Murabaha Kredisi Kur Farkı

tanca

Katkı Sunan Üye
firma yurtdışından ithalat yapıyor ve 68.000 euro murabaha kredisi kullandı tl karşılığı 220.000 tl yaptı
320- 68.000 eoru(220.000 tl)
300- 68.000 eoru(220.000 tl) kayfı yapıldı aylık ödeme tablosunda ana para 300 den firnansman gideride 780 den düşüldü

31/03/2013 tarihinde 300 banka kredileri hesabının tl ve euro bakiyesi arasındaki farkı kur farkı gelir-gider hesabına mı atacağız? zira 31/03/2016 da 300 banka hesabının tl si 216.254 ve eurosu 67.287,61 görünüyor bu durumda 67.287,61 euroyu kur değerleme yapıp 216.254 ile arasındaki farkı mı alacağız kısaca 300 banka murabaha kreidsieuro olduğu için kredilerde kur değerleme oluyor mu?

Döviz kredilerinde değerleme yapılması gerekir. Aleyhte kur farkları 656 hesaba değil, 780 finansman giderleri hesabına kaydedilir.

Döviz kredilerinde değerleme yapılması gerekir. Aleyhte kur farkları 656 hesaba değil, 780 finansman giderleri hesabına kaydedilir.
Bu noktada şöyle bir problem ortaya çıkıyor. Kurların geçen seneki gibi çok yükselmesi sonucu döviz kredilerindeki aleyhte kur farklarını 780 hesaba aldığınızda bankalar nezdinde ciddi sıkıntılar yaşanabiliyor. Ama doğrusu 780 hesaba alınması.

Sayın tanca,

Döviz ve dvize endeksli kredi borçları (adı ne olursa olsun) ve yurtdışı borçlar değerlemeye tabi tutulur. Sayın bil_gin in 780 hesap görüşüne de eleştirim var. Hernekadar ki ara dönemlerde "bilanço yapar gibi" işeme tabi tutuyorsak da "gibi" yapıyoruz. Ayrıca bu değerleme tam anlamıyla bir Kredi faizi gideri sayılmaz ve 646/656 hesapta değerlenmelidir. Kanımca uygulama olarak yıl içinde 646/656 hesapları kullanarak farkları olması gereken hesapta birleştirmek ve yılsonunda bilançoda olması gereken yerde tutmak çok daha doğru bir işlemdir.

Sayın tanca,

Döviz ve dvize endeksli kredi borçları (adı ne olursa olsun) ve yurtdışı borçlar değerlemeye tabi tutulur. Sayın bil_gin in 780 hesap görüşüne de eleştirim var. Hernekadar ki ara dönemlerde "bilanço yapar gibi" işeme tabi tutuyorsak da "gibi" yapıyoruz. Ayrıca bu değerleme tam anlamıyla bir Kredi faizi gideri sayılmaz ve 646/656 hesapta değerlenmelidir. Kanımca uygulama olarak yıl içinde 646/656 hesapları kullanarak farkları olması gereken hesapta birleştirmek ve yılsonunda bilançoda olması gereken yerde tutmak çok daha doğru bir işlemdir.
Üstadım 780 hesabın açıklamasındaki bilgilendirme üzerine döviz ya da dövize endeksli finansman borçlanmalarından kaynaklanan olumsuz farkları geçici vergi dönemlerinde 780 hesaba aktarıyorum. Bu uygulama yanlış mı?

Bende Kevork kardeşim gibi düşünüyorum . Kur farkı dövizli işlemlerden gelen lehte ve aleyte farklardır. 656 /646 çok daha mantıklıdır. Aleyte olanları 780 yaparsak lehte olanları masraftan düşecekmiyiz.*
Gerçi bunu savunan birçok yazar da var.

Sayın bil_gin,

780 hesap Finansman gideridir. Değerlemeleri aynı anlamda görmem mümkün değil. Bankadan gelen dekönt üzerinde ".......sayılı kredi hesabınız üzerinden alınan kredi faizi" (en belirgin açıklama) görmedikçe 780 hesaba almam.

Bende Kevork kardeşim gibi düşünüyorum . Kur farkı dövizli işlemlerden gelen lehte ve aleyte farklardır. 656 /646 çok daha mantıklıdır. Aleyte olanları 780 yaparsak lehte olanları masraftan düşecekmiyiz.*
Gerçi bunu savunan birçok yazar da var.
Nizam üstadım hesap planı açıklamalarında borçlanma ile ilgili kur farklarının 656 hesaba alınamayacağı yazıyor. Bu sebeple 780 hesabı kullanıyorum. 780 hesabın altında detaylandırarak muhasebeleştirme yapıyorum. İşin özüne bakarsanız ben bu işlemin doğru olduğunu düşünüyorum çünkü finansman maliyetinizin artması sizin için bir finansman gideridir.

Sayın bil_gin,

656 hesap için böyle bir kıstas var doğru ancak o açıklama çok genel. Burada bahsettiğimiz borçlanmanın temel ilkesiyle alakalı değil. Değerlemeden doğan bir kambiyo gelir ve giderinden bahsediyoruz. Bu nedenle 780 hesap bence uygun değil. Hele Bakanlık açıklama yaparsa 780 hesaba yazdığınıza pişman da olabilirsiniz.

Kirkoryan abime bende katılıyorum kullandığım kredinin anaparasını 300 den düştüm geri kalan borcun değerlemesini yaptım aradaki farkı 646-656 lara uygun şekilde dağıttım teşekkürler