Özel İnşaatlarda %5 İndirim

stajer311

Katkı Sunan Üye
Merhaba;
m2 maliyetine göre 500.00 ytl prim ödemesi gereken Özel bina inşaatlarında %5 işveren indirimi uygulandığında prim 430.00 YTL ye düştüğünde aradaki fark işverenden tahsil edilirmi. Yoksa burada Kuruma bildirilen işçilik matrahımı önemlidir.

Örneğin: 1.408,45 YTL matrah üzerinden %35,5 den 500 YTL prim yapar.
Biz işveren indirimi ile birlikte kuruma 1.408,45 YTL üzerinden %35,5-5=30,5 prim üzerinden 430 ytl prim ödendiğinde SSK bizden işçilik farkı istermi. Yoksa aradaki %5 lik farkı hazine ödediği için fark istemezmi.

Teşekkürler.

Ynt: Özel İnşaatlarda %5 İndirim

%5 lik işveren indirimi uygulandığında sgk sizden aradaki çıkan farkı işçilik farkı olarak isteyecektir. aynı işlemi bende yapmak üzere sgk ile görüştüm özel inşaat olduğu için maliyete düşen prim tahsil edileceğinden fark işçiliği isteneceği ve bu yüzden de özel inşaatlarda uygulanmış olsa dahi her hangi bir kar sağlamayacağını söylediler.
memurların her ne kadar konu hakkında bilgileri var orasıda şüpheli tabi...

stajer311 ' Alıntı:
Merhaba;
m2 maliyetine göre 500.00 ytl prim ödemesi gereken Özel bina inşaatlarında %5 işveren indirimi uygulandığında prim 430.00 YTL ye düştüğünde aradaki fark işverenden tahsil edilirmi. Yoksa burada Kuruma bildirilen işçilik matrahımı önemlidir.

....

Merhaba,
İlişiksizlik belgesi alırken esas alınan ödenen prim tutarı değil "İŞÇİLİK" matrahıdır. Öncelikle baz alınan (müfettiş incelemesi öncesi) SSK matrahıdır. Bu matrah, eğer asgari işçilik tutarının %75'ini geçiyorsa hemen ilişiksizlik belgenizi alabilirsiniz, geçmiyorsa birinci alternatif eksik kısmın primini ödemek, diğer alternatif ise müfettiş istemektir. Ama müfettiş incelemesine gidilmesi durumunda %25 indirim uygulanmaz ve eğer piyasaya yaptırılan, makina çalışması, montaj v.s. işçilik içeren faturalar karşıt incelemeler sonucu sizin brüt işçilik tutarınıza ilave edilir.

Cevaplar için teşekkür ederim. Bende brüt işçilik matrahı üzerinden hesaplanması gerektiğini düşünmüştüm Zira öyle olmasa idi. Özel bina inşaatları kapsam dışındadır diye genelgede geçmesi gerekirdi diye düşünüyorum.

Özel inşaat ile ilgili konu açılmışken sormak istiyorum. 799 mt kare bir inşaat betonarme karkas üçüncü sınıf.

ssk ödeyeceğimiz prim ne kadar. nasıl hesaplayabilirim.

Anladığım kadarıyla inşaata SGK'da dosya tescili yok.Bu durumda 2009 yılı itibariyle doysa açılacak.
Ve 2009 yılı birim maliyeti olan 437,00 TL hesaplamada esas alınacaktır. Kuruma bildirilmesi gereken asgari işçilik tutarı ;

İnşaat ruhsatı 799 M2
2009 yılı birim maliyeti X 437,00 TL
Kuruma yapılacak bildirim 23.568,50 TL

İnşaatların bir yapım süreci var.Bu süreçten önce bitirmeniz mümkün değil. Bu sürece göre bildirim yapmalısınız.Yeterli işçilik bildirilememesi durumunda fark işiçiliğe isaebt eden sigorta primini uzlaşma yolu ile SGK'na ödeyebilirsiniz.