Raporlu işçinin 2 günlük ücreti

beyza

Katkı Sunan Üye
Rapor alarak işe gelemeyen işçi ssk dan ödemesini alırken 2 günlük ücreti bildiğiniz üzere ödenmiyor. Bu ücreti işveren ödemek zorundamıdır ? Teşekkürler.

Ynt: Raporlu işçinin 2 günlük ücreti

2 güne kadar olan raporlar için işgöremezlik ödeneği ödenmemesi sebebi, olur olmaz sebeplerle, gerçekten sağlık sorunu olmadan rapor alımının önünü nispeten kesebilmektir.
Elbette işveren dilerse ödeyebilir, pirmleri de ödendikten sonra kimse neden ödedin demez.Ödenmezse de (eğer işyerinin standart hale gelmiş uygulaması yoksa ödemek şeklinde) kimse işverene bu 2 günlük sürenin ücretini ödemek zorundasın diyemez, amaa
nerde kaldı o zmaan bu uygulamanın amacı olan caydırıcılık??

Art niyet olmadığına eminseniz.. ve alışkanlık haline getirmelerine engel olabileceğinize inanıyorsanız ödeme yapın..kesinti uygulamayın..durup dururken muhasebe departmanına iş çıkarmayın:))

Sgk priminde kesinti yapmayacaksınız..tam göstereceksiniz.. ama adamın parasını keseceksiniz.. bordrodaki net ücret ile.. bankaya yatan net ücret arasında fark olacak.. böyle olunca da.. bordro ile.. tahakkuklardaki brütler birbirini tutmayacak.. bir sürü iş:)

Sn. FORWHOM,

O iki günlük Ücreti kestiğinizde o iki günlük prim günü de kesilir,
Burada fark çıkaracak durum yoktur.

İhsan bey..

işverenlerin raporlu işçiye bu sürede ücret ödeme yükümlülüğü olmadığı gibi.. ücret ödenmemişse sigorta primi de yatırması söz konusu değildir..Bunu bende biliyorum..Ben primlere dokunmayanlara istinaden söyledim..

Bizde zamanında inat etik gittik ne kadar 1-2 günlük rapor varsa bildirdik.SGK yada postayla ek10 ları gönderdik aradan 1 yıl geçti cezalar küt küt kafamıza geldi, cezaları sildirdik ancak tabi işin gerçek yüzünüde anladık sgk daki memur 1-2 günlükleri bildirmeyin yoksa böyle gider gelirsiniz diye bizi açık açık tehtit etti sonuçta bizde bu 1-2 günlük raporları bildirme işini bıraktık.

Sn. Forwhom,

İşyerinizdeki uygulama yasalara uygun olmayan bir uygulamadır. Bence bu uygulamanız bu forumda
hiç gündeme gelmemeli. Çünkü hatalı yönlendirmedir.

Sn. STONHAND,

1, 2 günlük raporları her zaman bildirdim. Gerekli evrakları gönderdim, Hiçbir ceza veya uyarı almadım.

Sevgili forumdaşım.. ne işyeri.. ne uygulaması.. ?

Ben işimi elimden geldiğince doğru yapıyorum meraklanmayın..

Ben size.. primleri tam yatırıyorum.. maaş kesintisi yapıyorum? Ya da 2 günlük raporlarda hem maaş.. hem prim kesintisi mi yapıyorum mu dedim?

Ben bu 2 günlük raporlardaki kesintileri.. sadece "MAAŞ" olarak aldılayanlara bir şey söyledim hepsi bu..

Uzatılacak ne var bunda?

Ayrıca.. "2" gün istirahat alan bir personelin.. SGK primlerinde ve ücretinde herhangi bir kesinti yapmamak.. ve herşeyi tam göstermek ne zamandan beri yanlış bir uygulama oldu?

Ben şirket olarak finansıma güveniyorum.. ve ben SGK primini tam yatırıyorum.. maaşını da ödüyorum..diyebildikten sonra buna ne SGK karışır.. ne de yönetmelik..

Tam gün gösterdiğiniz bordroda çıkan net maaşından 2 günlük ücreti kesip, muhasebeye
yatırıyorsunuz ya...

Cümleniz bu şekilde değil mi;

"Sgk priminde kesinti yapmayacaksınız..tam göstereceksiniz.. ama adamın parasını keseceksiniz.. bordrodaki net ücret ile.. bankaya yatan net ücret arasında fark olacak.. böyle olunca da.. bordro ile.. tahakkuklardaki brütler birbirini tutmayacak.. bir sürü iş:)"

Başka bir şey söylemeye gerek yok...

beyza ' Alıntı:
Rapor alarak işe gelemeyen işçi ssk dan ödemesini alırken 2 günlük ücreti bildiğiniz üzere ödenmiyor. Bu ücreti işveren ödemek zorundamıdır ? Teşekkürler.
Zorunda değildir.
67.gif

Tekrar söylüyorum..

Primlere dokunmayanlara istinaden söylüyorum..

Bu olayları sadece ücret ile algılayanlara söylüyorum..

Yani diyorum ki..

"Sgk priminde kesinti yapmayacaksınız..tam göstereceksiniz.. ama adamın parasını keseceksiniz.. bordrodaki net ücret ile.. bankaya yatan net ücret arasında fark olacak.. böyle olunca da.. bordro ile.. tahakkuklardaki brütler birbirini tutmayacak.. bir sürü iş:)"

Bunu bu şekilde yapın diye söylemedim.. bu yapılan uygulamanın yanlış olduğuna dair bir şey söyledim..

Bence de artık başka bir şey söylemeye gerek yok..

2 günlük brüt ücreti eğer farklı sözleşme yoksa (Toplu İş sözleşmesi veya İş akdinde belirtilmemişse) ödeme yükümlülüğü yoktur.

Ama Ücret bordrosunda 2 günü ödeyip, Bordroda çıkan netten 2 günlük net ücreti kesip muhasebeye yatırtmak da olmaz.

O zaman bende bu şekilde uygulayanlara yazıyorum...(soruyu soranın böyle yapacağını nerden bileceğiz.
Bu şekilde cevapladığınız için sizin uygulamanız diye algılanır).

Prim gününü kesmeyen Bordro net ücretini de kesmemelidir.

Değildir işverenin insiyatifine kalmıştır. Veren de var kesen de var ama zorunluluk yok. S.S.K nın normal raporlar da iş kazası meslek hastalığı haricindekiler de ilk iki günlük parayı ödememesinin sebebi işçilerin bu durumu suistimal etmelerini önlemektir. Bu durumda parayı verip vermeme konusunu da tamammen işverene bırakmış bir zorunluluk koymamıştır.