim, karşı taraf bize uyar uymaz,o onun sorunu...Ne o kabul etmek zorunda ne de biz kabul ettirmek zorundayız..
Bu arada sakın sayın mohican'ın yolundan gitmeye kalkışmayın,bir yere bırakmayız..Böyle değerli üstatlar,bu kadar kolay kaybedilmez.
Saygılarımla,

Güzel dilekleriniz ve iyi sözleriniz için teşekkür ederim. Şimdi aslında kafama takmıyorum ama ben niye bu kadar çaba sarf ediyorum bu forumda, aslında manevi tatmin için. Bir iki ufak teşekkür, bir iki güzel söz duyabilmek, belki bazen biraz dalga geçebilmek için stresli ve bazen de sıkıcı işimizle. Eee bunlar olmayınca, hadi onu geçtim bir de ölçüsüz tepkilerle karşılaşınca insan ister istemez kendine şu soruyu soruyor benim burada ne işim var.

Daha bir kaç gün önce ismi lazım değil Stajyer SMMM bir arkadaş bana ve şu anda çalıştığım şirketteki ekip arkadaşlarıma " süslü püslü paket" dedi. Merak eden stajyer sorunları bölümünde bulup okuyabilir. Ne kadar ve nereye kadar devam eder bilemiyorum?

Son düzenleme:
Süslü püslü paket! İyiymiş. :alkış:
Neyse üstad isterseniz devam ettirmeyelim.
Benim mesajım ile bu konu kapansın.Tatlıya bağlıyalım.
Herkese iyi akşamlar.

Aslında bu konuda yazılacak o kadar çok şey var ki; ama sayın Zindan'ın tavsiyesine ve isteğine uyup konuyu noktalamak en doğrusu..

Burda konu ile ilgili bir şey söylemek istiyorum.
Temel nokta şudur.Zamanında yapılan belgesiz satışlardan elde edilen hasılat doğal olarak şirket hesaplarına aktarılamaz. Ortakalar bunu kendi şahsi hesaplarına aktarmışlardır.Dolayısıyla şişen stokların eritilmesi aşamasında faturanın veya kaydın ortaklar adına düzenlenmesinden daha doğal bir şey olamaz.Bu anlamda ortaklar şirkete borçludurlar aynı zamanda.Dolayısıyla özel bir durumdur burda artık ortağın kendi şahsi işinde ne kadar kullandığının araştırması yapılmamalı diye düşünüyorum.
Ayrıca sorudaki arkadaşımız 40.000-TL lik fatura diye söz etti.8.000-TL üstü.Merak ediyorum bunun tahsilatını nasıl yapmışlardır.Buda önemli.
Bu hususlar değerlendirildiğinde bu gibi durumlarda ortaklar hesabının kullanılması gerektiğini düşünüyorum.

sn.twolf, sn koraykarakaya, sn metyo, konuya katılımlarınızdan ve verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim. Ayrıca sizin gibi üstadlar bu forumda olmazlar ise forumun anlamı kalmaz. Kendimiz çalar, kendimiz söyleriz.
Ben özellikle bugüne kadar bir çok şey öğrendiğim bilgilerini bizden esirgemeyen başta sn twolf ve sn koraykarakaya ya teşekkürleri bir borç bilirim. Hepinize saygılar...