Özürlü işçi çıkarabilirmiyim?

FNDŞAHİN

Katkı Sunan Üye
Sayın forumdaşlarım,
Bir sorum daha var sizler naçizane ?
Bir tane özürlü çalışanımızı çıkarmak istiyoruz fakat özürlü işkurdan bir beyin tanıdığı. İşkurdan birileri geldi ceza alırsınız dedi. Adamlar resmen baskı yapıyor. İşçi de hiç işime yaramıyor yaramadığı gibi özrünü kullanarak insaları etkilemeye çalışıyor. Dolandırmadığı adam kalmadı. 2 senedir adamı çıkaramıyoruz. Sayımız sezonda 450. Şu an askıya almaya başladık.
Bana fikir verirmisiniz bu adamı nasıl işten çıkarabilirim.
Saygılarımla.

Ynt: Özürlü işçi çıkarabilirmiyim?

özürlü veya değil farketmez. işçinin, ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan davranışları sebebiyle işine iş sözleşmesini feshedebilirsiniz. tabi bunun kanıtlanması gerekir. olayla ilgili tutanak, işçinin savunması ve tanıkların ifadelerini yazıya geçirip gerekli belgelemeyi yaptıktan sonra işten çıkarabilirsiniz.

Sayın Kemal Bey,
Sözlerinize katılıyorum iş akdini dediğiniz sebeblerle fesih ediyoruz. Fakat iş kurdan gelen amcalarım diyorlarki özürlü kadron eksik. Kadronu tamamlamadan bu adamı çıkaramazsın diyor. Benim canımı sıkanda bu. Yahu özürlü kadrom eksikse zaten geleni değerlendirip işe alırım fakat elimdeki adam bana veya işime zarar veriyorsa sırf özürlü kadrom eksik diye bu adamla çalışmak zorundamıyım? İşte bana bunun resmi açıklaması lazım. İş kurcuların yeğeni olduğu için bize ayakmı yapıyo bunlar? Mantığım bunu kabul etmiyor.
Saygılar.

işçiyi çıkardıktan sonra işkurdan özürlü işçi talep ederseniz hiçbir şekilde ceza kesemez. özürlü kadrosu boş olduğunda ceza kesilir diye bir şey yok. özürlü işçi çalıştırmamanın cezası var. siz işkurdan özürlü işçi talep ettiğinizde bu sorumluluktan kurtuluyorsunuz.

Bende aynen öyle tahmin ediyorum. Aklın yolu bir. Fakat bizim kanunlarda bazen ilginç yaptırımlar olabiliyor.
Emin olmalıyım ki iş kur işletmemizin patronunu kandırmasın yine.
Bildiğiniz başka uygulama ve madde varmı acaba...
Saygılarımla.

Talep ve Gönderme

Madde 7 - İşveren çalıştırmakla yükümlü bulunduğu özürlü, eski hükümlü ve terör mağdurlarını, yükümlülüğün doğmasından itibaren yedi gün içinde niteliklerini de belirterek Kurumdan yazılı olarak talep eder.

İşveren talebinde, işyerinde yapılan işin gerektirdiği ağırlıklı vasıfların üstünde istihdamı zorlaştırıcı şartlar öne süremez.

Kurum işverenin bu talebinden itibaren en geç onbeş gün içinde niteliklere uygun gördüğü özürlü, eski hükümlü ve terör mağdurlarından talep sayısından az olmamak üzere temin edebildiklerini, niteliklerini belirten belgeleriyle birlikte işverene gönderir. İşveren en geç onbeş gün içinde gönderilen kişilerden uygun gördüklerini işe alır, işe alınanları ve alınmayanları alınmayış nedenlerini de belirtmek suretiyle yedi gün içinde yazılı olarak Kuruma bildirir.

Kurum, bildirimin yapıldığı tarihten itibaren on gün içinde veya bildirim yapılmadığı takdirde işçilerin gönderiliş tarihinden itibaren otuz gün içinde özürlü, eski hükümlü ve terör mağduru açığının kapatılması için son olarak işverene, kayıtlı özürlü, eski hükümlü ve terör mağdurlarını, meslek ve öğrenim durumlarını içeren listelerle birlikte işverene göndererek işyerindeki açık kontenjanların bu listelerden veya gönderilenlerden karşılanmasını ister.

İşveren, bu şekilde gönderilenler ve/veya listelerde yer alanlar arasından seçimlerini yaparak gönderim veya listelerin bildirim tarihinden itibaren onbeş gün içerisinde açık kontenjanlarını kapatmak zorundadır.

Sayın İbrahim Bey,
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Fakat esasen tam olarak özürlü çıkarmakla ilgili bir mesaj alamadım metninizden. Bilginiz dahilinde biraz netleştirebilirmisiniz rica etsem.
Saygılarımla.

FNDŞAHİN ' Alıntı:
Sayın İbrahim Bey,
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Fakat esasen tam olarak özürlü çıkarmakla ilgili bir mesaj alamadım metninizden. Bilginiz dahilinde biraz netleştirebilirmisiniz rica etsem.
Saygılarımla.
Sn.Turkasia nın vurgulamak istediği kısım sanırım, özürlü işçi kadronuzun açık olması durumunda işkur dan talepte bulunmanızın yeterli olacağı idi.
Özürlü işçinin sözleşme feshini özel olarak düzenleyen herhangi bir madde yok iş kanununda.
Sözleşmeyi, ilgili tutanaklarla destekleyerek gerektiği şekilde sonlandırıp, kurumdan yeniden özürlü işçi talebinde bulunduğunuzda bir sorun çıkmaması gerekir.

Hepinize bilgileriniz ayrı ayrı çok teşekkür ederim. Umarım bir sorun yaşamadan sorunu aşarız.
Saygılarımla.

Sizi kadro diye zor duruma sokuyorlar ise önce özürlü bir personel alın sonra da çıkartmak istediğiniz personeli çıkartın. Bir kaç gün fazladan prim ödersiniz ama kadrosunuz hiç boş kalmaz.

Önce özürlü işçi talebinizi kuruma iletin ertesi gün de çıkışı yapın.

Adamın yeğeni diye resmen baskı yapıyor.

lrtysh ' Alıntı:
Sizi kadro diye zor duruma sokuyorlar ise önce özürlü bir personel alın sonra da çıkartmak istediğiniz personeli çıkartın. Bir kaç gün fazladan prim ödersiniz ama kadrosunuz hiç boş kalmaz.

+1 bu durumunda istediği kadar baskı yapsın...özürlü kadronuz dolu olduktan sonra...

İşkur'un görevi..istihdam sağlamaktır..haa.. tavırları doğrudur değildir.. bu konuda tabiki haklısınız.. ama bu memlekette artık tehdit etmiyorsanız birisini.. kimse olması gerektiği gibi hareket etmiyor.. yani.. işkur.. şu adamı alın almazsanız.. Yüz bin TL para cezasına tabii olacaksınız demese.. hangi firma özürlü kadrosunu tamamlar?

Ayrıca.. adı üzerinde.. bu insanlar özürlü.. sağlıklı bir insandan bile..yeterli verim alınamıyorken..özürlüden nasıl bir talepte bulunabilir ki işveren?

Üç kağıtçının tekiyse..tabiki gerekeni yapın.. ama bu tarz insanlara biraz daha tölerans gösterin lütfen..

Sıkıntıya gelince..Özürlü işçinin çıkışını verin..( hangi sebebten ötürü olduğunu siz bilirsiniz ) ertesi gün.. yeni talepte bulunun..İşkur'dan size bir baskı uygulanıyorsa.. şirketinizin geçmişe dönük özürlü kadrosunda sıkıntı olabilir.. İşkur ipc'nda geriye dönük işlem yapma hakkında sahiptir.. atıyorum 2007-2008 yıllarında kadrodaki eksikler yüzünden.. 2009-2010-2011'de kadronuz tam olsa bile.. ipc'na maruz kalırsınız.. dikkatli olun..

FNDŞAHİN ' Alıntı:
Adamın yeğeni diye resmen baskı yapıyor.

biz bulamadık böyle dayılar yaa :) özürlü işçi çalıştımadı diye kaç firma vardır ki ceza yiyen , biz uzun bi süre çalıştırmadık hiç de bir şey olmadı , memleket dolandırıcı dolu , işe yaramayan adamlarla mı dolduralım yani ceza yemeyelim diye saçmalıkkkk ???

Özlürlü işçi çalıştırmadığı için 99.000 ve 23.000 TL ceza alan bildiğim işletmeler var. Müfettişler geldiklerinde son bir yıl boyunca ortalama personel sayısı ve %3 engelli oranına bakıyorlar eğer eksiklik var ise geriye dönük de ceza kesmeye yetkililer.

Buradaki ince nokta sizin talepte bulunmanızdır. Her ay işkur'a bildirdiğiniz işgücü bilgilerinde özürlü yasal orana uygun olarak özürlü talebi yaparsanız sorun çıkmaz. Talep doğrultusunda zaman zaman işkuran işletmenize yönlendirmeler yapılır.

Uygun görmediğiniz yönlendirilen adayları işe almak zorunda değilsiniz. Gerekçesi ile red edebilirsiniz. Ama Hiç engelli çalıştırmamak vicdansızlık diye düşünüyorum. İstihdam edebileceğiniz pozisyonlar var ise lütfen engellilere yol açalım.

"Sağlıklı bir insandan verim alamıyorken engelliden nasıl alayım" gibi gerçekle yakından uzaktan alakası olamayan bir tutum içine girmeyiniz.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Özürlülülerle ilgili aksi bir tutumum asla olmadı. Benim duruşum kasıtlı davranışlara ve yaptırıma karşı.
Özürlü kadromuz hiç bir zaman dolmadı. Fakat her uygun şekilde talebimizi yaptık. Arada bir gönderilen adayları işin gerekliliğine göre alıp değerlendirdik zaten. Gönderilen herkezi alıyoruz. Gerçektende olmayacak durumları varsa o başka tabi. Şu an kadromuz eksik ama iş kura her ay taleb gönderiyoruz.
Saygılarımla.

FDNŞAHİN engelli kadrosu ile ilgili olarak talep bildirimi yaptığınız sürece ve geçmişte de yaptıysanız sorun çıkmayacaktır.

BSEdanismanlik ' Alıntı:
FDNŞAHİN engelli kadrosu ile ilgili olarak talep bildirimi yaptığınız sürece ve geçmişte de yaptıysanız sorun çıkmayacaktır.
Aynen dediğiniz gibi açılışımızdan beri bunu düzenli olarak işkur a bildirdik.
Saygılarımla.

Talep.. kadroyu doldurmak için yapılır..Siz talebinizi işkur'a iletirsiniz.. işkur sizin kadronuzun tamamlanması adına bir organizasyon yapar.. siz işkur'a bizzat gidip.. özürlü insanlarla hem yaptıracağınız işin tanımını.. hemde sosyal haklarınızı anlatarak alım yaparsınız..Alım yapmadığınız taktirde.. sürekli..özürlü personel kadrosunun eksikliğinden ötürü sadece düzenli olarak talepte bulunmanız sizi kurtarmaz..

Yani.. biz talepte bulunduk ama kriterlerimize uygun bir özürlü çalışan bulamadık bu yüzden kadromuz boş diye bir düşünceye kapılırsanız.. hata edersiniz..