Reesen mükellefiyetin başlatılması

06.03.2011 tarihinde ticari olarak münübüs alan bir kişiye 25.08.2011 tarihinde vergi dairesinden gelip yoklama tutmuşlar,mükellef faliyetinin olmadığını söylemiş fakat buğün vergi dairesinden eksik evrakların tamamlanması (işe başlamada gerekli evraklar)istemişler ve 06.03.2011 tarihde reesen açılışını yapmışlar bu konuda ne yapabiliriz?defter tastiğini en erken bu gün yapabilirz.ilerleyen süreç içinde sıkıntı yaratmazmı?Şu an bu konuyla alakalı nasıl bir yol izlemem geretiği hakkında konuya vakıf uztadların bilgilerini rica ediyorum.

Ynt: reesen mükellefiyetin başlatılması

Selamlar
Ticari araç aldım ama faaliyet yapmıyorum demek olmaz.Daire kalkıpta çalışıp çalışmadığını araştıracak hali yok.Bu nedenle ister çalışın ister çalışmayın ticari araç alındı mı,mükellefiyet başlar.
Dolayısıyla;
-işe başlamayı geç bildirme,daire tarafından tespit edilme,
-vergi levhasının geç tasdik edilmesi
-ticari defterin geç tasdik edilmesi
-3.aydan bugüne kadar olan kdv,stopaj,geçici vergi beyanlarının süresinden sonra int.ortamından verilmesi
- Gerekiyorsa sgk kurumuna geç bildirim yapılması ve primlerin toplu ve cezalı ödenmesi
...
cezaları ile karşı karşıya kalacaksınız.
Saygılar

Ynt: Reesen mükellefiyetin başlatılması

Ticari olarak minibüs almaktan neyin kast edildiğini tam olarak anlayamadım. Konuyu biraz açarsanız çok sevinirim.