Ne Kadar Maaş Alıyorsunuz ?

Bence 10 net alanların hepsi o arkadaşlarınızdan ibaret :)
Belli bir bölgede yoğunlaşmışlar dmeek

İzmir smmm odasının her yıl yayınladığı önerilen ücret tarifesi var.Ben ismmmo ya da böyle bir tarife için öneri sundum ama ilgilenilmedim.Bağımlı çalışan meslek mensubu sayıları odaların hemen hemen üye sayısının yarısını oluşturuyor.Her yıl aidat alınıyor ama nasıllardır neler yapıyorlardır meslekle ilgili bir sorunları varmıdır diye hiç sorulmuyor.Şuan içinde bulunduğumuz mesleğimiz sorumluluklar ve yapılan işlemler açısından çok zor bir meslek olsada, görünen masa başı rahat bir iş olarak algılanıyor işin içene girdiğimi ne kadar kafa yorucu, stresli ve zor bir meslek olduğu anlaşılıyor.
Bu meslekte 12 yıl muhasebe bürosu ve 7 yıl şirket deneyim var.Şuan mevcut maaşım beşbin tl dir.haftada 40 saat çalışıyorum ve çalıştığım yerde ilgi alaka saygı görüyorum.Maaşımın ülke şartlarına mesleğin zorluğuna yaptığım işe paralel ne az olduğunu nede çok olduğunu düşünüyorum.Çevremde çalışan ruhsatsız bir çok meslektaş arkadaşımın ortalama en az 2500 en çok 4000 tl maaş aralığında çalıştıklarını biliyorum.Ayrıca yüksek maaş alıp foruma yazmayan binlerce kişide olduğunu düşünüyorum.
Şuan asgari ücret 1600 tl malum.2019 başı enflasyon neticesinde 1900 tl ve üstü olacağını tahmin ediyorum.Benim çalıştığım şirkette 60 kişi çalışıyor.işe giriş çıkış sirkülasyonu yoğun.İK personelinin işe alımlarını gözlemlediğimde eğitimi düşük basit mesleklerde olan çalışacak arkadaşların bile 2000 tl istediklerini asgari ücretle hemen hemen elaman bulamadığımızı görüyorum.2500 TL 3000 TL ruhsatlı çalışan mali müşavir varsa o kendi takdiridir.Bana göre o rakamlar basit bir maaştan öteye gitmez.Ben olsam çalışırmıyım evet çalışabilirim ama herkes benden ona göre icraat, iş bekler.Ne kadar maaş okadar iş.Mesleği bilmeyen ve deneyimi olmayan ruhsat almış meslek mensubu arkadaşları bu yazımda kastetmiyorum.Onlar tabiki düşük ücretle çalışabilirler.

Merhabalar,
Meslek mensubu olmayıp muhasebe müdürü olan bir arkadaşım 10 bin net alıyor. Meslek mensubu olup muhasebe müdürü olan eşi ise 7500 Net alıyor.
yani nerede çalıştığının önemi büyük. Patron şirketleri yolsuzluk ve hak yeme konusunda önde gittikleri için maalesef bu ülke şartlarında ve işsizlik oranı ile herkes bedavaya çalışıyor.
Eylülde enflasyon oranı %20 olduğunda işverenler usulsuz personel çalıştırma yolunda daha da girişimde bulunacaklardır.
Benim staj yaptığım bir büroda patronum bana 1500 den sgk ödeyeyim gerisini elden vereyim demişti.
İnanamamıştım .. Ve kabul etmedim. Kim neye boyun eğerse mantığı var her yerde.

26 yaşındayım.5 yıldır bu sektörde muhasebe meslek elemanı olarak çalışıyorum.2.600,00 TL net maaş alıyorum.Bulunduğum ile göre iyi bir ücret.Ama yaptığım işe göre şirkette 4 bin alacağımı düşünüyorum.Askerlik derdim olduğu için şirkete geçemiyorum.Askere gittikten sonra da bu işi yapmak ya da yapmamak arasında seçim yapacağım.Çevrem de ruhsatı olmayan fakat villa da oturan muhasebe elemanları var.Meslek mensubu olup 3+1 evi aldığını şükür edende.Her zaman insan bulunduğu konumu kendisi belirliyor.10 bin TL maaş alan böbürlenmekte haklı.Fakat 3-4 bin TL bandında çalışan meslek mensubu isyan etmekte kesinlikle haksız.Muhasebe personelleri dahi şirkette 3 bin TL alıyorsa SMMM nin en aşağı 5-6 bin TL alması gerekir ve ek olarak ödeneği de olması lazım.Yoksa mesleğin itibari kalmaz.saygılarımla..

Efendim bakınız,yıllardan beri söylediğim birşey vardır.Nedense bu tip örneksellemelerde herkes çıtayı yüksek tutar ve kendine hep yüksek ücretli örnekleri baz alır.Ücreti belirleyen göreceli yada görecesiz o kadar fark var ki,saymakla bitmez.
genelde duyduğumuzda şöyle birşeydir; "benim arkadaşım var aynı işi yapıyoruz o 5000 alıyor ben 3000.Bende 5000 istiyorum"
Tamam bu lafınız üzerine bende hemen size 5000i veriyorum. yarın gel başla :) Herkes hayatı böyle zannediyor herhalde :)

yeni bir başlık açmalıyız; "ne kadar maaş veriyorsunuz?" görelim bağımsız çalışan meslek mensubu arkadaşlarımızın kaçta kaçı çalıştırdığı personele ne paralar verip sigortasını gerçek rakamdan yatırıyor… bu başlık biraz bağımlı meslek mensubu ağlama duvarı olmuş :)

ama güzel rakamları görmek, düşük ücretli çalışıp risk almaktan çekinen arkadaşları yeni kararlar almaya itecektir. bu açıdan iyi..

ben insanların gerçekten samimi olup olmadığını merak ediyorum gerçekten. 6 yıl muhasebe ofisinde çalıştım ve yol yemek içinde aldığım maaş 2500 tl idi vakti zamanında. sürekli olarak işçinin hakkından bahseden bir meslek mensubu olmakla birlikte mesaiye kaldığım zamanlarda açmıyım tokmuyum sorulmazdı. çoğu zaman yüzsüzlük yapıp artık açlığıma yeni düşerek ben isterdim. evim de uzak üstelik. türkiye gibi bir ülkede bunun şirket versiyonu da pek farklı değil ki.. adam sizin müşavir olup olmadığınıza çoğu zaman bakmıyor bile. ben işimi gerçekten isteyerek ve hatasız olarak sürdürüyorum ama burada uçuşan rakamları anlayabilmiş değilim hala. o 4000-5000 nerede, ben nerede... iş bakıyorum ama böyle bir ortamda düşüncesi bile tüyler ürpertici gerçekten. elini sallasan muhasebeciyim diye gezen bir topluluk varken iş verenin verdiği rakamlar ortada. şimdi yinelemek istiyorum ki, birileri çıkıp egosunu mu tatmin ediyor buraya yazarak? ya da sistem nasıl işliyor mülakatlarda da isteyen istediği maaşı alıp işe başlıyor? ücret adaletsizliğine karşı neden bir şey yapılmıyor, neden herkes işine geldiği gibi bu ülkede gerçekten bilmiyorum. bunca yıl emek verdiğim işimde muhasebe dışında kafasını kumdan kaldıramamış, vizyonsuz, iki kelam edecek bilgi düzeyine erişememiş, okumaktan yoksun, her türlü kültürel aktiviteden uzak ve hesabını yapan bir camiada kimi zaman aynı ad ile anılmaktan zul duyuyorum.

ben insanların gerçekten samimi olup olmadığını merak ediyorum gerçekten. 6 yıl muhasebe ofisinde çalıştım ve yol yemek içinde aldığım maaş 2500 tl idi vakti zamanında. sürekli olarak işçinin hakkından bahseden bir meslek mensubu olmakla birlikte mesaiye kaldığım zamanlarda açmıyım tokmuyum sorulmazdı. çoğu zaman yüzsüzlük yapıp artık açlığıma yeni düşerek ben isterdim. evim de uzak üstelik. türkiye gibi bir ülkede bunun şirket versiyonu da pek farklı değil ki.. adam sizin müşavir olup olmadığınıza çoğu zaman bakmıyor bile. ben işimi gerçekten isteyerek ve hatasız olarak sürdürüyorum ama burada uçuşan rakamları anlayabilmiş değilim hala. o 4000-5000 nerede, ben nerede... iş bakıyorum ama böyle bir ortamda düşüncesi bile tüyler ürpertici gerçekten. elini sallasan muhasebeciyim diye gezen bir topluluk varken iş verenin verdiği rakamlar ortada. şimdi yinelemek istiyorum ki, birileri çıkıp egosunu mu tatmin ediyor buraya yazarak? ya da sistem nasıl işliyor mülakatlarda da isteyen istediği maaşı alıp işe başlıyor? ücret adaletsizliğine karşı neden bir şey yapılmıyor, neden herkes işine geldiği gibi bu ülkede gerçekten bilmiyorum. bunca yıl emek verdiğim işimde muhasebe dışında kafasını kumdan kaldıramamış, vizyonsuz, iki kelam edecek bilgi düzeyine erişememiş, okumaktan yoksun, her türlü kültürel aktiviteden uzak ve hesabını yapan bir camiada kimi zaman aynı ad ile anılmaktan zul duyuyorum.

Alınan maaş yanında, çalışılan şirketin yıllık ciro bilgisininde paylaşılması fikir vermesi açısından faydalı olacaktır.
Mesela;

Maaşım 5.000 TL, çalıştığım şirketin yıllık cirosu 500 M TL gibi...

Asgari ücret alıyorum. Ama yetmiyor yetmiyor. Bir aile içerisinde iki ebeveyn asgari ücret alsa da yine de geçinemiyorlar.

Ucuzcu demek biraz ağar kaçabilir ancak maaşını daha beyninde bitirmiş SMMM demek bence daha doğru. Yani buraya bakınca ben patronumla belgeyi aldıktan sonra 3000 TL ye nasıl bir anlaşma yaptım kendime şaşıyorum. Bakın Bang isimde veriyorum pepside çalışan belgesiz bir eleman aylık 4000 TL alıyor ikramiyeleri ıvırı zıvırı hariç.

Hayatta hiçbir şey emeğinizin karşılığını alamamanızı, yada az maaş almanızı haklı göstermez.
Şunu anlamıyorum ben çok bilgiliyim ve az ücret alıyorum ancak herkes benim gibi az kazanmalı, böyle bir mantık nasıl bir mantıktır. Siz para kazanma becerisine sahip olamayabilirsiniz, elinizde belge asgari ücrete çalışabilirsiniz ancak herkesde böyle olacak diye birşey yok.

B0enim patronum şu yazılanları görse belge aldığımda bana değil 3000 yahu 300 TL bile vermez. Lütfen şu ücret meselesini artık konuşmayalım, kendi kendimizi baltalıyoruz. Biri şuraya giripde 1000 TL ye çalışan 10 yıllık SMMM olduğunu görse ne düşünür ne yapar. Bu iş zaten ele ayağa düşmüş durumda ortalık işsiz belgeli kaynıyor bari bunu dışarıya alenen bildirmeyelim.

2 aydır iş arıyorum. Bu süreçte 8 tane iş görüşmesine gittim. 12 sene tecrübem, ruhsatım ve yüksek lisansım var, referanslarımda sağlam. Tüm iş görüşmelerim olumlu geçti sayılır. Başvurduğum pozisyonlar yöneticilik pozisyonlarıydı ve abartısız hepsinden istediğim ücret yüzünden elendim. Başvurduğum pozisyonlar için çok komik ücretler teklif ettiler. Ben ev geçindiriyorum ve borçlarım var. Bu ay kredimi ödeyebilmek için televizyonumu sattım. Verdikleri ücretlerle evimi geçindirmem imkansız. Birde cumarteside tam gün çalışacaksın diyorlar. Millet köle olarak çalışmaya alışmış. Patron denen adamlar bizden fakir değil ve bize fazladan vereceği 500-1000 liranın lafını yapıyorlar. Bizim meslek gerçekten bitmiş. Yüksek ücretlere bağımlı olarak çalışan meslektaşlar illaki vardır. Ancak ben hiç böyle bir işe denk gelemedim nedense.

Burada kimse maaş konusunda patronları savunmasın. Patron işçinin hakettiğini vermekle mükelleftir. Tecrübeli bir ruhsat sahibi mali müşavirin bugünkü şartlarla en az 3 asgari ücret maaş alması gerektiğini düşünüyorum. Yoksa biz senelerimizi neden bu mesleğe adadıkki. Vasıfsız yada az tecrübeli işçiler bile 1 yada 2 asgari ücret alabiliyorken?

Ciddi olarak bu mesleği bırakmayı düşünüyorum. Hergün bir mali müşavirin genç yaşta ölüm haberi geliyor ya kalp krizi yada intihar. Bizim meslek kadar hem stresli hemde az kazandıran bir meslek yoktur sanırım.

merhaba maniac_lord, başvuru yaptığınız firmalar bir sektör özelinde mi yoksa genel olarak sektör gözetmeksizin pozisyon başvurusu mu yapıyorsunuz?

2 aydır iş arıyorum. Bu süreçte 8 tane iş görüşmesine gittim. 12 sene tecrübem, ruhsatım ve yüksek lisansım var, referanslarımda sağlam. Tüm iş görüşmelerim olumlu geçti sayılır. Başvurduğum pozisyonlar yöneticilik pozisyonlarıydı ve abartısız hepsinden istediğim ücret yüzünden elendim. Başvurduğum pozisyonlar için çok komik ücretler teklif ettiler. Ben ev geçindiriyorum ve borçlarım var. Bu ay kredimi ödeyebilmek için televizyonumu sattım. Verdikleri ücretlerle evimi geçindirmem imkansız. Birde cumarteside tam gün çalışacaksın diyorlar. Millet köle olarak çalışmaya alışmış. Patron denen adamlar bizden fakir değil ve bize fazladan vereceği 500-1000 liranın lafını yapıyorlar. Bizim meslek gerçekten bitmiş. Yüksek ücretlere bağımlı olarak çalışan meslektaşlar illaki vardır. Ancak ben hiç böyle bir işe denk gelemedim nedense.

Pazarda limon sat bak daha çok kazanıcan. Ne kafanı boşuna yoruyorsun?

Ben 10 yıl özel bir şirkette çalıştım. 2010 yılında girdim 2020 eylül ayında ayrıldım. Farklı düşüncelerim vardı ama uzun süre işsiz kalınca özel bir şirkette ön muhasebede işe başladım. Aklımda mali müşavir olmakta yoktu o güne kadar. Müdürüm ön ayak oldu nasılsa çalışıyorsun sınavlara başvur en azından bir mesleğin olur dedi. 750 tl maaşla işe başladım ben 2010 yılında Gaziantepte. Ama yemek yol öyle masraflarım yoktu. Ayrıca yılda 2 maaş da ikramiye bayramlarda erzak yardımı tarzı şeyler vardı. 2013 yılında staja başladım. 3 sene staj yaptım.. 2017 yılı sonunda da yeterlilik sınavını kazandım. Ama mevcut şirketimde önüm kapalı olduğu için belgemi de almadım mali müşavirlik yapma şansım da yoktu. Müdürüm mali müşavirdi ama onunda üstünde dışardan makbuz kesen bir mali müşavirimiz vardı. Büyük bir aile şirketiydi. 15 20 ayrı firma vardı. Hepsinin beyannameleri dışardan olan muhasebecinin şifresiyle gönderiliyordu. Ama her şirkette de çalışan ayrı mali müşavir vardı. Yani benim üstümde müdürüm vardı. Onun üstünde de asıl adam vardı. Benim müdürüm dediğim insanda şu an itibariyle şirkette 15.senesi bu saatten sonra da düzenini bozup risk alıp ayrılmaz. Net maaşını belirtmeyeceğim ama benim ayrıldığım Eylül 2020 döneminde 7.000 - 8.000 arası bir maaş alıyordu. Şu an şirkette ikramiye verilmiyor. Bayramlarda erzak yardımı bayram harçlığı tarzı ödemeler yapılıyor. Bende ayrıldığım tarih itibariyle 4.450 TL net maaş alıyordum. Eşimde başka bir firmada bu seviyede maaş alıyordu. Ama bu maaşlar ve yapılan işler bizi artık tatmin etmiyordu. 2.5 ay önce işlerimizden ayrılıp şehir değiştirip İzmir'e taşındık. Hiç yapmadığımız büroculuk işine girmeye karar verdik. Zor olanı tercih ettik ama istediğimiz şeyi yaptık. 15 gün önce resmi olarak açılış yaptık. Hiç mükellefemiz yok. Bizim mesleğimizin değerini evet bilen yok ama bu birazda bizim elimizde bence....Biz 2 sene sonra çok farklı noktalarda olacağımıza gerçekten inanıyoruz. Bizim için önemli olan maaştan önce mutlu olduğumuz işiyapıyor muyuz? Mutlu olduğumuz şehirde yaşıyor muyuz? Biz şu an ikisini de yapıyoruz. Hatta bir de kendi işimizi yapmayı çok istiyorduk onu da hayata geçirdik.. Umarım herkesin istediğine kavuşacağı bir yıla gireriz...