Okul Masrafları Gider Kayıt Edilir mi ?

Merhaba,

Birkaç gün once home office şahıs firması kurulumunu gerçekleştirdim. Mali müşavir ile yaptığım görüşmede bana, oğlumun özel okul eğitim masrafını yıllık gelirden gider olarak gösteremeyeceğimi söyledi.

Ama internette yaptığım araştırmaya göre beyan edilen yıllık gelir matrahının %10 una kadar bu harcamalar yılda bir kez vergiden düşülebiliyormuş.

Kafam çok karıştı. Müşavirin bu konuyu bilmiyor olabileceğini düşünmek bile istemiyorum!! Bu işin doğrusu nedir.

2. kısa bir sorum daha var. Ayrıca 2015 Ekim ayında 0 aldığım aracı şimdi şahıs şirketi üzerine kaydedersem KDV den düşme ve/veya her sene amortisman gideri şansım olur mu?
Bu durumda benzin, onarım tüm masraflarını da gider gösterebilirim degil mi?
Aracı en az 5 sene satmayı düşünmüyorum. 5 sene sonra %1 KDV ile mi satacağım? Bu işlem bana karlı geliyor. Doğru mudur?

Saygılarımla

Ama internette yaptığım araştırmaya göre beyan edilen yıllık gelir matrahının %10 una kadar bu harcamalar yılda bir kez vergiden düşülebiliyormuş.

doğru...meslektaşımız bu konuda yanılıyor.

oğlunuzun özel okul eğitim masrafını yıllık gelirden gider olarak gösterebilmeniz için sizin velayetinizde olması ve okul ödemesini fatura ile belgelemeniz gerekir. Mali müşaviriniz fatura olmadığı için olmaz demiş olabilir.

okul odemesi icin tabii ki fatura olacak. musavir bana bu basit konuda bile nasil yanlis bilgi verdi anlamak mumkun degil gercekten.

en mantiklisi, daha ilgili ve dogru bilgi veren bir kisiyle calismak sanirim.

verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim

Sayın Muratos:

Gelir Vergisi Kanununun 89/2 maddesine göre beyan edilen yıllık gelirinizin % 10'unu aşmaması, Türkiye'de mükellef olan bir kurumda eğitim görmesi, gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle belgelendirilmesi şartıyla kendiniz, eşiniz ve küçük çocuklarınıza ilişkin olarak yaptığınız eğitim harcamalarını beyanname üzerinde kazancınızdan indirebilirsiniz.

Konuyla ilgili olarak 255 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinin "Eğitim Giderleri" başlıklı bölümünde "Eğitim ve öğretim kurumları, anaokulu, kreş ve dershanelere eğitim amacıyla yapılan ödemeler ile eğitim amaçlı kurs ücretleri, okul servis ücretleri, kitap ve kırtasiye alımları için yapılan harcamalar ile öğrencilerin özel yurt ve pansiyonlarda kalmaları durumunda ödenen tutarlar vergi indirimine esas alınacaktır." açıklaması yer almaktadır. Öte yandan 23.10.2012 tarih ve GVK-85/2012-7 sayılı Gelir Vergisi Sirkülerinde, "çocuk" veya "küçük çocuk" tabirinden, mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan (nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan mükellefle birlikte oturanlar dâhil) 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocukların anlaşılması gerektiği belirtilmiştir.

Daha açık ifadeyle, belgelendirmek şartıyla, 18 yaşını veya tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış çocuklarınız için;

1- Anaokulu, kreş ve dershanelere eğitim amacıyla yapılan ödemeler ile eğitim amaçlı kurs ücretleri, okul servis ücretleri, kitap ve kırtasiye alımları için yapılan harcamalar ile öğrencilerin özel yurt ve pansiyonlarda kalmaları durumunda ödenen tutarları,

2- Özel üniversiteler (Türkiye'de olanlar) için yaptığınız ödemeleri

Kazancınızdan indirebilirsiniz.

Sayın formdaşlarım

Kusura bakmayın ama ben bu soruda en çok buraya takıldım.

**Birkaç gün once home office şahıs firması kurulumunu gerçekleştirdim. Mali müşavir ile yaptığım görüşmede bana, oğlumun özel okul eğitim masrafını yıllık gelirden gider olarak gösteremeyeceğimi söyledi.

Kafam çok karıştı. Müşavirin bu konuyu bilmiyor olabileceğini düşünmek bile istemiyorum!!

Neden kafanız karıştı Mali Müşavirin bilemeyeceği bir konu olamaz mı ? veya yukarıda Merkür 2 formdaşımızın dediği gibi ''gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle belgelendirilmesi şartıyla '' bunu düşünerek söylemiş olamaz mı ?

Sayın muratos; ''
okul ödemesi için tabii ki fatura olacak. müşavir bana bu basit konuda bile nasıl yanlış bilgi verdi anlamak mümkün değil gerçekten en mantıklısı, daha bilgili ve doğru bilgi veren bir kisiyle çalışmak sanırım.''

cümlenizden hareketle bulduğunuz ''
doğru bilgi veren'' Müşavir arkadaşımızda başka bir sorunuza bu şekilde cevap verirse o zaman da başka doğru bilgi veren bir müşavir mi bulacaksınız.

Ayrıca bu konularda buradan böyle sorulara cevap yazmak istemem ama Müşavirlik mesleğinin daha fazla aşağılanmaması ve buradaki Müşavir arkadaşlarımızında diğer Müşavir arkadaşlarımızın hakkında olayın doğruluğunu bilmeden yanlış yapmış,yanlış bilgi vermiş v.b cümleleri kullanmamaları için dikkat çekmek amacıyla yazıyorum.

Benim amacım buradan Sayın muratos üzerinden polemik yaratmak değil. Yarın bir gün aynı ifadeler bizim içinde kullanılabilir.

Saygılarımla

Sevgili ferhat,

Yerden göğe kadar haklısın. Konu ile ilgili olarak birkaç noktaya da dikkat çekmek isterim. Bazı soruların doğru cevaplanabilmesi için soruları da doğru sormak lazım;
Bence müşavir arkadaşımız doğru bilgi vermiş, gerçekten okul giderlerini yıllık gelir üzerinden indiremez. Yani home office kuran biri bu soruyu acaba bu kurumun giderleri olarak mı sordu yada müşavir bu anlamda cevaplandırdımı bilmiyoruz. Soruyu bana da sorarsa hayır derim. Sadece ancak gelir vergisi beyannamesinden bazı şartlarda belli bir kısmını indirebileceğini söylerim.

Konu hakkında hiçbir bilgisi olmayan birinin forumda sorduğu soruyu müşaviri hakkında yorum yapıyorsa aslında hiç cevaplandırmamak daha doğrudur. Hakkında söz hakkı doğan birinin burda yokken yorum yapılmasına yol açan bir "polemiğe" de izin vermemek lazım. Konuya bu nedenle de cevap yazmamıştım.

Doğrusu surunun nasıl sorulduğunu ve ne şartlarda cevaplandırıldığını bilmiyoruz. Kanımca ilk soruya da cevap "müşavirinizle bu araştırma sonucunuzu görüştünüzmü ?" olmalıydı.

Bir mükellef müşavirinin kendisini yanlış bilgilendirdiğini düşünemez mi? bütün müşavirler aynı seviyede bilgi sahibi mi? mükellef müşavirinin verdiği bilgiyi yeterli görmediğinde kendisi araştırma yapamaz mı başkalarına danışamaz mı? sizler hiç mükellefini yanlış yönlendiren yanlış bilgi veren müşavir görmediniz mi duymadınız mı? allahınızı severseniz siz nerede yaşıyorsunuz????

mesleki dayanışma güzel ve faydalı bir şeydir ancak bunun seviyesini iyi ayarlamak lazım. mesleki dayanışmanın boyutu mesleki taassup seviyesine ulaşırsa bu her şeyden önce o mesleğe zarar verir. onun için daha rahat olalım ve insanlar istediği gibi sorularını sorsunlar. cevaplamak istemiyorsanız burada cevaplayabilecek insanlar yeterince var burada. saygılar.......

Sevgili dostum ksimkesyan

Konuyu çok güzel özetlemene ve benim de yazmama rağmen demek ki anlaşılamayan durumlar gene var. Sayın sakindurum iyi anlayamamış onun sorularının üzerinden gideyim

Sayın sakindurum

**Bir mükellef müşavirinin kendisini yanlış bilgilendirdiğini düşünemez mi?

--Muhasebe konusunda hiç bir şey bilmeyen, internetten araştıran mükellef nasıl yanlış bilgilendirildiğini düşünür. Okuduğunu bile anlamaz. Yukarıda Sevgili dostum Kevork'un da dediği gibi ''
Bazı soruların doğru cevaplanabilmesi için soruları da doğru sormak lazım;'' değil mi ?

**
bütün müşavirler aynı seviyede bilgi sahibi mi?

--Tabiki değil burada sana katılmamak mümkün değil onlara bende okumadıkları,kendilerini geliştirmedikleri için kızgınım zira bu türlü polemiklerin doğmasına, Mali Müşavirlerin bu şekilde görünmesine sebep oluyor yani kurunun yanında yaş da yanıyor

**
mükellef müşavirinin verdiği bilgiyi yeterli görmediğinde kendisi araştırma yapamaz mı başkalarına danışamaz mı?

--Yeterli görmeyebilir, bilgiyi yeterli görmediği zaman araştırma yapabilir, başkalarına danışabilir fakat böyle bir ''
Müşavirin bu konuyu bilmiyor olabileceğini düşünmek bile istemiyorum!! cümleyi neye göre kurabilir.

**
sizler hiç mükellefini yanlış yönlendiren yanlış bilgi veren müşavir görmediniz mi duymadınız mı?

--Gördüm , duydum yukarıda da yazdım

Sayın sakindurum benim vurgulamak istediğim Müşavirin bilip,bilmediği değil benim vurgulamak istediğim burada küçük görülmek,düşürülmek o arkadaş soruyu burada Mali Müşavir örneğini vermeden sorsaydı belki yarımız o Müşavir diğer yarımız onun karşıtı bir cevap verecektik ve verdiğimiz bilginin doğruluğu için bir sürü kanun maddeleri yazacaktık . O zaman her iki tarafta kendini
Müşavir bu konuyu bilmiyor .bilmiyor mu ? diyecekti.

Ayrıca yarın bir gün size bir soru gelse siz onu kendi bilginize göre cevaplasanız bir başka Müşavirde aksini söylese o zaman sizin için
Müşavirin bu konuyu bilmiyor olabileceğini düşünmek bile istemiyorum!! dense sizin için çamur at izi kalsın olmaz mı ?

İşte ben bu nedenlerden dolayı karşıyım !!!

Saygılarımla

Merhaba,

Birkaç gün once home office şahıs firması kurulumunu gerçekleştirdim. Mali müşavir ile yaptığım görüşmede bana, oğlumun özel okul eğitim masrafını yıllık gelirden gider olarak gösteremeyeceğimi söyledi.

Kafam çok karıştı. Müşavirin bu konuyu bilmiyor olabileceğini düşünmek bile istemiyorum!! Bu işin doğrusu nedir.

2. kısa bir sorum daha var. Ayrıca 2015 Ekim ayında 0 aldığım aracı şimdi şahıs şirketi üzerine kaydedersem KDV den düşme ve/veya her sene amortisman gideri şansım olur mu?
Bu durumda benzin, onarım tüm masraflarını da gider gösterebilirim degil mi?
Aracı en az 5 sene satmayı düşünmüyorum. 5 sene sonra %1 KDV ile mi satacağım? Bu işlem bana karlı geliyor. Doğru mudur?

Saygılarımla

Eğer çocuğunuz gittiği özel okul Vakıf ise gelir vergisi beyannamesinde indirim konusu yapamazsınız. Müşaviriniz belkide bu durumdan dolayı size indirim konusu yapamayacağınızı söylemiştir. İlk önce ona danışın konuyu belki burda sizin bilmediğiniz ve bizimde bilmeden yorum yapamayacağımız şeyler vardır.

Eğer çocuğunuz gittiği özel okul Vakıf ise gelir vergisi beyannamesinde indirim konusu yapamazsınız. Müşaviriniz belkide bu durumdan dolayı size indirim konusu yapamayacağınızı söylemiştir. İlk önce ona danışın konuyu belki burda sizin bilmediğiniz ve bizimde bilmeden yorum yapamayacağımız şeyler vardır.

Sayın aknsbs,

Bu açıklamanızı anlayamadım. Biraz daha detaylandırırmısınız.

Arkadaşlar merhaba,

Diğer indirimler
Madde 89

(5228 sayılı Kanunun 28 inci maddesiyle başlığı ile birlikte değişen madde. Yürürlük; 31.07.2004) Gelir vergisi matrahının tespitinde, gelir vergisi beyannamesinde bildirilecek gelirlerden aşağıdaki indirimler yapılabilir:

2. Beyan edilen (5281 sayılı Kanunun 43/8-c maddesiyle değişen ibare. Geçerlilik; 01.01.2005, Yürürlük; 31.12.2004)gelirin % 10'unu aşmaması(*), Türkiye'de yapılması ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle tevsik edilmesi şartıyla, mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ilişkin olarak yapılan eğitim ve sağlık harcamaları (mükerrer 121 inci madde çerçevesinde eğitim ve sağlık harcamaları nedeniyle vergi indiriminden yararlanan ücretliler, aynı harcamalarını bu hükümden yararlanarak matrahlarından indiremezler).

Eğitim harcamalarının beyan edilen gelirden indirilebilmesi için eğitim görülen özel okulun kurumlar vergisine tabi olması ve bu kurumlardan alınacak fatura ile belgelendirilmesi gerekmektedir.

Vakıf okulları kurumlar vergisi mükellefi değildirler. Bu nedenle bu tür okul harcamaları G.V. beyannamesinde indirim konusu yapılamaz.

GVK'nun 89. maddesinin 2 .bendindeki koşulların sağlanması şartıyla, anılan maddedeki oran dikkate alınarak yapılan harcamalar G.V. beyannamesinde eğitim harcaması olarak indirim konusu yapılır.

Özelge: Özel üniversitede eğitim gören çocuk için yapılan eğitim harcamalarının yıllık gelir vergisi beyannamesinde indirim konusu yapılıp yapılamayacağı hk. | Gelir İdaresi Başkanlığı

İyi çalışmalar.