Polisim Limited Şirket Kurabilir mi?

merhaba siteyi bu gün buldum ve hemen üye oldum.emniyet teşkilatında 12 yıldır çalışmaktayım ailem ile birlikte limited şirket kurmak istiyorum,kanuni temsilci olmamak şartıyla adıma düşük hisseli limited şirketi kurabilir miyim?şimdiden teşekkürler...

Ynt: polisim limited şirket kurabilir mi?

selamlar
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz.Bir emniyet mensubunu aramızda görmek sevindirici.657'ye tabi iseniz aynen dediğiniz gibi temsil yetkisi almadan şirket kurabilir,kurulu bir şirkete ortak olabilirsiniz.Saygılar..

Ynt: polisim limited şirket kurabilir mi?

limited şirkette müdür ataması yapılmaz ise bitün ortaklar temsilci sayılır unutmayın.

Ynt: Polisim Limited Şirket Kurabilir mi?

peki dışardan atanan müdür emekli birisi olursa maaşından sgdp kesintisi yapılırmı?

iyi çalışmalar...

Sigortalı olarak çalışması gerekeceğinden 4/a kapsamında sgdp ödemeli.

Bordro ile maaş vericekse evet yapılmalıdır.

Şirket ortakları haricinde dışarıdan atanan müdür ücret alsada almasada sigortalı yapılmak zorunda değil mi?

Ücret almaz ise de sigortalı olması mı gerekiyor?

Eşi olsa diyeceğim şirket şahıslardan ayrı bir tüzel kişiliktir ve ücretsiz çalışan eş kapsamına girmez. Diğer şahıslar içinde madem ücret almıyorsun ne işin var orada demezler mi? Kaldı ki bu ortak harici kişi zorunlu sigortalılar arasında sayılmışken. Diğelim ki işyerini denetime aldılar ortak harici birinin adı imzası evraklarda cirit atıyorken o şahıs "ben burada çalışmıyorum, çay içmeye geldim" dese kabul ederler mi?

Bu kişi şirketin vekalet verdiği bir avukatı olabilir. Ya da ortaklardan birinin çok güvendiği sorumluluk lacak biri olabilir?

Avukat belki, ancak güvenilen kişi tezini sgk'nun kabul edeceğini sanmam. Kabul edecek olsalar her işveren yanında çalıştırdığı emekli kişiyi "o benim çok güvendiğim kişi" deyip sigorta ettirmekten kaçınırdı.

Haklısınız tabi. Ancak bu konuda yasada belirleyici bir hüküm olduğunu bilmiyorum.