Mükellef Bilgileri Bildirim Formu İle İlgili

01/04/2012 tarihi itibari ile basit usul olan fakat 25/04/2012 tarihinde gerçek usule geçiş yapan mükellefler ile mayıs ayında açılış yapan mükellefler için bu bildirimi gönderecekmiyiz.
Yardım ederseniz sevinirim.

iyi çalışmalar.

Ynt: Mükellef Bilgileri Bildirim Formu İle İlgili

Gönderilecektir. Çünkü şuan faal olan mükelleflere gönderilmesi gerekiyor.

tebliğde 1 nisan itibariyle faal olanlar denmektedir.sizin firma büyük ihtimalle seneye bildirilecek.saygılarımla

Özgür Bey ben de sizin yorumunuza hem katılıyorum, hem de katılmıyorum.Şöyle ki;

1 Nisan itibariyle faal olma kriteri var, oysa bu sorudaki mükellef 1 Nisan itibariyle faal ancak basit usulde olduğu için bildirim kapsamı dışında, bu açıdan bakınca bildirim yapmak gerekmiyor gibi.

Diğer bir açıdan bakınca 1 Nisan tarihi itibariyle faal olan mükellef, 25 Nisandan itibaren gerçek usule geçip bildirim yapmak zorunda olanlar arasına giriyor, bu açından bakınca da 31 Mayıs tarihinden önce gerçek usule geçtiği ve de 1 Nisan itibariyle faal olduğu için bildirim vermesi gerekli gibi duruyor.

Son derece yoruma açık ve her iki yöne de çekilebilecek bir konu ve maalesef 413 Nolu VUK Genel Tebliğinde kesşn cevabı yok.

söylediklerinize tamamen katılıyorum ama bildirim ver süresi ile bildirim için geçerli süre farklı şeyler.mesela 25 nisanda kapanmış da olabilir firma ama 1 nisan itibariyle faal ise bence bildirim verilmelidir.31 mayıs bildirimin son günü sonuçta ama ben bu bildirimi 15 nisanda da vermiş olabilirim.
Saygılarımla

Hakısınız ancak şöyle bir durum da var, bu işletme 1 Nisanda faal zaten, ancak bildirim süresi olan 1 Nisan ila 31 Mayıs tarihleri arasında faaliyet şartının yanı sıra gerçek usule geçerek ikinci şartı da yerine getirmiş oluyor. Bu açından bakınca bildirim verilmesi gerektiği verilmemesi gerektiği düşüncesinden daha ağır basıyor ben de.

Verince ceza kesmiyorlar. ;D işin şakası bir tarafa sistem kabul ediyor ise verin.

selam,
şirketin immib , tobb a üyeliği var.
bunları hangi kısımda göstermem gerekir?
bulamadım bir türlü. üyeliklerden unuttuğumuz göz artı ettiğimizbirşey çıkarsa ileride ceza vs.gelir mi :)
ayrıca sicil no girdiğimde şirketin eski unvanını veriyor.
ito yu aradım bizde yeni unvan gözüküyor dediler.
bir sorun olur mu bu şekilde kalsa?

1-Esnaf Odası altındaki diğer kısmına girin.

2-Ünvan konusunda da sıkıntı olabilir ileride, şu anda düzeltme imkanınız yoksa 31 Mayıstan önce bir dilekçe ile durumu bağlı olduğunuz vergi dairesine bildirerek tedbir alınız.

uavt nerden bakıyorsunuz. ssk şifreleriylemi

sgk şifresi ile sgk dan baktığımızda nedense güncel gelmiyor.Örneğin dün uavt kaydını yaptırdığımız adresi sgk sitesinden göremedik mükellef bilgileri bildiriminde gördük.
Mantık nedir nasıl çalışıyor anlamadım açıkçası...

Ayrıca belediyeden yaptığımız değişiklik sonucunda, vergi dairesine gidip vergi levhasının adres değişikliğini güncellemesinide talep edecekmiyiz ki

şahıs ise vd, sgk gibi tüm kayıtlı olduğunuz yerlerde anında, şirket iseniz adres değişikliğini tic. sicil kaydettirdikten sonra tüm resmi dairelerde.

merhaba,

mükellefleri tek tek mi bildiriyorsunuz, yoksa listeleme şekli mi var.

yani bir mükellefin bilgilerini girdikten sonra sisteme gönderiyorsunuz bitiyor mu herşey o mükellefle ilgili
( biraz saçma bir soru ama ben daha yeni yapmaya başlıycam :( )

Tek tek kaydedip tek tek onaylıyorsunuz.

arkadaşlar hepinize kolay gelsin konuyla ilgili takıldığım bir noktayı sormak istiyorum.odayla temasa geçtiğimde bir oda no su birde sicil no su diye iki farklı numara verdiler.oda sicil no su kısmına hangisini yazmam gerekir?

ticaret siciline kaydı var mı yok mu ?Onu işaretleyeceksiniz.Şayet odası varsa en alt tarafat işaretleyip odayı (Eczacılar Odası) yazıp oda numarasını gireceksiniz.