Oto Tamir Muhasebesi

YILDIRIM65

Katkı Sunan Üye
arkadaşlarım selamlarımı iletiyorum,soruma geçiyorum.1 nci sınf oto tamirci bir mükellefim söz konusudur.bunun muhasebe kayıtları nasıl yapılmalıdır.153 nolu hesap mı 153 nolu hesap mı kullanılır.şimdiden tşk ederim

aşkınbulduk a katılıyorum,tamircilerde parça satıyor mesela jant kapağı bu 153 olur ama tamir etmeye kullandığı bobin olursa 150 olur zira bobini alıp adama vermiyor,işçilik kullanarak onu kullanıalbilir hale getiriyor.

Arkadaşlar bu işyeri,aynı malzemeyi hem alıp satıyor hemde tamir/işçilikte kullanıyor,öyle değil mi?
Peki aldığı hangi ürünü direk satıp hangi ürünü işçilikte kullandığı önceden bellimi? Mesela motor yağı alıyor.Bunu direk satabilirde,bakım için kullanabilir de.Böyle olduğunda işin içinden nasıl çıkılacak.
Konu burada Ferhat abi tarafından detaylandırılmış.Buradaki gibi yapılması gerekir.Benimde düşüncem budur.

Sayın Arkadaşlar,

Konunun doğru cevaplandırılması için önce soruya dikkatle bakmak gerekir. Soru " 1 nci sınf oto tamirci bir mükellefim " , oalarak tarifle başlamış. Yani öncelikle " Oto Parçacısı " değil. Oto imalatçısı olmadığına göre kullandığı hiçbir malzeme " 150 - Hammadde " de olamaz, kullandığı her ürün doğrudan kullanılır, bunu örneğin buji, yağ, V kayışı gibi bir ürün olması sonucu değiştirmez. Kullanılan ürünlerin tamamı "153" olabilir ancak. Kullanılan her ürünün ise söküp / takma / temizleme / değiştirme gibi farklı süreli işçilikleri olduğunu da hepimiz biliyoruz. Örneğin "mptpr yağı değiştirme" ile "Baskı - balata değiştirme " süreleri birbirinden farklı ve yorucu olmasıyla işçilik için farklı değerlendirme içerecektir. Bunları da işçilik olarak farklı bir gelir kalemi olarak değerlendirmeniz gerekir çünkü alımı yok.

Peki işçilik geliri hangi hesapta olmalı ?

Esasen 602 hesabın çokça kullanıldığına şahidiz. Ancak bu hesabın esas faaliyetinin değil esas faaliyetin yan işlem ve etkilerinin kayda alındığı bir hesap olduğunu TDHP açıklamalarında ve literatüründe görürüz. Bu yüzden ben çok da uygun bulmam. İşletmenin ana faaliyet hesapları 600 / 601 içinde yer alır temel olarak. Bu nedenle TDHP lafzından yola çıkarak ben işçilik gelirinin de 600 hasap altında açılacak bir alt hesapta örneğin " ...tamir ve bakım işçilik satışları/gelirleri..." adında bir hesapta takip edilmesini daha uygun bulurum. 153 karşılığı satış hesabının da 600 hesapta bir alt hesapta olması gerektiği ise açıktır.

Umarım yeterince anlatabilmişimdir.

üstadım ben açıkçası ikna olmadım, siz baskı balatayı olduğu gibi müşteriye satmıyorsunuz bir işçilik ile onu kullanılabilir hale getiriyorsunuz. tek başına kullanılabilir bir halde değil bu koltuk kılıfı değil ki kişiye teslim edip göndereseniz. işçilik ile kullanılabilir hale getirildiğinde ticari mal olarak tanımlayamadım.

ayırca bkz;
T'de 150 İlk Madde ve Malzeme hesabının niteliği şöyle açıklanmaktadır; ”Üretimde veya diğer faaliyetlerde kullanılmak üzere işletmede bulundurulan hammadde, yardımcı madde, işletme malzemesi ve diğer malzemelerin izlendiği hesaptır.

Simdi 153 un karsilik hesabi 600.iscilik fatura bedeli 602. 602 nin 153 gibi karsit hesabi var mi

Bu sekilde olursa 600 01 malzeme cikisinin karsiligi 621 olur 153 alacakli oldugunda.600 02 iscilik gelirlerinin karsiligi ne olacak donemsonunda

150 diyen arkadaşlara şunu sormak istiyorum

faturada parçalar tek tek yazılıyor..
yani ben sana şundan 1 tane X TL den sattım diyor
sonunda da şu kadar saat işçilik uyguladım bunun tutarı Y TL diyor + KDV ilave ediyor geçmiş olsun

150 mi satıyor
153 mi satıyor

iyi çalışmalar

Oto tamirhanesi ise fazla perakendemal satusi olmayabilir, perakende satisa soz konusu urunler 153, serviste kullanilanlar icin 150.
Servis gelir kayitlari 600.01 mal, 600.02 servis olabilir.
Gider kayitlari Mal 153>621
Servis 150>740>622 seklinde

üstadım ben açıkçası ikna olmadım, siz baskı balatayı olduğu gibi müşteriye satmıyorsunuz bir işçilik ile onu kullanılabilir hale getiriyorsunuz. tek başına kullanılabilir bir halde değil bu koltuk kılıfı değil ki kişiye teslim edip göndereseniz. işçilik ile kullanılabilir hale getirildiğinde ticari mal olarak tanımlayamadım.

ayırca bkz;
T'de 150 İlk Madde ve Malzeme hesabının niteliği şöyle açıklanmaktadır; ”Üretimde veya diğer faaliyetlerde kullanılmak üzere işletmede bulundurulan hammadde, yardımcı madde, işletme malzemesi ve diğer malzemelerin izlendiği hesaptır.

@mete54

Bu konuda ikna edilecek bir konu yok. Bakı balatayı olduğu gibi satıyorsunuz, sadece yerine takma işlemi özel bir durum olduğundan bu işlemi de tamirci gerçekleştiriyor. Ancak kılıf örneğinizde çok yanlış. Kişi kılıfı da takmanızı isterse, gidip 153 hesaptan 150 hesaba mı aktaracaksınız ? Yapmayın böyle bir anlayış yok. Ayrıca alıntıladığınız 150 hesap açıklamasında "Üretimde veya diğer faaliyetlerde kullanılmak üzere işletmede bulundurulan hammadde, yardımcı madde, işletme malzemesi ve diğer malzemelerin izlendiği hesaptır." ki açıklamaya göre baskı balata sizin için hammadde mi yani bununla araba imali mi yaptınız ? Yada baskı balatada bir değişiklik mi yaptınız. Böyle düşünüyorsanız Üretim kavramını da allak bullak etmiş olursunuz.

Önceki açıklamamı da yeniden dikkatle okuyun derim. Tamir işinde tamircilerin her kullandığı malzeme Ticari Mal'dır, bu yüzden tartışılacak bir durum yok. Ben de ikna etmeye çalışmıyor bilgim çerçevesinde anlatıyorum. Elinize mutlaka geçmiştir bir oto servisinden gelen faturayı inceleyin, göreceksiniz.

@YILDIRIM65

600 01 malzeme cikisi
600 02 iscilik gelirleri seklinde mi ; EVET

Tabi 600 hesapların çok özel durumlar hariç hangi hesaba aktarıyorsanız oraya aktaracaksınız. Tabi 600 gelir hesaplarını biz 621'e aktarmayız o ayrı.

@tundra

"Oto tamirhanesi ise fazla perakendemal satusi olmayabilir.." nekadar yanlış bir araba için 100 tane parça da satsa doğrudan PERAKENDE olur. Perakende ve Toptan satış kavramaları adetlere göre adlandırılmıyor, hatırlatayım.

@ksimkesyan perakende derken satisi kastettim, toptanla bir ilgi kurmadim tabii ki
Ayrica 150-153 ayrimi yapmak gerekli pratikte, 153'te takip edilse bu sefer 621'i sisirecek bu yontem. Ya da mal/hizmet satis oranlarina gore 621 ve 622'ye dagitmak gerekecek giderlestirmede

@ksimkesyan perakende derken satisi kastettim, toptanla bir ilgi kurmadim tabii ki
Ayrica 150-153 ayrimi yapmak gerekli pratikte, 153'te takip edilse bu sefer 621'i sisirecek bu yontem. Ya da mal/hizmet satis oranlarina gore 621 ve 622'ye dagitmak gerekecek giderlestirmede
@tundra

Bu yazdıklarınzla TDHP ve Üretim kavramını bilmediğinizi düşünüyorum. 621 şişirmemek için 622 dağıtmak ne demek. Doğru işlem neyse onu yapacaksınız. Dediklerinizi yaparsak Kar/Zarar sonucu mu değişecek ? Hayır. Yanlış olacak. AMa emin olun TDHP temel kurallarından "Özün Önceliği" ihlal edilmiş olacak.

Konu hakkında daha fazla yazmayı bu noktada kapatıyorum. Yorum yapmak değerlendirmek bukadar basit değil.

Sayın @ksimkesyan Bu forumda saygıyla takip ettiğim ve bildiklerinden yararlandığım 8-10 kişiden birisiniz fakat iğneleyici bir tavrınız var, sizin tarzınızı hiç bir zaman tercih etmedim ve bundan sonra da etmeyeceğim, eğer yazdıklarım gerçekten yanlışsa şimdi veya ileride silerim, ve son olarak THP'yi geçin genel muhasebe konusunda sizden tavsiye almam, teşekkürler

Sayın @ksimkesyan Bu forumda saygıyla takip ettiğim ve bildiklerinden yararlandığım 8-10 kişiden birisiniz fakat iğneleyici bir tavrınız var, sizin tarzınızı hiç bir zaman tercih etmedim ve bundan sonra da etmeyeceğim, eğer yazdıklarım gerçekten yanlışsa şimdi veya ileride silerim, ve son olarak THP'yi geçin genel muhasebe konusunda sizden tavsiye almam, teşekkürler

@tundra

Cevaplarımı hem detaylı hem her açıdan değerlendirerek yazıyorum, literatürde maalesef çokça yerleşmiş hatalı terimleri değil normlar olarak kullanılması gereken terimleri de kullanarak yazmaya gayret ediyorum. TDHP bir kurallar silsilesidir, bu kuralların dışındaki yorumların hatalı olduğunun ikazını iğneleyici olarak algılıyorsanız bu yüzden benden tavsiye almayabilirsiniz bu sizin tercihiniz.

Zaman ayırıp ayrıntılarıyla cevap yazıyorsak, bunlara karşı yazacağınız yorumlara da aynı özeni beklemek ben ve benim gibi diğer arkadaşlarımın hakkı olduğu kanısındayım.

Sevgili formdaslarim

Buradaki konu yani oto tamirhne isi bir hizmet uretim isidir. Burada tamirciler bu parcalari genelde hizmet uretiminde kullanmak icin alirlar. Yani bu aldiklari parcalari hizmet icin kullanilirlarsa bu kesinlikle 150 olur. Bunu bir ornekle aciklamak gerekirse;

Yag degistirmek icin gelen musteriye abi yap filitreni de degistirmek lazim dediginde eger bunu kendisinde bulunan yada , daha onceden aldigi pompalardan kullaniyorsa bu 150 hesap olur.

Diger ornegimizde diyelim ki yan tarafindaki ayni tamirci olsun mahmut abi yag filitresi var mi dediginde oda ona tutup verirse buda satis olacagindan bunun da stok hesabi 153 hesap olur.

Ucuncu ornegimizde diyelim ki satis icin aldi ama hizmet uretiminde kullandi Evet o zamanda 153 hesaptan 150 hesaba alacak. Cunku isletmeden 153 hesaptan stoktan cikis var. 153 hesaptan cikan stok kalemi 150 hesap vasitasiyla Hizmet uretim maliyetine gidiyor ( Stok sayimindan ceza yemeyen mukellefler ve mali musavirler bunu bilmez. )

Burada sayin Tundura ve Sayin Mete hakli.

Musait bir zamanda ksimkesyan kardesimede anlatacagim.:):)