Özel Lise Kurucu Temsilci Atama Ve Yetki Karar Örneği?

Ertann

Tanınmış Üye
İyi çalışmalar
MEB e bağlı özel lise kuruluyor ve kurulması için şartlardan birisi ise okulda bir kurucu temsilci seçilmesi ve bu kurucu temsilcinin okulu açma kapatma vs.yetkiler verilmesidir
Kurucu temsilci seçim ve yetkilendirme karar örneği bilgisi olan varsa paylaşmasını rica ederim
Saygılar

Ynt: Özel lise kurucu temsilci atama ve yetki karar örneği

Şirket yönetim kurulu ..../...../..... tarihinde şirket merkezinde toplanarak aşağıdaki kararı almıştır.

aşağıda Adresi, Ünvanı, temsilcisi belirtilen şekilde ...../....../....... tarihinden itibaren okul açılmasına;

Okul Adresi: ....................................................................
Okul Ünvanı: ...................................................................
Okul Kurucu Temsilcisi: .................................................... adresinde mukim ...................?nın okul kurucu temsilcisi olarak atanmasına,

Oy birliği ile karar verilmiştir.

Şeklinde bir karar yeterli(okul yeni açıldığı için açılış dedim). MEB ile görüşün bazı yerlerde kurucu temsilci kararının Ticaret sicilden tasdiğini istiyorlarmış. Benim olduğum ilde kararın noter tasdiğini kabul ediyorlar. Bunun yanında ekleri de olacak tabiki. 4 adet resim, ikametgah belgesi, diploma, sabıka kaydı, sağlık raporu, N.C. fotokopisi ve bir de başvuru formu formu ilçe MEB'den alabilirsiniz yada internette vardır belki. Kolay gelsin..

Üstadım kurucu temsilci kararında kurucu temsilcinin kurumu açma kapatma devir ve benzeri işlemleri yürütme yetkisine sahip olduğunu gösterir olmalıymış
Buşekilde karar nasıl olur

O konuda bir yanlışlık var, çünkü kurucu temsilciliği MEB nezdinde, müdürlük gibi bir makam tek başına okul açıp kapatamaz. Vergi dairesi, çalışma bakanlığı ve sgk nezdinde hiçbir önemi olmayan kişidir. Sadece MEB için anlam ifade eder. Okulun ruhsatında resmi bulunur, adı geçer, personel atamalarında adı geçer. Kurum açma esaslarını her yıl bakanlık, il müdürlüklerine gönderir, belkide yönetmelik değişmiştir bilmiyorum. Söylediğiniz şekilde bir kararı hiç almadım ilçe MEB'den örnek isteyebilirsiniz.

Üstadım ruhsat için gerekli evraklar listesinde bu ibarel karar isteniyor
Banada biraz mantıksız geldi ama belgelerde açıkça yazıyor

Evet ben de gördüm. O zaman karara temsilcinin yetkileri şeklinde bir bölüm eklenerek istenilen şeyler yazılabilir. Yada dediğim gibi ilçe MEB ile görüşüp örnek karar isteyebilirsiniz. Bu arada unutmadan her yıl ocak ayı içersinde bağlı olduğunuz vergi dairesine özel okul ruhsat harcı ödenmesi gerekiyor. Tahakkukunu onlar yapıyor siz gidip elden ödüyorsunuz.

Özel bir etüd merkezi için aşağıdaki kararı almıştık.

Karar No : XX
Karar Tarihi : XX.XX.20XX
Toplantıya Katılanlar : .......................... ? ............................

Şirket ortakları şirket merkezinde toplanarak aşağıdaki hususu oy birliği ile karar altına almışlardır.

......................................................... isminde etüt merkezi açılmasına karar verilmiştir.Kurucu Temsilci olarak da ....................................... atanmıştır.

O R T A K L A R K U R U L U

.............................. ...............................