Şahıs Şirketi Sermaye Artırımı

anakin

Katkı Sunan Üye
Üyelik
3 Eyl 2016
Mesajlar
157
Konum
Antalya
Selamlar,

İşletme hesabı esasına göre vergi dairesi açılışı yapılmış şahıs şirketi var. 2021 başında bilanço usulüne geçti. Ticaret sicilde tescili yok.

Şimdi bu şirketin "sermayesini artırmak" istiyoruz. Geçmiş yıl karlarının sermayeye ilavesi ve ortaklara borçlar hesabından sermaye artırımı şeklinde yapmak istiyoruz.

Sadece vergi dairesi ile olabilir mi; ticaret sicilde tescil zorunlu mu?
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
9,035
Konum
İstanbul
Merhaba
Herhalde gerçek kişi mükellefiyetinden bahsediyoruz değil mi?Şahıs ŞİRKETİ yazdığınız için anlam karmaşası olmasın.Bu,bildiğimiz ferdi firma herhalde.
Sermaye artırımından söz ediyorsanız tabiki öncelikle oda kaydının yapılmış olması gerekiyor.Kaydı yaparken istediğiniz sermayeyi yazabilirsiniz.Ancak sermaye minimum 100 TL olması gerekiyor ve bunun için herhangi bir belge istenmiyor.Yalnız tabi mesela sermaye artış işlemi için İstanbul ticaret odası sitesinde pek bir açıklama yokken Malatya ticaret odası şöyle bir açıklama yapmış: Gerçek kişi firmaların kuruluşlarında 100.000,00 Türk Lirası ve üzeri sermaye beyan edilmesi durumunda belirtilen rakamın tespitine ilişkin SMMM / YMM Raporu ve faaliyet belgesi.
bence bulunduğunuz yerdeki oda ile görüşmenizde fayda var.
 

Benzer konular

Üst