Özel İnşaatlarda Maliyet Bedelinin Hesaplanması

Merhabalar
Kendi arsamıza özel inşaat yaptık ve şuan inşaat devam etmektedir. 20 dairelik binada 2 daireyiinşaatı tamamlayabilmemiz için satmamız gerekmektedir.

Bu durumda ticari kazanca tabii olurmuyuz, değer artış kazancına mı tabii oluruz. eğer değer artış kazancına tabii olacaksak, vergi mükellefiyetimiz açılmadığı için, satışını yapacağımız dairelerin maliyet bedelleri olarak, yaptığımız içşilik-mal alımı mı dikkate alınacak yoksa raiç bedel mi dikakte alınacaktır.

aydınlatıcı bilgi verirseniz memnun olurum
teşekkürler

Ynt: Özel İnşaatlarda Maliyet Bedelinin Hesaplanması

elde edeceğiniz gelir ticari kaznç olarak değerlendirilemez. olsa olsa değer artış kazancı olur. dairenin satış bedelinden iki daireye isabet eden arsa payı ve bugüne kadar yapmış olduğunuz işçilik ve malzeme giderlmerini düştükten sonra geriye kalan tutur eğer istisna tuturanı geçiyorsa önümüzdeki yıl Yıllık Gelir Vergisi BSeyannamesi ile bu gfelirinizi beyan edeceksiniz.

yaptığınız tüm daireleri satacaksınız değil mi

yapılan 20 daireyi satacaksanız mükellefiyet tesis ettirmeniz gerekiyor

Konuya açıklık getirelim.
GVK?nın mükerrer 80. maddesinin birinci fıkrasının 6 numaralı bendi uyarınca; iktisap şekli ne olursa olsun (ivazsız olarak iktisap edilenler hariç) arazi, bina, maden suları, menba suları, madenler, taş ocakları, kum ve çakıl istihsal yerleri, tuğla ve kiremit harmanları, tuzlalar ve bunların mütemmim cüzileri ve teferruatı, voli mahalleri ve dalyanlar, gayrimenkul olarak tescil edilen haklar, gemi ve gemi payları ile bilumum motorlu tahmil ve tahliye vasıtalarının iktisap tarihinden başlayarak beş yıl içinde elden çıkarılmasından doğan kazançlar değer artışı kazancı sayılmaktadır

İktisab tarihi anlamı, Satın alınan gayrimenkullerde tapuya tescil tarihidir.

Öncelikli olarak siz özel bina inşaatı olarak başlaışsınız , özel bina kendi gereksinimi için yapılan inşaatlardır ve süreklilik arz etmeyen inşaatlardır. Siz 20 daire yapıyorsunuz bu bir çelişkidir.
Ayrıca 2 daire satışı yapacaksınız bu da süreklilik sağlayacaktır sizin ticari kazanç olarak vergilendirilmeniz gerekecektir.
--------------
Ayrıca 20 dairenin özel inşaat olarak vergilendirilmeden açılmasına mantıklı bulmuyorum.
Şahıs açsın ben bu binayı yap-sat yapacam desin , sonuçlandırsın bitirsin , ssk primi ödemesini yapsın, stopajını ödesin, muhasebecisine ödemesini yapsın ,gayrimenkullerini satmazsa vergisi zaten yok satarsa da vergisini ödesin arkadaşlar ben bu şekilde yapılan bina inşaatlarına mantıklı bulmuyorum.