Özel Güvenlik Görevlileri Çalışma Saati ve SGK Prim Günü Hesabı

ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİ ÇALIŞMA SAATİ VE SGK PİRİM GÜNÜ HESABI
Ben ÖGG olarak bir Özel Güvenlik şirketinde çalışıyorum. Akşam Saat:18.00'de başlayıp Sabah Saat:08.30' da işi bırakıyorum 14,5 saat günlük çalışıyrum ve bıraktığım günün akşamı işe gitmeyip ertesi akşam gidiyorum bir gece gidip bir gece gitmiyorum. Yani 12/36 çalışıyorum ayda 15 gece çalışıyorum bayram ve hafta sonları da dahil. Kaç saat çalışıyorum ve sgk ya kaç günlük primim yatması gerekiyor haftalık 45 saat olayı bizler için geçerli mi? Fazla çalışma saatimiz oluşuyor mu? Oluşuyorsa fazladan kaç saat çalıştırılıyoruz?

Başlık açarken büyük harf kullanmayınız.

Ynt: ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİ ÇALIŞMA SAATİ VE SGK PİRİM GÜNÜ HESABI

Bu bir gün dolu bir gün boş çalışma günleri arasında, 1 gün de hafta tatili yapıyormusunuz?

Ynt: ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİLERİ ÇALIŞMA SAATİ VE SGK PİRİM GÜNÜ HESABI

gokturk1970 ' Alıntı:
Ben ÖGG olarak bir Özel Güvenlik şirketinde çalışıyorum. Akşam Saat:18.00'de başlayıp Sabah Saat:08.30' da işi bırakıyorum 14,5 saat günlük çalışıyrum ve bıraktığım günün akşamı işe gitmeyip ertesi akşam gidiyorum bir gece gidip bir gece gitmiyorum. Yani 12/36 çalışıyorum ayda 15 gece çalışıyorum bayram ve hafta sonları da dahil. Kaç saat çalışıyorum ve sgk ya kaç günlük primim yatması gerekiyor haftalık 45 saat olayı bizler için geçerli mi? Fazla çalışma saatimiz oluşuyor mu? Oluşuyorsa fazladan kaç saat çalıştırılıyoruz?
Genel başlıklar halinde inceleyecek olursak;
- Akşam 18:00 sabah 08:30 arası 14,5 saat işyerinde olsanız da, işyerinde geçirdiğiniz sürenin tamamı çalışma süresi olarak değerlendirilmez, 1 saat ara dinlenmeniz olduğu kabul edilir. Bu durumda günlük 13,5 saat çalışmışsınız şeklinde değerlendirilir.
Bir gün dolu 1 gün boş çalışma ile haftalık çalışma saatiniz, 4 gün çalışmada 13,5x4gün=52,5 saat olur.
-45 saatlik haftalık yasal çalışma süresi elbette sizin için de geçerlidir.
- Gece çalışmalarında , sınır 7,5 saat olarak belirlenmiş ve çalışmanın büyük kısmı gece kısmında gerçekleşiyorsa, o çalışma gece çalışması olarak değerlendirilir. Gece çalışmalarında hafctalık çalışma süresi aşılmıyor olsa bile 7,5 saat üzeri çalışmaların fazla çalışma olarak değerlendirilmesi gerektiğine dair yargıtay kararları mkevcut.
- SGK ya , ay içinde çalıştığınız gün kadar prim ödenmesi gerekir.

Ynt: Özel Güvenlik Görevlileri Çalışma Saati ve SGK Prim Günü Hesabı

keremcem ' Alıntı:
gokturk1970 ' Alıntı:

- SGK ya , ay içinde çalıştığınız gün kadar prim ödenmesi gerekir.
Primlerin tam ödenmesi uygun olacaktır.Zira haftalık çalışma süresi 45 saati aştığı gibi iş günlerinde(posta)günlük çalışma süresi (fiili 11 saat -gece fiili 7.5 saat) aşılmış oluyor,fazla çalışma doğuyor,bu çalışma da haftalık iş günlerinden ilave bir günün hafta tatili olmasına gerek yok, hafta tatili boşta kaldığı bir gündür,postalar arası 11 saat den fazla,keza h.tatili için 24 saat lik dinlenme süresi de var.
Postaların düzenlenişi hatalı idari yönden sıkıntı var.

merhaba ben ozel hastanede guvenlik gorevlisiyim haftalik calisma saatim su sekilde pazartesi 08.00-18.00 salı18.00-08.00 carsamba nobet cikisi boş persembe08.00 -18.00 cuma 18.00-08.00 cumartesi nobet cikisi pazar 08.00-18.00 haftalik 58 saat aylik 240 saat resmi tatil yok haftalik izin yok fazla mesai ücreti yok tazminat vermemk için isten çıkarmıyor cikmamiz için biktiriyorlar lutfen bi aciklama yapın hakkım ne ne yapmam gerekiyor

Merhaba
Böylesi sorulara tabi kısa cevaplar verilemeyip,sorunun ilgisi gereği diğer konularada değinerek,önce tanım,sonra sonuca ulaşmak gerekiyo.r.

Haftanın iş günleri de belirtilerek sorulmamış ama olaydan anladığım;
-pazartesi 08-18
-salı 18-08 çarşamba sabahı iş den çıkıyor
-perşembe 08-18
-cuma 18.08 cumartesi sabah iş den çıkıyor
-pazar 08-18
Sonraki(2nci) hafta pazartesi tekrar 18-08 çalışıyor dolayısyle salı sabahı iş den çıkmış oluyor.

Durum böyle ise buna göre;
a.08-18 çalışmasında,işin süresi 10 saat,normalde olması gereken ara dinlenme süresi 1.5 saat,günlük fiili çalışma süresi 8.5 saat
b.18-08 çalışmasında,işin süresi 14 saat,olması gereken ara din.süresi 2 saat,günlük fiili çalışma süresi 12 saat

Bu durumda;(ara din.süreleri hariç)
a-bu hafta 3 gün 18-08 çalışıyorsa 3x8.5=25.5 saat
b-2 gün 18-08 çalışıyorsa 2x12=24 saat olacağına göre,
işcinin haftalık çalışma süresi 49.5 saat-45=haftalık fazla çalışma süresi 4.5 saat.
NOT.Uygulamadaki ve sözleşmedeki ara dinlenme sürelerini net bilmiyoruz,(ben olması gereken yasal süreleri belirttim)ilgili de "haftalık 58 saat çalışıyoruz" dediğine göre,anlaşılan uygulanan ara dn.süreleri daha düşük,dolayısıylede haftalık fazla çalışma süresi daha fazla(4.5 saatin üzerinde)çıkacak gibi.

İlgili "haftalık izin yok"diyor,yukarıdaki duruma göre 7 günlük zaman dilimi içinde işcinin kesintisiz 24 saat dinlenmesi örneğin,çarşamba sabah 08.00den-perşembe sabah 08.00 arası olabilir,buna göre işci hafta tatilini kullanmakta/bu izin verilmektedir.

Yukarıda belirttiğim üzere,haftalık fazla çalışma süresi en az 4.5 saat gibi gözükse de;
a-olayımızda ara din.sürelerinin daha az tutulması nedeniyle bu noktada artış olabilecek
b-diğer yönlerden bilindiği üzere,haftalık çalışma süresi( 45 saat)aşılmamış olsa da,günlük çalışma süresi en çok 11 saati,gece
çalışma süresi yönünden 7.5 saati aşan çalışma süreleri fazla çalışmadır,buna göre de haftanın 18-08 arası çalışılan günlerde 12-7.5=4.5 saat(lik süreler)haftalık fazla çalışma süresine ilave edilmelidir.
c-dolayısyle "a" ve "b"şıklarına göre haftalık f.çalışma süresi netleştirilebilecektir.
NOT.ayrıca işcinin bayram ve genel tatil günleri çalışmasıda olabilir.

İlgili "işten çıkartmıyor bizim çıkmamız için baskı yapıyorlar"demektedir.
Şimdi yukarıda ki durumlara göre işcinin her hafta,fazla çalışma yapmış/yapıyor olduğu ortada,bu çalışmalar karşılığı ücretler de muhtemelen ödenmiyor/ödenmediyse,fazla çalışma ücreti geniş anlamda ücret içinde değerlendirilir,dolayısıyle ücreti ödenmeyen işci bu alacağı konusunda takibe geçmesi ya da ücreti ödeninceye kadar iş görme edimini yerine getirmekten kaçınması ,bu durumdan sonra iş ilişkisinin devamında bazı srunlara yol açabilir.Bu nedenle işveren ile çekişme içine girmek istemeyen işcinin haklı nedene dayalı olarak iş sözleşmesini feshetme imkanıda tanınmış,bu durumda işcinin M.24/II-e bendi uyarınca fesih yoluna gitmesi mümkün,ANCAK bu noktada işcinin ücreti asgari ücret değil(üzeri ise) yapacağı fazla çalışmalarında bu ücretin içinde olduğu(bu noktada sınır yıllık 270 saat)sözleşmede belirtilmişse,haftalık netleşecek f.çalışmalar üzerinden daha ne kadar f.çalışma doğduğu/doğacağına ilişkin yıllık 270 saat baz alınarak bu hesabı yeniden yapmak gerekecek,şayet aylık maktu ücretle çalışan olmayıp,bahsekonu f.çalışma ücretleri ödenmemiş(dolayısıyle bu noktada bordrolar önemli,işcinin imzası,f.çalışma sütunun durumu yani fazla çalışma süreleri görülmüyor) ise anılan madde uyarınca fesih yoluna gidebilir,tabi fazla çalışma yaptığının ispatı işciye,ücretinin ödendiğinin ispatıda işverene ait,(bu bağlamda işci bordroda görünenin üzerinde daha çok f.çalışma yaptığını ispat edebilirse,isapat ettiği bu sürelerin ücretlerinide talep edebilecek,bu ispat karşısında bu defa işverenin,ipatlanan bu f.çalışmaların ücretlerini ödediğini de ispat etmesi gerekecek.)

Konuyu epey uzattık bu arada olaki yanlış veya noksanımız olmuş ise lütfen düzeltelim.

merhabalar.işlerinizide başarılar.
bende benzer bır durumdayım.benım çalışma saatlerım ise
ptesi akşam 17 de işe geliş- sabah 08 de çıkış.
çarşmba 17- 08
cuma 17-08
pazar ise 08-20
benim durumumda şöyle bir fark var.ben özel güvenlikçi firmasında çalışmama ragmen siz güvenlikçi degğil,klavuz rehber siniz diyorlar.yani benim çalıştığım yer özel bir kolej yani okul oldugu için bu görev verilmiş..danışmada duruyorz..gece nöbetini de danısmada tutuyoruz..benim de fazla mesai alma durumum olur mu..çalişma saatlerim yasal mi?cvp için şimdiden tşkler.

saygılar

çarşmba 17- 08
cuma 17-08
pazar ise 08-20
benim durumumda şöyle bir fark var.ben özel güvenlikçi firmasında çalışmama ragmen siz güvenlikçi degğil,klavuz rehber siniz diyorlar.yani benim çalıştığım yer özel bir kolej yani okul oldugu için bu görev verilmiş..danışmada duruyorz..gece nöbetini de danısmada tutuyoruz..benim de fazla mesai alma durumum olur mu..çalişma saatlerim yasal mi?cvp için şimdiden tşkler.

saygılar

Haftalık 45 saati aşan çalışmalar fazla mesai olarak değerlendirilmeli. Sizde 45 saati aştığınız için bunun üzerindeki çalışmalarınız fazla mesai olarak ücretlendirilecek. Ayrıca gece çalıştığınız için gece çalışması olarak mesai hesaplanması gerekiyor.

çarşmba 17- 08
cuma 17-08
pazar ise 08-20

saygılar
Sanki, birbirini takip eden 2 haftalık çalışma düzeninizi belirtirseniz daha doğru hesaplama yapılabilecek gibi.

iyi akşamlar ben 21.02.2016 da işyerimden çıkarıldım sizlere sorum şu olacak ben günlük 8 saat çalışıyordum 1 gün izin kullanıyordum örnek vermek gerekirse bugün sabah 8 akşam 3 te iş çıkışı yapıyordum ayda 4 gün izin kullanıyordum benim yaptığım hesaba göre fazla mesaim çıkmış oluyor yani şöyle ki günlük çalışma saatim * 30=240 bunun 32 saati izin olarak kullanıyordum yani 208 saat kalıyor 186 saat yasasına giriyor muyum bu durumda eğer öyleyse nereye başvurmam gerekli bilgilendirme için teşekkür ederim.

186 saat yassı diye bir şey yok, haftalık çalışma süresi var net olarak belirlenen: 45 saat.
45 saati aşan süre de fazla çalışma oluyor.
Sabah 8 akşam 3 dediğiniz öğleden sonra 3 ise, 08:00-15:00 arası süre 7 saat olup, bunun en az 30 dakikası da ara dinlenme olarak değerlendirilir. Bu durumda günlük 6,5 saat çalışma süresi yapar ki, değil fazla çalışma , haftalık çalışma süresi bile tamamlanmamış olmuyor.

Özel bir şirkette özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayız.
Vardiyalı Çalışma saatlerimiz;
Pazartesi 16:00-24:00 - 24:00-08:00
Pazartesi 16:00 da nöbete başlayıp Salı günü sabah 08:00 da işten çıkıyoruz.
Çarşamba 08:00-16:00
Perşembe 16:00-24:00 -24:00-08:00
Perşembe 16:00 da nöbete başlayıp Cuma günü sabah işten çıkıyoruz.
Cumartesi 08:00-16:00
Pazar günü hafta tatilimiz.
Ikinci hafta Pazartesi yine aynı şekilde 16:00 da işe başlayıp diğer günler aynı şekilde devam etmektedir.
Bu sekilde çalışma saatleri uygunmudur. Bizlere söylenen günlük yarim saat dinlenme var ama biz yerimizden hic ayrilamiyoruz bu dinlenmeyi ne zaman ve nasil yapabiliriz.
ikinci sorum ise bizler merkezden 85 km. uzakta çalışıyoruz. yukarda belirttigim saatler resmi mesai saatlerimiz.
Pazartesi 16 da mesaiye gitmek için 14:00 da servisle yola çıkıp Salı günü nöbet çıkışımız 08:00 olmasina rağmen eve kavuşmamız 10:30 olmakta.
Çarşamba gunu ise merkezden 06:00 da çıkıp akşam ise 18:00 da merkeze varmaktayız.
kisacasi 8 saatlik çalışmamız bizlere 12 saate mal olmaktadir.
Yolumuzun uzak oluşu nedeniyle 24 - 48 çalışma sistemini istesekte Güvenlik Amirimiz tarafından engellenmektedir. Bu konu hakkında da bilgilerinizi aktarırsanız sevinirim.

Belirttiğiniz iş günlerine ilişkin;
pazartesi........iş süresi 16 saat......ara dinleme 2 saat.........çalışma süresi ise .................14 saat
çarşamba.......iş süresi 8 saat......ara dinlenme diyelim 30 dk.............çalışma süresi........ 7.5 saat
perşembe.......(pazartesi gibi)......"..............................................................................14 saat
cumartesi........(Çarşamba gibi..).................................................................................7.5 saat olmalıdır,
Buna göre haftalık çalışma süresi toplamı 43 saat dir.

Ara dinlenme sürelerinin ne kadar olması gerektiği iş sürelerine göre değişir,kanun da bunlar asgari olarak belirtilmiş ancak daha fazla olan iş sürelerine ilişkin ara dinlenme sürelerinin, asgari ne kadar olması gerektiği noktasında yargı kararları mevcut,bildiğim kadariyla 16 saat süreli işlerde ara dinlenme süresi asgari 2 saat dir.

Görüldüğü üzere olayımızda gece çalışması da var,bu noktada gece 7.5 saati aşan çalışmaların/sürelerin ücreti,haftalık çalışma süresi aşılmazsa da fazla çalışma ücreti gibi hesaplanarak ödenmelidir.

Eğer iş günlerinde ara dinlenme süresi 2 saat olarak uygulanmıyor,yarım saat olarak uygulanıyorsa çalışılan bu günlerde(yani pazrtsi-perşemde) çalışılan 1.5 saat ilave ücret ödenmelidir.

2 ci sorunuza gelince,Siz ikamet ettiğiniz yerden işyerine gidiyorsunuz,yolda gecen sürenin uzun veya kısa olmasında işverenin bir dahil sözkonusu değil,üstelik servis hizmeti de var,sorun nedir anlayamadım.

Sizce uygun olan vardiya düzeni işveren yönünden uygun olmayabilir,işin gereği buna işveren karar verir,fakat mahsuru yoksa tabiki uygulanabilir.

Son düzenleme:
Merhabalar ben tuncelide bir hes te g3 ile nöbet tutuyorum 4gün çalışıp (günde 12 saat) 4 gün izin yapıyorum ancak bu çalıştıgım 4 gün içinde mesai saatim bitince barajdan cıkmam amirlerim tarafından yasak bu konuda yasal olarak ne yapmam gerekiyo

Merhaba
4+4 olmaz,
4+3=7 gün olur.
Çıkış yasağı koymalarının geçerli bir sebebi olmalı!..
sizce ne olabilir?

Ortam yaz dolayısıyla tehlikeliymiş fakat güvenlik personeli için geçerli sadece bu diger personel mesaisi bitince cıkabiliyor

İşyeri güvenliği çerçevesinde,muhtemel tehlike durumuna istinaden,işverenlik böylesi karar almış olabilir ise de işcinin mesai bitimi yani işgörme borcunu yerine getirmiş olduktan sonra işçiler açısından değil,işyerine ilişkin sebepler açısından işyerinde olası tehlikelere karşın uzun süre bekletilmesi/hazır bulundurulması, işci yönünden angarya ve mağduriyet içermemeli,bu noktada fiili çalışma/çalıştırma sözkonusu değil ama işci özgür ve bağımsız da değil,bu durumda olası tehlikelere karşın işçilerin (çalışmaya) hazır halde bekletilmeleri gündeme geliyor ki,böylesi durum karşısında,
işverenlik yönünden bir borç oluşur mu,işçiler yönünden bir alacak doğar mı?bilmiyorum,incelemekte yarar var.

Bordrom Konusunda Acil Yardım

Merhabalar Ben bir fabrikada özel güvenlik görevlisi yim. 18 gün 12 saatlik proje 2 gündüz 2 gece 2 tatil sitemine gore çalışıyorum bazen 3 gün tatil oluyor.Ayrica beni ekstra gunler normal 12 saat mesaiye cagiriyorlar fakat bodroya 7.5 saat uzerinden hesaplama yapıyorlar misal 3 gün gidiyorum 36 saat ediyor.Bordroda 15 saat yazıyor .18+3 gun bodroda boylemi oluyor dogrumu yani aylik brut 1647 tl ucretim aylık şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Kamu Hastanesi de 12/36 sisteminde gece calismaktayim.. 12 saatlik calismada 1 saat istirahat sayildigindan 11 saat gecmekte ve 30 gunluk aylarda 15 gece ×11=165 saat oldugundan.. iş kanununa göre 26 is gunu 7.5 saat calismamiz isteniyor bundan dolayi (-30) saat acigimiz cikiyormuş.. Bundan dolayi 3 gece daha mesai yaziliyor.. Peki bunlar iş kanuna gore dogru ve islem yapiliyorsa genel olarak gece calisan oldugumuzdan dolayi.. Haftalik 45 saati tamamlayamasakta 7.5 saat üstü olan calisma ici %50 zamli ucret almamiz gerekir mi..
Buda 180 saatin 120 saati gece 7.5 saat normal geriye kalan 60 saat %50 mi hesaplanilmali